Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-11-2011, 02:02
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

jadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu hakkinda sormak istedigim seyler var. Aleviler gercekten kendi iclerinde cok farklilasmis bir grup oldugu icin herkezden farkli bir yanit geliyor ve hangisinin dogru oldugunu anlamak zorlasiyor. Ben DEMAN'IN yanitini merak ediyorum.

Alevilik ile Bektasilik ayni sey midir? Degilse neden hep ayni sey oldugu saniliyor

Alevilik aileden gecen bisey midir? Yani Alevilerin misyonerlik yapmadigi biliniyor. Mesela ben bir cemevine gidip Alevi olmak istedigimi soylesem ne yanit alirim?

Bektasi ogretisinin kabala ile benzerlik tasidigi da soylenen bisey. Bu ne kadar dogru?
Sevgili jadi can, Alevilik ile Bektasilik inanc bazinda hemen hemen ayni seylerdir, ama Bektasilik her seyden evvel bir Türk inancidir diyebiliriz. Bu sebepten olsa gerek, devletle iliskileri bilhassa Babagan kolunun, her daim iyi olmustur ve nitekim ebedi sef basbugda kurtulus savasini baslatmadan önce 23-24 Aralik 1919 ta Haci Bektas Dergahini ziyaret etmis ve Celebi Cemalettin Efendinin destek sözünü almisti, ama ondan sonra bildiginiz gibi bu Dergahimizida kapatan yine malum kisi olmustu...
Alevilik ise, daha cok fakir fukara Anadolu Halklarinin inancidir diyebiliriz.
Aleviligin ve Alevilerin, asimilasyon gibi bir amaci olmamasindan dolayi, kendi icine kapanik bir inanc toplulugudur ve bu nedenlede kapilarini disariya acmayi pek düsünmüyorlar. Biz Aleviler aileden gelerek Alevi oluyoruz, cogumuz uygulamiyor olsakta, Alevilerin ikrar verip, YOL a girme gibi bir erkani, ritüeli oldugunu biliyorum, bunun adinada "Ikrar Cemi" denilir. Bu erkanin baska inanclardan gelenlere acik olup olmadigi tartisilmaktadir, kimi Alevi olunur der, kimi olunmaz der, ben ise olunmasindan yanayim. Bektasilikte böyle bir sey sözkonusu degildir, Bektasi rahatlikla olabilirsin, yalniz bir Cemevine gidipte, Alevi olmak istedigini söylersen, seni geri cevireceklerini zannetmiyorum, bi dene istersen
Kabala hakkinda ise hicbir sey bilmedigimi itiraf etmek zorundayim...

Sevgi ve saygilar...

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil