Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Anket Sonucuna Bak: Ezan sesinden rahatsız oluyor musun?
Kesinlikle evet! 95 62,91%
Olsada benim için fark etmez 29 19,21%
Hayır 27 17,88%
Katılımcı sayısı: 151. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-06-2013, 21:36
sugibi sugibi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müslümanlardaki empati eksikliğinin ne kadar alt seviyelerde olduğunu gösteren gerçeklerden bir tanesi. Ramazanlardaki davul buna ikinci örnek diyebiliriz.

Konu çok fazla sayfadan oluştuğu için hepsini okuyamadım. Belki aynı örnekleri diğer üyelerde yazmış olabilir. Tekrar olursa kusura bakmayın.
Alt 28-06-2013, 05:03
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

Sevgili dostum sen beni, ben seni az çok tanırız...

Daha bu gün, tedarikçi olarak gittiğim bir firmada 5 AKP linin arasında kaldım...Konuyu siyasete getirdiler, karşı çıktığımı bildikleri için...Ancak konu ister istemez dine de girdi...Ki ben inançlı biriyim...

Emin olun ateistleri de, alevileri de, diğer dinlerden olanları da savunmak, hem de çok yoğun bonbardımana, provakasyona rağmen, tek kaldığım halde savundum...Atesitler görse bu herif ateist, aleviler görse bu herif alevi, hristiyanlar görse bu herif hristiyan galiba diye düşünürlerdi....

Oysaki ben sadece, laiklik ve demokrasiden ödün vermeyen, bunu yaparken de despotluk olması için değil, belki de ileride çocuklarım, torumlarım için de GEREKLİ olduğundan dolayı mecburum...

Ancak şunu da unutmuyorum, KESKİNLİK, karşı tarafın da bilenmesine ve özellikle okumayan-hala cahil bir toplum olduğumuzdan, LİDER pozisyonundaki kişilerin sözlerine ŞEKSİZ-ŞÜPHESİZ inanan insanların da olduğunu ve bunlarla mücadelede bazen yumuşak, bazen keskin olunması gerektiğini düşünen biriyim...

Zamanında siyasete girmişken, hem de il yönetimindeyken devam ettirmedim, bu iş EMEKLİ işi gibi garip bir düşünce, diğer taraftan da MADDİ zorluklar içerisinde olmamdan dolayı...Ki il yönetimindeyken dahi " DİN DERSLERİNİN " zorunlu olmaktan çıkarılması konusunda kavga derecesine varan tartışmalarda bulundum...Hem de SOL, SOSYALİST diye bilinen bir partide...!

Ne demek istediğimi sanırım anlatabildim...

Ben inançlı olduğum halde RAHATSIZ oluyorsam, eninde sonunda bu değişecektir...Tümden kesilmeyecek belki, çünkü her inancın da yaşandığı bir ülke burası...Ancak kimsenin rahatsız olmayacağı hale gelecektir mutlaka...

Haaa derseniz sen çok umutlumusun bundan diye yanıtım, kısa vadede HAYIR olacaktır, o ayrı mesele...Ama bunun için yapılan mücadele dengeli bir biçimde ve demokrasi sınırları içerisinde olduğu sürece mutlak gerçekleşecek, amacına ulaşacaktır diye düşünüyorum...

Sağlıcakla kalınız...
Sevgili bursali68, birbirimizi reel hayatta tanimasak da, sanal dünyada ki düsünceleriniz ve görüsleriniz ile aramizda bir inanc/inancsiz farki disinda pek uzak sayilmayiz.

Her ne kadar Türkiye de yasamasam da ancak arasira tatile geldigimde bodrum gibi bir yerde eglenirken aniden müzik sesi kisiliyor, yada mecbur olarak. Hele gecen yil, cesme'de iken etrafdaki tepelere ekstra hoparlörler yerlestirilmis...??

Laiklik konusunda, dini bir kurum olan diyanet, Türkiye'de ki yönetiminlerin on yillarca boyu, istenmeyen vergiler buraya akitilarak, tam anlamiyla Türkiye hic bir zaman laik bir devlet olamamistir, olmasi icin ilk basta bu kurumu tamamen kendi kaderini kendine birakilmasi lazim, isteyenler var ise buraya bagislarini direkt buraya yapabilirler sorun yok yani... Ama devlet zorla vergi alarak sermayeleri buralara yada imam hatip okullarina pompalarsa? bu da laiklik ilkesine ters düser ve bagdasmaz...Arti din dersleri zorunlulugu da laiklige aykiridir... Ben su an icin Türkiye'nin gelecege yönelik yarinlarini bu karanliklardan cikarabilecek herhangi bir parti göremiyorum, bunlarin da yapilabilinmesi icin köklü degisimlere ihtiyaci vardir ve kacinilmazdir....

Tabii ki hersey kisa vadede aninda olmaz, ancak bu sürecleri yasayarak bunlarin üstesinden gelinecegine ve buradan herkesin olumlu düsünceleri fikirleri cercevesinde corbaya bir tuz da biz atabiliyoruz isek, ne mutlu bizlere...

Saygilar dostum....

İnsanlık onuru her şeyden üstündür
Alt 29-06-2013, 12:31
Bayrak Bayrak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Ezan sesinden çok rahatsız oluyorum. Tam anlamıyla gürültüden başka birşey değil. Şuan yaşadığım yerin yakınında cami var ezan başlayınca pencere ve kapıları kapatıyor, tv nin sesini açıp bu sesi duymamaya çalışıyorum. Mecburiyetten katlanmak zorunda kalıyorum.

Yakınımda cami ve ezan sesi olsun istemiyorum.. Ama ister istemez katlanmak zorunda kalıyorum. Ben bana ait hayatımı ve yaşadığım mekanımı bu tarz rahatsız edici sesler, cami ve mescit gibi çağdışı ve gerkesiz mekanlarla iç içe görmek istemiyorum.
Alt 29-06-2013, 12:34
Audaz Audaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim evime yakın cami yok ses duymuyorum
Alt 20-07-2014, 10:51
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

O kadar rahatsız ol tut yine dibinde yaşa harbi bende kaşınıyorum he

Dinlerin doğru tarafları da vardır; Mesela Hristiyanlık İslamiyetin, İslamiyet de Hristiyanlığın yanlış olduğunu iddia eder.
Alt 20-07-2014, 17:39
kasarsis kasarsis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Anketin cevap şıklarında "Okuyana(hoca) göre değişir" olmalı

Allahsız, dinsiz dediler; ama kitapsız diyemediler...
Alt 22-07-2014, 13:16
horror horror isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

eğer eviniz yakınsa camiye ve hocanın sesi ve okuma şekli kötüyse kulak tırmalıyor.Güzel okuyanlarda var.
Alt 22-07-2014, 17:27
inferno inferno isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ne kadar rahatsız olsam da günde 5 kere bunu çekmek zorundayız
bizim kendimize göre bir gerçeğimiz varsa toplumun diğer kısmının da kendine göre bir gerçeği var
araba sesi korna sesi satıcı sesi
ambulans sesi itfaiye sesi, anons sesleri bunlar olağan şeyler camilerden rahatsız olmamızın sebebi de birazcık sesinin arttırılmasından desibelinin iyi kontrol edilmemesinden kaynaklı. Müftülüğe gidip derdinizi anlatırsanız yakınınızdaki camiinin sesinin şiddeti ölçülüp azalttırılabilir.

Burası bir şeriat ülkesi olsaydı çarşıda beni şortla gezdirmezlerdi onlar da benden rahatsız olurlardı.
Ya da ramazanda dışarıda su içtiğimi gören aşırı dinciler tarafından linç edilebilirdim.
tamam onlar bize saygı duymuyor ama yapacak bir şey yok.

Ben içimdeki vicdanımın bana söylediklerini yaparım. Bunu bana Tanrı yasaklamış olsa bile.
Alt 22-07-2014, 20:47
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

inferno´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Burası bir şeriat ülkesi olsaydı çarşıda beni şortla gezdirmezlerdi onlar da benden rahatsız olurlardı.
Ya da ramazanda dışarıda su içtiğimi gören aşırı dinciler tarafından linç edilebilirdim.
tamam onlar bize saygı duymuyor ama yapacak bir şey yok.
Bu konularda haklı olmazlardı. Sonuç olarak sen onlara bir şeyi zorlatmıyorsun ama onlar zorla bir şeyler dinletiyorlar ve yaptırıyorlar bunlar farklı şeyler...

Dinlerin doğru tarafları da vardır; Mesela Hristiyanlık İslamiyetin, İslamiyet de Hristiyanlığın yanlış olduğunu iddia eder.
Alt 24-08-2014, 17:03
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Ateistler yüksek kuleler yaptırıp, allah yoktur allaaaah yoktur diye bağırırsa durum eşitlenir Eve 100-200 metre arayla 3 tane cami var, sabahları eziyet oluyor cidden. Rusya'da iken sadece kuş cıvıltısı ve rüzgar sesi vardı.

Ve insanın ihtiyacı olan sessizlik..güzel kafa dinliyordu insan, düşünceleri ile başbaşa ve zırt pırt çorap kokan camilerden uzak..

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil