Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-11-2013, 22:18
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ona bakarsak Ibn Arabi de görünürde Kur'an'a çok bağlıydı ama dediklerinin birçoğunun iması bile Kur'an'da yoktu. Ayrıca unutmayalım o dönemin kültürel yapısı ve sosyal koşulları göz önüne alındığında Kur'an'a bağlı gibi görünmek, nerdeyse bir zorunluluktu. Aksi halde toplumda barınmanız, ciddi oranda taraftar sahibi olmanız imkansızdı.

Sizden gerçekten çok iyi bir politikacı olur. Ben siyasetten siyasi komplolardan...vs anlamam. Benim anladığım şey dinler ve kitaplarıdır. Ben onlara bakarım ve ister "açık gözle" bakayım ister ayetleri saptırmaya çalışayım ne Fenafillah'ı, ne Bekabillah'ı ne hümanizmi ne "Kafir ol puta tap yeter ki insan ol" mentalitesini Kur'an'da göremiyorum. Bunun nedeninin de benim önyargım olduğunu hiç ama hiç sanmıyorum. Kur'an'dan başka, büyük dinlerin nerdeyse her kitabını okudum. Her kitapta hümanizm unsurları görebilmeme rağmen Tevrat'ta ve Kur'an'da göremiyorum.
Alt 28-11-2013, 22:19
Üye

Bu arada şu meşhur "gerçek" müslümanlık "gerçek islam" nerede yaşanıyor ve tam olarak ne zaman uygulandı? Muhammed zamanında savaştan katliamdan göz gözü görmezdi. Halifeler zamanında birbirlerini katledenler, kan göz yaşı savaş çok fazlaydı. Günümüzde de huzurlu tek bir islam ülkesi yok. Arabistan'da değil, Irak'ta değil, İran'da değil, Türkiye'de değil.....vs nerede uygulanıyor şu "gerçek" islam? Yoksa zuzaylı dostlarımız mı "gerçek müslüman"?

Konu anthemoessa tarafından (28-11-2013 Saat 22:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-11-2013, 22:39
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

firatb84´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu arada şu meşhur "gerçek" müslümanlık "gerçek islam" nerede yaşanıyor ve tam olarak ne zaman uygulandı? Muhammed zamanında savaştan katliamdan göz gözü görmezdi. Halifeler zamanında birbirlerini katledenler, kan göz yaşı savaş çok fazlaydı. Günümüzde de huzurlu tek bir islam ülkesi yok. Arabistan'da değil, Irak'ta değil, İran'da değil, Türkiye'de değil.....vs nerede uygulanıyor şu "gerçek" islam? Yoksa zuzaylı dostlarımız mı "gerçek müslüman"?
Zuzaylı dostlarımız gerçekte varmı,var iseler herhangi bir inanış ritüelleri varmıdır bilemiyorum...

Lakin kendi pencerenizden İSLAM'ı kötülemeyin sizden tek istediğim bu.Dediğim gibi dünyadaki tüm savaşlar yada tüm katliamlar bir şeyler alet ederek yapılmıştır.Bunlarda dinlerin yada düşüncelerin temel itibari ile suçu yoktur.Dolaylı olarak kullanılmışlardır.Amaç kitleleri etki altına alıp egemenlerin istediklerini yaptırma çabalarıdır.Dini yada bir ideolojileri,kendi sisyasi yada politik çıkarları uğruna kullanmak için egemenlerin kullandıkları maskelerdir...

Haçlılar Kudüs seferlerini İSA için yapmadılar.Aralarında yaptıklarını düşünenler vardı tabiki,ama krallar ve komutanlar asıl gerçeği biliyordu.Osmanlı viyana kapılarına Allah'ın kılıcıyım diye gelmedi,amaç güç ve zenginlikti,otoritesini ve güç hakimiyetinin sınırlarını genişletmek için...

Bir insan ateist olabilir,bu onun en doğal hakkıdır,tıpkı müslümanda olacağı gibi.Yada herhangi bir inanış yada düşünceye tabi olabilir.Zorla yapılmadığı sürece bu çok doğal ve bir o kadarda bireysel haktır.Bir ateist hayatı boyunca ahlaklı davranıp,hayatını iyilik üzerine adanmış bir şekilde sürdürebilir,zaten bundada bir engel yoktur.Bir müslümanda yada herhangi bir inanışa mensup kişide,dünyada ahlaksızlık yapmış olabilir ve hatta hayatını bir hayvan gibi yaşamışta olabilir...

İşte burda insan faktörü giriyor araya.İnsan olmak olabilmek.Bir insanın inasn olması için hangi etiketi taşıdığı değil,o etiket ile neler yapabildiğidir,insan olmaya çalışması ve bu uğurda nelerri başarabilmiş olmasıdır...

Yoksa bugün Kuzey Kore ve Çin resmi olarak dinin yasak olduğu ve çoğunluğun ateist olarak yaşadığı memleketlerdir.Oralardada zulüm vardır ama bunun sebebide ateist bir yönetim oldukları değil,baskıcı ve yıldırıcı bir siyasi duruşları,politikaları olduğu içindir.

Dediğim gibi ne olursan ol,hangi düşünceye yada dine sahip olursan ol.Yeterki insan olabil.Ve vahşetin dini-dili-ırkı olmadığı gibi dinlerin yada düşüncelerinde illaki vahşete sebebiyet verecek hali yok...

Herşey insanda,bireyde bitiyor.Toplumların alışılagelmiş siyasal,sosyolojik ve politik hayatları bu konuda çok önemli bir yer teşkil ediyor...

İnsan,İnsan,İnsan...

İnsan olabilmek...!!!

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 28-11-2013, 22:42
Üye

Lakin kendi pencerenizden İSLAM'ı kötülemeyin sizden tek istediğim bu
Kendi penceremden mi? Kur'an'da yazılanlar benim "kendi pencerem "mi? Ya da Muhammed zamanında bizzat islam kaynaklarında geçen, yapılan yağmalar, cariye edinmeler, savaşlar, katliamlar kendi pencerem mi? Halifeler zamanında yaşanan vahşet siyasi çıkar sağlamalar? Günümüzde huzurlu tek bir islam ülkesi olmayışı hepsi "kendi pencerem" midir?

Bence siz de çok iyi biliyorsunuz ama önyargılarınız nedeniyle hala "islama gore önemli olan insan olmaktır" diyorsunuz. Ben de diyorum ki madem kafir olmak puta tapmak..vs bunlar değil islam için sadece iyi insan olmak önemli (Tıpkı Mevlana'nın dediği gibi) Defalarca istememe ragmen Kur'an'dan ayet gösteremeyişiniz de sizinle ilgili bu fikrimi kanıtlıyor.

Konu anthemoessa tarafından (28-11-2013 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-11-2013, 22:59
Kıdemli Üye

Kendi penceremden mi? Kur'an'da yazılanlar benim "kendi pencerem "mi? Ya da Muhammed zamanında bizzat islam kaynaklarında geçen, yapılan yağmalar, cariye edinmeler, savaşlar, katliamlar kendi pencerem mi? Halifeler zamanında yaşanan vahşet siyasi çıkar sağlamalar? Günümüzde huzurlu tek bir islam ülkesi olmayışı hepsi "kendi pencerem" midir?
Bakın benim yazdıklarımı ya tam olarak okumuyor yada anlayamıyorsunuz...

Huzurlu tek müslüman ülkenin olmayışını uzak değil yakın tarih ile anlayabilirsin.Araştır ve bu coğrafyada ne şeytanlıklar dönüyor bir bak lütfen...

Bu gün huzursuzluk çıkaran İSLAM'i örgütlerin ve radikallerin hemen hepsinin kulpu BATI'lıların elinde.Onlar tarafından kurulmuş,onlar tarafından desteklenmiş,onlar tarafından büyütülmüş.Onlar yaparlar ama öyle bir yaparlarki ruhun bile duymaz,çünkü işi kılıfına giydirirler...

Bak bu gün güney amerika hristiyandır,kuzey amerikada öyle ve çok uzun zamandır böyledir...Oralara sömürge olarak gidenler hem zorla kılıçtan geçirerek dinlerini zorla kabul ettirmiş,hem mallarını almış,hemde onları zorla köle olarak çalıştırmışlardır...

