Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-10-2019, 13:45
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart TANRI’YA GERÇEKTEN İHTİYACIMIZ VAR MI?

"Hayatınızda Tanrı olmadan da mutlu musunuz? Milyonlarca kişi mutlu."

Yakın zamanda ateist bir grup kiraladığı reklam panosuna bu mesajı yazdırdı.
Açıkça görüldüğü gibi onlar Tanrı'ya ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlar.

Diğer yandan Tanrı'ya inandığını söyleyen kişiler yaşamlarını Tanrı yokmuş gibi sürdürüyor. Katolik bir başpiskopos olan Salvatore Fisichella kilisesinin mensupları hakkında şöyle dedi: "Muhtemelen bize bakan hiç kimse Hıristiyan olduğumuzu anlamaz, çünkü hayat tarzımızın diğer insanlarınkinden hiçbir farkı yok."

Bazı insanlar Tanrı hakkında düşünemeyecek kadar meşgul. Onlar Tanrı'yı hayatlarında yer alamayacak kadar uzak ve ulaşılmaz görüyor. Böyle kişiler sadece başları sıkıştığında veya bir şeye ihtiyaçları olduğunda Tanrı'dan yardım istiyor.

Bazı insanlar da, belki de bir yararı olduğunu düşünmedikleri için dinlerinin gereklerini yerine getirmiyor.
Örneğin Almanya'da yaşayan Katoliklerin yüzde 76'sı, kiliselerinin öğretileriyle ve Kutsal Kitapla çelişmesine rağmen bir erkek ve kadının evlenmeden önce birlikte yaşamasına sıcak bakıyor (1. Korintoslular 6:18; İbraniler 13:4).
Tabii ki yaşam tarzları inançlarına uymayan tek toplum Katolikler değil. Birçok din adamı cemaatlerindeki kişilerin "ateistler gibi yaşadığını" üzülerek dile getiriyor.

Bu örnekler şu soruyu doğuruyor: Tanrı'ya gerçekten ihtiyacımız var mı?

Bence var Sizce ?

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 05-10-2019, 18:27
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Müslümanlığı ve ateizmi derinlemesine tatmış birisi olarak tanrısız hayatımdan daha memnunum diyebilirim.
Klasik anlamdaki tanrıya ihtiyaç duymuyorum.

Ancak tanrı kelimesini geniş anlamlarda ele alırsak durum değişebilir. Yani herkesin tanrı yerine koyduğu bir şeyler olmalıdır sonucuna ulaşılabilir. Para tanrılaştırılabilir, aşk tanrılaştırılabilir, bilgi ve gerçeklik tanrılaştırılabilir. Herkesin zihninde bir çeşit üst yapı, otorite, amaç, anlam gibi bir psikolojik tanrı figürü olmak zorunda olabilir. Evrimsel olarak, canlı ya da bilinç sınıfında bulunarak buna mecbur olabiliriz.

İnsan olmanın dışına çıkamadığımız için bu kıyası hiçbir zaman yapamayacağız.
Alt 06-10-2019, 08:33
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim aklıma şöyle bir şey geliyor. Tanrı insanı kendi suretinde yarattı denir ya Ben de diyorum ki o surete kendi aklının da koydu mu Çünkü bütün soru akla soruluyor kimsenin surete bir soru sorduğu yok.

Eğer aklını koydu ise düşünmekte fayda var İnsanda Tanrı kadar yaratıcı Böyle olduğunda acaba kim kimi yarattı sorusu yine insanın başına bela oluyor. Bu durumda Tanrılı olmakla Tanrılı olmamak arasında pek fark kalmıyor. Eğer bedenini (suretini) koyup aklını koymamışsa İnsan diğer canlıları aşmış olduğu için Tanrıyı da aşmış oluyor.

Tevrat;
Tekvin 1:
26 Tanrı, "İnsanı kendi suretimizde, kendimize benzer yaratalım" dedi,

İncil;
Korintliler 11:
7. (…) Çünkü erkek Tanrı'nın benzeyişinde olup Tanrı'nın yüceliğini yansıtır.

Müslim'in rivayetinde şu ziyade var: "…zira Allah Adem'i kendi suretinde yaratmıştır."
Buhari, Itk 20; Müslim, Birr, 112, (2612).
Alt 08-11-2019, 11:38
Üye

Sayın kartopu merhaba,

İnsan niteliksel anlamda Tanrıya benzer yaratılmıştır. Bu benzeyiş kısmidir.
Örneğin insan, düşünmek muhakeme etmek, ve konuşmak konusunda diğer canlılardan farklıdır, İnsan sadece içgüdüsel olarak değil, planlayarak çok farklı şeyler de yaratabilir.
Ayrıca Tanrı sadece insana sonsuz yaşama ümidini verdi. Aden bahçesindeki "Hayat ağacı", insana diğer canlılar gibi ölmeyebileceğini ve hayatın kaynağı olan yaratıcıya bağlı kaldıkları sürece yaşayabileceklerini hatırlasınlar diye var edilmiştir. Nitekim isyandan sonra bahçeden çıkartılan insan tekrar oraya dönemesin ve hayat ağacından yemesin diye engellenmiştir. Çünkü artık hayatın kaynağı olan yaratıcısıyla ilişkisini kesmişti. Artık ölümlü hale gelmiştir. Başlangıç Kitabı 3.Bölüm

Saygılar

Jesus Christ

www.jw.org
Alt 09-11-2019, 10:22
Üye

Benim sorum şu Sn hur-kus
Tanrı insanı yaratırken kendi suretinde yarattı Eski Ahit (tevrat) Yeni ahit (incil) de yazıyor Kuranda da tam anlatmasada ima eden cok ayet var hatta hadisler mevcut.

Ben diyorum ki Tanrı bu yaratma sırasında kendi aklını da insana koydu mu koymuşsa İnsanla tanrı arasında fark yok Koymamışta insan zaman içinde akıllı olmuşsa Tanrıyı aşmıştır.
Bu yorumdan ben şunu çıkardım Tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratmıştır. Çünkü insan aklını sürekli geliştiren bir canlı.

Diğer hikayeler cennetten kovulması falan da insanın insanlara uydurduğu hikayeler olmakta.
Biz mantık yürütelim Bu mantığı tanrı verdi veya tanrıya ihtiyaç duymadan insan deneyimlerinden elde etti Ama sonunda diğer canlılardan farklı olarak insanda bir gelişme ilerleme var bu gözle görülüyor elle tutuluyor.
Alt 29-11-2019, 10:37
Üye

[QUOTE=kartopu;641793]

Ben diyorum ki Tanrı bu yaratma sırasında kendi aklını da insana koydu mu koymuşsa İnsanla tanrı arasında fark yok Koymamışta insan zaman içinde akıllı olmuşsa Tanrıyı aşmıştır.
Bu yorumdan ben şunu çıkardım Tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratmıştır. Çünkü insan aklını sürekli geliştiren bir canlı.

Sayın kartopu,

O zaman size şunu sormak isterim:

Binlerce yıl önce hala gizemleri barındıran piramitleri inşa eden,
ölülerini bozulmadan binlerce yıl muhafaza edebildikleri yöntemlerle mumyalayan,
o günkü koşullara rağmen beyin ameliyatları yaptıkları söylenen Mısırlılar mı akıllıydı,
yoksa bugün Mısırda yaşayan insanlar mı daha akıllı?

Jesus Christ

www.jw.org
Alt 30-11-2019, 09:58
Üye

Güzel soru Sn hur-kus

Bence Amerikalılar Almanlar İngilizler Israilliler daha akıllı.İnsanı bütün olarak düşün.

Çünkü o günün buluşlarını yapan Mısırlılar ın yansıması dır bu günkü uzay keşifleri, yapay zeka, robotları (örnek)yapanlar. Sonunda ortak noktaları insan oluşları.

İnsan bugun bir çok bilinmezi bilinir yapmıştır Gen teknolojisi ile insan ömrünü % 50 uzatmayı düşünüyorlar. Sizin anlayacağınız İnsan yaratanını aşmıştır . Onun içindir ki bir çok inanç gurupları Tanrı İnsandır demiştir. Şu an deizim diye bir inanç gurubu büyümektedir.

Bence tanrıyı yaratan insan Tanrıyı öldürmesini de becerecektir.
Alt 01-12-2019, 14:16
Filozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Filozof Filozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vardı. Varoluşun adaletsizliğini, anlamsızlığını ve ölümün yok oluşunu dinler ve tanrılarının gerçek olması telafi edebilirdi. Ancak gerçek değil, maalesef.
Alt 01-12-2019, 14:47
Filozof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Filozof Filozof isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alt 03-12-2019, 13:12
Higher Criticism Higher Criticism isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Var. Lâkin bu onun gerçek olduğunu göstermez insanoğlu hep sığınacak daha üstün bir güç arıyor Tanrı ya da Tanrılar ya da ataların ruhları ya da uğurlu bir kolye v.b v.b

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil