Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-04-2016, 20:02
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

world´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunu Carl Sagan diyordu yani evren bedava bir yemektir diye falan sizce kendisi yanluş mı düşündü?
Yanlış-doğru düzleminden ziyade, ifade edilen elbette bir metafor, yoksa toplam enerjiyi + alıp, ve karşısına kütle çekimi de negatif alıp toplayıp, çıkartmanın ciddi bir mantığı da, zemini de yok... hiçlik(nesnel bir kavram değil, öznel temelde bir kavram), sıfır bir alaka kurulamaz, kaldı ki ne kütle çekimi ne de enerji kerameti kendinden menkul değil ki, bir şeyleri hiçe, sıfıra vardırabilsinler...

Kısaca, metafor ama hayli ilginç, bedava yemeğin yanına bedava salata... (kimin söylediğinin bir önemi yok, metafor)

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 24-04-2016, 20:28
Kurdistannn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kurdistannn Kurdistannn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Az önce aşağıdaki sitedeki ilk yorumda, Richard P. Feynman a atfedilen şöyle bir ifade gördüm.
http://www.internationalskeptics.com...d.php?t=304343

It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong."
Teorinizin ne kadar zarif olduğu ve sizin ne kadar zeki olduğunuz önemli değildir. Eğer teoriniz, deneyle örtüşmüyorsa, o yanlıştır.

Feynman teorik fizikçi olmasına rağmen, jüri olarak deneyi seçmiş.
Alt 13-05-2016, 11:24
Üye

Fizikçi Eugene Wigner e göre;
http://colyvan.com/papers/miracle.pdf

The miracle of the appropriateness of the language of mathematics for the formulation of the laws of physics is a wonderful gift which we neither understand nor deserve.
Fizik yasalarının formülleştirilmesinde matematik dilinin uygunluğu mucizesi, ne anladığımız ne de hak ettiğimiz harika bir armağandır bize.
Alt 13-05-2016, 13:53
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kurdistannn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fizikçi Eugene Wigner e göre;
http://colyvan.com/papers/miracle.pdf

Fizik yasalarının formülleştirilmesinde matematik dilinin uygunluğu mucizesi, ne anladığımız ne de hak ettiğimiz harika bir armağandır bize.
Tarih boyunca matematiğin aslında ne olduğu problemi kafaları meşgul etmiştir. Matematik insanoğlu tarafından türetilmiş bir insan icadı mıdır yoksa matematik zaten hep oradaydı da insanlık tarafından keşfedilmekte midir?

Bu tartışmayı sürdüren her iki tarafın da güçlü argümanları vardır. Örneğin Matematiğin doğrularının mutlak değişmez hakikatler olduğunu söyleyen Öklidçilere karşıt tez olarak Riemann'ın geliştirdiği çok boyutlu geometriler sunulmuştur.

Öklide göre "iki nokta üzerinden geçen en kısa parça bir doğrudur" önermesi bir hakikattır. Ve yüzlerce yıl bu bir hakikat olarak kabul edilmiştir, ta ki Riemann geometriyi farklı boyutlarda yüzeyler için geliştirene kadar. Riemann'ın denklemlerinde Öklid'in önermeleri geçerliliğini yitirir.

Öte yandan paylaştığın makalede de değinilen bir özelliği vardır matematiğin:

It is very strange that mathematicians are led by their sense of mathematical beauty to develop
formal structures that physicists only later find useful, even where the mathematician
had no such goal in mind. [ . . . ] Physicists generally find the ability of mathematicians to
anticipate the mathematics needed in the theories of physics quite uncanny. It is as if Neil
Armstrong in 1969 when he first set foot on the surface of the moon had found in the lunar
dust the footsteps of Jules Verne
"Çok gariptir ki matematikçinin bir işe yarar mı diye hiçbir kaygı olmadan, tamamen matematiksel güzellik kaygısıyla geliştirdiği formel yapılar, sonradan fizikçiler tarafından işe yarar bulunmaktadır. Fizikçiler, matematikçilerin sonradan fizik yasalarında kullanılacak matematiği algılamadaki kabiliyetlerini esrarengiz bulurlar. Bir benzetme yapacak olursak bu tıpkı 1969 yılında Neil Armstrong'un aya ayak bastığında, yerde Jules Verne'in ayak izleri ile karşılaşması gibidir."

Yani bir matematikçinin fiziksel dünyada ne işe yarayabileceğini hiç bilmeden geliştirdiği/keşfettiği denklemler, sonradan ortaya çıkmaktadır ki fiziksel bir realiteyi açıklamakta çok kullanışlı olmaktadır.

Aslında tarihte fizikçilerin denklemlerini ifade etmek için matematikçilerin yardımına başvurdukları da görülmüştür.

Bir diğer bilmece ise bu fiziksel yasaları ifade etmekte kullanılan matematiksel denklemlerin; sonradan başka bir takım öngörülere de olanak vermesidir. Ki bildiğimiz üzere günümüzdeki teorik fizik de salt buradan hareket etmektedir. Kütleçekim denklemleriyle, Schrodinger'in denklemleriyle oynayarak, bu denklemlerin ihtiva ettiği bilgilerin ne anlama gelebileceğine dair tahminler yürüterek, henüz keşfetmediğimiz fiziksel realite hakkında kestirimlerde bulunurlar.

Bu şekilde çıkan kestirimler %100 doğrudur gibi bir yargıya varılamasa da, bu şekilde yapılan kestirimlerin doğru sonuçlar verdiği de görülmemiş şey değildir.

Ancak matematik aslında tam olarak ne yapmaktadır? Tartışmanın bir tarafındakiler şöyle demektedir: matematik gözlemlediğimiz fenomeni ölçeklendirerek, birbirleriyle olan ilişkilerini nicel bir şekilde sembolize ederek ifade etmeye yarar basitçe. Fakat bu makalede de iddia edildiği gibi matematikçinin aslında böyle bir ifade kaygısı yoktur. Neyi ifade edeceğine dair zerre fikir dahi yürütmeden, sadece biraz kağıt ve kalemle sayfalar dolusu matematiksel şey keşfedebilir ve sonradan başka birileri bu kağıtlar üzerine karalanmış ifadeleri alarak dünyadaki bir olguyu açıklamakta/ifade etmekte kullanabilir...

Bu anlamda matematik insan tarafından geliştirilmiş tüm diğer dillerden farklıdır. Çünkü örneğin konuşma dilleri ve o dildeki kelimeler tamamen deneyime göre geliştirilmektedir. "Ağaç" adlı bir nesneyi doğada gözlemleriz ve buna bir isim vermek ihtiyacı duyarız ve adına sonradan "ağaç" deriz. Hiç ağaç diye bir şey görmeden "ağaç" diye bir kelime uydurup, sonradan da ağaç şeklinde bir şey keşfettiğimizde "tamam işe bu ağaç" demeyiz. Matematik, bu anlamda tüm diğer insan ürünü dillerden farklıdır.

Velhasıl matematik karışık konudur.

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 13-05-2016, 19:45
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Geçen gün Boğaziçi matematik profesürü bi adam bana şu kitabı önermişti.

Adamla tanışmamız ilginçti. Fizikist adlı sitede bir konu hakkında yorum yapmıştım. Adam benim yorumumu görüp beğenmiş, mesaj attı bana. Tanıştık sohbet ettik falan. Odtü fizikten mezun, Amerika Berkeley'de matematik okumuş, sonra Boğaziçinde matematik profu.
Yani öyle bir adamın bana mesaj atıp konuşmak istemesi hoşuma gitti. Birkaç kitap önerdi. ''Aşk ve Matematik'' kitabının yazarıyla Berkeley'den arkadaş bu adam ve çevirisini de kendisi yapmış.

Matematik diyince aklıma geldi, alıp okuyayım bakalım.
Alt 14-05-2016, 23:08
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geçen gün Boğaziçi matematik profesürü bi adam bana şu kitabı önermişti.

Adamla tanışmamız ilginçti. Fizikist adlı sitede bir konu hakkında yorum yapmıştım. Adam benim yorumumu görüp beğenmiş, mesaj attı bana. Tanıştık sohbet ettik falan. Odtü fizikten mezun, Amerika Berkeley'de matematik okumuş, sonra Boğaziçinde matematik profu.
Yani öyle bir adamın bana mesaj atıp konuşmak istemesi hoşuma gitti. Birkaç kitap önerdi. ''Aşk ve Matematik'' kitabının yazarıyla Berkeley'den arkadaş bu adam ve çevirisini de kendisi yapmış.

Matematik diyince aklıma geldi, alıp okuyayım bakalım.
Bu kitabı okumuştum. ODTÜ mezunu birisinin sana neden bu kitabı önerdiğini kitabı okuyunca anlayacaksın.
(1 yıl kadar önce de ODTÜ ye konferansa gelmişti)
Alt 25-03-2018, 00:57
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

47:00

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 03-04-2018, 18:09
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

5,000,000,000 ışık yılı uzaklıktaki bir yıldızın gözlemlendiği söyleniyor , şimdiye kadar gözlemlenen en uzak yıldızmış. JWST sonrasını tahayyül etmek zor..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil