Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2019, 16:44
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kabe,Nuh'un gemisi mi?

İki alıntı yapıyorum;
Kâbe’nin kaybolmasına sebep olan Tufan sırasında Nuh (as)’ın duası, Nuh’un da Kâbe’yi gayet iyi bildiğini gösterir.
Müminun 23/29
De ki: “Rabbim! Beni bereketli bir yere indir; konuklarını en iyi ağırlayan sensin.”
Kur’an’da etrafı bereketli kılınmış olarak belirtilen yer Mekke’dir. Nuh (as) da gemisinin bu çevresi bereketli kılınmış olan yere inmesi için dua etmiştir.
Al-i İmran 3/96
İnsanlar için kurulan ilk ev, Bekke’de olandır. Bereketli ve herkese doğru yönü (kıbleyi) göstersin diye kurulmuştur.
http://www.tuvavadisi.org/kible-nama...n-bilinirligi/
Kâbe tûfan sırasında göğe kaldırılır
https://islamansiklopedisi.org.tr/tufan
Kabe ortadan kaybolmuş veya göğe kaldırılmış..Nuh'ta bu yere gemisiyle inmiş..İddialar önemli..
Peki,İslami literatüre göre işin aslı ne?İslami anlayışa göre,Kabe'yi ilk defa Adem inşa etmiş,tufan sonrasında da İbrahim ve oğlu İsmail,harçsız olarak üst üste konulan taşlardan,biri şimdiki kapının yerinde,diğeri onun karşısında olmak üzere yer hizasında iki kapılı ve üstü açık olarak inşa etmişler..

Fırat nehrinin dibinde Şuruppak diye bir şehir var..Babil'deki tufan mitine göre,bu şehirden olan Utnapiştim adındaki kişiye,tanrı Ea,tüm yaşayan şeylerin bir tohumunu içine koyacağı bir tekne yapmasını söyler..Konunun ilginç yanı şu..Yapılması istenen teknenin eni,boyu,yüksekliği birbirine eşit biçimde olan bir küp şeklinde olması..!

Bir tarafta küp şeklindeki Kabe'nin olduğu yere,tufandan sonra inen Nuh peygamber;diğer tarafta küp şeklindeki teknesiyle tufandan kurtulup ölümsüzlüğü elde eden Utnapiştim..

Mezopotamya'daki teknelerle ilgili şöyle bir şey buldum;
Böylelikle Mezopotamya’da kullanılan teknelerin tiplerini öğrenebilmekteyiz. Bu gemiler düz omurgalıdır. Pruva ve pupa bölümleri ise dışa doğru hafif bir şekilde genişleyerek yükselmektedir. Ayrıca pruva ve pupa kısımları at başı figürü ile bitmektedir. Hareket sistemleri ise kürekleridir. Bunlar küçük boyutlu yük ve insan taşımacılığının yapıldığı nehir gemileridir..
http://adudspace.adu.edu.tr:8080/jsp...3/10059356.pdf
Kabe'nin önündeki yarım ay şeklindeki çıkıntının(Hıcır),Kabe ile bitişik olduğu söylenir..Bu çıkıntıyı,Nuh'un gemisinin pruvası olarak göremez miyiz?Ya da Kabe'nin içindeki 3 direği,Nuh'un gemisinin direkleri olarak göremez miyiz?

Kabe'nin pencereleri/kapıları var,üstü de açık..Nuh'un gemisi de böyle tarif edilmiyor mu?

Utnapiştim yaptığı küp şeklindeki gemi sayesinde tufandan kurtularak göklere kaldırılıp,bir tanrı/ölümsüz hale getiriliyor..Kabe'ye doğru dönenler,Kabe'nin etrafında dönenler,Kabe'yi kutsayanlar da,bir şekilde kurtulacaklarını ve ebedi hayata kavuşacaklarını düşünüyorlar..

Bu söylediğim başka verilerle de uyumlu..Yakındoğudaki zigguratların veya piramitlerin temeli kare veya dikdörtgen şeklindedir..Kare,küp,dikdörtgen gibi şekiller,bu bölgelerdeki tapınakların ortak özelliğidir..

Suyun altında kalmamak,boğulmamak çok önemli..Kabe suyun altında kalmıyor..Kayboluyor veya göğe kaldırılıyor..Bu yüzden kutsal zaten..Temel aynı..Zaten yakındoğuda yapılan tapınaklar,aynı temel üzerinde inşa edilir..

Bir yahudi mezhebi..Samiriler veya Şomronimler..Gerizm dağını kutsal kabul ediyorlar..Bu insanlara göre de,Nuh tufanı sırasında bütün Dünya sular altında kalmış ama Gerizm dağı,sular altında kalmamıştır..Bu insanlar Gerizm dağına çıkıp,hacı oluyorlar..Müslümanlar da Kabe'ye gidip,hacı oluyorlar..!

Son olarak Kabe'nin eski halinin bir çizimini ekliyorum;
kabe.jpg

Çook uzun zamandır,Nuh'un gemisini arayanlara saygılar,sevgiler,hürmetler

Kaynak olarak;
Erol Sever-İslam'ın kaynakları 1
Necati Öztürk-Fotoğraflarla kutsal topraklar
Doç.Dr.Yaşar Kutluay-İslam ve Yahudi mezhepleri
Samuel Henry Hooke-Ortadoğu Mitolojisi
Prof.Dr.Philip K.Hitti-İslam tarihi
Alt 27-05-2019, 16:53
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kabe Mecusi tapınaklarının uzantısı olabilir. İbrahim bir dönem Güneş'e bir dönem Ay'a tapınıyordu. Güneş tapınağı da olabilir ki en kuvvetli ihtimalde budur. Kaldı ki ilk Kabe için Petra'yı işaret edenlerde var. Kabe Nuh'un Gemisi olamaz. Sembolik olarak da olamaz.

İsfahan'da bir Zerdüşt Tapınağı. Bakın küp biçiminde taşlar.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 27-05-2019, 19:11
Üye

Sn.Turdur;olamaz da,niye olamaz?Sebep ne?
Zerdüşt mevzusu veya Kabe'nin bir kilise olduğu mevzusu veya Kabe'nin ay tanrıçanın tapınağı olduğu mevzusu bir kenarda dursun..Ben çok eskilerden bahsediyorum..Arap yarımadasında,bu tarz küp şeklinde yapılan tapınakların arketipinden bahsediyorum..
Utnapiştim'in öncesi de var..Sümer'de Ziusudra'ya tekabül ediyor bu kişi..Sümer'i de,M.Ö.3000 gibi algılarsak,ben burada 5000 yıllık bir kültürden bahsediyorum..
Alt 27-05-2019, 19:19
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.Turdur;olamaz da,niye olamaz?Sebep ne?
Zerdüşt mevzusu veya Kabe'nin bir kilise olduğu mevzusu veya Kabe'nin ay tanrıçanın tapınağı olduğu mevzusu bir kenarda dursun..Ben çok eskilerden bahsediyorum..Arap yarımadasında,bu tarz küp şeklinde yapılan tapınakların arketipinden bahsediyorum..
Utnapiştim'in öncesi de var..Sümer'de Ziusudra'ya tekabül ediyor bu kişi..Sümer'i de,M.Ö.3000 gibi algılarsak,ben burada 5000 yıllık bir kültürden bahsediyorum..
Büyük ihtimal Mecusiler'den veya Sabii'lerden geçmiş bir tapınma söz konusu. Kaldı ki Kâbe'yi Hz.İbrahim'in yaptığı söyleniyor. Ancak kendisi bir dönem Güneş'e bir dönem Ay'a tapınmış bir Sabii. Bu yüzden Nuh'un Gemisi'nden ziyade, gökyüzü ile ilgili olabilir. Güneş, Ay, Yıldızlar..
Birde şu var, eğer Petra'da ki Kâbe dedikleri gerçekse o zaman bu Kâbe ikinci kademeye düşüyor. Çünkü orijinali Petra'da ki olmuş oluyor. Yâni bu Kâbe orijin değil demektir. Bu yüzden bir başka mitolojik benzetme yapmak yersiz kalır. Yapılacaksa Petra üzerinden gidilmeli.
Kâbe ile bitişik olduğu söylenen yarım ay şeklindeki çıkıntı bir geminin pruvasını değil bizzat yarım ayı simgeliyor olabilir. Özellikle bu bölgenin denizler ile alakalı mitolojisi çok zayıf bunu da hatırlatayım. Vikingler'in ve Antik Yunan'lıların belkide çeyreği bile değil. Bu yüzden gemi pruvasından ziyade gök cisimleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi de Hz.İbrahim'in sürekli göklerde bir şey araması..

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 27-05-2019, 19:57
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Büyük ihtimal Mecusiler'den veya Sabii'lerden geçmiş bir tapınma söz konusu. Kaldı ki Kâbe'yi Hz.İbrahim'in yaptığı söyleniyor. Ancak kendisi bir dönem Güneş'e bir dönem Ay'a tapınmış bir Sabii. Bu yüzden Nuh'un Gemisi'nden ziyade, gökyüzü ile ilgili olabilir. Güneş, Ay, Yıldızlar..
Birde şu var, eğer Petra'da ki Kâbe dedikleri gerçekse o zaman bu Kâbe ikinci kademeye düşüyor. Çünkü orijinali Petra'da ki olmuş oluyor. Yâni bu Kâbe orijin değil demektir. Bu yüzden bir başka mitolojik benzetme yapmak yersiz kalır. Yapılacaksa Petra üzerinden gidilmeli.
Kâbe ile bitişik olduğu söylenen yarım ay şeklindeki çıkıntı bir geminin pruvasını değil bizzat yarım ayı simgeliyor olabilir. Özellikle bu bölgenin denizler ile alakalı mitolojisi çok zayıf bunu da hatırlatayım. Vikingler'in ve Antik Yunan'lıların belkide çeyreği bile değil. Bu yüzden gemi pruvasından ziyade gök cisimleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi de Hz.İbrahim'in sürekli göklerde bir şey araması..
Sn.Turdur;Kabe,müslümanların tapınağı olmadan önce kiliseydi,kilise olmadan önce de büyük ihtimalle sinagogtu,sinagog olmadan önce de ay tanrıçası tapınağıydı..Bu kronoloji kesin doğru diyemem ama çok büyük ihtimalle böyle bir sıralama ile bu tapınak bugüne kadar geldi..Peki,ay tanrıçası tapınağı neye dayanarak yapıldı?Ben işte buralardan bahsediyorum..Çok çok eskilerden..Yakındoğunun her köşesinde bilinen/kutsanan tufan konusunun,tapınağa yansımasından bahsediyorum..
Mesela Kabe'nin bir kuyu olduğu söylenir..Niye?Burada işte,yakındoğuya dair bir şeyler bilmek lazım..Yakındoğuda tapınakların kutsal bir okyanus,''abzu'' üzerine kurulduğu söylenir..Haliyle bu kültür,binlerce sene kaybolmadan İslam dinine tezahür etmiştir..Hem Kabe'nin kuyu olması,hem de zemzem işte..

Kabe'ye dair tufanla ilgili söylenen sözler de,yakındoğudaki tufan mitinde aranmalıdır..
Hz.İbrahim filan diyorsunuz da,yazdıklarımı gerçek sanmıyorsunuzdur umarım
İbrahim,Nuh filan..Yok bunlar..Olamazlar da..
Nuh gemisiyle Kabe'nin olduğu yere inmiş filan..Böyle bir şey yok..Aman ha..
Ben bu söylenenlerin,aslında 5000 yıl öncesinde isimlerin/yerlerin değişik olmasına rağmen,nerdeyse aynı şekilde söylendiğini ifade ediyorum..

Güneşe/aya taptılar,bu konulardaki klişe söylemler..Tamam da,ne bu?Ya da sabii deniyor?Sabiinin ne olduğunu,kim/nasıl açıklayacak bana?Çok zor konular bunlar..
Petra konusu önemli ama bu konuları da bilmek lazım biraz..Petra'da Kabe filan yok ki..Petra sonraki mesele..

Yazımdaki en önemli nokta şu..Binlerce yıl evvel,bir tufan mitinin olduğunu ve insanların buna göre ritüeller filan yaptıklarını biliyoruz..Bu tufandan kurtulan ve tanrılaşan kişinin teknesi küp şeklinde..Mesele bu..
Tufanla ilişkilendirilen Kabe'de küp şeklinde..Bu bir tesadüf mü?Değil işte..
Burada bir KURTULUŞ teması var/işleniyor..Ben de bu verilere dayanarak diyorum ki,Kabe tapınağı,aslında Nuh'un gemisinin ta kendisidir..
Alt 27-05-2019, 21:23
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kabe ile kapı kelimesinin benzerliğine dikkat

kabe, küp, kapı, kupa.

Bildiğiniz üzere vücudun şakraları(çakra) vardır. Bu şakralar(çakra) ruhun kapılarıdır.
Ruhlar alemine iletişim bu kapılardan yapılır.

Kabe'nin yeryüzünün göğe açılan kapıları olduğunu bunun Dünya'nın yaşayan bir varlık olarak düşünülerek
bir ruhu olduğu anlayışından türedildiğini düşünüyorum.

Bu kabelerden bir çok olduğunu okuduk.

Kabeler ile dikili taşlar benzer bir kültür.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 28-05-2019, 00:04
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Kültür ve inançlarda şekillerin ,renklerin farklılık gösteren özel bir anlamı var.
Mesela İndian jones' da İndi' nin arkasından yuvarlanan dev küreler...(Kosta Rika taş küreleri)
Mısır piramitleri ve üçken yapıların koruyucu özelliği iddiası (piramitlerde ki ölülerin veya gıdaların bozulmamasının sebebinin bu üçken yapı olması )
Ve İncil' de küp şeklinde ki Yeruşalim...
Kabe' de küp şeklinde...ve siyah.
Ben Kabe' nin küp şeklini İncil' de ki Yeruşalim' e öykünme olduğunu düşünürüm...
belkide aynı zamanda zıtlaşma ;
" Kutsal kentin,yeni Yeruşalim' in gökten,Tanrı' nın yanından indiğini gördüm, Güveyi için hazırlanmış süslü bir gelin gibiydi..."Vahiy 21/22
gelinler siyah giymez...siyah "yas" rengidir.
"...Kentin ışıltısı çok değerli bir taşın , Billur gibi parlayan yeşim taşının ışıltısına benziyordu." Vahiy 21/11
Kuran Tevrat ve İncil'den alıntılarla doludur.bunca şeyi alıp "Yeruşalim" i es geçmek olmazdı Hacerul Esvet de siyah.sonradan kararmış diyorlar ama kabenin siyah olması bu taşın hep siyah olduğu dusuncesini kuvvetlendiriyor.siyah niye bu kadar önemli irdelenmeli...belirleyiciliği,önemi ortaya çıktığında Hacerül Esved' de siyah olmalıydı diyebiliriz.
İsa "köşenin baş taşı "ydı..İsa "ışık" tı..ışık siyah olamaz.
Kabe deki siyah kübün tam köşesinde siyah taş...köşe taşı..köşenin baş taşı : Hacerul Esved.
Kuran' da gece 'nin kutsallığına vurgu yapan ayetler vardır ;
Kadir suresi ...
"kadir gecesi bin aydan hayırlıdır "
On geceye yemin edilir,
Muhammed İsra suresinde "gece yürüyüşü "ne çıkmıştır...
gece "Allah" ile görüşmenin vaktidir.gece namazı övülür...
güneş doğmadan ,henüz hava karanlıkken sabah namazı kılınmalıdır.hava aydınlandığında vakit biter.en önemli namazlar sabah,yatsı ve gece namazlarıdır.üçünde de "güneş" e "aydınlığa" yer yoktur.
Kadir gecesinde melekler ve Cebrail sabah olunca dünyayı terkederler.
Muhammed 'e özel "gece" namazı emredilir.
gece karanlıktır,karanlıkta siyah...
İsa gece ele verilmişti.İskraiot Tanrıyla son kez "gece " görüşmüştü.
İblis,gece İskariot' un yüreğine girmişti.
İskariot İsa' yı ele vermek için gece dışarı çıktığında İsa "İnsanoğlu şimdi yüceltildi "demişti..."Tanrıda O' nda yüceltildi ".
son akşam yemeği İsa' nın son gecesiydi.İsa için "gece" ölümdü.
İsa "Yunus" misali üç gün yerin bağrında "karanlık" ta kaldı .dirildiğinde karanlığı ve ölümü alt etti.İsa "ışık" tı.İsa sabah dirildi ve Tanrı' nın tasarısı gerçekleşti.
İsa" gece yürüyen sendeler "dedi...
Muhammed İsa' ya inat "gece yürüyüşü "ne çıktı (-İsra- gece yürüyüşü demektir)
Piramit "üçken" ve kare "küp" aynı derecede önem kazanmış ...
dinler ,külturler arasında benzer,ortak yönler olsada,kutsallığı olduğu düşünülen şekillerde ki bu farklılık inançlar ,kültürler arasında ki azda olsa bağımsızlığı kanıtlar nitelikte...
"Mısır" da ortadoğuda bir yer...Yeruşalim (Kudüs) de Mısır' a komşu...
"gündüz "e vurgu "gece" ye dönüşmüş...
bu farklılıklar inançları özel kılıyor diye düşünüyorum.
Alt 28-05-2019, 12:51
Üye

Sn.kendosertadam;benim bahsettiğim farklı bir konu..Şöyle söyleyeyim..10 yaşınızdaki halinizin bir fotoğrafına bakıp,''bu benim'' diyemezsiniz..Çünkü o kişi yok ama siz o kişi sayesinde varsınız..Yani sizi var eden şey,geçmişiniz..Tapınakları da böyle anlamak lazım..Bir tapınak yapıldığı zaman,bu tapınak,önceki yapılan tapınaklardan bir şey taşıyacaktır..Hiç tapınak yapmasını bilmeyen birine,''hadi bir tapınak yap'' derseniz,ortaya bir şey koyamaz..Çünkü tapınağın ne demek olduğunu bilmiyor..Yakındoğuda yapılan tapınaklar,geçmişten gelen bir kültür sonucunda ortaya çıkarlar..Mesela bir Asur imparatoru,tanrı Asur için bir tapınak yapmış diyelim..(Bu tapınakta,tabi ki kendisinden önce yapılan tapınaklar baz alınarak yapılmıştır..)Bu tapınağın temeli aynı kalarak,başka bir toplum,mesela Yahudiler,bu tapınağı bir sinagoga dönüştürüyorlar işte..Sonrasında Hristiyanlar o bölgeye hakim oldular diyelim..Bu sefer de sinagog,bir kiliseye dönüştürülüyor..Şimdi bu kiliye bakıp,Asur imparatorunun yaptırdığı tapınağın izlerini görebilir miyiz?Görürüz..

Burada ben Kabe'yi işaret edip,Kabe tapınağında Sümer veya Babil'deki mitlere dair bir iz gördüğümü söylüyorum..

Kabe'nin ay tanrıçası veya İsa ile bağına dair,yazılarım var..Yeruşalim'i de yazdım..Bakınız;
https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=41292
https://turandursun.com/forumlar/sho...6%FEe+ta%FE%FD
Alt 05-02-2021, 20:36
Üye

Göbeklitepe'nin bir kadın göbeği anlamına geldiğini, buradaki T şeklindeki taşların göbeği/toprağı/kadını dölleyen ters dönmüş penisler olduğunu Karl W.Luckert'in 'göbeklitepe' kitabından okuyabilirsiniz.

Ana tanrıça Kibele'ye de göbek adındaki bir dağda ve göbek anlamındaki bir taş olarak tapıldığını biliyoruz. Buradan İslam dinine geleceğim.

Muhammed'e vahiy gelen dağın adı Hira'nın, Hir olarak eski arapçada vajina anlamına geldiğini Erol Sever'den okuyabilirsiniz.
Urfa'daki göbeklitepe tapımı, Anadolu'daki göbek dağında Kibele tapımı, Mekke'de de vajina anlamına gelen bir dağda bir dinin doğumu.!

Ayrıca Kibele'ye siyah bir meteor taşı olarak tapılıyor ve bu taşın da adı göbek ve bu taş Dünya'nın merkezinde bulunuyor.
Kabe'de de siyah bir meteor taşı bulunuyor, tavaf bununla başlıyor ve Kabe'de Dünya'nın merkezinde diye lanse ediliyor.
Bakınız;https://sorularlaislamiyet.com/kaben...na-ne-dersiniz

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil