Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-05-2022, 22:34
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İslamda kadın asker olurmu ?

baştan bu konu ile alakalı fikrimi söyliyim
Kadın her alanda toplumda yer bulmalıdır. Dinci feodal , yobaz , ırkcı , cinsiyetci düşünce ile beslenenlerin kadın ve başörtüsü konusundaki çelişkilerini eleştirmek için bu konuyu açtım

Genel olaral Siyasal islamcıların köpürttüğü başörtüsü konusu , kadınların başörtüsü ile kamusal alanda yer bulması içindi ancak islamda kadın toplum içinde erkek kadın (karma ) bir şekilde yer bulamazlar . Mesela egitim sisteminde kız ve erkek çocuklarının karma eğitim almasına karşı çıkan siyasal islamcılar , başörtülü bir kadının emniyet ve ordu içinde bulunmasına karşı çıkmıyorlar.

Kadınların İlk başörtüsü ile üniversitede yer bulmaları için sözde eylemler yapan bu insanların yine sözde inanç özgürlüğü diyerek işi buralara kadar getirmeleri ve kamusal alanda ve karma olan her alanda kadınlarıni özgürlük adı altında her yere sürmeleri inandıkları dogma dinleri açısından tam ve yaman bir çelişki olmuyormu ?

Mhmd hikayesinde ümmü umare adındaki savaşcı bir kadın var.
Bu kadın mhmd e "(el-Ahzâb 33/35), bir rivayete göre Ümmü Umâre'nin Hz. Peygamber'e gelerek, "Bakıyorum da Kur'an'daki her şey erkekler adına, kadınlardan hiç bahsedilmiyor" şeklindeki sitemi üzerine nâzil olmuştur (Tirmizî, "Tefsîr", 33; İbn Abdülber, IV, 194

Aişe de mhmd e savaşa gitme talebinde bulunuyor , mhmd de aişeye " savaş kadınlara farz kılınmadı " diyor.

Bunlar rivayet denebilir ya peki kurandaki , kadınlarınızı TANINMAMALARI için sokağa salmayın , zorunluluk varsa tanınmamaları için cilbab falan giyinsinler diyor.
Kuranda kadın için bir çok şey yaziyor. Onlari zaten biliyorsunuz. Buraya eklemeye gerek yok

Islam tarihine bakınca yaşam olarak islamı tercih edip içselleştiren ummetin torunlari neden böyle garip davranıyor?
Siyasal islamcılar islamı güncellemmek için ugraşıyor olabilirmi ?

Bunca şeyden sonra bu kadının kafasındaki bezden önce kadın olarak ordunun içinde karma bir yerde olması islamcılar için ne ifade ediyor?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil