Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-09-2008, 17:20
volkantr volkantr isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Örnekler ile İnanma İhtyacının Altında Yatan Psikolojik Nedenler

İnsan neden inanır.Özellikle İslam söz konusu olduğunda hangi psikolojik açıklar kullanılmakta insanın hangi duygularına hitap etmektedir...

Herhalde en çok korku ve suçluluk duygularına hitap ediyor.
Hani bir haber çıkar savaş çıkacaktır kıtlık olacaktır yada doğal bir afet olacaktır.
İnsanlar marketlere akın eder.Gıda stoğu yaparlar.

İçteni içe de bundan mutluluk duyarlar.Akıllarına gıda stoğu yapmayanların ne kadar zor durumda kalacakları oysa kendilerinin rahat edeceği gelir.

Benzer şekilde ilk okula çocuklarını götüren anneler.Öğretmene hediyeler alırlar.Böylece kendi çocuklarının daha güvende rahat olacağını düşünürler..

İnsanoğlu birazda düşünmeden hareket eder.Bunu sürü psikolojisi de deniliyor.

Eğer tehdit altında ise ki bu durumda cayır cayır yanma acılar çekme tehdidi söz konusu bundan olan korkusundan çok birilerinin yanmayacak olması ona acı çektirir..
Yada tam tersi..Kendisi rahat iken birileri yanacaksa bunun için elinden geleni yapar...

Bir durum var.Bir şeyler söyleniyor.Detaylar var.Oysa insan sadece tek şeye bakiyor.Tek şeyi düşünüyor.

Ya başkası rahatta iken ben cayır cayır yanarsam..

Yanmak neyse de başkalarının rahat içinde olması onların yanmaması sinir bozar...

Yada uçak beklersiniz ancak insanlar oturmak yerine ayakta kuyruğa girmeyi tercih ederler.Böylece avantajlı olduklarını sanırlar oysa yerin belli ne ayakta dikilip bekliyorsun değil mi?

Yada sözde indirimde olan bir şeyi alırken duyulan haz.Asıl keyif veren başkalarının sizden yüksek fiyata almış olmasıdır.

Velhasılı kelam ne dersek diyelim Kuran suçluluk korku insanın birbirini çekememesi kötülüğünü istemesi gibi bir çok şeyi kullanmış korku salmakta başarılı da olmuştur...

Zaten inananların ya varsa diye inanmalarının nedeni de budur.Bir çok mantıksızlık olmasına rağmen inanırlar ibadet ederler asıl neden diğerlerinin yanacağı düşüncesi ve avantajlı durumda olduğunu düşünmeleridir.

Oh ne keyif !!!

Konu volkantr tarafından (10-09-2008 Saat 17:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-09-2008, 20:28
Cemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Cemal Cemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: şirrinmişirrin egemino canlıuzurlu bi sayilgassabasının şirim bi beldesimden tefrişediyom sitteye.
Talking bunnar yannış yargılar...

vOLkanabim-meraba.nassıneyi misin.bene sorcekolursan saol.iyiyim.herkeşin saalıına duacıyım.Abim*:bu inaç konusunu meffate balamak yannış.kendikendinise tatmin oluyonus.bu inamma işi Allah sevgisi.cennette keyif çatcezz*cehendemde yances korkusulan olan inaç ve fikir doru deil abim.ha atevis olmuşun-ha inaçlı olmuşun korkuynan veyama cessurum lam ben.ne dine inanıyom ben-ne Alaaa ..bakbak ne cessur adamım.. deyi kendine tatmin ediyon..aynı şe bunnar..

"Zaten inananların ya varsa diye inanmalarının nedeni de budur.Bir çok mantıksızlık olmasına rağmen inanırlar ibadet ederler asıl neden diğerlerinin yanacağı düşüncesi ve avantajlı durumda olduğunu düşünmeleridir.
Oh ne keyif !!! "

abim inammanın bu duygularla hiçbi elakası yok..Bu bi sevgi işi.. yanı sise göre Yunuslar mevlanalar*-haCı BeKdeşler bunnar sattekar veyama salakça biras.*veyama korkak veyama meffatçi.. bunnardan heçbiri deil..onnar aşık..
hak aşıı..sevgi aşıı.. ben böle düşünüyom..abim. bakbizin taa başlarda yasdıımız accık mevlana a* accık yonis var onnardan oku.bak seevceksin valla.. (yaw ingilişçe bilen abiler bu suratların yanında yazan lafların türkççesini yazarmısınıs? saol abim..)
krdşn. cml.

'Biri senin hakkında kötü bir şey söylerse
sakın kızma ama şöyle karşılık ver:
Hakkımda bunu söyleyen hiç şüphesiz başka kusurlarımı bilmiyormuş.
Bilseydi, sadece bunu söylemekle kalmazdı!
'
Alt 10-09-2008, 20:46
kenny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kenny kenny isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet peygamberler bu dinleri neden uydurdular acaba.Adamların canı sıkılmış ben din uyduruyum demiş.Kötü ve pis işleri yapmasınlar diye uydurmuşlar,,arada da kendi menfaatleri var tabi.Mesela muhammed neden böyle bir din uydurdu_?
Tabi en başta kendi menfaati için...
Bi de insanları alkolden zinadan sırf uyuzluk olsun diye uzak tutmak için.Halbuki alkol ve zinayı serbest bıraksaydı kendine çok daha fazla yandaş bulabilirdi.Hele putlara bi şekil yapıp araya kaynatsaydı ohhh züper olurdu ya,,faizi de helal etseydi zaten olay biterdi,,daha peygamberliğinin ilk yılında tüm mekkenin kralı olurdu.Tabi bunları düşünememiş adamcağız nabarsın elinden bu kadar gelmiş..
İnsanların inanma ihtiyacını karşılamış o da bir hediyesi olmuş insanlara buna da şükür..

Az felsefe insanı Tanrıtanımazlığa, derinlemesine felsefe de Tanrı'ya götürür. Bacon
Alt 10-09-2008, 21:42
Lucretius Lucretius isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın forum üyeleri,açılan bu başlık altında tartışmayı bir parçada olsa sistematize etmek adına,inanmanın kökleri üzerine tarih boyunca çalışma yapanların, kısa bir özetini sunmanın faydalı olacağını düşünüyorum.Belirtmekde fayda var bunlar benim bildiğim isimleridir,forum üyelerinin katkılarıyla liste genişletilmelidir..

Yaygın kanı dinsel inanışın köklerini aramak düşüncesinin ilk çağ düşünürleriyle başladığıdır.Bildiğimiz kadarıyla filozoflardan bazıları,dinin insanları adil ve ahlaki bir yaşama iteleyebilmek için uydurulduğunu söylerler.Yanılmıyorsam sofistlerden Keoslu Kritias bu düşünceyi savunanların başında gelir.Platon ise dine bir 'güzel yalan' olarak bakarmış.Yönetenlerin yönetilenlere devlet yararına söylemesi zorunlu olan yalanlardan...

Dinselliğin kökenlerinin kapsamlı olarak başlı başına bir araştırma konusu olması 18.yy'a rastlar.Rahip Lafitau ilkel tapınçların izlerini ilk çağda sürmüş.De Brosse,dinin kaynağını insan davranışında aramıştır.

İzleyen zamanarda,bu yorumlar felsefi sistemlerle de beslenmiştir.Herder,Scheleiermacher,Kant,Fichte,He gel,Feurbach,Marx.Compte...

Max Müller,inancı dilin bir hastalığı olarak görür.Tyler köklerini ilkel animizmde arar.Kimileri büyüde,kimileri toplumal kolektif psikolojinin dinin kaynağı olduğunu söyler.

Şahsen benim en çok dikkatimi çeken düşüncelerden biri Freud'un üç cümlede özetlediği görüşüdür :

1)Doğanın yol açtığı dehşetleri uzaklaştırmak
2)İnsanı yazgısının acımasızlığı ile barıştırmak.
3)Toplu yaşamanın bireye dayattığı acıları hafifletmek.

Görüldüğü gibi dinsel inanç yaşamsal gerçeklikler karşısında deyim yerindeyse bir 'ağrı kesici' olarak sunulmaktatır.İnsan soyunun kendisi için, bizzat kendisinin ürettiği bir ağrı kesici.Şüphesiz bu sorunun net bir biçimde açığa çıkarılma ihitimali çok zayıftır.Belki de hiç bir zaman bilemeyeceğiz nasıl ve ne şekilde inanmaya başladığımızı.Bildiğimiz bi gerçek var ki o da 'gerçeğin' bin bir çeşit görünümü olabileceği ve olduğudur.

Benim şahsi fikrim dinin kökenlerini açıklamak adına yapılan herhangi bir 'kalkışma' ,yanına tarihsel materyalizm ve sınıf kavramlarını almadan başarılı olamaz...

Sayın forum üyeleri belirtmeden geçemeyeceğim yaptığım bu çok kısa genel açıklama 19.yy ve sonrasını kapsamamaktatır...Belki sıra onlara da gelir.Saygılar.

Eğer doğa hakkındaki cahillik tanrıları doğurduysa,doğa bilgisinin onları yok etmesi beklenir.

Konu Lucretius tarafından (10-09-2008 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.
Alt 11-09-2008, 00:31
boopss boopss isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Lucretius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Şahsen benim en çok dikkatimi çeken düşüncelerden biri Freud'un üç cümlede özetlediği görüşüdür :

1)Doğanın yol açtığı dehşetleri uzaklaştırmak
2)İnsanı yazgısının acımasızlığı ile barıştırmak.
3)Toplu yaşamanın bireye dayattığı acıları hafifletmek.
extacy yi kim bulmuştu yada kokaini?..buna göre onu da peygamber ilan edebiliriz..bu üçü için geldiyse sadece dini inançlar..Artıkın gerek yok madem.At bitane yada çek kokaini ooh ne doğanın dehşeti kalır ne yazgımızı barıştıracak şey ararız ne toplumun bireyselliğinin acıları çok da fifi olur.

Hani çok güzel düzgün anlamlı şeyler yazmışınız da..Böyle dalga geçiyo gibi de gözükmiim..Ben bunlardan uzklaşmak istesem çekerdim hergün..paşalar gibi.. ayrıca bin yıl önce de çekerlerdi çekiolardıda..5000 yıl öncede...Enkiyi hatırlatırım.."Bi bira olsaydıda içseydik bea" demişti bundan 30000 yıl önce...

" İnsanlar çabuk yükselenlere değer verirler..Hiçbirşey toz ve tüy kadar çabuk yükselemez..! "
Alt 11-09-2008, 00:58
Denetimdeki Üye

volkantr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan neden inanır.Özellikle İslam söz konusu olduğunda hangi psikolojik açıklar kullanılmakta insanın hangi duygularına hitap etmektedir...

Herhalde en çok korku ve suçluluk duygularına hitap ediyor.
Hani bir haber çıkar savaş çıkacaktır kıtlık olacaktır yada doğal bir afet olacaktır.
İnsanlar marketlere akın eder.Gıda stoğu yaparlar.

İçteni içe de bundan mutluluk duyarlar.Akıllarına gıda stoğu yapmayanların ne kadar zor durumda kalacakları oysa kendilerinin rahat edeceği gelir.

Benzer şekilde ilk okula çocuklarını götüren anneler.Öğretmene hediyeler alırlar.Böylece kendi çocuklarının daha güvende rahat olacağını düşünürler..

İnsanoğlu birazda düşünmeden hareket eder.Bunu sürü psikolojisi de deniliyor.

Eğer tehdit altında ise ki bu durumda cayır cayır yanma acılar çekme tehdidi söz konusu bundan olan korkusundan çok birilerinin yanmayacak olması ona acı çektirir..
Yada tam tersi..Kendisi rahat iken birileri yanacaksa bunun için elinden geleni yapar...

Bir durum var.Bir şeyler söyleniyor.Detaylar var.Oysa insan sadece tek şeye bakiyor.Tek şeyi düşünüyor.

Ya başkası rahatta iken ben cayır cayır yanarsam..

Yanmak neyse de başkalarının rahat içinde olması onların yanmaması sinir bozar...

Yada uçak beklersiniz ancak insanlar oturmak yerine ayakta kuyruğa girmeyi tercih ederler.Böylece avantajlı olduklarını sanırlar oysa yerin belli ne ayakta dikilip bekliyorsun değil mi?

Yada sözde indirimde olan bir şeyi alırken duyulan haz.Asıl keyif veren başkalarının sizden yüksek fiyata almış olmasıdır.

Velhasılı kelam ne dersek diyelim Kuran suçluluk korku insanın birbirini çekememesi kötülüğünü istemesi gibi bir çok şeyi kullanmış korku salmakta başarılı da olmuştur...

Zaten inananların ya varsa diye inanmalarının nedeni de budur.Bir çok mantıksızlık olmasına rağmen inanırlar ibadet ederler asıl neden diğerlerinin yanacağı düşüncesi ve avantajlı durumda olduğunu düşünmeleridir.

Oh ne keyif !!!
burda verdiğin bütün örnekler bir genelleme değilmi..Hani herkes böyle diye bi ispatın varmı..?

Hayır bi söz var ..Bir yazının içi genellemelerle doluysa yazan kişi genelde yalan söylüyodur diye..

Burdakiler ispatlımı genelimi öğretilmiş hayat yaşadıkları içinmi öyle davranırlar..Kanunmuş gibi yazmışsında..

Ya bak bişey diyim içimde kaldı..Bugün dünyada 5 milyar ateist olsaydı..kalan 2 de 50 milyon müslüman olsaydı..Bu yazdıklarınızı müslüman cepheden onlara yazıyo olurdunuz...Sizinki azınlık olmanın dayanılmaz hafifliği..Kim demişse biri demiş herkes aynı şeyi düşünüyosa bi yerde hata vardır diye..Şimdi sizin bu farklı olma çabanız..Ahanada baaak biz müslümanız yanacaksınııız diye dolandırırdı sizi o gün..Bide istatistiksel olarak adam öldürenlerin sayısı ateistlere geçerdi...tecavüzcülerin gaspçıların..işte bugün eli kanlı adiiilerrr dediğiniz kesim olmazdı..5 milyara 50 milyon müslüman...Eminim adım kadar hemde..Sırf içinizdeki farklı olma çabasıdır bu..başka paralel bi evrende zaten öylesinizde..hayır olsa diyorum baba gibi müslüman olurdun sen..

" İnsanlar çabuk yükselenlere değer verirler..Hiçbirşey toz ve tüy kadar çabuk yükselemez..! "
Alt 11-09-2008, 01:03
Üye

Saygıdeğer Boopss, yazımda da belirttiğim gibi

"Şahsen benim en çok dikkatimi çeken düşüncelerden biri Freud'un üç cümlede özetlediği görüşüdür" dedim.altını çizerek söylüyorum: 'Dikkatimi çeken düşüncelerden biri' dedim.

Anlayacağınız o ki ben bir freudcu değilim.Bununla beraber freudculğun pek çok noktada fazlasıyla eksik olduğunu da düşünürüm.Elbette bu başka bir yaznın konusu olabilir ancak mesele dinsel inanış olunca bana göre din de biraz kokain çekmek gibidir.Sizden ödünç alarak söylüyorum bunları.

Tartışılmaz bir olgudur dinin 'uyuşturucu' etkisi.İnanlarca da kabul ediliyor zaten.Belki biçtiğiniz kimlikler başkadır (huzur,hidayet...) ama pratikte öyledir.Sizin değiniz gibi olsaydı,kuvvetle muhtemel dünya çok çok başka olurdu.Kimse koşa koşa dine sarılmazdı.Bundan kuşku duymuyorum.

Eğer doğa hakkındaki cahillik tanrıları doğurduysa,doğa bilgisinin onları yok etmesi beklenir.
Alt 11-09-2008, 01:29
Üye

Saygıdeğer Boopss en azından kendi adıma yanıt vermeliyim size.

Sayın volkantr'nin yazısını üstü örtük de olsa yalancılıkla nitelendiriyorsunuz.Biraz insaflı davranıp keşke yanılgıyla suçlasaydınız ki bana göre bu yazının hiç bir yerinde değil yalan,yanılgıda yoktur...

Gündelik yaşam pratiğine bakıpta,Türkiye ve dünya genelindeki sürü psikolojsini görmek için istatistikleremi ihtiyacımız var?

İslamın kutsal saydığı kitabının başından sonuna tehtit,saldırganlıkla dolu olduğunu görüp te nasıl demeyelim ki İslam inanışında korkunun ,suçluluk duygusunun payı yoktur.

Çağımız insanı vahşi kapitalist üretim ilişkilerinde tüketim kölesi olmuşken,sadece somut insan emeğinin değil ağacın gölgesinndan bile para kazanmak isteyen düzen tıkır tıkır işlerken,

ortadoğunun her köşesinde,savaş alanlarında,hergün binlerce insan ölürken bu büyük insanlık ses çıkarmıyorsa

sandıkdan çıkan 'milli irade' geri dönülmez biçimde memleketi tasfiye ediyorsa

şahsen benim istatistiklere ihitiyacım yok.görebilen gözlerim,işitebilen kulaklarım var çünkü.

Benim hayretler içinde karşıladığım durum da şu dur ki : En olur olmaz şeylere inanırsınız.

Doğa kanunlarına aykırı olması,insanlık tarihinde bugüne kadar hiç gözlemlenememiş olması sizin için önemli değildir, yine de inanırsınız.

Ama gözle görülür gerçekler gelince hepimizden çok kuşkucu-bilimci olursunuz.

İşte bu yüzde sayın forum üyesi kafası karışık olanlar da bizler değil siz inananlarsınız

Biz sırtımzı dünyadaki gerçekliklere dönmeyiz.Çünkü bizim bütün işimiz gerçeklerledir.
Tersi bizim için,sizin cehennemde soğuk bir gün olurdu.

Saygılar.

Alt 11-09-2008, 01:37
Denetimdeki Üye

sayın lucretius..

benim de belirttiğim gibi bu 3 olgu bu noktada yanlış bir örnektir..Benim uyuşturucuyla kastettiğim bu 3 koşulun sağlanmasına yönelik en kısa yoldur..

Ama benim fikrime göre din uyuşturmaz..Uyarıcı etkisi vardır.."Fazla din" uyuşturur fazla aşk uyuşturur fazla nefret uyuşturur..hadi freud a da cevap verim fazla cinsellikte uyuşturur..

Bence dinler doğru düzgün anlatılamadığı için bilim de bugün bunu size en doğru biçimiyle anlatabildiği için..Siz bu yolu seçmişsiniz..Ama hem dine inanıp hemde uyuşmamış örnekler yokmudur tarihte..ebced i cifir i bulan onun sırrını çözmeye çabalamış kişi uyuşmuşmudur ? hem müslüman hem bilime katkısı olan yok mudur?

Sizi uyarıcıyı bir maddeyi bir fikri hergün 20 yıl boyunca alırsanız düşüncelerinizi özgür bırakmazsanız uyuşursunuz..Ama bu din için geçerli değilki sadece..Bilim de uyuşturur matematikte fizikte..bi yerden sonra tıpkı müslümanın yada musevinin kendi penceresinden baktığı gibi sizde sadece bilim penceresinden bakarsınız..bilim uyuşturmuştur sizi...din gibi..

benim söylediğim biraz alın birbirinizden bişey..yada ben bilimden alırken islamda desteklesin..islam işaret ederken bilim gidip bulsun..ortak çalışsın..böyle bir dönem yaşamamışız..herkes kestirip atmış bişeyleri...neyse bunlar temennilerim...umarım olur bi gün..

başka bir dünya olurdu..çünkü dine gitmicez diye akılalrımıızı uyuşturmuş olurduk..bilimede koşamazdık o zaman..sırf bunlardıysa sebep...

yanlış anlaşılma varsa düzeltmiş oldum..

saygılar..

Alt 11-09-2008, 01:59
Denetimdeki Üye

boopss´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
extacy yi kim bulmuştu yada kokaini?..buna göre onu da peygamber ilan edebiliriz..bu üçü için geldiyse sadece dini inançlar..Artıkın gerek yok madem.At bitane yada çek kokaini ooh ne doğanın dehşeti kalır ne yazgımızı barıştıracak şey ararız ne toplumun bireyselliğinin acıları çok da fifi olur.

Hani çok güzel düzgün anlamlı şeyler yazmışınız da..Böyle dalga geçiyo gibi de gözükmiim..Ben bunlardan uzklaşmak istesem çekerdim hergün..paşalar gibi.. ayrıca bin yıl önce de çekerlerdi çekiolardıda..5000 yıl öncede...Enkiyi hatırlatırım.."Bi bira olsaydıda içseydik bea" demişti bundan 30000 yıl önce...
Lucretius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygıdeğer Boopss en azından kendi adıma yanıt vermeliyim size.

Sayın volkantr'nin yazısını üstü örtük de olsa yalancılıkla nitelendiriyorsunuz.Biraz insaflı davranıp keşke yanılgıyla suçlasaydınız ki bana göre bu yazının hiç bir yerinde değil yalan,yanılgıda yoktur...

Gündelik yaşam pratiğine bakıpta,Türkiye ve dünya genelindeki sürü psikolojsini görmek için istatistikleremi ihtiyacımız var?

İslamın kutsal saydığı kitabının başından sonuna tehtit,saldırganlıkla dolu olduğunu görüp te nasıl demeyelim ki İslam inanışında korkunun ,suçluluk duygusunun payı yoktur.

Çağımız insanı vahşi kapitalist üretim ilişkilerinde tüketim kölesi olmuşken,sadece somut insan emeğinin değil ağacın gölgesinndan bile para kazanmak isteyen düzen tıkır tıkır işlerken,

ortadoğunun her köşesinde,savaş alanlarında,hergün binlerce insan ölürken bu büyük insanlık ses çıkarmıyorsa

sandıkdan çıkan 'milli irade' geri dönülmez biçimde memleketi tasfiye ediyorsa

şahsen benim istatistiklere ihitiyacım yok.görebilen gözlerim,işitebilen kulaklarım var çünkü.

Benim hayretler içinde karşıladığım durum da şu dur ki : En olur olmaz şeylere inanırsınız.

Doğa kanunlarına aykırı olması,insanlık tarihinde bugüne kadar hiç gözlemlenememiş olması sizin için önemli değildir, yine de inanırsınız.

Ama gözle görülür gerçekler gelince hepimizden çok kuşkucu-bilimci olursunuz.

İşte bu yüzde sayın forum üyesi kafası karışık olanlar da bizler değil siz inananlarsınız

Biz sırtımzı dünyadaki gerçekliklere dönmeyiz.Çünkü bizim bütün işimiz gerçeklerledir.
Tersi bizim için,sizin cehennemde soğuk bir gün olurdu.

Saygılar.
Sayın lucretus..volkantr arkadaşın yerine verdiğiniz cevaparın çoğu kısmıyla ilgili ve kuşkucu bilimle ilgili baktıklarımızı özellikle ben zaten kendi küçük cafemde yanıtladım..Bir daha yanıtlamama gerek yok sanırım..konuların içersinde bulabilirsiniz..

Ben bir olgunun çoğunlukta olması neyi ifade eder e laf çarptım ki...Ben de sayın volkantr ın söylediklerinin gerçek olamayacak kadar yada yalan söylüyosun diyecek kadar kör değilim yaşadığım dünyaya karşı..

Ayrıca bana kuranda cennet kelimelerinin kaç kez geçtiği dost kelimelerinin ka kez geçtiği iyi kelimelerinin kaç kez geçtiğini de söyler ve aydınlatırsanız da sevinirim..

Korku salan sapkın cahil CEHENNEM v.b insanlara inanma zorunluluğu yada seçim hakkı yaptırmayan bir kuran mı vardır..Yoksa müslümanlar size böyle mi düşündürtmüşlerdir...?

Gene okursanız yazılarımı orda da belirttiğim üzere korkunun üzerine kurulmuş bir din yoktur..İstatistik olarak da söyledim hatta..Bu sizlerin ve dünyadaki yaşanan bu gerçekler üzerine algılamanızdır..Yanlış anlaşılmış bir din var..yanlış yaşanan..ama Allahın gönderdiği..Sizin bu algılamanız KURAN'ın kötülük yapan cehenneme atmak için bahane arayan saçma bir kitap olarak benim gözümün önüne sermez..

Çünkü o diğer müslümanla aynı kitabı okuyorum..aynı şeyi görmüyorum..Ama azınlığım...Demekki müslümanlar bu kitabı doğru yaşasalardı..içlerindeki din olgusu günümüzde barışın sevginin herkesin hakkını alabildiği bir dünya yaratabilseydi..Yani cennete gitmek için çabalayan dünya yanmamak için değil..Siz bugün kuranı mı savunuyo olurdunuz?

1400 yıldır yanlış anlaşılıyo olması Allahın suçumudur sizin suçunuzmudur size bunu aksettiremeyenlerin suçumudur..?

Ayrıca lütfen bana bu evrenin 4 boyutla sınırlı olduğunu 5 inci boyutun olmadığını ve olamayacağını olursa matematik fizik kurallarının yasalarının değişmeyeceğini söyleyebilir misiniz?

Konu boopss tarafından (11-09-2008 Saat 02:05 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler