Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-07-2018, 13:34
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Tem 20, 2018

New York Belediyesinin küresel ısınmaya neden oldukları iddiasıyla dünyanın en büyük 5 enerji firmasına açtığı davayı enerji şirketleri kazandı.

New York Güney Bölgesi Yerel Mahkemesi Yargıcı John F. Keenan, dünyanın en büyük fosil yakıt şirketlerinden British Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell'e karşı açılan davada, savunma makamlarının talebi üzerine davanın reddine karar verdi.

Keenan, kararla ilgili yaptığı açıklamada, "İklim değişikliği hayatın bir gerçeği ve savunma makamları bu konuya itiraz etmiyor ancak iklim değişikliğinin neden olduğu ciddi sorunlar yargı makamı tarafından düzeltilmemeli, bunun yerine hükümetin diğer iki kolu tarafından ele alınmalı" ifadesini kullandı.

CHEVRON: SERA GAZLARI İDDİALARI STANDART BİR KARAR GEREKTİRİYOR

Kararın ardından Chevron tarafından yapılan açıklamada, "New York Belediyesinin iddiaları sera gazlarının salınımı üzerine kurulu ve bu iddialar federal hukuk kapsamında tekdüze ve standart bir karar gerektiriyor. ABD Kongresi, sera gazlarının salınımı konusundaki kararlar için Çevre Koruma Ajansını (EPA) yetkilendirmiştir" değerlendirmesine yer verildi.

MİLYARLARCA DOLARLIK MADDİ ZARAR, TAZMİNAT OLARAK TALEP EDİLMİŞTİ

New York Belediyesi, ocak ayında açtığı davada, söz konusu firmaların küresel ısınmaya neden olduklarını iddia ederken, New York halkını küresel ısınmanın olumsuz etkilerinden korumak için geçmişte yapılan harcamaları ve gelecekte uğranılacak milyarlarca dolarlık maddi zararı bu firmalardan tazminat olarak talep etmişti.

ABD'nin Kaliforniya eyaleti Kuzey Bölgesi Yerel Mahkemesi Yargıcı William Alsup, geçen ay San Francisco ve Oakland Belediyelerinin enerji şirketlerine karşı açtığı benzer konulu davanın reddine karar vermiş ve iklim değişikliğiyle ilgili olarak "Bu sorun, bölge yargıcı ve jürisinden ziyade daha büyük boyutta bir çözüm gerektiriyor." açıklamasında bulunmuştu.
https://tr.sputniknews.com/cevre/201...isinma-davasi/

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 27-07-2018, 23:31
Super Moderator

https://www.ecowatch.com/climate-cha...590360622.html

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
Alt 03-12-2018, 22:00
Super Moderator

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
Alt 03-12-2018, 23:31
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bugün şu haberi gördüm ben de.

''Ünlü belgeselci David Attenborough: İklim değişikliği dünyanın binlerce yıldır karşılaştığı en büyük tehdit''

https://www.bbc.com/turkce/haberler-46427626
Alt 04-12-2018, 00:27
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bugün şu haberi gördüm ben de.

''Ünlü belgeselci David Attenborough: İklim değişikliği dünyanın binlerce yıldır karşılaştığı en büyük tehdit''

https://www.bbc.com/turkce/haberler-46427626
Şu haber aklıma kazınmış benim de
Putin: Küresel ısınma insan kaynaklı değil!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, küresel ısınmanın ‘insan kaynaklı olmadığı' tezini yineledi.

Ülkenin kuzeyindeki Arkhangelsk şehrinde düzenlenen Arktik Forumu'nda konuşan Vladimir Putin, bilimsel araştırmaların aksine küresel ısınmanın sanayisel gelişimle alakası olmadığını savundu. "Küresel ısınma 1930'lu yıllarda başladı" diyen Putin, ısınmanın atmosfere salınan sera etkili gazlarla bağı olmadığı tezini öne sürdü.

Putin, "O tarihlerde insan kaynaklı olan gaz salınımları yoktu ama ısınma başlamıştı" derken, küresel ısınmaya başka etkenlerin yol açtığını dile getirdi.

Küresel ısınmanın durdurulmasının ‘imkansız' olduğunu söyleyen Vladimir Putin, ısınmanın yeryüzündeki global döngülerle alakalı olduğu tezinin doğru olduğunu savundu. Putin, "Esas mesele buna adapte olabilmekte" diye konuştu.

https://anfturkce.net/dunya/putin-ku...li-degil-88281

Vicdanlar yaralandığında da kan akmış sayılmaz mı? -Thoreau...
Alt 08-12-2018, 12:52
Super Moderator

Ara 8, 2018

Günümüz küresel ısınması, bilimciler tarafından 252 milyon önce gerçekleştiği düşünülen dünya tarihinin en büyük iki biyotik krizine* yol açan koşullarla paralellikler gösteriyor

*türlerin küresel yokoluşları

Volkanik püskürmelerin zaman zaman "Büyük Ölüm" olarak da adlandırılan Permiyen dönemin sonlanışına yol açtığı konusunda uzun süredir uzlaşı halinde olan araştırmacılar için, yüzlerce türün aynı zaman diliminde nasıl yok oldukları ise henüz bir gizem.

Washington ve Stanford Üniversitelerinde görevli bilimciler tarafından oluşturulan modellerin hadiseleri açıklayabildikleri, ancak bu modellerin günümüz şartlarıyla ürkütücü parallellikler içerdikleri öne sürüldü.

(...)
https://www.thespec.com/news-story/9073064-global-warming-today-mirrors-conditions-leading-to-earth-s-largest-extinction-event-study-says

Sylvia Plath

Samuel Beckett

Aşık Veysel

Maurice Blanchot

Lacan

Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
Alt 08-12-2018, 13:24
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Diğer bir önemli nokta da şu. 1970'lerde MIT'nin hazırladığı bir rapor vardı. "Büyüme bu şekilde devam ederse 2020 yılında bize 1,7 dünya gerekecek" diye. Şimdi bu rapor yenilendi. Dünyanın tamamı Batı standartlarında yaşasa bize yaklaşık 5 tane dünyanın gerekeceği düşünülüyor.

BU aslında Anarşizm / Sosyalizm / Kapitalizm tartışmasıdır. Kapitalizmin temeli süreki büyümek, daha çok insan, hepsine daha çok ev, daha çok araba, daha çok tüketim.
+ Eskiden bir insan bir Tv'Yi ömür boyu kullanırdı. Şimdi Tv alıyorsun, 1 sene sonra atıyorsun, Araba alıyorsun. 5 sene sonra yenisini alıyorsun. telefon alıyorsun, 2 ay sonra yenisi çıkıyor.

Diğer bir teori: Daha az tüketsek nasıl olurdu? TV progrmında izlemiştim. Adam "Bu toplum bir tüketim toplumu değil, BU toplum bir israf toplumu" diyordu.

Mesela Afrikalılar en son, Batının eski tüplü televizyonlarını para ile alıyorlardı.

BU konuyu buradan birisi ile de tartışmıştık. Ben "sorun sistemin işlememesi değil, sistemin fazla iyi işlemesi" demiştim. Yani kapitalizm devam edecekse, şimdikinden farklı bir kapitalizm olmak zorunda.
Alt 08-12-2018, 14:39
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Diğer bir önemli nokta da şu. 1970'lerde MIT'nin hazırladığı bir rapor vardı. "Büyüme bu şekilde devam ederse 2020 yılında bize 1,7 dünya gerekecek" diye. Şimdi bu rapor yenilendi. Dünyanın tamamı Batı standartlarında yaşasa bize yaklaşık 5 tane dünyanın gerekeceği düşünülüyor.

BU aslında Anarşizm / Sosyalizm / Kapitalizm tartışmasıdır. Kapitalizmin temeli süreki büyümek, daha çok insan, hepsine daha çok ev, daha çok araba, daha çok tüketim.
+ Eskiden bir insan bir Tv'Yi ömür boyu kullanırdı. Şimdi Tv alıyorsun, 1 sene sonra atıyorsun, Araba alıyorsun. 5 sene sonra yenisini alıyorsun. telefon alıyorsun, 2 ay sonra yenisi çıkıyor.

Diğer bir teori: Daha az tüketsek nasıl olurdu? TV progrmında izlemiştim. Adam "Bu toplum bir tüketim toplumu değil, BU toplum bir israf toplumu" diyordu.

Mesela Afrikalılar en son, Batının eski tüplü televizyonlarını para ile alıyorlardı.

BU konuyu buradan birisi ile de tartışmıştık. Ben "sorun sistemin işlememesi değil, sistemin fazla iyi işlemesi" demiştim. Yani kapitalizm devam edecekse, şimdikinden farklı bir kapitalizm olmak zorunda.
İsraf olayı doğrudur. Bak ben yazılım mühendisiyim, şimdi cep telefonu olayı görgüsüz dünyanın bir hastalığı. 2 telefon arasında donanımlarda yüklenen mikrokod firmwareler yüzünden telefonu daha üst model gibi satış olayı var, içerisindeki mikroişlemcinin kapasitesi kasıtlı olarak düşürülüyor, bu işlemciler baklava tepsisi gibi fırınlanır ve çıktıda kalite kenarlara doğru düştüğü için onlar düşük model olarak yazılımla kapatılır. 2 ekran paneli aynı panel, çözünürlük kasıtlı düşürülüyor. Yazılımsal olarak telefon performansını ilk aldığın güne getirmek mümkün ama kasıtlı olarak yapılmıyor. Gelen güncellemeler performansı kasıtlı olarak düşürüyor ki bu dava konusu bkz. Samsung şerefsizleri. Şu anda fabrikalar 8K paneller üretiyor, 4 yıl sonra standart olarak piyasaya sunulacak ve o zaman 16K üretimine geçilecek. Madencilik ayrı felaket. Türkiye Dünya'da metal çöpü çıkarıp hepsini ziyan eden bir ülke. Metal çöplerimizi Çin ve Koreye satıp bize geri ürün satmalarını bekliyoruz. Dünya sınırlı bir kaynak, Alaska, Sibirya ve Çin madenleri her gün deşiliyor, mermer tepeleri geri gelecek mi? Kapitalizmler, sanayi devrimleri ve serbest piyasa denen şeyler Dünyayı öldürüyor. Ben komünist görüşe sahip biri değilim diyorum ama sonuç bu. Yeri deşiyoruz, havanın anasını belledik, elektromanyetik alanlar oluşturduk, radyoaktiviteyle çevirdik etrafı, denizlerin anasını hallettik, karaları zaten hallettik. Çölleri yeşertmeye daha yeni başladılar düşünebiliyor musunuz! Dünyanın yarısı çöl olana kadar mı bekleyecektik. Yetersiz yanlış.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 08-12-2018, 15:39
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Mesela Küba bir eski araç cenneti. Aynı aracı onarıp / restore edip biniyorlar. Bunu çok da ucuza yapıyorlar.

Hadi bilgisayar hızlı ilerleyen bir şey. Cep telefonu da öyle.

Da bizim TV eski mesela. Umurumda da değil. neticede çalışıyor.

Elbise konusunda da ben bir şeyi 10 seneye yakın kullanırım.

Şimdi yeni yaklaşımlarda, mesela buz dolaplarını uzun süre kullanılacak şekilde tasarlamak istiyorlar.

BU kendi ile çelişen bir durum. Yeni cihazlar eskilerine göre daha az enerji tüketiyor. Ama geleceğin ekonomisinde, bir buz dolabı, 20-30 sene veya daha fazla gitsin istiyorlar.

- Sistemin ikinci saçmalığı (Tamamen kapitalizm ile alakalı): Ben İthalat / ihracat bitsin demiyorum. Ama mesela tabağımızdaki yemek niye 2000 km yol kat ediyor? veya elbiseler niye Bangladeş'ten gemi ile geliyor. Her şey niye Çin'den getiriliyor?

Bunlar sistemin saçmalıkları. Bizim insanımız işsiz geziyor ama piyasadaki her şeyin yarısı gemi ile Çin'den geliyor.

O yüzden yerel üretim konusu da önemli.

Yani kapitalizm ancak ağaç gibi kırpılıp, budanıp düzeltilirse ayakta kalabilir.

Çünkü "hep daha çok, hep daha fazla, hep daha ileri" mantığı da MIT'nin hesapları nedeniyle, uygulanabilir değil. Yani olur. Ama ekstra gezegen bulmamız gerek. Bulamazsak bu sistemi uygulamak imkansız zaten.
Alt 08-12-2018, 15:44
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesela Küba bir eski araç cenneti. Aynı aracı onarıp / restore edip biniyorlar. Bunu çok da ucuza yapıyorlar.

Hadi bilgisayar hızlı ilerleyen bir şey. Cep telefonu da öyle.

Da bizim TV eski mesela. Umurumda da değil. neticede çalışıyor.

Elbise konusunda da ben bir şeyi 10 seneye yakın kullanırım.

Şimdi yeni yaklaşımlarda, mesela buz dolaplarını uzun süre kullanılacak şekilde tasarlamak istiyorlar.

BU kendi ile çelişen bir durum. Yeni cihazlar eskilerine göre daha az enerji tüketiyor. Ama geleceğin ekonomisinde, bir buz dolabı, 20-30 sene veya daha fazla gitsin istiyorlar.

- Sistemin ikinci saçmalığı (Tamamen kapitalizm ile alakalı): Ben İthalat / ihracat bitsin demiyorum. Ama mesela tabağımızdaki yemek niye 2000 km yol kat ediyor? veya elbiseler niye Bangladeş'ten gemi ile geliyor. Her şey niye Çin'den getiriliyor?

Bunlar sistemin saçmalıkları. Bizim insanımız işsiz geziyor ama piyasadaki her şeyin yarısı gemi ile Çin'den geliyor.

O yüzden yerel üretim konusu da önemli.

Yani kapitalizm ancak ağaç gibi kırpılıp, budanıp düzeltilirse ayakta kalabilir.

Çünkü "hep daha çok, hep daha fazla, hep daha ileri" mantığı da MIT'nin hesapları nedeniyle, uygulanabilir değil. Yani olur. Ama ekstra gezegen bulmamız gerek. Bulamazsak bu sistemi uygulamak imkansız zaten.
Al 4K al.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil