Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-12-2021, 23:27
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nefes darlığında nefes tutun

-Nefes darlığı olan nefes darlığını bu yolla yenmiş birey-

Tuttum çocuk gibi tuttum, çocukça....

Nefes darlığı ben bu illeti 3 sene çektim ve az önce bitti.
Nefes tuttum.

En son içimde bir his bana şunu söyledi. Bu diyafram kısılıyor senin akciğer kapasiten fena değil demek ki ya kalp ya akciğer ya diyafram bunu istemiyor, tut ve tuttum
O an nefes darlığı bitti tarihe gömüldü

Gerçek ben içtenlik, ben yalan söylemem bana güven nefes al

Vicdanlar yaralandığında da kan akmış sayılmaz mı? -Thoreau...
Alt 20-12-2021, 14:23
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arkadaşlar durdum düşündüm sakinleştim ve herşeyi baştan sakince anlatıyorum

Gençliğimde bir dönem uzun ses nefes meditasyon uygulamaları yapıyordum ve bu uygulamalar sırasında nefesin var mı yok mu belli olmadığı neredeyse nefes alınmıyor gibi olduğu durumlar yaşarsın. Yine böyle bir durumda ğöğüste sırtta ağırlıkların vardı ve tam onların üzerinde ısınmalar sıcaklıklar ve bir iyileşme hissi yaşadım, bu saatler süren bir meditasyonda saatlerce sürdü.
O ara tansiyon çarpıntı vs için bir beta bloker kullanıyordum ve resmen damarım açılmış gibi hissedip rahatlayıp o ilacı bu geceden sonra bıraktım.

4-5 gün kadar önce de (ara ara nefes darlıklarım olur) bir nefes darlığı döneminde o an göğsüme fil oturmuş gibi hissetsem de kalpte bu gençlikte yaşadığıma benzer bir şey duydum hissettim. Yani tam kalbin üstünde orada çok küçük ani kasılmalar sıcaklıklar ve bu bana kalp kası tamir ediliyormuş hissi verdi. Sakin kalmaya direndim durdum baktım dinledim. Yani o an ki nefes alamama durumunun vücudun normal tepkisi gibi bir şey olduğu ve nefes almaya zorlamamam gerektiğine karar verip durdum yani nefes almaya çalışmadım. Baktım diyafram üste daha akciğeri ileri dışarı iterek boşaltıyor. Yani nefes alamadığın durum uzun ve yavaş bir nefes verme sürecinin parçası gibi.. Bunu durup dinleyip baktım. Bu bir kaç dakika sürdü. Yani o daralmada hala akciğerin ileri boşalması , o nefesi ntek bir nefesin verilmesi bir kaç dakika daha sürdü. Şöyle düşündüm koşarken bir saniyede nefes alır veririsin de demek ki kalp dinlenirken tam tersini yapıyor. Çok uzun ve yavaş bir nefes verme gibi. Daha sonra aynı o veriş gibi çok yavaş bir nefes alma başladı. Bir nefesi almak bir kaç dakika sürdü ve bu arada içimden diyafram bunu koordine ediyor vücut bunu koordine ediyor gibi bir his yaşayıp nefes almaya çabalamadan göğsüm dapdarda olsa sabrettim , o diyaframın açıklığına ve hızına uydum. nefes almaya zorlamadım yani çünkü vücudun bunu koordine ettiği ve kalbin tamir ettiği ya da dinlendirdiği hissinden emindim. Yani bende sezgisel olarak şu oluştu. Kalp solunumu yavaşlatarak kendini dinlendiriyor. Yani ben meditasyon durumların kalbin kendini solunumu neredeyse belki de tamamen durdurarak dinlediği izlenimine daha önceden sahip biriyim. Burada tek fark şu. Meditasyon döneminde göğüste öyle bir ağırlık yok. Yukarıdaki durumda anı gibi ama göğsün çok ağır hissediyorsun ve solumak istiyorsun. İkisini eşleştirip solumadım.

Bu yavaş nefesler 3-5 sürdü. Bu arada akciğerin ağzına kadar boşaltıldığını gördüm. Bu boşaltma o gece ilk reflekste 4-5 dakika sürüyordu. Sonraki gece bunu yaşayıp dinledim baktım ve 15 saniyeye inmişti.

Yani şunu yaşadım
Nefes darlığına hiç karışma vücut işini yapıyor çünkü senin akciğer kapasiten 10 dakika önce tam nefes alıyordu ve o halde bu diyafram kalp akciğer üçlüsünün doğal bir refleksi uyumu olmalı ,vücudun bir bildiği vardır dedim. Darlıkta solumadım ,solumaya zorlamadım.

Yani sonuç olarak nefes darlığı diyafram nefes boşaltırken/iterken bunu kesip nefes almaya çalışma gibi bir sonuca vardım..

Bu beni insan nefese hiç mi karışmamalı yani ağızdan burundan solumamalı mı? Solunum tamamen diyaframın işi mi ve bu otomatik mi oluyor yani merkezi sinir sistemi mi yapıyor sorgusuna götürdü. Resmen diyafram kalp gibi mi?
2-3 saat nefes tutup yani ağızdan burundan nefes almamaya çalışıp durdum baktım. Diyaframın itme çekmelerini bekledim gözledim ne oluyor baktım..
Bu durumda nefes darlığının çok kolay yönetildiğini gördüm.

Diyafram ya akciğer tam boşalınca mı devreye giriyor ya da kalp durunca devreye giriyor bilmiyorum, bir sınır bir şey var, .. Bunları denerken içimde bir güvenlik butonu gibi bir an ve diyaframa tam güven duydum. Yani şuan benzer bir şey. Bir tür kas komutu bir bağlantı bir an var ve devreye giriyor. Bunu bir güvenlik manivelası gibi buldum ona güvendim.

Yani yukarıdaki olaylardan sonra diyaframa güvendim (Yanlış mı doğru mu bilmiyorum olanı söylüyorum)
Onun otomatik nefes alacağına kalbi durdurmayacağına güvendim.

Yatıp resmen solumadığım zamanlar oldu ve bu ölen insanın canlanması gibi sarsılarak nefes alarak tekrar solunumla vücudun nefese devam ettiğini gördüm. Bunu yüzlerce kez test ettim. Bir beş değil.

Yani bu süreçlerde kalbim durdu da diyafram mı çalıştırdı bilmiyorum ama son 4-5 gündür gün içinde ara ara ağız ve burun yoluyla solunumu kesip diyaframın emme basma tulumba gibi kendi nefes çektiği anı defalarca üretip yaşadım ve buna geçit verdim, neler olduğuna baktım. Yani sonuç olarak ben nefes yoluyla ölünmeyeceğine karar verdim çünkü en son diyaframı kalp gibi otomatik kaslarına bir şeye benzettim. Bu doğru ya da değil bilmiyorum. Yani solunum konusunda ben de diyaframa tam bir güven oluştu

Bu süreçte akciğer kapasitem 2-3 gün arayla 2 kez arttı ve açıldı. En son sırtıma omzuma değe içime yayılmış geniş bir akciğer hissetmeye başladım

Yattığım yerde bazen ara ara kardiyo yapıyormuş bir solunum ve efor oluşuyor

Akciğer tam boşalarak tam temizleniyor. Bundan emin değilim ama akciğer yüküne göre çok kısa bir sürede de olabiliyor çok çok uzun bir sürede de ...

Diyaframın tam itme refleksi gibi bir şey var tam çekme refleksine eşit . Çektiği basınçla itiyor. Nefesi beklersen boşaltmazsan hepsini birden itiyor. Doldurduğu gibi boşaltıyor
Hızlı nefes almanın tam tersini düşünün hızlı nefes verme
Bu ani itmesiyle boşalırken akciğeri kalp gibi atan bir şey gibi hissetmeni ve göğüste zaptedilemez bir ağırlık gibi hissetmeni sağlıyor. Nefes verirken gövden sarsılıyor ya da diyaframın başak fonksiyonu bilmiyorum bilmiyorum

Kalp atışları gibi ara ara akciğer atışı ve ara ara da diyafram atışları
Böyle tanımlayabiliyorum ,ne olduğunu bilmiyorum
kalbi çeker toplar
akciğeri çeker boşaltır
diyaframı basınç gibi hissediyorsun
Akciğer neredeyse kalp hızında kasılıyor. Her zaman olmuyor

Diyaframın ara ara atışları var neden bilmiyorum kalbimi dinlendiriyor

Solumazsan kalp durmuyor

Vicdanlar yaralandığında da kan akmış sayılmaz mı? -Thoreau...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil