Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Büyük Patlama Teorisi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-02-2015, 18:44
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sabahın 5i ve ben bir noktaya takıldım cevap bulamadım. Şimdi big bang ilk başlangıç olsa neden galaksi ve diğerlerinin dönmesi gerekti? Big bang dönmeleri açıklaya biliyor mu? Bir fizikçi olsam belki cevap basitti ama ben bu noktada yeterli kaynak bulamadım. Bir noktadan patlama dönüşü beraberinde getirmek zorunda değil bence. Durağan galaksiler var mı? Galaksi merkezleri karta delikler mi? Kara delikler bildiğimiz gibi oluşmuşsa onu döndüren neydi? Ya gezegenler? Donmuş sönmüş aktif genelde hepsi döner. Sebep? Big bang hatalı olabilir mi? Çünkü şöyle olsa mesela benim düşüncem bu; iki süper parçacık süper hızda giderken ve aynı zamanda süper hızda dönerken kendi etrafında uzayda çarpışsa bu mantıklı geliyor. Cern misali! Ne dersiniz? Sadece dönüşler big bang teorisini çökertebilir mi? Ya da benim iddiam gerçek olabilir mi?

Galaksilerin ve herbir galaksi içindeki yıldız, gezegen, uydu, meteor vs. gök taşlarının dönmesinin tek nedeni, herbirinde bulunan yerçekimi gücüdür. Bu nedenle içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisindeki en büyük yerçekimi Güneş'te olup, diğerlerinin ona tabii olur. Misal, Dünyamızın Güneş etrafındaki dönmesidir. Eğer Güneş'in yerçekim gücü şimdikinden çok daha fazla yani Dünya'yı çekebilecek güçte olsaydı, o zaman Dünya Güneş'e doğru hareket edecek, büyük bir çarpışma olacak ve Güneş ile birleşecekti. Fakat hem Güneş'in hem de Dünya'nın yerçekim güçleri aralarında belli bir mesafe (ortalama 150 milyon km) olacak şekilde etki edebilmektedirler. Bu da, Dünya'nın daha büyük yerçekim gücü olan Güneş'in etrafında dönmesine neden oluyor.

Aynı şekilde, Güneş de galaksimizin içindeki gök taşlarının yerçekimleri nedeniyle sabit değil, kendi yörüngesinde dönmek zorunda kalmaktadır.

Umarım, bu açıklama soruna bir yanıt olmuştur!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 23-02-2015, 18:50
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Anladığım kadarıyla big bang öncesini bir ben bilmiyorum Tam olarak ne vardı başlangıç big bang değil ise yani karanlık/kara madde veya kara enerji dışında? Big bang öncesinin bilinmesi müthiş bir bilgi olmalı ben nasıl kaçırdım bu ayrıntıyı!

Dönüşler için enerji salınımı konusunu aslında düşündüm ama şöyle bir detay var. Her büyük gezegen küçüğüne göre daha hızlı dönmeli! Fakat öyle olmayan gezegenler gözlemliyoruz. Sebebi yoğunluğu ve enerji miktarı ise bu ayarı gezegenler nasıl paylaşmış olabilir? Ben fındık veya atom zerresinden bir doğuş, başlangıç veya ne olduğunu bilmediğim ama devamı dediğiniz olayın olabileceğine oldum olası ihtimal vermiyorum.

Gerçekten biraz fazla fantastik değil mi big bang teorisi? Bence bu dönüş olayında bir açıklık var tam izah edemesem de, sanki bu teorinin gerçek dışı olduğunun kanıtına giden yol dönüş detayından geçiyor gibi... Belki hadron çarpıştırıcısı misali iki süper kütlenin uzay boşluğunda falsolu bir çarpışması sonucu bu dönmeler ve genişlemeler olabilir. Burada iki süper kütle nereden geliyor dememize gerek yok çünkü big bang içinde bir çok teori olsa da gerçekte nereden veya başlangıcının ne olduğu bilinmiyor (üstte bilindiği iddia ediliyor ama cevap alana kadar ben bilinmiyor diyeceğim). Yani big bang olayına inan bu çarpışmaya da inanabilir.
Dönüş hızı Yıldıza yakınlıkla ilgilidir. Gezegen yakın olursa daha hızlı döner. Sn spartacus gezegenlerin kendi etrafında dönüşünün nedenini açıklamış. Sanırım sen yıldız etrafında dönüşüyle karıştırdın durumu.
Yıldız etrafında dönüşün nedeni kütle çekimidir. Gezegen hızlarında bir sorun yok yani.
Alt 23-02-2015, 18:52
Stepal Kepton Stepal Kepton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Big bang neyin ilk baslangici?

"Donme" den kastin nedir?

Bir de sunu sorayim:

Hareketsizlik ya da fonksiyonsuzluk mumkun mu?

Mumkun ise nasil mumkun?

Iki super parcacik nerede gidiyor ve nerede donuyor ve nerede carpisiyor?

Bunun zemini/mekani nedir?
Az önce yazdım ama mesajlar aynı andan düşmüş. Çok açık aslında. Evrenin madde ve enerji anlamında varlığının başlangıcı big bang teorisidir dimi? Bu noktada neden ilk defa bu teoriyi duyuyormuş gibi yapıyorsunuz anlamadım Big bang hani büyük patlama dedikleri ve ilim bilim felsefi her otoritenin kabul ettiği bir teoridir bu.
Ben diyorum ki sabahın kör saatinde big bang olsaydı evrende ki her madde neden dönsün? O ilk patlamayı dikkate alarak yazıyorum. Fizik kuralları yok. Sürtünme yok, peki gezegenler, yıldılar, galaksileri döndüren şey ne? Sıcak ve soğuk enerji (yayılımı), çekim kuvvetleri...
Hareketsizlik ve fonksiyon yoksunluğu mümkün mü? bilemiyorum bende mesajımda onu sordum. Acaba gezegenleri dikkate alarak salınım bittiğinde durağan olan büyük bir gezegen tespit edildi mi veya uygun şartlarda 0 dönüş mümkün mü? Birde Dünya mesela ilk oluşum zamanlarında bir kuyruklu yıldız üstünde ki buzların sıcakla karşılaştığında etki tepki misali dönüşü ile mi dönmeye başlamış? Şunun için soruyorum, Dünyanın kendi eksenindeki dönüşümünü ne sağlıyor olabilir? Ay frenliyor ise bu dünyanın hızının kaynağı neydi? Gök taşları gazlar birleştikçe manevra oldu ve dönme başladı. O zaman ilk patlama da uzaya dağılan maddeler sabit mi dönüyor muydu? Çok saçma gibi görüne bilir konu. Hayır neyi ispat edeceğiz! Big bang olayının nasıl gerçekleştiği ile ilgili çok animasyon film ve yazılar vardır ama bu patlama dediğim gibi neden tüm maddelere dönme kabiliyeti kazandırmıştır? Önemli bir detay gibi bence.

İçinizde ki Yaratıcıya sıkı tutunun! – Stepal Kepton
deistim.com
Alt 23-02-2015, 18:58
Üyeliğini Sonlandırmış

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Galaksilerin ve herbir galaksi içindeki yıldız, gezegen, uydu, meteor vs. gök taşlarının dönmesinin tek nedeni, herbirinde bulunan yerçekimi gücüdür. Bu nedenle içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisindeki en büyük yerçekimi Güneş'te olup, diğerlerinin ona tabii olur. Misal, Dünyamızın Güneş etrafındaki dönmesidir. Eğer Güneş'in yerçekim gücü şimdikinden çok daha fazla yani Dünya'yı çekebilecek güçte olsaydı, o zaman Dünya Güneş'e doğru hareket edecek, büyük bir çarpışma olacak ve Güneş ile birleşecekti. Fakat hem Güneş'in hem de Dünya'nın yerçekim güçleri aralarında belli bir mesafe (ortalama 150 milyon km) olacak şekilde etki edebilmektedirler. Bu da, Dünya'nın daha büyük yerçekim gücü olan Güneş'in etrafında dönmesine neden oluyor.

Aynı şekilde, Güneş de galaksimizin içindeki gök taşlarının yerçekimleri nedeniyle sabit değil, kendi yörüngesinde dönmek zorunda kalmaktadır.

Umarım, bu açıklama soruna bir yanıt olmuştur!

Newton yasalarına göre cisimlere etki eden kuvvete aynı büyüklükte fakat zıt yönde bir kuvvet etti ettiğini söylüyor. Yani Güneş'in çekim kuvveti ne kadar olursa olsun Dünya'da ona eşit büyüklükte bir kuvvetle etki etmesi gerekmez mi ?

Yani Güneş'in gezegenleri çekerek yutması imkansız diye biliyorum ben.

Güneş'e çok yakın olan gezegenlerin yutulması gerekmez mi ? ,

Ben mi yanlış biliyorum acaba.
Alt 23-02-2015, 19:01
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Az önce yazdım ama mesajlar aynı andan düşmüş. Çok açık aslında. Evrenin madde ve enerji anlamında varlığının başlangıcı big bang teorisidir dimi?
Neye gore big bangin zamansal oncesi daimi olan evren ne idi de, big bang ile madde ve enerjiye donustu, ya da ortaya cikti?

Benim sorularim senin ne bildigini ogrenmek icindir. Yoksa sitede konu ile ilgili cok baslik ve mesajlarim var.

Bu noktada neden ilk defa bu teoriyi duyuyormuş gibi yapıyorsunuz anlamadım Big bang hani büyük patlama dedikleri ve ilim bilim felsefi her otoritenin kabul ettiği bir teoridir bu.
Kabul ettigi degil, ongordugu.

Ben diyorum ki sabahın kör saatinde big bang olsaydı evrende ki her madde neden dönsün? O ilk patlamayı dikkate alarak yazıyorum. Fizik kuralları yok. Sürtünme yok, peki gezegenler, yıldılar, galaksileri döndüren şey ne? Sıcak ve soğuk enerji (yayılımı), çekim kuvvetleri...
Hareketsizlik ve fonksiyon yoksunluğu mümkün mü? bilemiyorum bende mesajımda onu sordum. Acaba gezegenleri dikkate alarak salınım bittiğinde durağan olan büyük bir gezegen tespit edildi mi veya uygun şartlarda 0 dönüş mümkün mü? Birde Dünya mesela ilk oluşum zamanlarında bir kuyruklu yıldız üstünde ki buzların sıcakla karşılaştığında etki tepki misali dönüşü ile mi dönmeye başlamış? Şunun için soruyorum, Dünyanın kendi eksenindeki dönüşümünü ne sağlıyor olabilir? Ay frenliyor ise bu dünyanın hızının kaynağı neydi? Gök taşları gazlar birleştikçe manevra oldu ve dönme başladı. O zaman ilk patlama da uzaya dağılan maddeler sabit mi dönüyor muydu? Çok saçma gibi görüne bilir konu. Hayır neyi ispat edeceğiz! Big bang olayının nasıl gerçekleştiği ile ilgili çok animasyon film ve yazılar vardır ama bu patlama dediğim gibi neden tüm maddelere dönme kabiliyeti kazandırmıştır? Önemli bir detay gibi bence.
Bencesiz spekulasyonlarinizi big bangi herseyin baslangici olarak alarak yapiyorsunuz. Sorun da burda. Big bang bir patlamadir ve bundan once zaten evren vardir. Dolayisi ile soylenen her seyin big bang ile ortaya ciktigi da bir ongorudur. Cunku insanoglu evreni big bang ile baslatirsa, zaten mekansal varliga ters duser.

Yukarida bunu detayli acikladim.

Zaman ve zamansallik sadece insaanoglunun urunudur, evren ya da ustundeki irili ufakli her bir parca ise zamandan bagimsizdir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-02-2015, 19:02
Üyeliğini Sonlandırmış

Az önce yazdım ama mesajlar aynı andan düşmüş. Çok açık aslında. Evrenin madde ve enerji anlamında varlığının başlangıcı big bang teorisidir dimi? Bu noktada neden ilk defa bu teoriyi duyuyormuş gibi yapıyorsunuz anlamadım Big bang hani büyük patlama dedikleri ve ilim bilim felsefi her otoritenin kabul ettiği bir teoridir bu.

Gezegenler, yıldızlar ve diğer gök cisimleri Big Bang'ten çok sonraları oluşmuştur. Evren'deki kuvvetler ise gök cisimlerinden önce oluşmuştur.

Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşünün nedenini Sn. spartacus açıklamıştı.

Patlamanın dönmeyle alakası yok.
Alt 23-02-2015, 19:03
Üye

Peki mesajlarınız için teşekkürler. Yani mesela dünyanın dönmesi kendi kütle çekimi sayesinde oluyor anladığım kadarıyla! Yani dünya kendi etrafında dönüşünü (gece gündüz) kütle çekimine borçlu! O halde big bang doğru ise big bang bir kara delik veya tek bir süpernova olmalı diyebilir miyiz?

En iyisi siz konuyu unutun çünkü yakaladığım detayı anlatamıyorum, şuan hazır değilim sanırım.

deistim.com
Alt 23-02-2015, 19:07
Üyeliğini Sonlandırmış

Peki mesajlarınız için teşekkürler. Yani mesela dünyanın dönmesi kendi kütle çekimi sayesinde oluyor anladığım kadarıyla! Yani dünya kendi etrafında dönüşünü (gece gündüz) kütle çekimine borçlu! O halde big bang doğru ise big bang bir kara delik veya tek bir süpernova olmalı diyebilir miyiz?

En iyisi siz konuyu unutun çünkü yakaladığım detayı anlatamıyorum, şuan hazır değilim sanırım.
Kendi etrafında dönüş enerji salınımı.
Yıldız etrafında dönüş kütle çekimi.

Yazılan mesajları tekrar oku. En iyisi bu olur bence. Yeterli açıklama yapıldı diye düşünüyorum.
Alt 23-02-2015, 19:09
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Konu big bangin "dogrulugu/yanlisligi" degil ki!

Konu big bangin bir baslangic olarak mekani ortaya cikarmamasi.

Yani bir mekandaki bir zamansal patlama olmasi.

Bundan sonrasi da zaten bilimin gozlemi ile ortaya koydugu nasil sorularinin yaniti.

Kisaca "hic bir sey hic bir seye borclu degil"

Ne gozlem veriyorsa o.

Ayrica bilim bir seyin ne oldugunu degil, neyin nasil oldugunu ortaya koyar.

Yani her bir fenomenin kendini degil, fenomenin ve fenomenler arasi fonksiyonun gozlemini ortaya koyar. Bunu da genelde "nasil?" sorusuna yanit olarak gerceklestirir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 23-02-2015, 19:39
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu big bangin "dogrulugu/yanlisligi" degil ki!

Konu big bangin bir baslangic olarak mekani ortaya cikarmamasi.

Yani bir mekandaki bir zamansal patlama olmasi.

Bundan sonrasi da zaten bilimin gozlemi ile ortaya koydugu nasil sorularinin yaniti.

Kisaca "hic bir sey hic bir seye borclu degil"

Ne gozlem veriyorsa o.

Ayrica bilim bir seyin ne oldugunu degil, neyin nasil oldugunu ortaya koyar.

Yani her bir fenomenin kendini degil, fenomenin ve fenomenler arasi fonksiyonun gozlemini ortaya koyar. Bunu da genelde "nasil?" sorusuna yanit olarak gerceklestirir.
Teşekkürler ama farklı şeylerden bahsediyoruz. Dediğim gibi ben fark ettiğim ayrıntıyı anlatmak için henüz hazır olmadığımı anladım.

deistim.com

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil