Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Antik Mısır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-03-2019, 23:05
Eski yurt Eski yurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kutsal kitapları teyit eden ıpuwer papirüsü

19. Yüzyılda bulunup 1909 yılında çevrilen eski mısır hakkında kutsal kitaplardaki bilgileri teyit eden papirüsün verdiği bazı bilgiler şöyle;

"10: 3-6 Mısır'ın aşağısı mahvoldu. Tüm saray işsiz kaldı. Sahip olunan her şey: buğday ve arpa, kazlar ve balıklar 6-3 Böylece ekin her yerde mahvoldu. 2:10 Nehir kana bulandı 2: 5-6 Felaketler heryeri sardı. Heryer kana bulandı. 3: 2 Altın ve lapis, lazuli, gümüş ve malachite, carnelian ve bronz… hepsi kölelerin boyunlarında."

Firavun suda boğulmadan önce mısır halkının çeşitli belalara maruz kaldığını kutsal kitaplar açıkça belirtir. Aşağıda ise muhtemelen firavun'un suda boğulmasından bahsediliyor.

"Sarayın beyaz odasının muhafızı, kitaplarının reisi Amenamoni'den kâtip Penterhor'a:
Bu mektup elinize ulaştığı vakitte ve noktası noktasına okunduğu zaman, kalbini müteessir edecek bir halde olan acıklı felaketi, dalgalarda boğulma felaketlerini öğrenerek kalbini kasırga önündeki yaprak gibi en şiddetli ıstıraba teslim et. Musibet şiddetli, zaruret birden bire onu zabdetti. Sular içinde uyku, canlıyı acınacak bir şey yaptı. Reislerin ölümünü, kavimlerin efendisini, şarkların ve garpların kralının mahvolmasını tasvir et. Sana gönderdiğim haber hangi habere kıyas edilebilir?" (Admonitions of Ipuwer 2:5-6)
Alt 01-03-2019, 23:19
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eski yurt;nereden ne anladığını anlamadım ben..Kutsal kitaplar derken neden bahsettiğini,firavun derken de neden bahsettiğin belli değil..
Alt 02-03-2019, 01:14
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kitaplar bulunduğu dönemin tarihi olaylarını not düşmüştür. mısırın bazı belalara maruz kalması anlatılır o dönemin şahidi tevratı yazanlardır, felaketler yaşanmış olabilir ama ilahi bir ceza olduğuna değindiysen kitaplar dışında bir ispat yoktur. bilim zaten yazılanlara tarihi bir olay olarak bakmıştır ilahi bir olay olarak değil.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 02-03-2019, 09:53
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yine büyük bir DİNCİ yalanı. Ayrıca tevrat tahrif oldu ya !

Bu papirusun bir ağıt olduğu ve
Bu Ağıt sadece doğal felaketlerden değil aynı zamanda istila eden ordular, yakılan ve mahvedilen binalardan bahseder. Üstelik birçok uzmanın Mısır'dan Çıkıs tarihine uymaz. Çoğu uzman bu ağıtın M.Ö. 18-17.yy. civarında Asya'lı Hiksos hanedanlığının Mısır ı fethi ve bunun akabininde oluşan köle isyanını ve kaos ortamını yansıttığını savunur.

Kavga , işgal , savaş gibi bir çok insani ve gayet doğal olan DOğa olaylarına bakıp tanrı yanılsaması ile bu tip konularda bilimin dışına çıkıp HAYAL kurmak ancak DİN BEYİNLİ vizyonsuz lardan beklenir.

Buradan bir kaç sazan avlarım ile olmuyor bu işler.

Konun linki aşşağıda ve kendi kaynakçalarıda altında.

http://www.ortodokslartoplulugu.org/...uwer-papirusu/
Alt 03-03-2019, 15:55
Eski yurt Eski yurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Türkü´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yine büyük bir DİNCİ yalanı. Ayrıca tevrat tahrif oldu ya !

Bu papirusun bir ağıt olduğu ve
Bu Ağıt sadece doğal felaketlerden değil aynı zamanda istila eden ordular, yakılan ve mahvedilen binalardan bahseder. Üstelik birçok uzmanın Mısır'dan Çıkıs tarihine uymaz. Çoğu uzman bu ağıtın M.Ö. 18-17.yy. civarında Asya'lı Hiksos hanedanlığının Mısır ı fethi ve bunun akabininde oluşan köle isyanını ve kaos ortamını yansıttığını savunur.

Kavga , işgal , savaş gibi bir çok insani ve gayet doğal olan DOğa olaylarına bakıp tanrı yanılsaması ile bu tip konularda bilimin dışına çıkıp HAYAL kurmak ancak DİN BEYİNLİ vizyonsuz lardan beklenir.

Buradan bir kaç sazan avlarım ile olmuyor bu işler.

Konun linki aşşağıda ve kendi kaynakçalarıda altında.

http://www.ortodokslartoplulugu.org/...uwer-papirusu/
Hiç işim gücüm yok sana yalan söyleyeceğim. Papirüs ortada birçok şeyi teyit ediyor işte, başka ne demesi lazım kabul etmen için? herşeyi inkar etmek sizin en iyi yaptığınız şey böyle yaparak sözde kendinizi psikolojik olarak rahatlatıyorsunuz.
Alt 03-03-2019, 16:42
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu Sodom ve Gomora'nın öyküsü mü? Başka mı?

Her durumda Kutsal Kitapları teyit etmiyor değil midir?

Kutsal sayılanın, kutsal ve kutsi olmayışını , ön yazılı ve verili oluşunu (doğal metinler yazıtlar oluşunu ve tarihselliğini) tastik tespit ve aksini teyit ediyor değil midir?

Bu da benim sorum
Arkadaşım
Gerçek bir uzay varlığı ve uygarlığı, yüksek bir teknoloji ile bu yıkımı yaptıysa? olasılığını incelemeyi ve düşünmeyi (gözden geçirmeyi) ya da bunun tarihsel izlerini aramayı inkar ya da ret nasıl bir psikolojidir?

Size şunu söyleyeyim mi?
Okuma yazma (ve düşünme) bildiğimi biliyorum
Buyrun

https://4kutsalkitap.wordpress.com/2...anin-yikilisi/

Geliyor
Gökten geliyor
Yere iniyor ya da melek ve elçilerini yere fiziksel olarak indiriyor. Kendi de iniyor
Ahit sandığı adında bir kutu veriyor
Dış uzaydan 3- 4 metrelik dev bir ırk getiriyor (Paskalya Adası Kayaları ; Davut Golyat ve Nefilim hikayeleri ,Lübnan Baelbek Kayası)

İnsanların zihin bellek ve dillerini ayrıştırıp insanları bireycileştiriyor/bencilleştirip, ayrıştırıp, çatıştırıyor. İnsanları birbirine düşürüyor ve kırdırıp savaştırıyor.. Birleşen insanlığı ayrıştırıyor.. (Babil Öyküsü, Zigurat Öyküsü ve diğer kıssalar..)

Kent yakıp yıkıyor, insan öldürüyor, cana kıyıyor, kan akıtıyor, insan boğuyor, insan kanı akıtıyor -insan kanına doymuyor... Yahu düşünsene Tanrı insan boğuyor. Cehennem kesmemiş, sınav kesmemiş, verdiği vakitte gezdirmemiş dünya da nasıl öfkeyse (Sodom Gomora ve Ad Kavmi Öyküsü)

İnsan katili ! İnsan Katili! İnsan Katili!
İnsan katili Tanrı.NOKTA.
..

HALK KATİLİ !
Katil Tanrı

Katil Tanrı . Katil Tanrı. Katil Tanrı....

Halkları halklara seçiyor üstünlüyor
Tersten okuyun derim
Dürüst olun derim
İçten olun derim

Yani okuma yazma biliyorum diyebiliyorum
Düşünme biliyorum diyebiliyorum
Dürüst olmak gerekir diyebiliyorum

