Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-05-2005, 16:52
Üye Değil

Boş laf tabi.Yusufun dünyayı temsil ettiği kanaatine nasıl varıyorsun bunu açıklayabilirmisin.
Alt 02-05-2005, 22:00
Üye Değil

nothing

Dikkat edersen buradaki iddia Hz.Muhammed 'in coğrafya bilgisi olmadığı
ile ilgiliydi ben de Ondan bir cevap vermek istedim. Ayrıca bu konu hakkında Kuran sadece "Namazı dosdoğru kılın " der ve nasıl olacağını anlatmaz. Biz de namazın nasıl kılınacağını Hz. Muhammed ' e bakarak öğreniriz. O'na uymaya çalışırız. Zaten Kuran'ın amacı da her şeyin ayrıntısıyla ilgilenmek değildir. Kuran sadece genel bütünü anlatmaya çalışır. Ayrıntılarla ilgilenmez. İslamdaki bilgi kaynakları Kuran ile başlar
Peygamberin sözleriyle sürer. Eğer bu ikisinde istenen bulunamadıysa Peygamberin hareketlerinde aranır cevap. Ki bazen hiç biri aradığımız cevabı bize vermeyebilir. İşte bu zamanda İctihad kapısı açık bırakılmıştır.
İctihad zamanın alimlerinin Kuran'ın koyduğu sınırlar içerisinde soruna bir çözüm aramasıdır. Dediğin bir bakıma doğru çünkü çok sayıda sahih olmayan hadis mevcut. Ancak aynı zamanda çok sayıda sahih olan hadis de mevcut. Biz müslümanlara düşen doğruyu bulabilmek. Biraz mantıklı düşündüğümüzde bu da kolayca gerçekleşir. O yüzden her hadis kanıt olmayabilir ancak bu yönde kullanılacak hadislerde olabilir.
Saygılar
Alt 04-05-2005, 00:19
Sniper Sniper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Güneşi doğuran ve batıran falan gibi cümleler var kuranda...

Peki nerede günün dünyanın kendi etrafında dönmesiyle oluştuğunu çağrıştırır tek kelime....???

muho atıyo işte.....

"Güneş doğar.... batar" gibi coğrafi anlamda bilimsel olmayan, izlenimsel ve güncel bilgi içeren keimelerle dolu bir kitap. Yanlış olan bu kitaba bilimi sıkıştırmaya çalışmak.... ve mucize aramak.... Yanlış olan bunlar...

Mucize olan senin aklın.... Çünkü tanrıyı da sen yarattın....

Ben şimdi sözlüğü açıp herhangi 5 kelime seçsem ve üzerinden 5 cümle yazsam. Öyle bir çekerimki aklın hayalin durur... Yeterli olan tek şey o yazacak olduğum 5 cümleye ilahi bir anlam vermem olacaktır. Bütün dünya bu 5 cümle ile yatıp kalksa elbet 5-10 mucize içinden çıkacaktır....Lastik bu... çek çekebildiğin kadar....

Kollektif düşünce sistemi hatalarımı elbette gizler. Ve nesillerden nesillere insanlık bu 5 cümleyi öyle bir evrimleştirir ve yorumlarki; aklınız şaşar.

Muho'nun tanrısı muhonundur.

Onun tanrısı aslında kötü de sayılmaz. Ama eskidi... Yama üstüne yama aldı....Artık eski dona yama olmaz misali yama tutmaz oldu.

Ama isanınki tam bir zırvalama nöbeti....Muho'nunki yine de daha iyi bir tanrı... Aslında yeni tanrılara ihtiyacımız yok. Eskileri de silip atmalıyız. İnsanlık duygusuz ayakta kalamaz. Ama dinsel içerikli vicdanlara da ihtiyaç yoktur.

Dinsel makamlar sömürü odaklarıdır.

Ama insanlık uyuşturucuya bile engel olamazken dinsel uyuşturucuya asla engel olamaz. Çünkü çıkar sağlayanlar çok.

Benim siz inanlılara tek sözüm sizin tanrınız sizin olsun.

Ama benim tanrıtanımazlığım da benim.

Ben ne cami ne havra ne de alevi cem evi (bu da tam bir komedi.... ) binalarına yaklaşırım ne de siz bana yaklaşın.

Kilise itlerine daha büyük öfke duyuyorum. Çünkü; ben inanmasam da atalarım müslümandı. Ve katil haçlılar gelip daima katliam yaptılar.

Tarihi de asla unutmam.... Omanlı ile övünürüm.... Ama dini ile değil...Gücü ile gurur duyarım.

Şahsi olarak, inananlardan fazla kötülük görmedim. Bu yüzden saygı duyuyorum müslümanlara... Birçoğu da inançsız olduğumu söylesem de bana saygı duyuyor.

Ben toplumumla barışığım....

Dedim ya, islamiyet yine de hoşgörü dini....

.......
Alt 04-05-2005, 00:33
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Boş laf tabi.Yusufun dünyayı temsil ettiği kanaatine nasıl varıyorsun bunu açıklayabilirmisin.

Yusuf(a.s) ne diyor..ben ruyamda güneş ay ve 11 gezegen gördüm..11 gezegen diye temsil edilen yusuf(a.s) 'ın kardeşleridir..güneş babası,ay ise annesidir.
Yusuf(a.s) da onların içinde ayrı bir yere özelliğe sahiptir..onun için burada yusuf(a.s) dünyayı temsil etmektedir..
Alt 04-05-2005, 01:23
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sniper madem müslümanalr sana saygı gösteriyor sen neden 2.5 milyar insanın inandığı bir dinin peygamberine ve onun rabbine saygı göstersen daha doğru olmaz mı?

Soracak veya sana doğru gelmeyen şeyleri düzgün ifadelerle sorsan veya yazsan olmaz mı?

Kutuplarda bunlar nasıl namaz kılacak diyorsun?
Aslında bu soruyu soranların çoğuna nasıl namaz kılavaklarını söylesen buna uymayacaklar zaten..Türkçe namaz kılınırmı?diyerek gündem açanlarda bunlar gibidir..denseki buyrun türkçe namaz kılın hiçbiri kılmayacak..sırf tartışmak şeytanın avukatlığını yapmak için bunları söylerler..Hadiste getirlir ama beyefendinin buna da inanacağı yoktur neden,istediği doğruyu öğrenmek değil heva ve hevesinin peşinden gitmektir..

Kur'an'ın Tevrat ve İncilden alındığını ima ediyorsun.Hiç Tevratı,İncil'i Kur'an'ı okumuşmu acaba?Okusa Kur'an İncil ve tevratın kopyası diyemez zaten..Tevrat İncil Kur'an hepsi aynı kaynaktan beslenirler..Tevrat ve İncil ise sonradan insnaların elleriyşe değiştirilmiştir..KUr'an'da çoğu yanlış olan şey doğrusuyla aktarılmış,Peygamberler layık oldukları seçkin yerlerine doğru bir şekilde anlatılarak yükseltilmiştir..İncil ve tevratta hiç bir dürüst bir insanın yapamayacağı ahlaksızlıklar Peygamberler yaptı diye gösterilmiştir..Bilmeden konuşuyorsunuz?Hz.İsa(a.s)'ı tanrı olarak kabul etmişlerdir..Kur'an'da Hz.İsa(a.s) 'a yapılan iftira düzeltilmiş ve Hz.İsa(a.s) neyse o şekilde bildirilmiştir..Bunuda ancak Vahy alan bir peygamber yapabilir..Geçmişin olaylarını doğru bir şekilde aktarılması ancak vahiy ile olabilir..Tevratta kurban edilmek istenen,Yakup(a.s)'dır;Kur'an'da ise İsmail(a.s)'dır..Tevratta Kainatınhiç bir şüphe getirmeyecek şekilde 6 günde yaratıldığı 7.gün ise haşa tanrının dinlendiği söylenir ve bundan dolayıda cumartesileri iş yapmazlar tatil günleridir.Kur'an'da ise gün kelimesinin devirler manasında olduğu açıklanır..Tevrat İncil ve Kur'an'ı karşılaştıran adil,yalan söylemeyi sevmeyen,dürüst bir kişi,Kur'an,Tevrat ve İncil'n kopyasıdır diyemez..

Güneş doğar.... batar" gibi coğrafi anlamda bilimsel olmayan, izlenimsel ve güncel bilgi içeren keimelerle dolu bir kitap. Yanlış olan bu kitaba bilimi sıkıştırmaya çalışmak.... ve mucize aramak.... Yanlış olan bunlar...

Kur'an'ı sadece alimler okumuyor,her tabakadan insan okuyor..Herkesin istifade edebileceği şekilde misallerle anlatılmıştır..Herzaman karşılaştıkları ve artık ülfet ettikleri,normal gördükleri şeylerin özelliklerini açıklanmıştır..

zumer-5- Allah, gökleri ve yeri hak ile yarattı. Geceyi gündüzün üzerine sarıyor; gündüzü de gecenin üzerine sarıyor. Her biri belli bir süreye kadar yörüngelerinde akıp giden güneş ve ayı buyruk altında tutar. İyi bil ki, O, aziz ve çok bağışlayandır.

yasin
40- Ne güneş aya erişebilir, ne de gece-gündüzün önüne geçebilir. Hepsi belli bir yörüngede (felekte) yüzmektedirler.

Hepsi bir yörüngede yüzmektedir.şunu bilmek gerekiyor çoğul ifade arapçada 3 den başlar..3 ise kullun dersiniz..2 ye kullun ifadesi kullanılmaz...bu ayette güneş ay dan bahsediliyor peki kullun diye ifade edilen 3.nerede?buradaki inceliği göremiyor çoğu kişi çünkü Kur'an üzerinde yeteri kadar düşünmüyorlar..gece gündüzün meydana geldiği yer ise dünyadır..3.nesne dünyadır..kullun fi felekin yesbahun...hem güneş hem ay hem dünya belli bir yörüngede yüzmektedir..gece-gündüzü geçemez...Kur'an Allah(c.c)'ın gönderdiği bir kitaptır,üzerinde düşünen insanalr gerçeği anlıyorlar yeterki iy niyetli olarak samimi-dürüst bir şekilde okusunlar..
Alt 11-05-2005, 23:17
Üye Değil

O ayette gezegenden bahsedilmediğini anlatmıştık sana daha niye uzatıyosunki.Yaratıcı ol biraz.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil