Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-05-2010, 00:37
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

yazımın bir devamını okuyamadıız sanırım olsun bir daha yazayım

Burda oğul diyor şimdi siz bunun mesihin insan doğasına atıfta bulunduğunu söyleybilirsiniz oysa ayet oğul diyor incil e göre isa başından beri tanrının oğludur.Yeryüzüne inmeden öncede indikten sonra da yukarı çıktıktan sonrada tanrının oğludur.Hal böyleyken isa ne zaman herşeyi biliyordu?

gelmeden önce oğuldu oğul herşeyi bilmez
geldiğinde oğuldu oğul herşeyi bilmez
gittiğide de oğuldu oğul herşeyi bilmez

yani bana açıklar mısınız?isa ne zaman herşeyi biliyordu?
Saygılar
Alt 23-05-2010, 01:53
YOLCULUKLAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YOLCULUKLAR YOLCULUKLAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

insan_olmak´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
yazımın bir devamını okuyamadıız sanırım olsun bir daha yazayım

Saygılar
Ben yazınızın devamını okumuştum ama bir şeylerin eksik kaldığı düşüncesiyle üzerinde durmamıştım.

Ama ısrarcı davranışınız bana da açık açık sormam gerekliliğini hissettirdi.

Şimdi İncil'de İsa'nın bir tek "Oğul" sıfatıyla anıldığını mı ileri sürüyorsunuz?

Eğer bunu ileri sürüyorsanız bir hatadasınız.

İncil İsa'ya Rab de der.

Rab'binde, kabul etmeseniz dahi en azından teolojik olarak, kusursuz ve herşeyi bilen bir varlık olduğunu da bilirsiniz.

Bir yerde oğul... Bir yerde Rab... Bir yerde peygamber... vs vs vs... Bunların neden böyle olduğunu açıklamıyorum ki Üçlü Birlik kuramını iyi bildiğinizi söylemiştiniz.
Alt 23-05-2010, 01:58
Kıdemli Üye

nehir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İsa Tanrı ama insan yönü var bumudur?
Aynen budur

%100 insandır ve AYNI ZAMANDA %100 Tanrı'dır. Kilise'nin tabiriyle, üçlü birlik gizemi budur.

nehir´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ah bana şunuda demeyin lütfen''ne yani gökte mi oturmalıydı?.. )''komik olur!siz ne demek istediğimi anladınız sanırım...
saygılar...
Ama neden komik olsun ki?

Düz mantıktan düşünürsek evet komik olurdu gerçekten.

Ama İsa bir gün geldi ve yeryüzüne inmedi.

Binlerce yıllık bir planın son noktasıydı.

Eski Antlaşma metinlerine baktığınızda bunu görürsünüz.

O günün insanlarınının bir Kurtarı beklemesi boşuna değildi çünkü bir plan işliyordu ve artık zaman gelmişti.

Buna ister oyun diyin, ister Rab'bin planı diyin... Adını siz koyun
Alt 23-05-2010, 02:09
Kıdemli Üye

Sayın yolculukar sorumun cevabı bu değil.

İsa daima oğul değil midir bunu soruyorum?

her zaman heryerde oğul değilmidir?

o zaman nasıl oluyorda bir an herşeyi biliyor sonra dünyada iken birşeyi bilmiyor?

garip bir durum üçlük birlik ne kadar çarpık bişey görüyoruz.

ama bu tabiki bir gizem öyle bir gizemki toplulukları birbirine kırdırmıştır.öyle bir gizemki

bütün paganist inançların kökeninde bulunmaktadır.

ne diyim iyi gizemler diliyorum size

saygılar
Alt 23-05-2010, 12:34
YuhannaSarov YuhannaSarov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"İbrahim günün sıcak saatlerinde Mamre meşeliğindeki çadırının önünde otururken, RAB kendisine göründü.
İbrahim karşısında üç adamın durduğunu gördü. Onları görür görmez karşılamaya koştu. Yere kapanarak birine,
Ey efendim, eğer gözünde lütuf bulduysam, lütfen kulunun yanından ayrılma dedi," Yaratılış 18:1-3

"Ey Yakup soyu, çağırdığım İsrail, beni dinle: Ben O`yum; ilk Ben`im, son da Ben`im.
Yeryüzünün temelini elimle attım, Gökleri sağ elim gerdi. Onları çağırdığımda Birlikte önümde dikilirler.
Toplanıp dinleyin hepiniz: Putlardan hangisi bunları önceden bildirebildi? RAB`bin sevdiği kişi O`nun Babil`e karşı tasarladığını yerine getirecek. Gücünü Kildaniler`e karşı kullanacak.
Ben, evet, ben söyledim, onu ben çağırdım, Onu getirdim, görevini başaracak.
Yaklaşın bana, dinleyin söyleyeceklerimi: Başlangıçtan beri açıkça konuştum, O zamandan bu yana oradayım. Egemen RAB şimdi beni ve Ruhu`nu gönderiyor.
Sizleri kurtaran İsrail`in Kutsalı RAB diyor ki, “Yararlı olanı size öğreten, Gitmeniz gereken yolda sizi yürüten Tanrınız RAB benim" Yeşaya 48:12-17

Üçlübirlik Eski Ahit'te de sezdirilmiş bir kavramdır. Sizin örneklediğiniz triadlarla bizim trinitymizin ilişkisi pek yoktur. Ancak ben şahsi yorumum olarak şöyle demek istiyorum, diğer inançlarda üçlüğe rastlamamız üç rakamının özel bir yerinin olması sanki eskiden bilinip sonra soluklaşıp kaybolmuş bir bilginin izi gibi.

Bu arada sorunuza cevaben:

"Mesih İsa`daki düşünce sizde de olsun.
Mesih, Tanrı özüne sahip olduğu halde, Tanrı`ya eşitliği sımsıkı sarılacak bir hak saymadı.
Ama kul özünü alıp insan benzeyişinde doğarak ululuğunu bir yana bıraktı. İnsan biçimine bürünmüş olarak ölüme, çarmıh üzerinde ölüme bile boyun eğip kendini alçalttı." Filipililer 2:5-8

Ayetlerini alıntılıyorum.

Sevgiler. =)

Müslüman oldum.
Alt 23-05-2010, 12:59
Kıdemli Üye

"İbrahim günün sıcak saatlerinde Mamre meşeliğindeki çadırının önünde otururken, RAB kendisine göründü.
İbrahim karşısında üç adamın durduğunu gördü. Onları görür görmez karşılamaya koştu. Yere kapanarak birine,
Ey efendim, eğer gözünde lütuf bulduysam, lütfen kulunun yanından ayrılma dedi," Yaratılış 18:1-3

bu zorlamadan başka birşey olmuyor.Tevrat'ı okuduysanız melekler tanrıyı temsil eder ve onun ağzından konuşurlar bazen.Burdaki üç kişide meleklerdir.

Saygılar
Alt 23-05-2010, 19:17
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

YOLCULUKLAR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben yazınızın devamını okumuştum ama bir şeylerin eksik kaldığı düşüncesiyle üzerinde durmamıştım.

Ama ısrarcı davranışınız bana da açık açık sormam gerekliliğini hissettirdi.

Şimdi İncil'de İsa'nın bir tek "Oğul" sıfatıyla anıldığını mı ileri sürüyorsunuz?

Eğer bunu ileri sürüyorsanız bir hatadasınız.

İncil İsa'ya Rab de der.

Rab'binde, kabul etmeseniz dahi en azından teolojik olarak, kusursuz ve herşeyi bilen bir varlık olduğunu da bilirsiniz.

Bir yerde oğul... Bir yerde Rab... Bir yerde peygamber... vs vs vs... Bunların neden böyle olduğunu açıklamıyorum ki Üçlü Birlik kuramını iyi bildiğinizi söylemiştiniz.
Sayın Yolculuklar,

Rab kelimesinin İsa için kullanılmasınınTanrılıkla hiçbir bağlantısı yok.
Bir köle Efendisine Rab derdi...Bir öğrencide üstadına Rab der.
Olay bundan ibarettir.
Rab kelimesinin iki anlamı vardır.Biri Efendi (Master) anlamı ki insanlar içinde kullanılır.
Diğeri Programlayıcı (Lord) anlamıdır ki bu yalnız Allah için kullanılır.
Bu ayrımı God ve Lord terimlerinde de görürsünüz.God bir cinsiyet almazken Lord Eril anlam taşır.
Rab diye hitab edilmesi İsa mesihin tanrılığına işaret etmez.
O da hepimiz gibi bir insandı.Tek farkda,Ruh ile desteklenmiş ve Seçilmiş olması.
Saygılarımla...
UlUl
Alt 23-05-2010, 19:24
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Hristiyanlar süreki şu kalıplaşmış cümleyi yazıyorlar ,Yolculuklar dostum siz de yazmışsınız :

%100 insandır ve AYNI ZAMANDA %100 Tanrı'dır. Kilise'nin tabiriyle, üçlü birlik gizemi budur.
Bu cümlenizi neye göre yazıyorsunuz ? Temellendirdiğiniz şey ayet nedir yazar mısınız ?

%100 insan nasıl "AYNI ZAMANDA " %100 Tanrı olabilire girmiyorum. Buna sonra döneriz ama önce şunun cevabını istiyorum ; Bunu neye göre formile ediyorsunuz ? Hangi ayete göre ?

saygılarımla
Alt 23-05-2010, 19:27
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ama kuranda isa için allahın kelimesi deniyor.
kuran içinde allahın kelimesi deniyor.
yani sadece iki şey için allahın kelimesi deniyor.
gerçi allah alemi de ol diyerek yaratıyor ama yine de alem allahın kelimesi olarak adlandırılmıyor.
Alt 23-05-2010, 21:43
Kıdemli Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hristiyanlar süreki şu kalıplaşmış cümleyi yazıyorlar ,Yolculuklar dostum siz de yazmışsınız :

Bu cümlenizi neye göre yazıyorsunuz ? Temellendirdiğiniz şey ayet nedir yazar mısınız ?

%100 insan nasıl "AYNI ZAMANDA " %100 Tanrı olabilire girmiyorum. Buna sonra döneriz ama önce şunun cevabını istiyorum ; Bunu neye göre formile ediyorsunuz ? Hangi ayete göre ?

saygılarımla
Natan Dostum, hani bu cümlemi sizin için kurmayacam ama bir genelleme yapıp şu cümlemi sarf edebilirim: "Eğer bunu Kutsal Kitap yazsa idi bunu kabul edecekmiydiniz?" "Yani Kutsal Kitap'a bu kadar önem veriyor musunuz?" "Eğer Kutsal Kitap'a bu kadar önem veriyorsanız, emin olun ki, farkında olarak ya da olmayarak, Kutsal Kitap'ın yazmamış olduğu bu kavrama da önem veriyorsunuzdur".

Neden böyledir?

Sevgili Natan bu Kutsal Kitap nasıl oluştu?

Bu Kutsal Kitap'ın oluşum aşamasında bu metinleri seçen, bu metinleri toplayıp onlara Kutsallık sıfatını yükleyen, Kutsal Kitap kanonu dışında kalmış bir çok kitabı sapkın ilan eden nedir, kimdir?

Bunun tek bir cevabı vardır ki o da KİLİSE dir.

Sözlerim çarpıtılmasın, Kutsal Kitap Tanrı sözüdür. Bunu tartışmıyorum. Yani kilise bir metni alıpta bu Tanrı Sözüdür dememiştir. Bir çok kitap içinden Tanrı Sözü olan kitapları bulup, kanonunu oluşturmuştur. Bunu Kilise kilise olarak değil, Kilise Kutsal Ruh yardımı ile hatasızlık çatısı altında yapmıştır (hani sürekli itiraz ettiğiniz hatasızlık doktrini )

Uzun lafın kısası... Bakın eğer Kutsal Kitapa inanıyor ve önem veriyorsanız; bilinçli olarak ya da bilinçli olmayarak Kilise'nin hatasızlığına inanıyor ve ona da güveniyorsunuzdur.

%100 insan, %100 Tanrı olma da bir Kilise'nin öğretisidir.

Kilise bu öğretisini verdikten sonra zaten düşünlerini Kutsal Metinlerle desteklemiştir.

Önerilen Siteler

Etiket
çelişkiler, hristiyanlık, mesih, İsa

Başlık Düzenleme Araçları
Stil