Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Dil, Mantık & Zihin Felsefesi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-12-2017, 20:47
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Pardon Yani Almanya'da yaşıyor. Almanca birinci, Türkçe ikinci dili.
...
Bildiğiniz ikinci bir dil varsa, o dilde hatasız yazın ki, nasıl yazılıyormuş biz de görelim. Göremeyecek gibiysek, artık susalım. Nerede konuşmak, nerede susmak gerektiğini, nerede (varsa ki, burada yok) ayıp örtmek gerektiğini öğrenelim.

İnsanlara hakkımızda "yılan kendi eğrisin(i) bilmez, deveye boynun eğri dermiş" diye düşündürtmeyelim.

Bu konuda spartacus'e yazdığım cevap geçerli. Ben Pardon yani'nin durumunu kendisinden dinledikten sonra zaten bu konuya değinmemek niyetindeydim. Ama kendisiyle böyle bir muhabbet başladı işte. Onunla alay ediyor falan değilim. Böyle bir konuda insanlarla alay edecek veya eğlenecek kadar basit ve sığ birisi değilim.

Konuya tek taraflı yaklaşıyorsunuz. Sanki ben Pardon yani ile tek taraflı bir monologa girmişim gibi ele alıyorsunuz. Oysa bu iki taraflı bir diyalog. Ben ona, o da bana laflar söylüyor ve kendi çapımızda eğleniyoruz.

Spartacus'e dediğim gibi, bunu başlatan ben olmadım, o oldu. Ama ben sorun etmedim, bence o da etmedi. Ama siz ettiniz galiba.

İsterseniz bu muhabbeti kesebiliriz. Sorun yok.
Alt 03-12-2017, 21:08
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Nero´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu konu Pardon yani'nin dil hatalarına dönüşmedi, Pardon yani'yle benim hacivat-karagöz diyaloğumuza dönüştü. Yoksa dil hatalarına değinilmesi sadece espiri amaçlı.

Neden böyle bir diyaloğa girdiğimizi geriye giderek öğrenebilirsin spartacus. Ben bu konuyla ilgili ilk mesajımda görüşümü belirtim çekilmiştim. Sevgili Pardon yani beni eleştiren bir mesaj yazdı, ben de ona cevap verdim. Burada bitmesi gerekirdi normalde. Ama bitmedi. Pardon yani nedense uzattıkça uzattı. O uzattıkça ben de tabii devam ettim. Bu tür uzatmalara ben başka gözle bakarım. İlgimi çeker yani. Olan konuya oldu ama bunun sorumlusu ben değilim.

İstersen bu yazısmalarimizi silebilirsin veya başka bir başlığa aktarabilirsin.
Görüntü itibariyle öyle algıladım, yeterki incinme, incitme olmasın.

bunun dışında tatışmalarda, konuya göre-kişiye değil- sertliğin, sürçü lisanın bence kusuru olmaz...

Bu bir talep değilse, silinmesine gerek yok, zaten başlık kelimeler üzerine...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 03-12-2017, 21:16
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İncirin nereden geliyor erotizmi? Havva anamızdan mı? İncir mi vermiş Adem'e? Bilgi ağacının meyvesi değil miydi o?
İyi ki bilmiyorsun, bilseydin eğer hayır o öyle değil diye döktürürdün çoktan.

Nedir bu iyi bilmek, üstünlük takıntısı!
Dil canlıdır ama hata yapma özgürlüğü var demek mi bu?
Hatalar olmasa sen olmazdın yav.

Adem hata etmese, sen yoktun, dinin böyle diyor! Bunu anla.

Hata'nın doğum özelliği vardır.

Eğer siz hata etmiyor olsaydınız, sizi yok eder hata eden birilerini getiririm diyen gene kutsal kitabın.

Evrimde de böyle, gözler hep kahverengiymiş, Mavi göz genetik bir hatanın sonucu Onbin yıl kadar önce ortaya çıkıyor.

Mavi bir göze nasılda hayranlıkla bakarsın değil mi?
O bir hatanın sonucu oysa.

Bu güzelliğin ta enginlerine bak, ne görüyorsun!

Bu bir hata!

Ona iyi bak!

O kötü mü?

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Pardon Yani Almanya'da yaşıyor. Almanca birinci, Türkçe ikinci dili.
Almancılarla (Almanya'ya göçenler) çok temasım olduğu için biliyorum, çoğu kasabaya-şehre inmeden direkt Almanya'ya göçmüş. Çok büyük çoğunluğu şehir Türkçe'sini, yazmayı hatta okumayı bilmiyordu. Almanya'da yaşayan Türk çocukları, işte bu neslin çocukları. Almanya'da sahip oldukları Türkçeyi bu kadar yaşamış-yaşatabilmişler. Bu kadarcık akıl-empati sahibi olmak zor olmamalı.
Benimde ailem orada, anne, baba, 4 kardeş,m var, iki kültür arasında yetiştiler, büyüdüler, ne tam oralılar, ne de tam buralılar.
Türkçe'yi değil yazmada, konuşmada bile sıkıntıları var.
Türkçe'yi iyi konuşamayan ve yazamayan bir kızım da var, tüm cümlelerinde düşük, hatta damat adayımızda işitme engelli.

Nero ustamızsa dil bilgisi diyor başka bir şey demiyor, hayattan haberi mi yok nedir anlamadım.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 03-12-2017, 21:35
Üyeliğini Sonlandırmış

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi ki bilmiyorsun, bilseydin eğer hayır o öyle değil diye döktürürdün çoktan.

Nedir bu iyi bilmek, üstünlük takıntısı!

Hatalar olmasa sen olmazdın yav.

Adem hata etmese, sen yoktun, dinin böyle diyor! Bunu anla.

Hata'nın doğum özelliği vardır.

Eğer siz hata etmiyor olsaydınız, sizi yok eder hata eden birilerini getiririm diyen gene kutsal kitabın.

Evrimde de böyle, gözler hep kahverengiymiş, Mavi göz genetik bir hatanın sonucu Onbin yıl kadar önce ortaya çıkıyor.

Mavi bir göze nasılda hayranlıkla bakarsın değil mi?
O bir hatanın sonucu oysa.

Bu güzelliğin ta enginlerine bak, ne görüyorsun!

Bu bir hata!

Ona iyi bak!

O kötü mü?

Benimde ailem orada, anne, baba, 4 kardeş,m var, iki kültür arasında yetiştiler, büyüdüler, ne tam oralılar, ne de tam buralılar.
Türkçe'yi değil yazmada, konuşmada bile sıkıntıları var.
Türkçe'yi iyi konuşamayan ve yazamayan bir kızım da var, tüm cümlelerinde düşük, hatta damat adayımızda işitme engelli.

Nero ustamızsa dil bilgisi diyor başka bir şey demiyor, hayattan haberi mi yok nedir anlamadım.

Şimdi daha çok merak ettim incirin erotikligini. Söyle, söz itiraz etmeyeceğim.

Bilmek ile üstünlük takıntısını neden aynı safa koydun? Bilmek büyük bir mutluluk, üstünlük takıntısı ise büyük bir zavallılık!

Ne alemsin!..

Kuran "Eğer siz hata etmiyor olsaydınız, sizi yok eder hata eden birilerini getiririm diyen gene kutsal kitabın." lafını nerede demiş? Bilmek istiyorum!

O güzel göz bir hata değil, normdan bir sapma. Aynı zamanda bir dezavantaj. Sağlık açısından...

Ama muhteşem!

Hata felsefene karşı değilim ve destekliyorum da. Ama bu konuya iyi uyarlayamadın. Her hata iyi, güzel ve faydalı değildir. Mesela o güzel gözlü kızın gözündeki bir norm sapması değil de bir doğum hatası olsaydı da o kızcağız doğuştan şaşı olsaydı?..

Hata olacak tabii... hata düzelten birileri de olacak, benim gibi. Sizler hatalı yazabiliyorsunuz ama ben düzeltemiyorum olur mu? Ben de düzeltme hakkımı kullanıyorum.

Hataya sığınma! Bilmeden yapılana denir hata, sen bilerek yanlış yazmayı savunur duruma geldin. Bunun nesi güzel?
Alt 03-12-2017, 22:00
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi daha çok merak ettim incirin erotikligini. Söyle, söz itiraz etmeyeceğim.
Hahaha,
Söyleyelim bakalım.
Olgun inciri eline al, özellikle de dokusunu hisset, parmaklarınla dokun filan, yapısı bir şey hatırlattı mı? Değilse iki elin arasında baş parmaklarınla arasını biraz ayır, içine öyle bir bak.
Nerede okudum hatırlamıyorum ama incir hayli iticiymiş bazı toplumlar için, Batı da zaten lanetli meyve, dünyada üretimin yarıdan fazlası Türkiye de üretiliyor, sağlam ihraç ürünlerinden.

Hataya sığınma! Bilmeden yapılana denir hata, sen bilerek yanlış yazmayı savunur duruma geldin. Bunun nesi güzel?
"Bilerek iman/inkar" diye bir şey duydun mu hiç?
Duymadıysan yakında bir yazı hazırlıyorum, oradan bakarsın.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 04-12-2017, 09:12
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

@Felâsife / spartacus / Şüpheci Dinsiz / bilgivehis,

Sevgili forumdas arkadaslar, abiler, kardesler.

Beni anlamis olmaniz, benim türkce yazi konusunda eksiklerimi tolere etmeniz, anlayis göstermis olmaniz beni üye oldugum sürece herzaman menmun etti, sagolun. Zaten bir kac defa yine iletilerimde türkce konusunda eksik yanlarimin oldugunu cekinmeden ifade etmistim. Onca sene bu siteye üye olarak katilimlarimda yazi sekli olsun, ifade sekli olsun, kendi eksiklerimin oldugunu bildigim halde hic bir üye tarafindan uyari almadim. Buda aktiv olan üyelerin anlayisinin göstergesi. Önemli gördügüm tartismalarda fikir ve görüslerin esas oldugu idi. Elimden geldigi kadar hasbelkader fikirlerimi, görüslerimi ifade etmeye calistim. Ara ara bu sitede degerli üyelerin bilgi ve donanimindan cok seyler ögrendigimide iletilerimde belirttim. Katkilari olan herkeze tesekkürlerimi sunuyorum.

Saygilarimla...
Alt 04-12-2017, 09:15
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Nero,

sana yazacaklarimi gereginden fazlasiyla yazdim aslinda. Amiyane tabirle sidik yarisina döndü bu uzamalar. Sen baslattin, yok ben degil sen gibi gereksiz suclamalarin bir anlami yok. Burasi mahkeme salonu degil,ki sucluyu ortaya cikaralim

En basindan beri sana anlatmak istedigim cok basit olan o birseyi anlatamadim. Benim yaptigim sadece senin konudan kopuk, alakasiz yorumlarinin gereksiz oldugu icindi ve halen ayni sekilde her yazilana karsi bunu uyguluyorsun. Bu site dahil kimseyle bu denli konudan kopuk bir taritisma yasamadim. Azili bela ademo bile bukadar yormamisti beni

Gercekten cevaplarinda konudan nekadar kopuk oldugunun farkinda degilsin. Ceviz kabugumu, findik kabugumu yoksa incir cekirdegimi tartismasi acacak kadar dagilmanin normal oldugunu düsünemiyorum. Bukadari benim en azili hayal dünyami bile asiyor. Diger yazdiklarina cevap dahi vermek geregi duymuyorum artik.

Bu tutumun nedenlerini son iletimde aciklamaya calistim. Koydugum teshis her nekadar kesinlik arzetmesede pekde yanlis oldugunu düsünmüyorum. Senide anliyorum aslinda, bu tutumuna karsi gelemiyorsun. Bu davranis sekli seni mutlu edecekse,ki ettigini düsünüyorum, o vakit seni kirmaktansa mutlu olmani isterim.

Kal Saglicakla...
Alt 04-12-2017, 10:43
Üyeliğini Sonlandırmış

Sevgili Pardon yani,

Ne güzel zaman zaman seninle iki beşlik bozuyor, muhabbetin belini büküyorduk. Çekemediler bizi, kıskandılar, muhabbetimizin içine turp suyu sıktılar.

Okulu kırmış talebelerden biri "elektrikler kesikti, dersimize çalışamazdık" dedi; bir başkası "ne gereği var bu derslerin, bilmesek ne olur ki" dedi; bir başkası yalan yanlış şeyler ögrenmiş bir yerlerden, onu söyledi. Velhasıl, hevesimiz kaçtı. Zaten zil de çaldı.

Ne yapalım, biz de burada noktalarız. En büyük okul hayat okulu. En güzel dersler orada. En büyük süprizler de orada.

Ne diyoruz bu durumda? Sürç-i lisan ettiysek affola. Sen de kal sağlıcakla...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil