Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-03-2019, 03:37
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkler kim?
Irk neye kökenlenir. Bu bozkırcı gezginler mi? Genetik ırk mı? Genetik ırk ata var mı? Kavram ne? Ayrı ata var mı ya da ayrı ayrı ata genetiği var mı?
Soruya soruyla cevap verme taktiğini, zeki insana yakıştıramadım.

Buraya bir kinayeli göndermedir.
Ben sana göndermiştim oysa, sende geldiği gibi paslamışsın.
Neyse, ırk-bitig vardı birde, ben okudum da bişi anlamamıştım.

Şimdi biz de alternatif kavram ve okumalar ve bilgi tabanı var ve bunlar henüz sevilmiyor okunmuyor ve rağbet görmüyor ya da şimdilik, revaçta değil ve şimdilik okuyan kitle de bu tabanları görüşmeye uygun/yatkın değil
Şimdiye uygun değilse, demek ki geleceğe de uygun değildir.

Geçmişte yazılan kitaplar, bu günde okunuyorsa, okunanları varsa, onlar o zamanda da okunuyordu.
Bir yazı zamanına uygun değilse, sonraya da uygun değildir.

Böyle söylemek istemezdim ama mecbur ettin.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 27-03-2019, 11:58
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1924'ten beri komünist karşıtı savını beslemek için ilk olay ne?
sözde komünist bi olay göstermeden. hani komünist görünümlü bi feodal ağa veya emperyalist uşağı
göstermeden.

Türkiyenin komünist olarak kurulmamasında Atatürk, kültürel olarak uygun değil demiş.
Bunun altında şu var:
Yaşadığı yer ve çevresi ile Anadolunun tamamının çok farklı olduğunu başka başka diyarlar olduğunu görmüş.
Orta ve Doğu Anadoluya bakışında
fikirlerinin etrafında KİMSENİN olmadığını görüyor. Yani Atatürk Balkanlar ve Batı Anadolu ile iş yapamazdı. Çünkü
isyankar olanlar genelde eğitimsiz kesimdi, akıllı insan mı desem, eğitimli mi desem savaşlarda kendini kullandırtmıyor.
Belki biz kısa vadede yaşarız, gelecek nesillerimiz başka devlette olsa da. İyi mi kötü mü bilemeyiz en iyisi en azından yaşayalım
mantığıyla hareket ediyor.
O yüzden Kuva-i Milliyeyi oluşturan genelde eğitimsiz kesimin dinci olduğunu da göz önünde bulundurarak kısa vadede
tekrar bir isyan riskini almamak için daha yumuşak bir karar almış.
Sn Nikola Teslis
Bana göre, Ulusal kurtuluş savaşı, özellikle kuva ı Milliye konusunda devletin dışındaki kaynakları da oku.
En azından bu kurtuluş savaşı konusunda kendi aklınla bir sunuca varırsın Yoksa devletin aklı veya onu yönetenlerin aklı beynini işgal eder.

Bu ülkede kurtuluş savaşı derken sadece Yunanlılarla savaş yapılmadı iç isyanlar daha fazla zaman ve insan aldı. Ayrıca İngilizler pazarlıklar tahrikler de bu işin içinde.
Devlet bu ülkede çok hain yarattı bu gün bile yaratmaktadır. Bak seçim çalışmaları na kimler hain kimler kahraman.

Bu ülkede hiç bir zaman (1975-1980 arası hariç) komünistler tehdit olmamıştır ama hain olmuştur.
Komünistler hep modern devleti destekledi ama hainlikten kurtulamadı.

Bence meraklıysan eğer farklı kaynaklara da müracaat et.
Alt 27-03-2019, 12:22
Üye

Hiç MHP yi düşündünüz mü, bu örgüt nasıl bir örgüt, amacı ne yakın uzak hedefleri nedir. İdolojisi nedir, tarihsel kökleri nereye dayanmaktadır.
3 hilal nedir, kaynağı nedir, Bozkurt armasını kaynağı nedir.
Boz kurtla 3 hilal arasındaki çelişkiler nelerdir.
Örnek bu ülke halkının % 50 si MHP ye oy verdi nasıl Türkiye ile karşılaşırız Bu gün var olan partilarden farkı ne olabilir ekonomik anlayışı iktisat anlayışı nedir Liberal midir Muhafazakar mı.

Hiç aklınıza geldi mi. MHP nin tek başına iktidarı.
AKP nin ne yaptığını ne yapacağını biliyoruz CHP nin de hatta sağ liberal partileri de. Ama MHP yi bilmiyoruz ben bilmiyorum Siz biliyormusunuz. ?

Gerçekten Türkçü müdür, yoksa Osmanlıcı mı, Cumhuriyetçi mi.

Komünistleri biliyoruz. Liberalleri biliyoruz Muhafazakarları biliyoruz Sosyal demokratları da biliyoruz. MHP yi bilen var mı.?

Hiç merak ettiniz mi bu teşkilatı.
Alt 27-03-2019, 16:37
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu reiz, ben komünizmi tam olarak bilmiyorum. yani kitaptan elde etmek istediklerini bilmiyorum. açıklayan yerler karmakarışık veriyor. uygulayabilen bi ülke de yok diyorlar.

yani sınıfları ortadan kaldırabilmek mümkün mü veya iyi bişey mi
üretim araçlarını nası ortak mülkiyete alabiliyon alınabilmiş midir?
veya üretimde kalite çeşitlilik nası sağlanıyor

genelde polonya ve rusya örneğinde hep aynı marka araçların herkese gazlandığı aynı ürünler aynı gazeteler tek tip söz konusu. burada da özgür diyebileceğimiz bişey yok. hep komiserlik ne yayınlayacağına ne basacağına ne üreteceğine karar veriyor.

blitz'e soruyorum o da kızıl despotizm falan diyor. sonra efendi-köle
sistemi falan diyo her şeye zaten. anarşik o.

bendeki komünizm algısı hep her şeyin sahibi idareci komutanlar sülalesi gibi geliyor, işte ne bileyim stalin fabrikayı gezip şuna biraz fazla tuz atın artık bu ürün tuzlu olacak diyor gibi..

her neyse.

insan fıtratı komünizm için yeterli değil mi yoksa komünizm çok sıkıcı bi idare mi

Ben Cumhuriyetin kuruluş din politikalarını beğenmiyorum. Toplumun genelinin saplantılarını tatmin etmek imkansız. Biraz bunu başarmayı denemişler.
Belki de zaten elde ettik diye ılımlı gitmişler. Açıkçası dünyanın herhangi
bir yerinde dinciler başarı elde ettiklerinde korkuyorum.
Çünkü yetinmezler.

İslam ülküsü nedir? Dünyaya İslamın hakim olması. Peki aslında bu ülküden vaz mı geçilmiştir?

Kur'an-da İslamın hakimiyeti üzerine savaş örnekleri de verilmiş.

Peki Yeni Zellanda'da anma yapan İslamcı anma yaparken barış dini, kardeşik dini derken bu İslam ülküsüne niye değinmiyor veya orada alkışlayan gayri-müslimler niye habersiz?

Saldıran anti-islam ülküsü saldırılan islam ülküsü değil mi?
Yoksa ibadet eden müslümanlar ülküden bi haber mi?

Barış içinde herkesin çağdaş olmayan Güney Arabistan kültürünü benimseyeceğini de düşünmüyorum.

Parti olarak

Şu andaki MHP aynı diğer partiler gibi hiç bişeyci bence.

AKP Reisin tamamı zombi fatal error partisi.

MHP kuruluş itibariyle bol miktarda amerikancı paşaların desteğini de almış, sonradan kösteğini de almış. Amerikanın Türkiye için sol'a karşı islamcı - milliyetçi saldırgan kanadını beslemek için şekillendirilmiş bir partisi. Hasta ruhlu kişiler tarafından desteklenmiş. Kıbrıs Akritas planı zihniyetli herifleri görüyorum. Aynı herifler Kıbrısta Rumları bu şekilde desteklediler, Yunanistanda da orduya soktular. En büyük ispatı Kıbrıs Cumhuriyetinin kurucuları olarak enosisçi makariosla taksimci fazıl küçükü koymaları. Sanki çatışmayı söndürmek yerine başlatmak istemişler gibi gözüküyor. Olgunlaşmamış toplumu tanımayan Britanyanın becerisi Osmanlının bilmemkaç yıl tuttuğu yeri 30 yılda sıçırtmak.

MHP modası geçmiş bir Bahçeli partisi artık, zaten oy oranı her seçimde düşüyor.

HDP zaten dönemin partisi, Amerika-AKP ile görüşmeler neticesinde ilk defasında DTP olarak kurdurulduğunda Amed merkezli Kürdistanın kurucu partisi olarak düşünülmüş ABD'nin Reisle devam etmemek kararının üzerine Reis ABD yolundan çıkınca, Kürtler arasında Kürtçü diğerleri arasında aşırı sol olarak gidiyor, ama kendilerine inandıklarını düşünmüyorum,
aynı mhp gibi.

İyi Parti Ilıman Yeni Parti imajı veriyor. MHPden geçenlerin MHP ideolojilerinin büyük kısmını terk ettikleri merkezileşmiş bir parti.

CHP'de İyi Partiden gaz alıp yeni bi kafaya ya da görünüme girdi.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 27-03-2019, 17:57
Üye

Nikola
Sana sorduklarım Kuva i milliye ile ilgili idi. Komünizm i bilmesen de olur. Bu hareketin kuruluşu bu harekete önce katılanlar sonra katılanlar iç isyanlar ve onların bastırılması çetecilerin ne kadar yurtsever oldukları gibi devlet dışı bilgilerin dışına çıkıp araştırmandı.

Bak o konu da da hainler ve kahramanlar var.

MHP meselesi genel çünkü bende bilmiyorum.
Niçin kurulmuş uzak yakın hedefleri ne Türkçü mü İslamcımı ağırlık olarak hangisi Osmanlıcı mı cumhuriyetçimi Tek başına iktidar olsa neyi ortadan kaldırır neyi öne çıkarır.
Düşmanı kim ABD den yana mı yoksa ABD ye karşı mı. devletçi ağırlıklı bir model mi benimsiyor yoksa liberal mi.Bu sorular kafama takıldı çünkü bende kesin bir şey söyleyemiyorum.
Alt 27-03-2019, 18:19
Üye

Kuvai milliyenin gizli idaresi batıcı-çağdaşçı ve yeni idare yanlısı, çete başları idaresi İslamcı da var Osmanlıcı da var.
Kuvayi milliye denen zaten çetelerden oluşuyor.

İdeolojiden çok Osmanlının durumunu toparlamak üzere.

Ermeni ve Rum çete başları da var. Özellikle Çanakkale için söyleyebilirim, Yunan ordusuna karşı
Bigalı Ermeni silah yapıcılarına ve Rum çetelerine görev verilmiş ki Rum çeteleri Yunan ordusu tarafından da
yok sayılmış genelde Yunan öldürmek yerine malzeme çalıp gizli ilişkiler kurmuşlar.

Ha keza Yunan ordusunda savaşan Türk subayları da bulunmakta.

İlginç değil mi? Bize öğretilenle uyuşmuyor. Rumlarla Ermenilerle Kuvayi milliye ne alaka diyorsunuz.

Osmanlıda haksızlık gören Rum ve Ermeniler istekli bi şekilde kuvayi milliyenin parçası olmuşlar.
Düzenli orduda da görev almışlar. Fakat çetelerden düzenli ordu kafasına yatmayanlar isyankar oluyor.

Lakin sen Atatürk otoritesinde komünizm düşmanlığı diyorsun, bu büyük iddia. İnönü idaresinde desen başka.
Silahlı Kuvvetler Amerika yakınlaşması İnönü ile başlayıp, DP ile tamamlanıyor.
Atatürk'ün zehirlendiği gibi iddialara da olası bakıyorum.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 27-03-2019, 19:09
Üye

Osmalı devleti ve İngiliz komutanlığı yolu ile iyi organize olmuş Bir Aznavur meselesi var. Bu Aznavur hareketi kuva ı milliye üstüne gönderilmiş ve büyük savunma sonrasında iyi bir saldırı ile dağıtılmış ve cezalandırılmıştır.

Bu Aznavur başarılı olsa idi bu gün bir kurtuluş savaşından söz edilemez durumda olurdu Anadolu.
Hiç bundan söz etmemişsin .
Birde tertip olduğu da düşünülen Yozgat (çapanoğlu) isyanı var.
Türk subayların Rum ve Ermeniler içinde kuva i milliye ye karşı savaştığını bilip bu çok önemli olan iki isyanı bilmemen garip geldi bana.

Atatürk ve İnönü nün komünistlere karşı davranışı çok önemli olmayabilir Bu konuda dünyanın durumu ve sovyetlerin güçsüz olması Türkiye iki plok arasında köprü görevi de yapılabileceği düşünülmüş olabilir bu konu tartışılan düşünceler arasında.Ama kuva i Milliye ve Aznavur, Çapanoğlu isyanlarının bilinmemesi garip geldi bana.

Atatürk ün zehirlenmiş olması benim değil devletin bileceği iştir. Devlet açıklasın .
Alt 27-03-2019, 19:42
Üye

İsyanlar konusunu biliyorum değinmedim.
Hiç nargile içmedim ama nargile sohbeti gibi olur.

Osmanlıda İsyandan bol ne var ya şimdi o kısma girsek. Osmanlı aklıyla Mısıra gidip kendi devletini kurup Kayseriye Konyaya
dayanan bir eleman varken daha nesini konuşalım.

Lakin Kıbrıslı mücahit müslüman Rumlarda var. Bu işler akla kara değil dimek istedim.
Müslüman Ermeniler ise hiç bilinmiyor. Müslüman Slavlar gibi Türkiye içinde karışıp erimişiler zamanla.
Müslüman olmasalar bile en azından kendilerini diğer gruplara da ait hissetmeyenler.

Benim baba tarafım Hristiyan İtalik-Slavik ana tarafımda hiç dinle alakası olmayan Çerkes olmasına rağmen hem Osmanlıda hem milli mücadele döneminde yer almışlar mesela. Daha sonra nası müslüman olmuşlar bilmiyom ama babamın babasının İslamla veya başka
bi dinle alakası olduğunu düşünmüyorum. babamda namaza 40 yaşından sonra başlamış. şimdi de salladı zaten.

Bizim sülaledekiler kendi istekleriyle ana dillerini çocuklarına öğretmemişler, Osmanlı dedi mi hep katliam falan deniyor. Öyle bişey yok.
Bildiğin anneannemin sürekli anlattığı şey, bize anamız babamız Çerkesçe konuşmayalım diye hiç evde konuşmadılar diyodu.

Alt 27-03-2019, 22:48
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Kafayi yemis bir baslik olmus bu.
Alt 28-03-2019, 03:10
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Soruya soruyla cevap verme taktiğini, zeki insana yakıştıramadım.

Ben sana göndermiştim oysa, sende geldiği gibi paslamışsın.
Neyse, ırk-bitig vardı birde, ben okudum da bişi anlamamıştım.

Şimdiye uygun değilse, demek ki geleceğe de uygun değildir.

Geçmişte yazılan kitaplar, bu günde okunuyorsa, okunanları varsa, onlar o zamanda da okunuyordu.
Bir yazı zamanına uygun değilse, sonraya da uygun değildir.

Böyle söylemek istemezdim ama mecbur ettin.

Şimdi burada Bay ;Foucault diyor ki; İnsan kavramı 18. 19. yüzyılda icad edilmiş ve "İnsan" ın eline verilmiştir. Bundan önce geçerli kavram Valık'tı diyor. Temsil edilen ve köklerini Eski Yunan'dan alan Batı aydınlanmasında ki geçerli kavram, taban alınan ve yüz dönülen kavram "Varlık" iken birden İnsan oluverdirildi diyor..

Birincisi ben buna dikkat çekiyorum. İnsan diye bir şeyi filozofik olarak bölümlemek Varlıktan yalıtmak soyutlamak için uygun yöntem metodoloji nedir?
Bilimsel araştırma bilgisel bir keşif nereye nasıl konumlanmalıdır?
Nesnel -geçerli- bir tabana inersek mesela ne bulabiliriz?

Mesela siz nasıl bir bilgi tabanı kabul ediyor ve kullanıyorsunuz ordan gidelim..

Birincisi benim -kişisel olarak- insan olmak gibi bir ortaya koyumum ve sorunum olamaz. yok.
İnsan kavramı ortada varolduğu, geçerli olduğu için ya da iletişim zorunu olarak düzleme indik. Irk kavramına da sanırım burdan iniyoruz. İnsan ırkı. NEsnel bir ırk bu. Bir nesne ırkı. Biz de geçerli kavram ve taban Varlık'tır.
Nesnel sonsuzluk/bütünlük
ve nesnel bilinçtir-biliştir. Hiç bir ayrım yoktur. Varolan vardır-herşeydir. Bendir. Nesne adında birlenmiştir. Bilinç adında birlenmesi tersi ya da diyalektiği ya da sadece antisidir. Aynası/aksidir. Ayrı değildir.
Biz de fark yok.. Çelişme çekişme yok. Hiç bir o tarafla bu tarafla çünkü tarafta kalmadı.
Bilinç ve nesne demeyi yumuşak ve sert demek gibi genel bir karşıtlık gibi düşünün .Bu olmadı ama akla ilk etapta bu geldi..
Buna uygun kavramsal tabanım yok bakın saçmalamış olabilirim
Zorunda bırakılıyorum (açıklaymayacağım bir şeyi açıklamak) gayet sizin dediğiniz gibi bir şeyler söylemeye mecbur bırakılyoruz ve bu ifadeler çıkıyor.

Bilgi özelleştirimeyecekse ve nesnel tabanda kalıp tutulacaksa genel bir çerçeve, evrensel bir çerçeve/ortaklık belirlenir, araştırılır. Basit evrensel doğrulara ve kavrayışlara varılır. Ordan geri gelinir sanıyoruz.
Ben varım bir gösterge.
Neysem neyim neysem oyum, ne oluyorsa o oluyor ve benim bireysel subjektif fikirlerim evrensel gerçeği değiştirmez bir gösterge.
Şu ya da bu fikre sahip olmam ve savunmam evrensel objektif tutanağı etkilemez.

İnsan doğa kesintisi, insan varlık kesintisi ve bölüntüsü bunlar ayrıca tartışılmalı.
Ben insanım derken bize dayatılan ne?
Ben tek başına/başıma insan değilim. Varlık var. Varlığım. Bunu biliyorum. Öteye gitmeyelim götürmeyelim.
İnsan araştırmak taş araştırmak gibi.
Bazen bazı şeyleri yazdığıma pişman oluyorum.
Bu başlığa girmem de öyle oldu sanırım..

Şimdi Jung diyor ki; Ağaç mı? Orman mı?
Ben diyorum ki İnsan mı? Varlık mı?
Irk nedr?

İnsan ölür geçer. Ölen şeyi ben niye konuşayım. Öleceğim şeyi niye konuşayım. Bana mantıklı geçerli bir neden sunun. İnsan olarak ölüp biteceğim ben: Ya da herkes buna inandığını söylüyor. Genel bir varlık bağı çatmıyor. Ben buradaki buna yönelik neredeyse alternatif tek görüşmeciyim. Taraf gibi algılanmak istemem. Kaldı ki benim çok de net firkirlerim keskin bütün bir felsefem yok.

Biz blok bir şey görüyoruz. İnsan olmak görece diyebiliyoruz.
Biri ben diye bir varlık böldüğünde ben dahil kendi fiziksel çerçevesini işaretliyor. Onun atom ve maddesi tüm evrene ait ve dair. Bu bilim bilgi ya da filozofi değil mi?
Şimdi bilim nerden gitmeliyse ordan gidelim. Aradan sadece eski önyargı ve bilgilendirmeleri sıyıralım..

İnsan soyu olmak kavramını bir yana bırakalım. Varlık soyuyuz. İsteniyorsa nesne soyu ve türüyüz. Bunu daha uzatmaya özellemeye öte beri çekmeye subjektif bir düzleme indirgemeye gerek var mı?

Nesne de bilinç/biliş var. Ya da bilinçte nesne var. Olmasa ben de olmazdı. Neyin nasıl ürettiği beynin nöronun mu ürettiği farketmez. Ne farkeder? Olan bitenin farkındayım ben.
Şimdi filozofi öldürülüp katledilmiş. Yeni Bilim adında bir dayatma/canavar tarafından. Az önce defalarca kez farkettim ki yazamıyorum ve kendi bilgi tabanıma inemiyorum.

Bunları 10 yıl önce konuşsaydık ve ben bir çok internet tartışmasından bunları açamaz dereceye gelecek kadar yaralanmamış olsaydım belki size gösteregeler sunabilirdik. Yorgun bir alan. İlgilelerine bırakılmış. Bizim benim bunu konuşup konuşmamaktan bir kaybım ya da tersi kazancım ve çıkarım olabilir mi?
O halde lazımsa herkese lazım değilse herkese değil...

Diğeri yaratıcılık çalışmak, genetik çalışmak için geçerlidir belki.
Ayrıca buradaki kopuk bilgi düğümleri var. Bilgi bilim adı altından metafizik etiketi yapıştırılıp dışlanmış açılamayan bir alan var ve açılsada uzlaşı gerekir ki bence yine de şu aşamada çatışmadan başka uzlaşmaya gitmeyecek bulandırılacak bir su var.
Bunu da geçtim yine de arada filozofi var ve filozofi en doğru yol. Atlamadan bakmak için. Zorlanarak yazıyoruz. Ne gerek var?

Daha çoğumuzun daha çok ortak fikir sahibi olması gerekir ki birlikte bunları çözüşellim. Kimse de tekel bilgi yok. Bende de. Bilim böyle yapılır. Fikirlerim var evet ama yarımızın üçte ikimizin metafizik ve dışı çemberindeyse ben nasıl buraya getireyim. Ben bir çatışmacı mıyım;? Sanmıyorum.
Daha geniş ilgili tabanı konuşursa neden olmasın

Ben öleceğim ve insan olan bu kendim ve bedenimin geçici varlığı dışında bir varlık (algı bilinç) bağım ya da araştırmam ve örüngüm yok diyen bir doktrinle ben hizalanamam. Niye çarpışayım_?

İnsan olmak bizi objektif kavrayışlara götürüyorsa bu varlık beden sanırım buna yeterli o halde araştırmaya devam etmeliyiz.

İnsanın genetiğini sorgulayıp ne bulacağız. Ölümsüzlük geni mi? Herkes dürüst olmalı.. Ölüm hakkındaki fikrini net açıklamalı ve sorulara cevap vermeli.
Ya da ölüm yaşam varlık bağı ve kendi duyuş diyelim farketmez.
Ya da bu adlandırmalardan ne çıkaracağız? Ya da ben de ne aranıyor? Verilen sitemi alamadım-anlamadım.
Bilim denilen dayatmacı tekelden bana/bize illet geldi onu biliyorum. Yazamıyoruz.

Ölüm doğumla ilişkili. Varolmak yaşamsa varolmak sonsuz ve başlamadı. bu kadar/bunu biliyorum ben.
Ölümle doğum evrende bir hareketten göstergeden ibaret. bu kadar/bunu biliyorum ben.
(Nesne ve) Nesnel olan herşeydir. Bu kadar/bunu biliyorum ben.
(Özne ve) Öznel olan benim..

Bunun üzerine bilim koymayın/koymayalım. derim...

(Benim nesnem belirtmesini bir okur musun?_
Bunu düşünmek ister misin? Nerden senin oluyor muş?
Ben olanın nesnesini nesnelini de bir düşün sonra görüşelim istersen...)

(Biz mi bedene sahibiz, Beden mi bize sahip?
ya da biz mi evrene ve olanlara sahibiz evren ve olmak mı bize sahip?)

((Ayrıca (iç-link) bunu yazdım..))

Kasyopya diye alternatif bir kaynak okudum. Bu kaynağın bu alandaki (İnsan ırkı) içeriğine de şu an hakim değilim ki açayım (hiç önemsemedim), okumam çok eski genel kavramları (evrensel bilgiyi) hafızamda tuttum ve içeriğim forumda da henüz sevilmiyor ve kabul de görmüyor. Artık bir taban gibi görülen bir şeyi getiremem. Öbür taraftan onu da getirsem bize önereceği son şey yine filozofidir.
Ama bir okuma ya da derleme çıkarabilirsem başka bir başlıkta ve alanda açayım ve tartışalım isterseniz yine de..

Bizim kaba ırklar, varlıklar, familayalar, doğal çeşitmeler kuramımız şu;
Varlıkın renk kuşağı gibi, ses gibi, ton gibi olan kendini form ve biçimsel geçişlerle, ayrımlarla ifade edeceğidir.
Doğa kendini dışarı vurur desem ve bu cümleye baksam saçma bulunur ve bulunuyor bende o cümleye baktığımda bunu sevmiyorum.
Hem doğa ney? İçeri nereki dışarı vursun derim
Daha bu cümleyi yazamam o zaman ne yazacağım ben?

Ayrıca bir insan çalışmaya da gerek yoktur. Genetik çalışması kendi türünü iyileştirmek, geliştirmek ya da yine yaratıcılık, nesil sağaltımcılığı denilen için yapılabilir. Bilmiyorum. Fikrim yok.
İnsan olmak konusunda Foucault'un dediği dönem öncesinde benim bakışım...

Ancak buna kadar yapılabilecek atılabilecek bir çok şey ve adım vardır.
Şu an ki modern üretim ve kent yaşamları denilenlerin beslenmesi zaten genetiğin en büyük yıkımcısı düşmanı görmüyor muyuz? Hepimiz hastalıklaşıyoruz. Sağlıksızlaşıyoruz. Bu abur cubur nesli çocuk yaşta hasta. Okul kantinleri zehir dolu mesela.

Bir kere biliş sisi denen var. Ben dahil tüm toplum detoksa girmeli.
Ki hatta bunları tartışabilmek için bilgisel de dahil detoks gerekiyor o kesin..

Ben de bunları söylemek istemezdim ama sanırım mecbur edildim..

--

Nesil, Irk, köken, Varlıktır. Varoluştur. Sonsuz varoluş ve sonsuza kadar. Matematiksel olarak bu cümle. Kesin ırk
Varoluş ırkı
Varoluş benim değil ya da insan ırkının değil ya da Türk'ün değil. Bu cümle..

Ben başlatmadım ben bitirmedim, benle başlamaz benle bitmez. O halde yaşayan/olan ben değilim (ya da tek tekil değilim, bağışığım-bağım-bağlıyım ) .varlık varoluş denen kendi. ben bir iç türevim. İçteyim..

Ben olmayı ben başlatmadım. Ne oluyorsa o oluyor...

Ne ölen ne doğan,olan ben değilim. Olmadık çünkü hep vardık. Hiç yok değildik. Varoluş. Başlamadı bitmedi.
Bunlar evrenin, olanın görünümleri benim dışımdadır. Beni içine aktar. Ben tek değilim.

Olma yok ya da olmak hep ve başlamadı başlatılmadı, ilk kez olmadı. Sonsuzdan beridir sonsuzuz ve varız. Köken felan yok.
Hepimiz ve herşey yaratıyoruz zaten.

Filozofi bunu/bunları der diyebilir o halde sadece...
Varoluş ırkıyız. Sonsuz ırk.....Başsız ırk ve başka ırkı olmayan sonsuz ırk...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (28-03-2019 Saat 04:33 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil