Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-01-2011, 23:52
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Konu hakkında da bir fikir belirtmem gerekirse;

Astur'un ve Ahbap'ın yaklaşımlarına katılıyorum.. Diyanet'in kapatılmasını veya tüm dinleri ortak olarak temsil edecek bir yapıya dönüştürülmesini tercih edebilirim (Bunu da devletin dini kontrol etmesi olarak değil, din üzerinde çeşitli eğitim almak isteyenlerin okuyacağı okulları düzenlemesi veya bu kültürlerin korunması anlamında olabilir.. Sonuçta eğitim gibi bir konuyu Devletin dışında düşünmek doğru olmaz).

Camilerin, cem evlerinin, sinagogların, kiliselerin ve diğer ibadet yerlerinin bu dinlere mensup insanlar tarafından yapılması, buralarda görev yapanların memur statüsünden çıkarılıp, sadece 'hizmet' veren olarak kabul edilmesi doğru olandır.. Ve tabii ki buna bağlı olarak, bu kişilerin aldığı ücretler ibadet eden kesim tarafından karşılanması da olması gereken bir şeydir.
Alt 04-01-2011, 00:08
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Nişanyan'ın da bu konuda yazdığın iki yazı vardı.. Hazır yeri gelmişken o yazıların da linklerine yer vereyim.. Sonuçta bu tip konularda birikimli ve açık görüşlü biri.. Okunmalı;

http://nisanyan1.blogspot.com/2010/1...eri-2-din.html

http://nisanyan1.blogspot.com/2010/1...una-devam.html
Alt 04-01-2011, 05:47
unbe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
unbe unbe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Başarı Ödülü 

diyanetten ve imam hatiplerden önce zorunlu din dersleri uygulamasının kaldırılması taraftarıyım.zorunlu din dersleri kaldırılmadıkça aydınlanma sözkonusu olamaaz.
10 yaşında bir oğlum var ve bu yıl 4. sınıfta ilk kez din dersiyle tanıştı.inanın bu yaşında dahi oldukça lüzumsuz bu ders diyebiliyor.
diyanete gelince,nasıl ki farklı dinlere mensup olanlar bağış toplayarak faaliyetlerini sürdürüyorsa,türkiyedede bunun yapılması zorunludur.çünkü diyanete ve din işlerine ayrılan kaynak,okullarımız için harcansa,yada eğitimcileri istihdam etmek için kullanılsa,sanıyorum ki çok daha aydın bir nesil yetişebilir.
imam hatipler için bişi demicem çünkü külliyen varlıklarını gereksiz ve anlamsız buluyorum.

"Varsan,çarp!!!"
Alt 04-01-2011, 15:34
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bence de biraz degil cok kati olmus. Boyle dusunebilecek biri olmadigini dusunuyordum.
Sevgili Vartor

Tabi ki o kadar katı bakmıyorum. Böyle bir düşüncenin söylenmesi ihtimali bile bir çok dinden geçinen kişinin yokolmasına yeter.

Ben cahil halkı din ile kandırarak zenginleşen, bunun daha fazla olması için de cahilliği besleyen sisteme karşıyım. Herzaman da karşı olacağım.

İstiklal mahkemesi evet keskin bir söylem ama bu kişilerin toplatılarak aynı emellerle hareket etmelerinin engellenmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Bu arada Sangre, hayırdır, bir yaraya mı bastık ki hemen ulusalcı yaftasını takıp cemaatleri savunuyorsun? Neyse senin ne olduğunu artık öğrendik, bir kere de belli etmeden geçiver.

Saygılar
Alt 04-01-2011, 15:44
axial
Üye Değil

Bir dinsiz olarak verdiğim vergilerin en büyük kısmının bu diyanet işlerine harcanması beni çok rahatsız ediyor açıkçası. Kendi elimle insanların müslüman olmasına yardım ediyorum gibi geliyor bana.
Alt 04-01-2011, 18:02
saroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
saroz saroz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Vartor'unda belirttiği gibi, devlet desteği herhangi bir dine verildiği sürece, hatta devlet kurumundan yönetsel yer ayırıp bütçedende aslan payı verirsen asla laikbir ülke olamazsın.

Bu anlamda kılıçdaroğlu CHP side laikliği savunmuyor.

Din halkların afyonudur tespitini kanıtlarcasına her iktidar ve adayı din ipine sımsıkı sarılmaktadır.

Diyanetin hemen kapatılmalı, her türlü din propagandası yasaklanmalıdır. Dini ibadet ve geleneklerini yerine getirmek için dindarlar kendi aralarında oluşturdukları bir bütçe ile ibadethane açmalıdırlar.

Her din ve her dinden inançlı insanlar ancak bu şekilde inanç istismarından kurtulup özgürce inançlarının gereklerini yerine getirebilirler.

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir.
Epiktetos
Alt 04-01-2011, 18:24
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

din kurumlarını kapatma fikri diğer kurumları kapatma fikri gibi son derece yanlış.. tam tersine bırakalım söyleyeceklerini söylesinler böylece mazlum edebiyatlarından da kurtulmuş oluruz...

hem dini kapasanız insanlar yinede birsürü saçma sapan komplo teorileri üretmeye ve yeni gaipten mesajlar bulup bunlara inanmaya devam edeceklerdir..diğer olanlar da yeraltına inip gizliden gizliye daha fazla yayılacaktır.

bu sanırım insan beyinin temel yapısında olan birşey : yaşanılan olayı hemen nedenselliklere bağlamak iki olay arasındaki ilişkiyi nedensellikle açıklamak... bunların sonucu sürekli insanları bilinmeyene olan ilgiye yöneltmekte ve yeni yeni dinler çıkarmaktadır.. ne gariptir ki aynı merak ve ilgi biliminde temel ivmesidir...

o nedenle yasaklamalarla bu iş çözülmez.. tersine özgürlükleri arttırmak inançların görünür olmasını sağlamak gerekir ki bu kadar farklı inancının olduğunu farkeden birey de kendi gerçeküstü inancının safsatasını daha kolay kavrayabilir...

yani çözüm yasakta değil özgürlüktedir...

sevgiler

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 04-01-2011, 20:35
saroz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
saroz saroz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Uyar, kendi adıma din kurumlarının devlete ait olan, devlet tarafından kurulup maliyeti karşılananlarının kapatılmasından yanayım.

Yukarıdaki yazımdada belirttiğim gibi, hangi din olursa olsun, inanan insanlar aralarında finanse etmek kaydıyla, ibadethanelerini yapıp ibadet etmeli ve dinlerinin gereklerini yerine getirebilmelidir.

Yasaklanmasına taraf olduğum şey, halkın cebinden alınan vergilerle dini kişi ve kurumlar desteklenmemelidir. Bu kurumlar inanç özgürlüğünü yokedip tek bir dinin bir mezhebinin despotluğunu yaptıkları gibi, finansmanınıda halkın cebinden karşılıyorlar.

Laikliğin temeli bence budur.

Kendisinin Efendisi Olmayan Hiç Kimse Özgür Değildir.
Epiktetos
Alt 04-01-2011, 21:41
kaanuni kaanuni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben Cemaat ve Katolik Klisesine karşı ne kadar antipati hissediyorsam, aynısını Diyanete karşı da hissediyorum. Tabiki demokratik düşünceli bir insan olduğum için var olmasına da karşı değilim. Ben hayatımda turistik olmayan caminin içine adım dahi atmadım, en fazla avlusunda cenazeye katıldım. Ha bana, Sultanahmet'in bakımı için para verirmisin dersen o ayrı, seve seve veririm. Ama orada çalışan imamın eğitimi, maaşı beni ilgilendirmiyor. Benim ödediğim verginin bu şekilde kullanılması bana yapılan bir haksızlıktır.

Sanırım Kılıçdaroğlu ve başkaları, Diyanetin İslamı yumuşatabileceğini, modernleştirebileceğini zannediyor. Ben buna katılmıyorum. Zaten halkın yaşam standartları ve eğitim seviyeleri yükselince din modernleşiyor. İnsanlar ellerine materiyal verilince materyalistleşip esasen dinden kopuyor. Ancak kopmuş olmamak için dini kendi düşünce tarzlarına doğru çekiyorlar.

Bence İmam Hatipleri de, Diyaneti de özelleştirsinler. İstiyorlarsa Emiratelere satabilirler :P

Ha buna ek:

Avrupa ülkelerinde çok anormal değildir devletin bir mehsebi olması. Mesela İngilterede CoE. Ama İngiliz vatandaşı olsam busefer ben bunu yadırgardım.
Alt 04-01-2011, 21:48
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

saroz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Uyar, kendi adıma din kurumlarının devlete ait olan, devlet tarafından kurulup maliyeti karşılananlarının kapatılmasından yanayım.

Yukarıdaki yazımdada belirttiğim gibi, hangi din olursa olsun, inanan insanlar aralarında finanse etmek kaydıyla, ibadethanelerini yapıp ibadet etmeli ve dinlerinin gereklerini yerine getirebilmelidir.

Yasaklanmasına taraf olduğum şey, halkın cebinden alınan vergilerle dini kişi ve kurumlar desteklenmemelidir. Bu kurumlar inanç özgürlüğünü yokedip tek bir dinin bir mezhebinin despotluğunu yaptıkları gibi, finansmanınıda halkın cebinden karşılıyorlar.

Laikliğin temeli bence budur.
evet sevgili saroz dostum.haklısın..

1-eğer konu dini kurumlar kapatılırsa (yasaklama gibi) buna karşıyım yukarıda yazdığım gibi.. tam tersi hepsi açılmalı... en küçüğünden en büyüğüne kadar..

2-eğer din devlet eliyle yönlendirilmesin diyanet kapatılsın diyosan ki sanırım asıl konu bu.. burada amerikan modelini öneriyorsun anladığıma göre... bu iki ucu .oklu değnek aslında .. amerika bu nedenle bayağı bir sorun yaşamıyor mu?? yine de devletin tekelinde olmasından daha hayırlı gibi geliyor bana da...

bizde yani islamda hristyanlık gibi cemaatten para almak (aidat gibi yani) gelişmediği için işler mi bu sistem bilmiyorum..bazı cemaatler çaktırmadan bunu yapıyorlar sanırım.. ama işler mi?? belki işlememesi daha hayırlı....o da başka

sevgiler...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......

Önerilen Siteler