Bu gün ya ingilizce ya ispanyolca yada fransızca konuşan bu milletlerin,ellerinden malları,canları,yerel dilleri ve dinleri,inanışları ellerinden zorla alınmıştır ve kendi mallarını çalıp,kendi malları ile kölelelik yaparak satılmış,ezilmişlerdir...

Ben yurtdışında okudum.Orda nijeryalı bir arkadaşım vardı.Her pazar güzel güzel giyinip kiliseye gider,yakınlarındaki kişilere hediyeler verir anadili gibide ingilizce konuşurdu(zaten ana dili)

Ben ona bir kez şöyle bir soru sorma gafletinde bulundum.Nijeryalılar neden ingilizce konuşuyor,kendi diliniz yokmu dedim.

Bana çok sinirlendi ve gururlu bir ifade ile,çünkü biz ilnigliz kolonisiyiz dedi...

Burda anlatmaya çalıştığım şey şu.Batılılar öyle bir siyaset yaparlarki,elinden tüm özgürlüğünüde alsalar,kendilerine taptırırlar.Yarın bir gün sen,ben yada bir başkası baksa onlara karşı bir soykırımda iddada bulunamaz,bulunsada ispatlamaya gücü yetmez.Zaten dömürgelerinde onları kabul etmiştir...

Onlar artık onların beyaz Tanrılarıdır...!!!

İngilizler aborjinleri neredeyse yok etmişlerdir.Yine ingiliz olan Amerikan kolonileri kızılderilileri yok etmiştir.İspanyollar dünyadaki büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan güney amerikayı mahfetmiştir.İnka,Maya ve Aztek gibi büyük uygarlıklar birilerinin hırsı ile yok olmuştur...

Ama tüm dünya osmanlıyı suçlar.Soykırımcısınız derler.Hatta bizdende çoğu kişi bunu kabul eder...

Soruyorum sana şimdi...

Eğer biz sömürgeci olsaydık,bugün tüm balkanlar Müslüman olur ve türkçe konusurdu.Lakin hem kendi dillerini koruyorlar hemde hemen hemen hepsi hristiyan.Ama barılı jaynaklar tam tersini derler...

Gerçek hangisi peki?

Yüzyıllarca kendi toprağımız olarak içimizde olan ve kendi dilleri ile dinlerine sahip halklar karşısında bizmi BARBARIZ???

Yoksa gittikleri yerlerde insanları kılıçtan geçirip,medeniyetleri hatta ırkları tokedenler yada zorla hristiyan yapanlar ve hatta kendi dillerini empoze edenlermi MEDENİ???

Son kez diyorum.Bunlar siyasi ve politik savaşlar...Ve bu konuyu anlamadığımız sürece daha çok acuılar çekeceğiz,çok geri kalacağız,çok bölünecek ve çok sömürüleceğiz...

DipNot:Bu gün El-Kaide,El-Nusra veyahut Taliban'ın öldürdüğü kişilerin %80 kendi halkı ve müslüman aynı zamanda eğitimi,sosyal dernekleri engelleyende bunlar,ve tüm bunları yaparlarken aldıkları silah alet ve parasal güçte yine onlarla savaşan BATI'dan...

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 28-11-2013, 23:14
Üye

Ben kaynaktan kitaptan asıldan özden gitmeye çalışıyorum, siz ise işi illa ki siyasal/politik konulara çekiyorsunuz. Defalarca dedim siyasetle politikayla değil KUr'an ile kaynaklar ile ilgileniyorum. Ben lafı kıvırmaktan dolaştırmaktan "dancing around the issue" den hoşlanmam. "Direkt argüman" severim. Siyasal politik olaylar değil KUr'an burada konu. Ama doğru, her şeyin altında batılılar var.(!) Hatta Amerika var. (!)Muhammed'in kanına giren de Amerika'ydı yoksa yapar mıydı hiç öyle şeyler. Hadisleri uyduranlar, Kur'an'a öyle ayetleri koyanlar da kahrolası Amerika'ydı. Muhammed zamanında, halifeler zamanında sonrasında ve günümüzde hiçbir huzurlu islam ülkesinin olmayışının nedeni de Kur'an ve islam anlayışı değil, batılılar ve Amerika. Hatta geçen gün yolda yürürken düştüm şimdi batılı ülkelere tazminat davası açmayı düşünüyorum.
Alt 28-11-2013, 23:16
Kıdemli Üye

Hatta geçen gün yolda yürüyüp düştüm şimdi batılı ülkelere tazminat davası açmayı düşünüyorum.
Kesinlikle açmalısın.Sana kendi dünyan içinde başarılar dilerim...

Hoşçakal!!!

Alt 28-11-2013, 23:20
Üye

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kesinlikle açmalısın.Sana kendi dünyan içinde başarılar dilerim...

Hoşçakal!!!
Sen de hoşçakal.
Alt 29-11-2013, 01:14
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Nogada,

Ben sizin içsel çatışmanızı anlıyorum. Siz hayal ettiğiniz ve düşlediğiniz bir İslam'a inanmak istiyorsunuz. Müslüman olmama rağmen humanist bir İslam göremedim ben. O yalnızca bizim kendi kültürümüzden ve ahlak anlayışımızdan gelen bir inançtır.

Yine de size tavsiyem, yapılan bu katliamların ve insanlık dışı uygulamaların genel Kuran ve hadisler ile çelişip çelişmediğini iyice araştırın zira bir çoğu çelişmez. Yorumlamalar farklılık getirebilir ben bu sebeple size başta hangi müslümanlıktan bahsediyorsunuz demiştim zira çeşit çeşit müslümanlık var. Hangisi?

Herkes kendi işine nasıl geliyorsa öyle anlıyor Kuran'ı. Sonuçta insan iman etmek istedikten sonra birinin kara dediğine ak diyebilir. Önemli olan şahsınızın düşüncesi... Size söyleyeyim çevremde yüzlerce müslüman olduğunu söyleyen arkadaşım var daha Kuran'a elini bile sürmemişler. Dünyadaki ve Türkiye'deki müslümanların çoğunluğu Kuran'ı hiç okumaz. Onlara öğretilen kültür ile dini yaşarlar o kadar.
Alt 29-11-2013, 01:19
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bütün T.D yazarlarına ve takipçilerine selamlar ve saygılar...

Bu yazımı çok ama çok derin bir buhran ve üzüntü ve kırılmışlık içinde yazıyorum...

Ben İslam'ı her zaman güzel ANADOLUMUZUN tertemiz toprağında yetişmiş tasavvuf ile gönüllere dokunan büyük insanları ile sevdim...

Yunus Emre'ler,Hacı Bektaş-ı Veli'ler ve tabiki bence dünyanın gördüğü en büyük Hümanistlerden biri olan Mevlena Celaleddin Rum-i...

Tasavvuftaki insancıllığı,madde ve mananın birbirini tamamlaması,Allah için sev ve onun yarattığına aşık ol,sevgi sevgi sevgi,barış,dostluk,kardeşlik.Bunlardı benim savunduklarım,arzuladıklarım,sevdiklerim,mutlu olduklarım...

Bunlardı beni benden alan,çevreme o değerler üzerinden bakmam,Tanrıyı sevmem...!!!

Hep bunlar üzerineydi gönüden geçenler...

Lakin son zamanlarda inancım ve görüşlerim çok ama çok derin bir darbe aldı,bazı şeyler artık geridönülmez bi şekilde yok oldu gitti içimden,üzüldüm,neden diye sordum hep kendime...

Neden Neden Neden...!!!???

Arapların İSLAM'ı alıp kendi örfi adetlerine göre yorumladığını ve o kadarnlıktan belkide hiçbir zaman çıkamayacaklarını düşünürdüm.Çok okudum,çok ararştırdım,çok analizler yaptım,fakat bir cevap alamadım...

Bu gün TÜRKİYE'ye güzel ülkeme ve insanlarıma bakıyorum...!!!

Din kurslarında yapılan sübyancılık ve tecavüzler,din adına insanları kandırıp onları bçr veni sömürme,kadına yapılan ayrım ve şiddet,kız çocuklarının okullara gönderilmemesi ve eğitimden yoksun kalmaları,AAllah diyip tezavüzler,Allah diyip kafa kesmeler,Allah diyip soygun ve dolandırıcılık,Allah diyip bölücülük,Allah diyip adam kayırma,Allah diyip başkalarının onur ve itibarlarına gölge düşürme,Allah diyip torpil,Allah diyip Anti-Demokratikleşme ve sayısını hatırlamadığım kadar olumsuz gelişmeler...

Unutmadan en büyük sorunlardan biri Allah diyip pozitif bilimden uzaklaşma ve eğitim seviyesindeki büyük düşüş,işsizlik,üretememe,kaliteden noksan nesillerin yetişmesine ön-ayak olmak...(oysa bu toplum sadece eğitimli ve kaliteli bir nesil ile çağdaş medeniyete adapte olabilir)

İnsanlar din adına HURAFELER,MASALLAR,BATIL inançlara bel bağlamış,sokakta gezen sakallı adama hacı,hoca ve hatta eviliya gözüyle bakmaya başlamış,kimisinin adi suçlar işlediğine dair raporlar ve hatta görüntüler elde edilse bile ve bence,hatta ve hatta gözleriyle görseler bile inanmadıkları yada vardır bir hayrı diye akla zarar ve ziyan sözlerle sahiplendiği gerici,yobaz ve aslında TANRI'dan çok uzak insanlar yeşermiş,akıldan,bilimden,kıyaslamadan ve sorgulamadn uzak nesiller...

Yarın bir gün Türkiyedede Afganistan yada Irak yada Suriyede gördüğümüz korkunç manzaralar olmaz demiyorum artık,kesinlikle olabilir.Bu karanlık çağdışı insan potansiyeli ülkemde var ve ben bunu açık bir şekilde görüyorum...

Hergün daha karanlık ve daha yobaz,daha anti-çzgürlükçü,daha cahil bir topluma doğru koşar adımlar ile gidiyoruz...

Ve tüm bunlar benim inancımda ciddi sarsıntılar ve karamsarlık izleri bıraktı ve adeta sancılı bir şekilde olanları ve olacakları ve insaların nasıl bazı şeyleri,bu hale getirebildiklerinin derin üzüntüsü içindeyim şu an içinde...!!!

Bana sorarsanız İSLAM bumudur???

Hayır bu değildir derim...

Yine bana sorarsanız;

Peki ya İSLAM bunlara sebebiyet verebilirmi?

Bende evet verebilir derim...

Bana yine sorarsanız o zaman İSLAM bumu diye...

Son cevabımda şu olur...

EVET İSLAM BUDUR...!!!

Ama benim gönlümdeki müslümanlık ve Tanrı bunlardan değildir...

Sevgi ve Saygılarımla...
Acik, samimi ve icten mesajin icin; seni kendi adima cani gonulden kutluyorum.

Senin mensubu oldugun ya da kendince benimsedigin muslumanlik Ataturk eli ile getirilen ve 1960'lara kadar suren "laik muslumanlik" dir.

Bu muslumanlik anlayisi 1980'ler ile birlikte arap muslumanligina donusmustur.

Diger bir konu da, Anadolu tarihindeki tasavvufi muslumanlik anlayisidir.

Zaten Anadolu kokenli muslumanlik, hic bir zaman arap muslumanligi ile uyusmaz.

Yalniz aci olan ve eger "muslumanlik kuranda yazan muslumanlik" ise, zaten o Arap muslumanligidir.

Cunku Kuran arap toplumu icin yazilmistir.

Yani araplara ve kurana gore, Anadolu tarihi muslumanligi "cakma, ozde degil; sozde muslumanlik" tir.

Iste su anda basta O.Dogu olmak uzere, soros ve evengalizmin yaptigi islam mezhepsel mikroayrimciligi ve islamin mesheplerini bir birlerine kirdirmaktir.

Cunku onlar bunu yasamis ve bu konuda tecrubelilerdir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil