Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-09-2016, 12:32
Save The Day Save The Day isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Mantık İlkeleri

Özdeşlik:
Mantık ilkesi, "Bir şey ne ise odur" ifadesinde mana bulur. Bir akıl yürütmede her kavram ve önerme kendisiyle aynı manada olmalıdır.

Çelişmezlik:
Bir şeyin hem kendisi hem de başkası olamayacağını ifade eden kuraldır. Aynı özdeşlik ilkesi gibi kavram veya önermeler kendisiyle çelişmemektedir.

Üçüncü durumun olanaksızlığı:
Bu ilke, bir önermenin ya doğru ya yanlış olacağını ifade eder. Bu mantığa göre bir önerme hem doğru hem yanlış olamaz.

Temel matematikteki küme kavramı bu ilkeleri belli ölçülerde tartışmaya açar. Zira bir nesneye ait olan nitelik farklı nesnelere ait olabilir. Bunu da sağlayan aslında benzeşim özelliğidir. İnsan bir canlıdır ancak canlı olmayan şeylerden de oluşmuştur. O halde insan hem canlıdır hem de canlı değildir. Bu ilkelerde sorun iki değerli mantık yerine çok değerli mantığın gelişmesine sebebiyet vermiştir. Doğru ve yanlış yerine "belirsiz" tanımının eklenmesine yol açmıştır. Bu ilkeye göre her yargının doğruluğu için bir başka yargı gereklidir. Yeterli sebep olmadıkça bir yargının doğruluğundan söz edilemez. Tüm ilkelere bakınca modern usavurmada yetersiz kaldıkları görülebilir. Bu da bizi kuantum fiziğinin de oluşmasında yardımcı olduğu yeni kurallara götürebilir. Kuantum deneylemelerinde bir kedi hem ölü hem diri olabilir. Yani hem o, hem diğeridir.

Kaynak: Vikipedi

Evet arkadaşlar ilkeler bunlarmış. Şimdi çelişki ile ilgili bir düşünelim. Mesela forumlarda da ve birçok başka yerde de görüyoruz çelişki ifadesini kullanıyoruz. İşte şunda çelişki var, şu iddia çelişkili, şu kitapta çelişkiler var gibi sözlere tanık oluyoruz. Bu çelişkiyi iyi bir öğrenmemiz lazım önce. Aklımda soru işaretleri var. Bir şeyin hem kendisi hem başkası olamaz diyor bu çelişmezlik ilkesi. Ama mesela bir tişört hem mavi, hem kırmızı olabilir. Beraber bir şekilde olur. Aynı şekilde renklerin iç içe geçtiği bir fotoğrafta tek renk değil hem o hem diğer renk olur. Yani tek şey olmak zorunda değil bunu söylüyorum. Hem kendisi hem başkası olabiliyor. O zaman çelişki ilkesi noldu çöktü mü? Bir açıklaması var mı?
Alt 27-09-2016, 13:12
Yasaklandı

X hem mavi hem kırmızıysa demekki tek şey olmak zorunda değilmiş. Hem kendisi hem başkası olamaz deniyordu. Mesela renge baktığımızda kırmızı diyelim mesela. Tek başına olabildiği gibi mavi ve kırmızı karışık bir şekilde iç içe olur. Mavi ve kırmızının nerede başlayıp bittiğini söyleyemezsin o durumda. Yani sadece kendini olması gibi ifade ediliyor ama öyle değil. Yani kırmızı kırmızıdır başka bir şey değildir deniyor. Ama iç içe olduğunda dediğim gibi hangisinin nerede bitip başladığını söyleyemezsin. Yani hem mavi hem kırmızı olabiliyor bunu diyorum. Çelişmezlik çökmüyor mu? Hem kendisi hem başkası olabiliyor. Hem mavi hem kırmızı oluyor mesela. Bu arada sözelin biçimi ve ilkelerle bağdaşıklığına bakıyoruz demişsin. Sadece evet ya da sadece hayır olayı olmuyor ki. Hem evet hem hayır cevabı geliyor. Baktığın zaman sadece evet ya da sadece hayır denmesi gerekiyordu. Hem evet hem hayır da deniyor. Demekki sadece tek şık yetmiyormuş. İç içe ve karışık durumlar olabiliyormuş. O zaman yenilenmesi mi lazım? Bu arada yanlış bir formal dillendirmesi demişsin. Neden yanlış? Doğrusu nasıl olmalıydı?
Alt 27-09-2016, 13:22
xcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
xcan xcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Save The Day,
Herşey değişiyorsa,aynı kalmıyorsa birşey hem kendisi hemde kendisinden başka bir seydr.
Dünya dünyadır dediğimizde ve çelişkiyi reddettiğimizde gerçekte tüm değişimleri yok saymış oluruz.
Biçimsel matık günlük hyata uygun düşer belki,(çünki iletişim münkün olmaz aksi durumda)Fakat bilimsel mantık diyalektik mantıktır.(gerçeğin kavranmasını mümkün kılar.Bir milyon yıl önceki dünya bu günkinden çok farklıdır.

Asjolan ve kullanışlı olan mantık yürütmelerimizin kendi içinde ve nesnellikle çelişmemesidir.
Tutarlı ve uyumlu olmasıdır.
Şekilsel mantığın yararları çpktur lakin diyalektik mantık yol göstericimiz olmalıdır.
Gömlek örneğiniz çok kötü bir örnek olmuş.
Alt 27-09-2016, 13:27
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Save the Day,
Bir gömlek hem mavi hem kırmızı ise, o zaman önermeye böyle başlarsın. Çelişki olmaz. Bir şeyin kendisi de o dur o zaman. Yani hem mavi hem kırmızı olmasını tek bir şey gibi düşünmen gerekir. Kapsayıcı olan o dur.

Eğer hem mavi hem kırmızı olan/olabilen bir gömlek varsa, sen o gömleğe mavi ya da kırmızı diyerek başlarsan, zaten hatalı bir önerme ile başlamış olursun.
Alt 27-09-2016, 13:27
Yasaklandı

Sevgili xcan

Bu değişim ile ilgili şu örneğe bir bakalım. Evrimi düşünelim. Mesela homo erectus türü var diyelim. Buna homo erectus denmiş. Her türün farklı özellikleri oluyor ve sınıflandırılıyor. Ama çok yavaş da olsa değişiyor tür di mi. Zamanla değişimler birikiyor ve homo sapiens diyoruz bu türe. Yani hem homo erectus hem homo sapiens oluyor yanlış mıyım? Demekki ilk mesajda bahsettiğim bu mantık ilkeleri artık yetersiz mi? Diyalektik mantığı anlatır mısın?
Alt 27-09-2016, 13:30
Yasaklandı

NickMickyok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Save the Day,
Bir gömlek hem mavi hem kırmızı ise, o zaman önermeye böyle başlarsın. Çelişki olmaz. Bir şeyin kendisi de o dur o zaman. Yani hem mavi hem kırmızı olmasını tek bir şey gibi düşünmen gerekir. Kapsayıcı olan o dur.

Eğer hem mavi hem kırmızı olan/olabilen bir gömlek varsa, sen o gömleğe mavi ya da kırmızı diyerek başlarsan, zaten hatalı bir önerme ile başlamış olursun.
Şimdi renge bir odaklanalım. Renge bakıyoruz mesela kırmızı olsun. Bu kırmızı hem kendisi hem başkası olamaz. Kırmızı olmak durumundadır sadece bu ilkelere göre. Evrim ağacı sitesinde gördüğüm güzel bir fotoğraf örneği vardı. Renkler iç içe geçmiş. Hangi rengin nerede başlayıp nerede bitip diğerine geçtiğini söyleyemiyorsun. Yani kırmızı hem kırmızı hem mavi oluyor. İşte burada çelişiyor diyorum.
Alt 27-09-2016, 13:57
NickMickyok NickMickyok isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Save The Day´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi renge bir odaklanalım. Renge bakıyoruz mesela kırmızı olsun. Bu kırmızı hem kendisi hem başkası olamaz. Kırmızı olmak durumundadır sadece bu ilkelere göre. Evrim ağacı sitesinde gördüğüm güzel bir fotoğraf örneği vardı. Renkler iç içe geçmiş. Hangi rengin nerede başlayıp nerede bitip diğerine geçtiğini söyleyemiyorsun. Yani kırmızı hem kırmızı hem mavi oluyor. İşte burada çelişiyor diyorum.
Seni, anlıyorum. Ben de diyorum ki, böyle bir durum varsa, senin önermen, rengin kırmızı olduğu değil, hem kırmızı hem mavi olma durumu olmalı.
Yani, sonucun ne olduğu belli olduğu halde, başka bir önerme ile yola çıkılmaması lazım.Yanlış olur.
Alt 27-09-2016, 13:57
xcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
xcan xcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Renklerde net birşey söylemenin zor olduğu anlar,yada ifademizin nesnel renge uyuşmadığı anlar olabiliyor çünki kırmızının milyar tonu vardır.
İfademiz reele uygun olmak durumunda mutlak uyum olanaksızdır.
Bu fark soyut -somut farkıdır.
Felsefe öğrenmek için hiç zaman kaybetmeyin sevgili dostum.
Diyalektikle ilgili çok başlıklar var forumda bir göz atın.
Alt 27-09-2016, 14:00
Yasaklandı

NickMickyok´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Seni, anlıyorum. Ben de diyorum ki, böyle bir durum varsa, senin önermen, rengin kırmızı olduğu değil, hem kırmızı hem mavi olma durumu olmalı.
Yani, sonucun ne olduğu belli olduğu halde, başka bir önerme ile yola çıkılmaması lazım.Yanlış olur.
Hocam çelişmezlik ilkesi diyor ki bir şey hem kendisi hem başkası olamaz. Sizin örneğiniz şuna benziyor. Bir şeyin hem kendisi hem başkası olmasını önerme olarak alıyorsunuz. Yani ben bir şey olarak kırmızıyı aldım. Ama siz o çelişkili durumu yani bir şeyi değil bir şeyin hem kendisi hem başkası olmasını söylediniz. Yani bu ilkelerin açıklayamadığı ve karışık olan durumlar var yanlış mıyım?
Alt 27-09-2016, 14:50
Yasaklandı

Fotoğrafı buldum bu arada.

Önerilen Siteler

Etiket
çelişki, felsefe, ilke, mantık, soru

Başlık Düzenleme Araçları
Stil