Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-08-2019, 15:16
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kubbet'üs Sahra kilise mi?

Wikipedia'da şöyle deniyor;

Kubbet-üs Sahra (Arapça: قبة الصخرة Qubbat As-Sakhrah) Kudüs'te Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen kaya üzerine Emevîler devrinde inşa edilen, ortası kubbeli sekizgen bina

Halife Ömer ilk olarak Beytü’l Makdıs’ı ve Muallak Taşının (Sahra) bulunduğu Harem-üs Şerif'i yıkıntılardan temizlemiştir. Sonra Sahra üzerinde "Sahra Mescidi" adı ile anılan Medine'de peygamberin mescidine benzer kamıştan namazgah tarzında bir Mescid yaptırmıştır. Ömer, on bin kişi ile birlikte tapınağın 70 yılında yıkılmasından sonra ilk kez bu yerde ibadet etti[kaynak belirtilmeli]. Bu Mescid "Sahra Mescidi" adı ile anılmaktaydı
Günümüze kadar gelen Kubbet-üs-Sahra binası Emevi Halifesi, Abdülmelik bin Mervan devrinde 687-691 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu halife Sahra Mescidini büyütüp yenileyerek Kubbet-üs-Sahra'yı yaptırmıştır.
https://tr.wikipedi0.org/wiki/Kubbet%27üs-Sahra
Kiliselerden bahseden bir uzman şöyle diyor;
2. Merkezi planlı Kiliseler
Yuvarlak bir ana mekan oluşturacak biçimde inşa edilen bu binalarda mekanın üstü, yapının bütününü kaplayan bir kubbe ile örtülmüştür. Bu tipin en yalın örneğinde kubbe, sekiz köşeli bir plana göre inşa edilen dış duvarlara oturur.
https://www.facebook.com/media/set/?...8758054&type=3
Bina da şu şekilde;
Kubbet-üs-Sahra-Planı.jpg

6666.jpg

Simon Goldhill'in KUDÜS TAPINAĞI isimli kitabının(2011 baskısı),129.sayfasında James Fergusson isimli sanat ve arkeoloji konusunda uzman birisinden bahsedilir..Bu sayfada şöyle bir cümle var;
''Kubbetüs Sahra'nın orijinal olarak Konstantin tarafından yapılmış bir Hristiyan binası olduğunu öne sürmüştür..''

Bir veri daha ekleyeyim..Hristiyanlar arasında sütuncular veya stylistler diye bir fırka var..Kendilerine eziyet eden bu insanların rehberinin Simeon Stylites(389-459 tarihleri arasında yaşamış) olduğu söylenir..Antakya yakınlarında bu adam bir sütun üstünde yıllarca yaşamış ve aynı yerde ölmüş..Kısa/kaba olarak anlatıyorum tabi..Sonra şu olmuş;
''Sütunun çevresine görkemli bir kubbeyle kapatılmış sekizgen biçiminde bir yapı ve bu yapının dört köşesine haç biçiminde dört kilise inşa edildi''

Bu cümlenin geçtiği kaynak;Doğu hıristiyanlığı tarihi-Aziz S.Atiya..2005 baskısı..Sayfa 210-211..
Alt 24-08-2019, 00:42
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

"Peygamber Daniel' in sözüne ettiği yıkıcı iğrenç şeyin kutsal yerde dikildiğini gördüğünüz zaman -okuyan anlasın- Yahudiye' de bulunanlar dağlara kaçsın"
Matta 24/15,16

Kutsal Yer : Kilise
İğrenç şey : Caminin minaresi (Mevcut İncil' e göre)

Taşlar yerine oturuyor...

Bazı camilere baktığımda miğfer ve boynuzlu bir yapı görüyorum.
minareler : boynuzlar (İncil' e göre Kuran iblisin yazmasıdır)
(Tepesinde sivri çıkıntısıyla) kubbe : miğfer .
al sana cihad eden asker.
Alt 24-08-2019, 22:22
Üye

kendosertadam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Peygamber Daniel' in sözüne ettiği yıkıcı iğrenç şeyin kutsal yerde dikildiğini gördüğünüz zaman -okuyan anlasın- Yahudiye' de bulunanlar dağlara kaçsın"
Matta 24/15,16

Kutsal Yer : Kilise
İğrenç şey : Caminin minaresi (Mevcut İncil' e göre)

Taşlar yerine oturuyor...

Bazı camilere baktığımda miğfer ve boynuzlu bir yapı görüyorum.
minareler : boynuzlar (İncil' e göre Kuran iblisin yazmasıdır)
Sn.kendosertadam;Daniel zamanında ne kilisesi,ne minaresi?!
Alt 29-08-2019, 00:36
kendosertadam kendosertadam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

kendosertadam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saff suresi 4 de Müslümanlar bina lara benzetilir.binayı oluşturan kenetlenmiş yapıya. ..
Camilerde de müslümanlar bir araya gelir ve namazda saf tutarak kenetlenir. Camilerde pekala bu kenetlenmeyi sembolize etmeli. İslam semboller üzerine kurulmuş -Tevrat ve İncil 'e göre- Tanrı karşıtı bir dindir.
Alt 22-11-2020, 13:02
Üye

Erol Sever ''İslam'ın kaynakları 1,çok tanrıcılık,hristiyanlık ve Kabe'' kitabında,Kabe'nin altındaki mağaradan,kuyudan ve hazineden bahseder..
Talha Uğurel'de ''Arzın kapısı Kudüs'' kitabında Kubbetüs Sahra'nın örttüğü kutsal kayanın(muallak kayası) altındaki mağaradan,kuyudan ve hazineden bahseder..

Tesadüf mü,yoksa kopyala yapıştır mı?
Alt 29-11-2020, 22:10
Üye

Zaman zaman şöyle haberler çıkar;
Halife Hz. Osman'a izafe edilen Mushaf-ı Şerif'in IRCICA tarafından hazırlanan özel faksimile nüshası ile bugün dünyanın her yerinde okunmakta olan Kur'an-ı Kerim'i kelime kelime, harf harf, hatta diş diş kontrol ettiğini ve arada herhangi bir değişikliğin olmadığını tespit ettiğini anlatan
https://www.hurriyet.com.tr/gundem/k...landi-15553603
Sözde günümüzdeki Kuran'lar ile Osman zamanındaki Kuran'lar aynıymış..!

Turan Dursun,Osman zamanındaki Kuran'ların var olmadığını,Osman sonrasına dair şöyle bir rivayetin olduğunu yazmıştır;

Nafî İbn-i Ömer'den nakleder ki: "Hiçbiriniz ben 'Kuran'ın tümünü öğrendim.' demesin. Çünkü, ne biliyor Kur'an'ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki, 'Ben Kur'an'dan ortada olan kısmını öğrendim.'" [bk. El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25]

Ayrıca Mervân bin Hakem'in Kuran'ları(mushafları) yaktırdığını da kaynakları ile göstermiştir..
https://tr.wikipedia.org/wiki/I._Merv%C3%A2n

Yani Osman sonrasında Kuran'lara müdahale edildiğine dair iki tane islami referans var..

Geldik,benim bu konuya,bunları yazmama..Ben bir rivayet daha ekliyorum ki,bu rivayette geçen kişi Kubbetüs Sahra'yı yaptıran meşhur Abdülmelik'tir..Bakalım bu Emevi halifesi ne demiş?

Belazuri'nin rivayetine göre emevi halifesi Abdülmelik(Ö.705) şöyle demiş;''Ramazan ayında ölmekten korkuyorum.Zira o ayda doğdum,o ayda sütten kesildim,Kuran'ı bu ayda toplattım,insanlar bu ayda bana biat ettiler.''

Kabe'yi,Kubbetüs Sahra'yı yaptıran,arapçayı benimseyen,sikkeler bastıran İslam tarihinin en önemli kişilerinin birinden bahsediyoruz..KURAN'I BİR AYDA TOPLATTIM demiş..
Osman 656'da ölmüş,Abdülmelik 705'te..Peki,kim yalan söylüyor?
''Ateistsin,islam düşmanısın,uydurursun,çarpıtırsın sen'' diyecekler için kaynak göstereyim;
Kitabın adı ; ''Emevi Devletinin Dönüm Noktası Abdülmelik Bin Mervan''
Kitabı yayınlayan da Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları..!
Alt 26-06-2021, 12:02
Üye

Filistin'deki doğuş kilisesi 'sekizgen' şeklinde yapılmış.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fu%C5%9F_Kilisesi
https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_the_Nativity

Yapının sekizgen olduğuna dair okuduğum kaynak, ''Egeria'nın hac yolculuğu'' kitabı.
Müslümanların sahiplendiği Kubbetüs Sahra, kaç gen?

Ayrıca bu kilise MEVLİDİ İSA KİLİSESİ diye de anılıyor.
Müslümanların mevlid kandili ile bir alakası olmasın yoksa.!
Alt 07-06-2023, 21:05
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kudus bolgesinde kenanlilar, amoriler dininde kurbanlar, tapinaklarin apsis sunaklarinda kesilir, tapinak a bagislanir idi. gunumuzdeki gibi ev bahcesinde kurbanlik koyun kesip, eti ile balkonda mangal yapilmaz idi. ortadoguda kurban ve tapinak, ayrilamaz tekillik de ibadet butunu idi. bu din toresi, islam a gecerek, hac vacibi kurbani, kabe bolgesinde kesmek sarti olusrmus. baska yerde hac kurbani keserseniz hac kurbani vacibi uygulanmamis demek dir.

ali imran 37'de, mihrab 'a konulan / tanriya sunulan kurban etleri nin meryam e rizik oldugu anlatilir. cunku kurbanlar yalnizca tapinaklarda kesilir ve etleri tapinak calisanlari olan natitum, entum, siganu, harimtu, kuatitum/meryem rutbelerindeki tapinak rahibeleri ve rahiblerine hediye edilir idi. zaten vacib hac kurbanlarina هدي hedyi deniliyor ayetlerde, bakin bakara 196. shamhat isimli tapinak fahisesi (fahise tanimi yanlis aslinda), enkidu ile iliskiye giren شمحات samhat, enkidu nun uygarlik ile tanismasini saglatan natitu idi.

tapinaklarda apsisler, kurbanin kesildigi tanri'ya sunak bolgesi oldugu icin kabe apsisi : kabe hatim duvari, olasilikla kurban kesilen sunak bolgesi idi, kilise doneminde. kabe nin hatim/apsis duvari, kabe nin asli 4 duvarindan biraz daha kalin dir, cunku kabe den sonra yapilmis dir. apsis/hatim duvari olmaksiz, kabe ilk yapildiginda, mecusi sabiilerin nur evi olmasi amaci ile, duvar dan duvara gerilen zincirde, kandil icerisinde ates yakilmis idi ama sonra hristiyan araplar cogalinca, kabe'yi kilise'ye cevirmisler. sonradan yapilan ve yonu kudus 'e bakan hatim/apsis duvari bunu ispatliyor.

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir

Önerilen Siteler