Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-11-2009, 01:20
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart İbrahim ve Lût'un Kutsal(!) Hikayesi

Tevrat Yaratılış Bap 12'de Rab, Abram'a (Hz. İbrahim), "Babanın memleketinden çık, sana göstereceğim yere git ve seni mübarek kılacağım ve büyük adam edeceğim" diyor. Abram 75 yaşında, yanına karısı ve kardeşinin oğlu Lût'u ve kazandıkları malları alarak Kenan diyarına, Şekem denilen yere, More meşesine kadar olan yerler geçiyor. Rab Abram'a görünerek "Buraları sana ve zürriyetine vereceğim" diyor. Abram daha sonra güneye giderek batısında Beyt-El, doğusunda Ay olan yere çadırını kuruyor. Orada da Rab'a bir mezbah kurduktan sonra daha güneye göç ediyor.

Ülkede kıtlık olunca Abram Mısır'a gidiyor. Mısır'a girmeden karısına "Sen güzel bir kadınsın. Senin yüzünden beni öldürürler, onun için seni kız kardeşim olarak tanıtacağım" diyor. Mısır'a girdiklerinde hakikaten Mısırlılar onun güzelliğini görüp Firavun'a söylüyorlar. Kadın Firavunun sarayına alınıyor ve Abram'ın da koyunları, sığırları, eşekleri, cariyeleri, develeri oluyor. Fakat Firavunun sarayına büyük felaketler geliyor. Bunun, Abram'ın karısı yüzünden olduğu söyleniyor. Firavun ona (Abram'a) "NEden bana karın olduğunu söylemedin, ben de onu karı olarak aldım. Şimdi bu felaketler onun yüzünden geldi" diyor. Bunun üzerine Firavun ona karısı ile birlikte altın, gümüş, hayvan ve cariye vererek ülkelerine dönmelerini sağlıyor. Abram Mısır'dan karısını ve Lût'u alarak çıktığında sürüleri, altın ve gümüşleriyle çok zengin.Mısır'dan Kenan ülkesine eskiden çadırını kurduğu ve mezbah yaptığı yere kadar gidiyorlar.Lût'un da koyunları ve sürüleri olduğundan çobanları geçinemiyorlar. Lût, Abram'dan ayrılarak Erden havzasına gidiyor; Sodom ve Gomorra'nın olduğu yere. Lût oraya yerleşiyor. Sodom halkı çok günahkâr (hepsi eşcinsel) ve Rab'a karşılar.

Yaratılış Bap 16'da, Abram'ın güzeller güzeli karısı Saray çocuk doğuramadığı için, Mısır'da kendisine verilen cariyeyi Abram'a vermesi anlatılıyor. Cariye Abram'dan gebe kalınca kendini üstün görüyor. Bu nedenle, Abram'ın da onayını alan Saray, cariyeye işkence yapıyor, cariye kaçıyor. Rab'bin meleği, cariyeye çölde görünerek bir oğul doğuracağını, adını İsmail koymasını söylüyor. Abram 86 yaşında iken cariye oğlunu doğurup adını İsmail koyuyor.

Yaratılış Bap 17'de, Rab Abram'a 99 yaşında iken görünerek "Seni bir çok milletlerin babası yapacağım. Artık adın Abram değil, Abraham (İbranice'de anlamı yüce baba, cemaatin babası anlamına geliyor) olacak" diyor. Ve Rab ekliyor: "Senin soyundan bir çok krallar çıkacak. Sana ve senden sonra gelenlere Kenan diyarını ebedi bir mülk olarak vereceğim. BUna karşılık sen de, zürriyetine ve senden sonra gelenlere beni Allah olarak tanıtacaksın. Bunu böyle yapacağına dair vereceğin sözü, her erkek sünnet olarak kanıtlayacak. Bu, sizinle benim aramda yaptığımız ahdin alameti olacaktır. Her erkek çocuk 8 günlükken sünnet olacak" diyor (Biz Allah'la toprak üzerine bir anlaşma yapmadık, neden sünnet ettiler acaba bizi?). Böylece tüm erkekler sünnet oluyor. Daha sonra Rab Abraham'a "Bundan sonra karına Saray demeyeceksin, onun adı Sara (anlamı prenses ve milletlerin anası) olacak ve ona bir oğul vereceğim". Abraham Allah'ın bu lafı üzerine gülüyor, "Ben 100, Sara 90 yaşında iken nasıl çocuğumuz olur?" diye soruyor.

Yaratılış Bap 18'de, Abraham'ın çadırına insan biçiminde 3 melek gelerek Sara'nın ertesi yıl bir oğlan doğuracağını söylüyorlar. Bunun üzerine Sara da gülüyor. Rab "Niye güldün? Rab için imkansız yoktur" deyince Sara "Gülmedim" diyerek yalan söylüyor. Rab ise "Güldün işte!" diyor. (!!!)

Bundan sonra Melekler Sodom'a doğru yola çıkıyorlar. Rab, Abraham'a Sodom ve Gomorra'yı yerle bir edeceği haberini veriyor. "Orada 50 iyi adam bulursan yıkma, orada 40 iyi adam bulursan yıkma" diye pazarlık etmek suretiyle Abraham, Rabbi "10 iyi adam bulursam orayı yıkmayacağım" diye ikna ediyor.

Yaratılış Bap 19'da, İnsan görünümlü melekler Sodom'a gelerek Lût'u buluyorlar. Lût onları evine götürüp yemek ikram ediyor (!). Ancak Sodomlu genç eşcinseller, bu melekleri eve girerken görüp çok beğeniyorlar ve Lût'un kapısına dayanarak "Onları bize ver!" diyorlar. Lût ise şöyle diyor, "Ey kardeşlerim! Onlara kötülük etmeyin. İşte benim eşe varmamış iki kızım var, onları size vereyim ama bu adamlara dokunmayın" diyor. Melekler de Lût'a, evinde kim varsa hepsini alıp gitmesini, şehirden kaçmasını ve ardına bakmamasını söylüyor. Lût ve ailesi kaçıyorlar, Sodom ve Gomorra'ya ateş ve kükürt yağmuru başlıyor, Lût'un karısı emre uymayıp arkasına baktığı için tuz direği oluyor. Lût ve kızları kaçarak bir dağa sığınıyorlar. Burada kızları, babalarının soyu sürsün diye, babalrını sarhoş edip sırayla koynuna giriyorlar. Her ikisi de birer oğlan çocuğu doğuruyor, bunlardan biri Moablıların, diğeri de Amonoğullarının atası oluyor.

Yaratılış Bap 20'de, Abraham güneye göç ederek KAdeş ve Şur arasına gidiyor. Burada Gerar Kralı Abimelek'e karısını yine kız kardeşi olarak tanıtıyor. Kral Sara'yı alıyor, fakat Rab, Krala rüyasında görünerek, Sara'nın Abraham'ın karısı olduğunu, ona dokunmamasını, dokunursa herkesin öleceğini söylüyor. Sabah olunca Kral, Abraham'a neden karısı olduğunu söylemediğini sorunca Abraham şöyle yanıtlıyor, "Bu yerde onun yüzünden beni öldürecekler diye korktum. Gerçekten de o babamın kızıdır(!!!), annemin kızı değildir ve onu karılığa alırken, gideceğimiz her yerde kız kardeşim olduğunu söylemesini istedim". Kral Abimelek, Abraham'a karısını geri verirken ayrıca bir çok köle, hayvan ve gümüş veriyor. Abraham bir kere daha zengin oluyor.

Not: Yukarıdaki özet niteliğindeki bilgileri, Muazzez İlmiye Çığ'ın İbrahim Peygamber kitabından derledim. Ayrıntılar için bu kitaba ve Tevrat'a bakılabilir.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 01:21
Kıdemli Üye

Lût'un hikayesinin Kuran versiyonu:

Hud Suresi 77-83 ayetler: Elçilerimiz Lût’a gelince onların yüzünden üzüldü, göğsü daraldı ve “Bu çok zor bir gün” dedi. Kavmi, (konuklarıyla çirkin ilişkide bulunmak üzere) ona doğru koşa koşa geldiler. Zaten onlar önceden de bu tür çirkin işleri yapıyorlardı. Lût, dedi ki: “Ey Kavmim! İşte kızlarım. Onlar(la nikâhlanmanız) sizin için daha temizdir. Allah’a karşı gelmekten sakının ve konuklarıma karşı beni rezil etmeyin. İçinizde hiç aklı başında bir adam yok mu?” Onlar, “İyi biliyorsun ki kızlarında bizim gözümüz yok. Sen bizim ne istediğimizi çok iyi biliyorsun” dediler. (Lût da) “Keşke size karşı (koyacak) bir gücüm olsaydı, ya da sağlam bir desteğe dayanabilseydim” dedi. Konukları şöyle dedi: “Ey Lût! Biz Rabbinin elçileriyiz. Onlar sana asla ulaşamayacaklar. Geceleyin bir vakitte aileni al götür. İçinizden kimse ardına bakmasın. Ancak karın müstesna. (Onu bırak.) Çünkü onların (kavminin) başına gelecek olan azap, onun başına da gelecektir. Onların azabla buluşma zamanı sabahtır. Sabah yakın değil midir?!” (Azap) emrimiz gelince oranın altını üstüne getirdik. Üzerine de Rabbinin katında işaretlenmiş pişirilmiş balçıktan taşlar yağdırdık. Bunlar zalimlerden uzak değildir.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 01:35
mongus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
mongus mongus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AhBAP, BUNLARDAN HANGİSİ SANA DOĞRU GELİYO, HAD ŞİMDİ DİYCEKSİNKİ ben ateistim hiçbiri, tarafsız bi gözle , insanca yaklaşırsan hangisi doğru olabilir.
Alt 19-11-2009, 01:37
Kıdemli Üye

mongus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
AhBAP, BUNLARDAN HANGİSİ SANA DOĞRU GELİYO, HAD ŞİMDİ DİYCEKSİNKİ ben ateistim hiçbiri, tarafsız bi gözle , insanca yaklaşırsan hangisi doğru olabilir.
Nelerden hangisi Mongus? Bunlar ile kastettiğin nedir?

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 01:39
Üye

biri tevrat biri Kuran-ı kerim ya
Alt 19-11-2009, 01:50
Kıdemli Üye

biri tevrat biri Kuran-ı kerim ya
Sorun yine eksik ama sanırım hangisinin hikayesinin doğru olma ihtimali var, hangisi daha kuvvetli diye soruyorsun.

Şimdi sana göre (ve müslümanlara göre), Kuran'da adı geçen tüm peygamberler müslümandı. Oysa bunların alayı Yahudi idiler. Bu durumda, kendi atalarının hikayelerinin verilmesi konusunda Tevrat'ın daha ağır basması gerekir.

Kuran, bir çok konuda Tevrat'ın bir taklitçisidir. Kuran'da anlatılan olayların büyük çoğunluğu aynen Tevrat'ta da geçer.

Ayrıca, müslümanların "Tevrat ve İncil tahrif edildi" söylemlerine rağmen, Kuran bundan kesinlikle bahsetmez. Bahsetmediği gibi, Kuran'ın, Tevrat ve İncil'i doğrulayıcı bir kitap olduğu yazılıdır. Kuran'ın inme sebebi şöyle açıklanmıştır:

Enam 156-157: “Kitap, yalnız bizden önceki iki topluluğa (Yahudilere ve Hıristiyanlara) indirildi. Biz onların okumalarından habersiz idik” demeyesiniz, yahut, “Eğer bize kitap indirilseydi, biz onlardan daha çok doğru yolda olurduk” demeyesiniz diye bu Kuran’ı indirdik. İşte size Rabbinizden açıkça bir delil, bir hidayet ve bir rahmet geldi. Artık Allah’ın ayetlerini yalanlayan ve (insanları) onlardan çeviren kimseden daha zalim kimdir? İnsanları ayetlerimizden alıkoymaya kalkışanları, yapmakta oldukları engellemeden dolayı azabın en kötüsü ile cezalandıracağız.

Yani Kuran, araplara özel versiyondur. Araplar da işi anlasın diye indirmiştir Allah.

Bu durumda hangisi doğru diye sormak gereksiz bence. Çünkü Kuran, Tevrat'ın takipçisidir. Muhammed zaten bunları Tevrat'tan ve Yahudilerden öğrenmiştir.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 01:59
Üye

Yanlız anlatım tarzları çok farklı- Kuran-ı kerimde bir gerçekcilik var.Yani değişik bir dil ve değişik tonlar taşıyor. mesela diyorki bu taşlar rabbinin katından işaretlenmiş olarak.
Alt 19-11-2009, 02:04
Kıdemli Üye

Yanlız anlatım tarzları çok farklı- Kuran-ı kerimde bir gerçekcilik var.Yani değişik bir dil ve değişik tonlar taşıyor. mesela diyorki bu taşlar rabbinin katından işaretlenmiş olarak.
Anlatım tarzı Tevrat'ın değil Mongus. Belirttiğim gibi özet. Tevrat şöyle anlatır (örnek olması bakımından bir kaç ayet):

Yar.12: 1 RAB Avram'a, "Ülkeni, akrabalarını, baba evini bırak, sana
göstereceğim ülkeye git" dedi,
Yar.12: 2 "Seni büyük bir ulus yapacağım, Seni kutsayacak, sana ün kazandıracağım, Bereket kaynağı olacaksın.
Yar.12: 3 Seni kutsayanları kutsayacak, Seni lanetleyeni lanetleyeceğim. Yeryüzündeki bütün halklar Senin aracılığınla kutsanacak."
Yar.12: 4 Avram RAB'bin buyurduğu gibi yola çıktı. Lut da onunla
birlikte gitti. Avram Harran'dan ayrıldığı zaman yetmiş beş yaşındaydı.
Yar.12: 5 Karısı Saray'ı, yeğeni Lut'u, Harran'da kazandıkları malları, edindikleri uşakları yanına alıp Kenan ülkesine doğru yola çıktı. Oraya vardılar.
Yar.12: 6 Avram ülke boyunca Şekem'deki More meşesine kadar ilerledi.
O günlerde orada Kenanlılar yaşıyordu.
Yar.12: 7 RAB Avram'a görünerek, "Bu toprakları senin soyuna vereceğim" dedi. Avram kendisine görünen RAB'be orada bir sunak yaptı.
Yar.12: 8 Oradan Beytel'in doğusundaki dağlık bölgeye doğru gitti.
Çadırını batıdaki Beytel'le doğudaki Ay Kenti'nin arasına kurdu.
Orada RAB'be bir sunak yapıp RAB'be yakardı.
Yar.12: 9 Sonra kona göçe Negev'e doğru ilerledi.
Avram Mısır'da
Yar.12: 10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süre
için Mısır'a gitti.
Yar.12: 11 Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadın
olduğunu biliyorum" dedi,
Yar.12: 12 "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerek
beni öldürür, seni sağ bırakırlar.
Yar.12: 13 Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için bana
iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."
Yar.12: 14 Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzel
olduğunu farkettiler.
Yar.12: 15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna
övdüler. Kadın saraya alındı.
Yar.12: 16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar,
sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.
Yar.12: 17 RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkının
başına korkunç felaketler getirdi.
Yar.12: 18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi,
"Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?
Yar.12: 19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izin
verdin? Al karını, git!"
Yar.12: 20 Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. Böylece
Avram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 02:06
Kıdemli Üye

Ayrıca, bir müslüman olarak senin, Tevrat'ı gerçekçi bulmamak gibi bir lüksün var mı? Bu konuda ne düşünüyorsun? Belirttiğim gibi, Allah Kuran'ı, Tevrat ve İncil'i doğrulamak için gönderdiğini söylüyor. Allah doğruluyor da sen yalanlıyor musun?

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 19-11-2009, 02:16
Üye

Yani demek istediğim tevratta bir hikaya gibi Kuran-ı kerimde uyarı gibi, daha ciddi bir dil var.

Ben şunu söylüyorum Barnabas incilini okudum biraz, isa peygamber, son peygambere uyulmasını, onun yolunda gidilmesini anlatıyo.

Bu incilde olduğuna göre , kesinlikle tevratta da vardı, isa peygamber, barnabasta , tevratın , musanın yazdığı gibi olmadığını, bozulduğunu anlatıyo.

O yüzden , zaten Kuran-ı kerimde buna değinmiştir. gerçek durumları bozulduğu için
onun doğru olmadığını rahatlıkla söylerim.

İnsanlık tarihini sarsacak deliller, gün yüzüne çıkartılmıyo, musaya verilen on emir, davudun yazdğı zebur, bunlar muhtemelen bulundu fakat saklanıyo.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil