Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Video Çalışmaları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-07-2008, 12:40
serüvenci serüvenci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

"ilk müslüman kimdir" çalışmamın taslağı;

İslamla ve Kurandaki çelişkilerle ilgili arayacağımız cevaplardan biri de ilk müslümanın kim olduğudur. Kuranı genel olarak incelediğimizde ilk müslüman konusunda bir çelişkinin var olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi bu konuda ayetlere başvuralım;
Bakara 131; bu ayette Allahın İbrahime müslüman ol dediği ve İbrahim müslüman oldum dediği belirtilmektedir. Bu konuda bir ayrıntıyı belirtmemiz gerekir; Yapılan Kuran çevirilerinin bazılarında ayette boyun eğ şeklinde çeviri yapılmıştır. Bu yanlıştır. Çünkü arapçada sellemtü kelimesi boyun eğdim anlamına gelir. Oysa ki ayette Eslemtü yani müslüman oldum kelimesi geçmektedir.
İbrahimin müslümanlığı konusunda bir diğer ayet ise Ali İmran suresi 67 ayettir. Bu ayette özellikle İbrahimin hristiyan veya yahudi olmadığı müslüman olduğu belirtilmektedir.
Bu konudaki diğer ayetimiz ise Bakara 132dir. Bu ayete göre İbrahim oğullarına müslüman olmalarını vasiyet etmiştir. Yakub da oğullarına müslüman olarak ölmelrini vasiyet etmiştir.
Araf 125 ve 126 ayetlerde de Musanın asasının yılana dönüştüğü hikayesinde yer alan sihirbazların Allaha inandıkları ve firavunla konuşmaları esnasında müslüman olarak canlarını almasını diledikleri belirtilmektedir.
Enam !4 ayette ise Muhammedin müslüman olanların ilki olmasının emredildiğini ifade etmesinin istendiği belirtilmiştir.
Enam 163 ayette de Muhammed aynı şeyleri ifade etmiştir.
Bazı İslami kesimlere göre ruhların önceden yaratıldığı savı öne sürülerek bu ayetler desteklenmektedir. Ancak Kuranda bunun doğruluğuna dair bir kanıt yoktur.
Sonuç olarak biri yalan söylemektedir. Ama kim?
Alt 09-07-2008, 20:15
Yasaklandı

ilk müslüman kimdir çalışmasının ilk video taslağının linki;

bazı eksikleri var. ama hep birlikte çözeceğiz.

Konu serüvenci tarafından (10-07-2008 Saat 19:54 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-07-2008, 20:35
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili delx,

Konu yine can alıcı, ben sevdim ve düzeltmeleri yaptım. Yalnız, örneğin Musa ile Muhammed arasındaki zaman farkını daha belirgin şekilde yansıtmalıyız gibi geldi. Üzerinde çalışalım...

Kuran'a Göre İlk Müslüman Kimdir?

İslam ve Kuran ile ilgili olarak sorgulamamız gereken önemli ayrıntılardan biri 'ilk Müslüman'ın kim olduğudur. Kuran genel olarak incelendiğinde bu konuda bir takım çelişkiler bulunduğu ortaya çıkar:

Bakara 131... Ayette Allah'ın İbrahim'e "Müslüman ol!" dediği ve İbrahim'in de "Müslüman oldum!" dediği yazılıdır.

(Hemen tüm Kuran ayetlerinde olduğu gibi bu ayette de farklı çevirilere rastlamaktayız. Çevirilerin bazılarında, İbrahim'in söylemi içerisinde yer alan 'eslemtü' sözcüğü 'boyun eğmek" anlamına gelen 'sellemtü' sözcüğü ile eşleştirilir ve yorum da "Boyun eğdim" şeklinde yapılır. Oysa 'eslemtü' "Müslüman oldum" demektir.)

İbrahimin'in Müslümanlığı konusundaki bir diğer ayet de Ali İmran 67'dir. Burada İbrahim'in Hıristiyan veya Yahudi olmayıp Müslüman olduğu özellikle belirtilmektedir.

Yine bu konudaki ayetlerden biri Bakara 132'dir. Bu ayette İbrahim'in oğullarına Müslüman olmalarını, Yakub'un da -kendi oğullarına- Müslüman olarak ölmelerini vasiyet ettiği bildirilmektedir.

Araf 125 ve 126'da Musa'nın asasının yılana dönüşmesi olayındaki sihirbazların aslında -önceden beridir- Allah'a inanıyor oldukları, firavuna baş kaldırdıkları ve Müslüman olarak ölmeyi diledikleri belirtilmektedir.

Tüm bunlara rağmen Enam 14'te Allah tarafından Muhammed'e 'Müslüman olanların ilki olmasının emredildiği' bildirilir. Yine Enam 163'te Allah Muhammed'den tüm insanlara 'ilk Müslüman' olduğunu duyurmasını ister.

İslami kesimde bu çelişki "Ruhların daha önceden yaratılmış olduğu" savıyla yok edilmeye çalışılarak sözü edilen ayetler desteklenir. Ne var ki Kuran'da bu savı doğrulayacak bir emare görülmemektedir.

Çelişkiler açıktır.. Muhammed'den 17 asır önce yaşayan Musa zamanındaki sihirbazların bile 'Müslüman' olduğu düşünülürse Muhammed'in 'ilk Müslüman' olma ihtimali ortadan kalkar.

Yani tek ve en güvenilir kaynaktan geldiği söylenen ayetlerde 'ilk Müslüman'ın kim olduğu konusu tam bir muammadır.

İnanırlar tarafından ayetlerin kaynağının 'tek' ve mucizevi olduğu söylendiğine göre bu kaosu yaratan kimdir? Niye?...

Düşünebildiklerinin hepsini düşünülebileceklerin tamamı zannetme!

Konu thunderpoint tarafından (11-07-2008 Saat 00:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-07-2008, 21:07
Yasaklandı

o zaman musanın yaşadığı dönemi şu şekilde alırsak daha iyi olur:

II.Ramses'in yaşadığı dönemi M.Ö. 1302 - 1213 olarak tespit ederek Musanın yaşadığı dönemi M.Ö. 1275 - 1150 olarak alalım. bu dönemle muhammedin dönemi arasındaki farkı alıp belirtelim. bu da takriben 1750 yıllık bir fark oluşturur. uygun mudur?
Alt 10-07-2008, 22:36
Yasaklandı

düzeltilmesi gereken bir nokta

(Hemen tüm Kuran ayetlerinde olduğu gibi bu ayette de farklı çevirilere rastlamaktayız. Çevirilerin bazılarında, İbrahim'in söylemi içerisinde yer alan 'eslemtü' sözcüğü "Boyun eğ!" şeklinde değerlendirilmiştir. Oysa bu sözcük "Boyun eğdim" anlamı taşır.)

boyun eğdim anlamı değil "müslüman oldum" anlamı taşır. sellemtü, "boyun eğdim" anlamı taşır. karışıklık da çelişki de bundan kaynaklanır.
Alt 11-07-2008, 00:40
Kıdemli Üye

Sevgili delx,

Uyarıların doğrultusunda gerekli düzeltmeleri yaptım. Kontrol edersen sevinirim...

Alt 11-07-2008, 00:43
Yasaklandı

tamam. bunu son hali olarak kabul ediyorum ve videoyu tamamlıyorum.
Alt 11-07-2008, 00:46
Kıdemli Üye

Görüntüler aşamasında da görebilecek miyiz?

Alt 11-07-2008, 00:52
Yasaklandı

rapidshareden upload edip linkini veririm. son aşama olarak google videoda yayınlarım.
Alt 11-07-2008, 18:19
Yasaklandı

http://rapidshare.com/files/12874247...305_z.wmv.html

videonun son hali.

Önerilen Siteler