Korkmuşsunuz yardım alın geçer
....
Çocuk katili katil Tanrı !
Mezopotamya da çocuk öldürüyor hala!
...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (03-03-2019 Saat 17:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-03-2019, 19:21
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eski yurt´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiç işim gücüm yok sana yalan söyleyeceğim. Papirüs ortada birçok şeyi teyit ediyor işte, başka ne demesi lazım kabul etmen için? herşeyi inkar etmek sizin en iyi yaptığınız şey böyle yaparak sözde kendinizi psikolojik olarak rahatlatıyorsunuz.
Adam ordinaryüs..Türkiye'de başbakanlık yapmış..Yobaz diyebileceğimiz bir Müslüman..İnanılmaz bilgili birisi..Adı Şemseddin Günaltay..Diyor ki,Musa hakkında söylenen her şey masaldır..Bu söylemler hakkında hiç bir tarihi kanıt yoktur..
Adam bunu diyor,sen tutup bir papirüsteki söylemleri,kendi inancına kanıt olarak sunmaya çalışıyorsun..Biri de tutup Sümer tabletlerini kendi inancına dair kanıt olarak sunmaya çalışırsa,ne olacak?!
Bu işler böyle olmaz..Orada o olabilir,şuradaki şu olabilirle anca çocuk kandırırsınız..

Bir daha yazayım..Türkiye cumhuriyeti tarihinin en entelektüel isimlerden birisi,''ne papirüslerde,ne hiyerogliflerde eski ahitteki(Tevrat) söylemlere ait en ufak bir şey yok'' diyor..
Musa'nın varlığına dair,en ufak bir şey yok..Kesin bilgi bu
Alt 03-03-2019, 19:24
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ahlaksız, peki muhammedin varlığına dair bişey var mı? o da yok

isa var ama nerede, nasıl, kim görmüş? hep hikayelerle gelmiş.

isa hiç yaşamadı da deniyor.

bu olaylar o tarihlerden çok çok daha önce, farklı coğrafyalarda yaşandı da deniyor.

düşünsene sallıyorum 1000 yılında din üretildi, 1001'de gepgeniş bi coğrafyada. nası mümkün bu?

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 03-03-2019, 19:31
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

neyi teyid ediyor ben anlamadım. konunun detaylarına sizler kadar hakim değilim. açıklarsanız sevinirim.

bana göre şu olmuş.

bir sebepten dolayı firavunun rahipleri nehir taşkınını doğru ölçememiş. ekinler hasat edilemeden nil nehri taşmış. insanlar aç kalmış. firavuna gelmişler, tapınaktaki tahıl stoğundan bize ver, felaketi atlatalım diye. firavun da açgözlülük yapıp vermemiş. çiftçiler de "ulan sen misin" deyip isyan etmiş, firavunu öldürmüş, karınlarını doyurunca rahipler bunları kandırmış. sonra tekrar eski düzene dönmüşler.

bunlar antik mısır medeniyetinin tarih kitaplarında var zaten. kutsal kitaplar da o tarihlerde yazıldı. gözüyle gördüğünü, kulağıyla duyduğunu kitaba yazıp bu kutsal demiş.

bunun nesi kanıt oluyor anlamadım?

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 03-03-2019, 20:50
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"Sana " demişsin ve konuyu kendin açıp kendin kişiselleştirmişsin . Halbuki konu genele açılmış.

Simdi senin bu tavrın karşılığında kibarlaşarak alttan falan alacağımı da sanmışındır. Yoooo

Lan dinci göt . Niye göt ?
Fikirlerin genelde Osturuğa benziyorda ondan. Osturuk fikrinin cevabını yazdık okumadan SANA diyip cevap vermişsin.

Bak dinci göt .

Konuya dair yine diyorum ki !!!!!

Senin şu allahının peygamberinin ismi MUSA ise bu isim neden o belgede yok. O belgede ki olaylara bakıp ahanda MUSA demek de nedir?

Allahın kanıt sunmayıda bilmiyor . Musa yazdırmayı mı unutuyor işaret ettiği belgede ? Ordaki musa değil sggrvhjkgsrfvbjb adındaki kisi ile mısır hükümdarı a.q , hadi sen tersini ispatla o sggrvhjkgsrfvbjb musa de !

Lan dinci göt her gördüğünüz sakallıya dedem diye diye geberip gidiyorsunuz. Yinede tanrınızın ispatı yok.

Bak dinci göt. Bu belgede ki olay başka tarihi olaylar gibi olaylar. Buradan TANRI çıkmaz. Çıkaramazssın. İnatlaşma.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil