Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-12-2007, 17:12
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kendiyle yüzleşebilmek...

Sevgili Arkadaşlar;

İnsan olabilmenin en önemli aşamasının olduğunu düşünüyorum. Kendinle yüzleşebilmek ve kendine karşı dürüst olabilmek............

Zaten, bir çok ahlaksızlıkların, bir çok ikiyüzlü durumların ve herşeyin kökeninde bu yatmaktadır. Avrupalı diye tabir edilen insanlar ise bir ölçüde aştıkları için bizden daha ileridedirler.

Örnek; İnandığın dinle yüzleşmekle başlaman gerekir. Senin görüşüne göre, evliliğin bir beraberlik olduğunu bir paylaşım olduğunu bildiğin halde; Muhammed'in 9 yaşında bir kızla evli olmasını kabul edebiliyorsan kendinle yüzleşmemişsin demektir. Dinin bu zıtlığı görebilmek gerekir.

Yıldız falı ya da astroloji kavramının saçma sapan olduğunu bildiğin halde, Kur'an da "Burçlarla doğu göğe andolsun" yazısıyla bir astroloji atıf varsa, bu çelişkiyi görmen gerekir.

Cinayeti hiç bir şekilde kabul etmeyen biriysen ve de Kur'an da "Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün" yazısı ile karşılaştığında, kendine bir dur demelisin. Bunun kutsallıktan uzak olduğu ile yüzleşebilmelisin.

Dilin Türkçe olmasına rağmen, dini ibadetlerini neden arapça olarak yaptığını, günde beş vakit neden arapça sesler duymak zorunda olduğunu düşünmeli ve Türkçesini araştırmalısın.

Bize yıllar boyu okutulan bilimin, acaba gerçekten öyle mi diye sormalı ? Neden ezbere ihtiyaç duyulduğunu, öğrenmek ve kavramanın neden olmadığını sormalısın. Hepimiz, Türkiye'de Matematik - Fizik - Kimya gibi temel bilimler almamıza rağmen, bu bilimleri ezber zihniyetinden çok ileri gidemedik.

Matematik dersi anlatan bir hocanın çıkıpta, "Matematik Nedir ?" diye soru sorduğunu görmedim. Kimse matematiği anlatmadan, ezbere formüllere daldı. Bir çoğunuzun matematiği, sayı bilimi olarak tabir edeceğinizi duyar gibiyim. Ama değil, Matematik bilim bile değil. Matematik, sanatsal yönü çok daha fazla. Doğada benzerini görebileceğimiz, yada hiç bir zaman göremeyeceğimiz sanal şekillerin, çeşitli matematiksel notasyonlarla, mantık ve matematiksel formülüze yöntemleri ile anlamlandırma çabasıdır. Matematik, hayal ürününden başka birşey değildir. Bakış açısı oluşturma ve bunu doğaya uygulayabilme çabasıdır.

Fizik'in diğer anlamı Doğa Bilimi demektir ve, madde ile enerji arasındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Kimyayı söylememe gerek yok. Özü maddedir.

Kısacası, hayatımız yüzeysellikten, iki yüzlülük ve insan olduğumuzu algılamadan kendi kendimizle yüzleşmeden, korku ya da çıkarlarımıza ödün verdiğimizde biz biz olmaktan çıkarız.
Alt 03-12-2007, 18:40
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Kendinle Yüzleşebilmek

ben ''kendinle yüzleşebilmekten'' ,kendine yalan *söylememeği anlıyorum.
eğer kendine yalan söylemiyorsan ,kendinle yüzleşiyorsun demektir.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 03-12-2007, 18:45
aspendos
Üye Değil

sevgili bayraktaro ,

kendinle yüzleşebilmek konulu topik açtın ama önce sen kendinle bir yüzleşmen gerekir ve yanlış aldığın bilgiyle inanmadığın dine daha ilk cümlelerinde saldırma amacını taşıdığın ortada .

hz muhammed 9 yaşında evlenmedi iyi araştır yıllardan beridir bu tür ateizm forumlarında 9 yaşında evlendi gibilerinde yalan sahte yazılar ile geçmişe dayanan kasıtlı yazılmış ve çarptırılmış yazı ve makaleler ile insanların akıllarını çelme çabası ve gayreti hedefine belli bir yaklaşım göstermektedir .

insan olabilme öncelikle başkasının maneviyatına dil uzatmamakdır . gıybet etmemekdir .

avrupalılar bizden daha ileridedir diye bir cümlen var avrupalılar belki bilim teknoloji bakımından bizden üstün olabilirler , ama kültür ve insanlık bizde mevcut .

cinayetin her türlüsü yasakdır biliyorsun ama sen kuranı yarım yamalak yprumlarsan kuranı zaten anlamadığın gibi tek bir ayeti ile hüküm vermiş olursu .

bu ölüm emri savaş esnasında gerçekleşen bir durumdur .

eğer ki insanın geleceğini bilseydi bırak kendisi ile yüzleşmesi allaha karşı nasıl ve hangi şartlarda hesap vereceğini ve onunla nasıl yüzleşeceğini düşünmek gerekir idi .

bizler dilediğimiz kadar kendimizle yüzleşelim inandığımız veya inanmadığımız .

neyin doğru neyin yanlış olduğunu herkez kendi bilmeli ama öyle bir hadise cereyan ediyor ki alemleri yokdan yaratan bir mevla varki merhameti ile bizlere peygamberler vasıtası ile yardım gönderiyor ve uyarıyor .

ama biz insanoğlu kendi gururumuz ile küstahlığımız ile çok bilmişliğimizle o aklı oraya koyano düşünmeden isyana kalkışıyor ve ondan hesap sormaya kalkıyoruz .

neden ?

anladığımızı sandığımız kuran ile kendi aklımızla yorum yapmaya kalkıyoruz ve ahkam kesiyoruz .

bunca saldırmalar alaylar ve çok bilmişliklik bir sonuca varmıyor elbette .

ölüm bitiş sandığınız sonsuz yokoluş anlamı taşıdığına inandığınız bu dava yarın karşınıza gelib dikildiği zaman *:!:

ozaman yeryüzünde yaşadığımız şu an daki yazılar ile alay ve varsayım ile yaklaşmanız sizlere bir pişmanlığın ötesinde acı ve dönüşünün çok zor olduğu bir ateş bekliyor insanları .

hayal de masal de ne dersen de kendinle bu dünyada yüzleşirken acaba ben hata yapıyorsam diyebiliyorsan güzel ama doğru olarak kabullendiğin ya yanlış ise ?

düşün klasik cümleyi . kim ne kayber ?

ölüm sonunda herkeze gelir ve sonra ya herşey belli olur yada hiçkimse hiçbirşey bilemez yok olur gider .

iyi düşün kardaş ...
Alt 03-12-2007, 19:47
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

aspendos kardes,

63 mesaj yazmissin, ben senle nasil karsilasmamisim. Gec olmakla beraber siteye hosgeldin. Karsilikli ahkam kesme gibi olmus mesajlar ama olsun. Zaten bu tartisma ispat-delil tartismasi degil galiba.

Kendinle yuzlesme nedir? Bence cok zor birseydir ve yuzde 99 durumda yapilmaz. Ama herkes digerlerini kendisiyle yuzlesmiyor diye suclar.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 03-12-2007, 20:15
Üye Değil

aspendos
o zaman yeryüzünde yaşadığımız şu an daki yazılar ile alay ve varsayım ile yaklaşmanız sizlere bir pişmanlığın ötesinde acı ve dönüşünün zor olduğu bir ateş bekliyor insanları.

sevgili aspendos *mektubuma başlamadan önce selam eder herikiellerinden öperim,nasılsın iyimisin? iyi olmanı cenabi allahdan niyaz ederim,,bizleri soracak olursan hamd olsun iyiyiz,sevgili aspendos göndermiş olduğun mektubunu aldık *çok sevindik bizde seni sevindirmek için bu mektubu yazıyoruz.
sevgili aspendos ben birşeyi anlamıyorum *namaz kılan oruç tutan herkesde aynı psikoloji *,,onlar cennete gidecek * *namaz kılmayan oruç tutmayan *nekadar iyi insan olursa olsun * onlar ateşe gidicek,,,sevgili aspendos adamlar insanları yere yatırıp koyun keser gibi allah allah diye kesiyorlar,,,yani şimdi bunlar *cennete gidicek * zavallı *kafası kesilen *ateşe gidicek * öylemi?sevgili aspandos *günlük hayatda dincilerlede içiçeyiz * birçokları saddamıda cennetlik ilan ediyor,,sevgili aspendos,,,üçbeşbin insanın üzerine bomba at katlet *sonrada cennete,ne güzel bi inanç * çok çok *güzel *sevgili aspendos,,,o zaman herkes herkesi katletsin *sol eline bir *kuran *doğru cennet,,,çok güzel bir allah anlayışı....süper
Alt 03-12-2007, 20:29
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Şöyle bir aynaya bakıp kendine gülümse
Kendine gülebilen her şeye ve herkese gülebilir
Kendinizle yüzleşin yaşama gülümseyin
Alt 03-12-2007, 21:04
okinono
Üye Değil

ozgur_beyin";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben ''kendinle yüzleşebilmekten'' ,kendine yalan *söylememeği anlıyorum.
eğer kendine yalan söylemiyorsan ,kendinle yüzleşiyorsun demektir.
Kocaman bir Alkış...
Alt 03-12-2007, 23:45
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Re: Kendiyle yüzleşebilmek...

Kendiyle yüzleşmek deyince ben de bir özgür beyin'lik yapayım.

Genç rahip adayı eğitimini tamamlar ve ilk vaazını vermeye hazır hale gelir. Ama vaaz saati yaklaştıkça heyecandan artık titremeye başlar. Tecrübeli rahibin yanına gidip "o kadar heyecanlıyım li, bu vaazi nasıl vereceğimi bilemiyorum" der. Yaşlı rahip de "git şurda iki tek at gel, rahatlarsın" der. Genç rahip, bu tavsiyeye uyar, birkaç bardak şarap yuvarlayıp kiliseye döner. Vaazını verip kürsüden indiğinde yaşlı rahibe sorar, "nasıldım" diye.

Yaşlı rahip olgun bir ifadeyle: "İyiydin, ama üç tane yanlış yaptın. Birincisi vaazdan sonra merdivenden inmen gerekiyordu, trabzandan kayman doğru değildi. İkincisi vaazdan sonra "amin" denir, "oley" diye bağırılmaz."

Genç rahip biraz aşırıya kaçtığını farkeder. "Peki üçüncü yanlışım neydi" der. İhtiyar rahip utanmış bir ifadeyle "İsa, tanrının oğludur, ****** çocuğu değil" der.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 04-12-2007, 00:01
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: Kendiyle yüzleşebilmek...

Genç rahip biraz aşırıya kaçtığını farkeder. "Peki üçüncü yanlışım neydi" der. İhtiyar rahip utanmış bir ifadeyle "İsa, tanrının oğludur, ****** çocuğu değil" der.SARGON * * *

Sevgili sargon, işte mizahın gücü bu. bir kitapta anlatılacak fikri, birkaç cümlede anlatmak.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 04-12-2007, 09:21
Üye Değil

ozgur_beyin";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben ''kendinle yüzleşebilmekten'' ,kendine yalan *söylememeği anlıyorum.eğer kendine yalan söylemiyorsan ,kendinle yüzleşiyorsun demektir.
Sevgili özgür_beyin ;

Bir kişinin kendine yalan söyleyebilmesi mümkün müdür ?

Not:Aslında,sadece sevgili özgür_beyin'in değil tüm arkadaşlarımızın da bu konuyla ilgili anlayışlarını merak ediyorum.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil