Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Sinema

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-05-2020, 08:46
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Genç Marks Yaşlı Marks

K.Marks gençlik yıllarında Hegelden etkilenmiş hatta Hegel okulunun (felsefeye merakı sonucu) öğrencisi de olmuş. Daha sonraları Hegel ve onun diyalektiğini eleştirmiştir.

Marks ı değiştiren bir gazeteye yazı yazması sonucu Orman köylüleri ve onların ürünlerine el konuşması sonucu Mahkemelerin adil yargılama yapmaması köylüler haklı olduğu halde mahkeme onlara caza vermesi sonucunda siyasete bulaşmasıdır. Tabii Engelsin de etkisi büyük.

Marks Anarşizm e karşı mücadele etmiş ama kızının bir anarşist olan Paul Lafargue la evlenmesine izin vermiştir. P. Lafargue a üzerinde Proudhon un etkisi oldukça fazladır. Ayrıca P.Lafargue bir Proudhon hayranıdır. Tembellik hakkı diye bir kıtabı mevcuttur bu kitapta işçi sınıfına çok büyük eleştiri vardır.
Alt 01-05-2020, 12:08
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilk olarak şunu söyleyeyim:
anarşizm bana göre ; kızıl liberalizm dir. yani kuralsız kanunsuz sosyal bir yaşam mümkün değildir. bu kurallar ve kanunlar bunu öneren için bile bazen tatsız olabiliyor.olur. bunlardan sıyrılmak ise devrim ile bile olmaz ancak evrimsel süreç de mümkündür.

bir önceki yazımda bir başka başlık da neden herkes vurulan çocuğu suçluyor demiştim. benzetmemi ne alaka diyerek yorumladın. açıklayayım; (ancak ben bir teorisyen değilim düzgün cümleler kuramam kurmak gibi de bir derdim olmaz , bunu göz ardı etme)

adı nazım , lenin, marx ,mao yada blanqui benim için genel de aynı şeyi ifade eder önce saygıyı, ancak bu liderlerin hiç birinin her kelimesi her düşüncesi ayet değildir.

ben stalin için düşüncelerimi nazım hikmetin ona düzdüğü methiyeden almadığım için yine nazımın onun için yapmış olduyu karalamaya göre de değiştirmem. yani rüzgara göre hareket eden insanlar bu gün vurulan suriyeli çocuğu savunuyorlar sa rüzgar çocuktan yana esmediği içindir. aynı çocuk gezi olaylarında da vurulsaydı bu seferde kızıl komünist köpek diyerek aşalanacak tı aynı çocuk cuma hutbesi okurken vurulsa idi bu seferde onu suçlayan savunmaya geçeceklerdi.

stalin 1953 de ölmüş şiir 1952 de yazılmış tarihsel doğruluğu yada nazımın bu şiiri hangi şartlar altında yazdığını bilememek bi kenara aynı adamın 1952 ye neden yazmadığı beni daha çok düşündürür. ve öldüğünde yazdığı şiiri de eklediğim yazıda olmasına rağmen nazım da böyle diyor o zaman böyledir demek doğru değil.
şiir aşağıda :

Önce kim kime metin ol kardeşim diyecek?

Önce kim kime baş sağlığı dileyecek?

Hepimizindi o!

Hepimizindir!

Yoldaşlarım! Acınızı duyuyorum

Sizin duyduğunuz gibi.

Aynı şiddetle kardeşlerim

Hüngür hüngür, ağlamak geliyor içimden

Tutuyorum kendimi!

Aynı metanetle.

Seviyorum O?nu! Marks?ı, Engels?i, Lenin?i sevdiğim gibi.

Aynı muhabbetle! Aynı hürmetle!

yine ,

1950 yılında, Türkiye'den kaçarak, Sovyet Rusya'ya sığındığında Moskova Hava alanında Tass Ajansına şöyle demişti:

O kadar bahtiyarım ki! Bütün hayatımı, aşkımı, idealimi? bu muazzam şehre borçluyum. Ben, Sovyetler Birliği?nin çocuğuyum. 24 yıl sonra, bu büyük şehre gelirken, tekrar kendi vatanıma dönmüş oluyorum?

Stalin, benim için çok önemlidir. Gözlerimin ışığıdır. Fikirlerimin kaynağıdır. Beni Stalin yarattı. Moskova da, Onun büyük ismini taşıyan üniversitede okudum. Herşeyimi Ona borçluyum. O, yalnız bütün dünyanın en büyük adamı değil, şahsen, bana da aydınlık veren en büyük kaynaktır!?

devrim yapıldığında kimin yaptığı da bir kenara anarşistler yada komünistler fark etmez kurmak istedikleri düzen aynı olduğu için fark etmez diyorum (tartışmalı kısımları bir kenara) devrim olunca insanlar şakkadanak değişmeyecek. sistemde şakkadanak değişmeyecek. değişemez değiştiremezsin.

ve hatta değiştimeye çabalayacaksınya işte o zamanda bir çok insanın canı yanacak
bir çok insan memnun olacağı gibi bir çogu da hoşnutsuzluk gösterecek.
değişim kolaymı sanıyorsunuz. evrim deyinde herşeyi halletmişmi oluyoruz.

insanlarda daha önceden var olan kuyruk lak diye birden biremi düştü. aa biz insanların işine yaramıyoruz diyerek mi çekildi.

hayır milyonlarca yılda değişti düştü kuyruk sokumu olarak kaldı.

şimdi belki anlatabilmişimdir.
Alt 01-05-2020, 13:28
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Genç Marks Yaşlı Marks

K.Marks gençlik yıllarında Hegelden etkilenmiş hatta Hegel okulunun (felsefeye merakı sonucu) öğrencisi de olmuş. Daha sonraları Hegel ve onun diyalektiğini eleştirmiştir.

Marks ı değiştiren bir gazeteye yazı yazması sonucu Orman köylüleri ve onların ürünlerine el konuşması sonucu Mahkemelerin adil yargılama yapmaması köylüler haklı olduğu halde mahkeme onlara caza vermesi sonucunda siyasete bulaşmasıdır. Tabii Engelsin de etkisi büyük.

Marks Anarşizm e karşı mücadele etmiş ama kızının bir anarşist olan Paul Lafargue la evlenmesine izin vermiştir. P. Lafargue a üzerinde Proudhon un etkisi oldukça fazladır. Ayrıca P.Lafargue bir Proudhon hayranıdır. Tembellik hakkı diye bir kıtabı mevcuttur bu kitapta işçi sınıfına çok büyük eleştiri vardır.
maks hegel etkilenmiş onun öğrencisiymiş. evet. marks anarşizme karşı mücadele etmiş ama kızı bir anarşistle evlenmiş maks izin vermiş. maks izin veme hakkına zaten hahip değil. kızı kiminle isterse evlenir yada evlenmez beraber yaşar kime ne. marks karışmamış.

bundan ne anlamalıyız?
Alt 02-05-2020, 08:09
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

antkanser´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
maks hegel etkilenmiş onun öğrencisiymiş. evet. marks anarşizme karşı mücadele etmiş ama kızı bir anarşistle evlenmiş maks izin vermiş. maks izin veme hakkına zaten hahip değil. kızı kiminle isterse evlenir yada evlenmez beraber yaşar kime ne. marks karışmamış.

bundan ne anlamalıyız?
Ne anlaman konunun içinde var. Video genç Marks. Bir genç Marks varsa bir de yaşlı Marks var.

Senin anlayacağın Kısaca hayatı. Şimdi anladın mı.

Boş ver anlamasan da olur.
Alt 14-01-2021, 00:46
Saint-Just Saint-Just isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu başlıkta yalan yanlış şeyler yazılmış. Birkaçını düzelteyim;

İlk olarak Nazım Hikmet ile ilgili (hem de sosyalist olduğunu söyleyen birinden) Ahmet Hakan gibi birinden yazı alıntılanması çok tuhaf ve hakaretvari geldi bana. Yazıda önce böyle diyordu sonra böyle diyor temalı bir yığın zırvalık yazılmış ancak nazım'ın hayatı, düşünceleri ve yazdığı koşullar es geçilip cımbızlama şeyler söylenmiş.

Bir zatın mal bulmuş mağribi gibi alıntıladığı ilgili Stalin şiiri destalinizasyon yani Stalin'i karalama ve itibarsızlaştırma döneminde yazıldı. Nazım'ın üzerinde bunun etkisi olmakla birlikte Nazım daha çok kişi kültünden veya kişiye tapınmaktan hazzetmediği ve bunu eleştirmek için böyle bir şiir kaleme almıştır. Çünkü önceden "Stalin yoldaşa büyük saygım var. Ancak onu güneşe benzetmelerine katlanamıyorum." gibi şeyler söylemiştir ki bu şiirinde haklılığı yoktur. Çünkü bu en başta Stalin ve onun hakkında yazan kapitalist batı yazarları bile reddetmiştir.

https://www.marxists.org/turkce/bland/kisiyetapinma.htm

İkinci olarak Nazım her gittiği yerde her zaman ben Türkiye'nin şairiyim demiştir. Her zaman dönüştürmeye çalıştığı ve bir takım it köpek zevat tarafından kaçmaya zorlandığı memleketini severek özleyerek, bunu sık sık dile getirerek yaşamıştır. Türkiye'de bulunduğu dönemler dahil Stalin'e özel şiirler yazmışti ve sevgisini belirtmiştir. Bugün liberaller tarafından "romantik şair" falan diye politik yönü bir şekilde gizlemeye çalışılsa da, Nazım Hikmet bir komünistti ve bir Türkiye Komünist Partisi üyesiydi.

Ps: Son olarak Marx'ın hiç bir kızı bir anarşistle falan evlenmemiştir ve "Genç Marx-Yaşlı Marx" ayrımı burjuva toplum bilimcilerin uydurduğu bir palavradan ibarettir. Bu tür şeyler söyleyenlere daha fazla kitap okumasını ve internetteki bilgi kirliliğinden uzak durmasını tavsiye ederim.

https://www.google.com/amp/s/tr.sput...t-stalin-siir/

https://haber.sol.org.tr/toplum/iste...rt-1953-230424

Alt 14-01-2021, 01:05
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dostlar
Az ötede didişin
Sekter franksiyon kavgalarınızda
lafın dönüp dolaşıp anarşizme gelmesi
kabak tadı verdi
Alt 14-01-2021, 01:14
Saint-Just Saint-Just isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Laf anarşizm'e gelmiyor hocam. Ben sadece yanlış verilen bilgiyi düzelttim satır arasında. Konu Nazım Hikmet. Ortada fraksiyon falan olmadığı için fraksiyon kavgası da değil.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil