Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-09-2007, 18:47
Liberty_ Liberty_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: İnanmanın, mantıksızlığı ve zavallılığı

Fırat,

Aldığım en iyi cevaptı teşekkür ederim yorumladığınız için. Üzerine düşüneceğim.

Şüphenin olduğu yerde, özgürlük vardı...
Alt 17-09-2007, 19:58
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: İnanmanın mantıksızlığı ve fikirsel uyuma.

Ben teşekkür ederim, "yanıt olabilen" bir yanıt verebildiysem ne mutlu bana!....

Sevgilerimle,
Alt 18-09-2007, 10:20
flzf flzf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: İnanmanın, mantıksızlığı ve zavallılığı

yazının sahibine tamamen katıldığımı söyleyebilirim. deistler hakkında yapılan yorumlara gelince deistlerin inançları çok farklılık gösterir hatta bazılarınınki inanç bile değildir tanrıyı mantıksal bir zorunluluk olarak görenlerden tutun kendilerine asıl hristiyanlar deyip incildeki saçmalıkları çıkartıp yeniden yazanlara kadar deistler vardır.ben bir deist olarak tanrı kavramını şöyle açıklıyorum örneğin
içinde bulunduğumuz evren içerisinde algıladığımız herşey kendisini oluşturan bir neden sonucu bize ulaşmıştır kısaca herşeyin bir nedeni vardır benim nedenim anne ve babam onların nedenleri anne ve babaları ilk insanın nedeni kendinden önceki canlı cansız molekül ve atomlar onların nedeni elektron proton nötron enerji onların nedeni........ diye uzayıp gider fakat bu zincirin bir yerde bitmesi mantıki bir zorunluluktur biten bu noktada bu olağanüstü nedenler zincirini başlatan daha üstün bir akıl zeka varlığı olmalı bu varlık herneyse o işte tanrı
tanrı olduğu için tanrıya tapmak zorundamıyım hayır çünkü zorunda olmak ve tapmak çelişkili kelimelerdir sevgi içten gelir fakat yapmam gereken birşey varsa oda bilim yolunda gerçekte ne olduğumu bulmak. bilim bir şekilde bu amaca hizmet ettiği için tanrıya giden yoldur bu yolda mantıklı olmayan hiçbirşey kabul edilmez yoldaki yolcu olarak mantıki herşeyi öğrenmek vicdani olduğu sürece işlemekde benim görevim
Alt 19-09-2007, 19:46
Liberty_ Liberty_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Flzf Tanrı'nın varlığına inanan bir deist olduğunu anlıyorum yazından. Çünkü ...ben de bir deist olarak diye başlamışsın bir cümlene. O halde inanan bir kişi olarak kendini mantıksız ve zavallı mı görüyorsun? yoksa söylemek istenilen dinlere inanan insanların zavalılığı mı? Eğer öyle ise ki öyle olduğunu görebliyorum başlığın "İnanmanın" değil de "Dine inanmanın" diye değişmesi gerekir. Bu konu sahibine bağlı tabiki ama sonuçta inananlar diyerek yanlış ve kırıcı bir genelleme yapıldığını düşünüyorum.

Ayrıca;

Tarlasında bütün gün ekin eken adamın, karın tokluğuna gece gündüz çalışan insanın, evde sadece çocuk bakmaya ve yemek yapmaya mecbur bırakılan kadının inanmak için çok güçlü sebebi var. Bu insanları da mı zavallı olarak adlandıracaksınız? Onlar sizinle aynı imkanlara sahip değil. Bırakın tanrı inanacını sorgulamayı onlar kendi kimliklerinin bile farkında değil. Bilgisiz bir toplumda, eline kitaptan önce çocuk verilmiş, köyüne okul götürülmemiş, para için çalışmaktan okumaya fırsat bulamamış insanların herşeye inanması mümkün. Bu toplum bu insanların nesilleri Aydınlanmaları için çok zamana ihtiyaçları var.

Siz, ben iyi imkanlara sahip(şanslıydık), okumuş kültür sahibi insanlar olabiliriz(Kendi adıma da bu konuda iddialı değilim) ama Tanrı'ya sığınan kişileri inanıyor olduklarından dolayı zavallı göremezsiniz! Zavallı olunacak bir durum varsa o da çektikleri çiledir....

Başlık değişmiş fikirlere değer vermişsiniz güzel umarım düşünceler de değişmiştir.

Şüphenin olduğu yerde, özgürlük vardı...
Alt 20-09-2007, 10:30
flzf flzf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ben bir deistim ancak inanacak kadar zavallı konumda değilim inanmak zavallıların işidir tanrının var olduğunu düşündüren mantıklı sebeblerden ötürü var olduğunu düşünüyorum hatta tanrıyı sevdiğimi bile söyleyebilirim fakat bilim %100 olarak bana tanrının olmadığını ispatlarsa ki (bu şimdilik hiçbirşey için geçerli değil yani hiçbir ihtimal %100 değil) elbetteki olmadığı ispatlanmış bişiyin olduğunu düşünmem.hatta yeryüzündeki en kötü eylemler nelerdir derseniz ilk sırada inançlar gelir derim. kısaca ben agnostik bir deistim
Alt 29-09-2007, 20:43
-Maximus- -Maximus- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tipik orta oyunculuğu, müslüman yalakalığı, neymiş efendim bilgide kültürde inanmayanları
yerin dibine sokacak müslümanlar varmış, kimmiş o müslümanlar acaba, afganistandaki tali-
banmı yoksa pakistandaki lal mesci mensuplarmı, bu tür bir tanım yapmadan önce müslüman
kim, tanımı yapmak daha doğru olmazmı, sadece bayramlarda camiye gidip yere iki tos yapan
ramazanda anlamını bile bilmeden akşama kadar aç kalanlar müslümanmı, müslümanlık katı
kurallar olan bir din, kişi sadece bir ayetin bile kuralını ihlal etmişse islam dışı kalır.

bknz."İnananlar, inananları bırakıp da kafirleri dost edinmesin. Her kim bunu yaparsa, ALLAH'tan ilişiği kesilmiş olur…." AL-İ İMRAN/28

hadi buyrun, bu durumda müslüman sayısını ve müslümanı yeniden gözden geçirmek gerekmezmi
adam bırakın dost olmayı kafirin işyerinde çalışıyor kafirin memleketinde kalıyor, kafirle oturup
votka tokuşturuyor, sonra çıkıp '' ben müslümanım '' hadi ya ,, başka, hayır hayır, bunlar asla
müslüman değildir, bunlar kendi çıkarlarınca bir yol uydurup devam ediyorlar.

bahsi geçen müslüman tipi, islamı gerçek anlamda yaşayan kurana sadık kalan, aklı bin yıl
geriden gelen kişidir, yani talibandır, yani pakistandaki çaputlu koyu müslümandır.

bu durumda muslüman nasıl dinsize fark atacak, zekası nasıl gelişecek, zeka gelişimine neden olacak her atak inandığı kitap tarafından engellenmekte, fizik kimya öğreneceğine kitabı boşver
bunlar fani sen tüm gününü ibadete ayır, cennete gir diyor, resim çizecek heykel yapacak
kitabı bunlar haram diyor, bu adam kültürde nasıl fark atacak dinsize.

cübbeli sarıklı çaputlu elde kuran dünyadan bi haber her gün ibadette olan müslümandır.
takım elbiseli kravatlı, elde viski kadehi tokuşturan muslüman değildir, onunki olsa olsa
çevre baskısı ve gelenektir.

yükseldikçe, uçma bilmeynlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır
Alt 19-12-2007, 14:23
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Dün akşam TRT2 de GANGA (ganj) adlı bir belgesel seyrettim.
hindu inancına göre Ganj cennetten dünyaya *hediye gönderilmiş bir ırmakmış. bu hediyedek *sebeb, ölenlerin
yakılan küllerini yıkamak bereket saçmak v.b. *gibi görevleri var.
ganjın çıktığı (coğrafik değil, inanç babında) kollara hacılar gelmekte ve hacı olmaktadırlar.
hac yapmanın en değerliside yaklaşık 3500 rakımı olan '' inek ağzı'' olarak nitelenen yere gelmektir.
ganjın değişik bölgelerinde ''hac'' yerleri var ama zoru başararak gelinen ''inek ağzı'' bölgesinde yapılan hacın
ayrıcalığı var.
bunun mantığı var mı? *eğer var diyorsanız .meryem ana kilisesinde , kerbelada ,kabede veya dünyanın
birçok yerinde yapılan ''hac''larda en az kabeye yapılan hac kadar kutsal ve gerçektir.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 22-12-2007, 08:49
zelzeleci zelzeleci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili özgür_beyin;

Cennetten dünyaya gönderilmiş ırmaklar...
Cennetten dünyaya gönderilen zinacılar...
Cennetten dünyaya gönderilen gol de bu olsa gerek:

http://www.geodergi.com.tr/soy101,16@2400.html

En Allah'sızca hareketler Allah'lı insanlardan gelir. Çünkü 'Allah' onların kriteridir.
Alt 22-12-2007, 11:07
aspendos
Üye Değil

ozgur_beyin";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam hakkındaki bilgileri sadece'' başkalarının ağzından'' dinleyen müslümanlar,islamın kaynakları hakkında doğru dürüst hiç bir şey bilmezler. Kuranı , ya menfaat
a maçlı okurlar (mezarlıklarda veya dua amaçlı) ya *genel ritüellere uymak için camilerde *yada mevlitlerde (aralarda) dinlerler.Araştırarak veya merak ederek '' bu kutsal kitap'' bana

nasıl bir mesaj vermek istiyor'' diye bir açıp bakmazlar.Sadece başkalarını ağzıyla konuşurlar.Konuştukları ''başkasının ağzıda'' islamla alakası olmadığı için '' bu tipler''
(ki çoğunluktadır) *her söylenene inanır ve islamı belletildikleri gibi olduğunu zannederler.
İslamın egemenleri, halkın, kuranı ,yeterli'' bilgi birikimi'' olmadıkları için,sürekli anlayamacaklarını söylerler . Bu bahane, halkın her şeyi bilmelerini (islam hakkında)
önlemek içindir. Çünkü onlara göre, kuranı anlamak için, tefsir bilmek, nuzul sebeplerini bilmek, sibakını ve siyakını bilmek gerekir. Başka türlü yanılgıya düşülüp ''allah korusun''
islamın en büyük günahlarından ''ŞİRKE'' düşerler. İmanda elden gider.(foto model imanla karıştırmayın)
Bu islam egemenleri (ulema ! ,tarikat şeyhleri, cemaat önderleri) islamı kendi *''ilmihallerinden'' öğrenmesini salık verirler. Çünkü menfaatlerine en uygun şekil, budur.
HATİPOĞLU,Efendi hoca! gibi *''arabistandan naklen yayın yapan!'' *hoca efendilerin ne büyük bir alim olduğunu düşünürler. bu adamların anlattıklarının kaynağı nedir? Nehir roman gibi, anlatılan bu mavalların kaynağı nerdedir? Diye, ne sorarlar nede sormayı akıl ederler.1400 yıllık *palavralara hep beraber ağlarlar.
.
Bu eğitimli! ulema halkımıza HZ. nuh'un gemisinini anlatırlar. Nuhun nasıl? Her hayvandan bir çift aldığını anlatırken, dinleyenler hiç merak etmezler.
Bu Nuh, bu kadar cesametteki bir gemi yapmışki, her hayvandan *birer çift almış. Hadi aldığını farzedelim , bu hayvanların barınması esnasında, hiç mi kayıp olmamış?
Her cins hayvana nasıl bir menü hazırlanmış etoburlara, et , otoburlara ,ot nasıl depolanmış. Her şeye gücü yeten! tanrı neden? *İnanmıyanları sonsuz gücüyle yok edeceğine, neden pratik *olmayan, zor yolu seçmiş. Bu geminin * ölçüleri nedir? Tanrı *mühendismidir? Bir güvercinin vucud yapısı örnek alınarak, böyle bir gemi nasıl yapılıpta, bütün gemi mühendisliği metotları halledilirmi? Kaç yılda böyle bir gemi yapılır? Bir rivayete(yalana) göre Nuh 950 sene yaşamış. *O'na inanmayanlardan
kaçıncı, neslin yok olmasını ,gemisinden izlemiştir. Hadi nuh 950 sene yaşadı. Allah çocuklarınıda mı onun kadar uzun yaşattı?
Gerçekten ,böyle bir hikaye, doğru olsa , söylenen çağlarda, (kurana göre ) bu kadar uzun yaşayan bir insan, bırak peygamber olmayı, çağının en büyük tanrısı olurdu.
İnsanın zavallılığı bu tip hikayeleri ''*gerçekmiş ''gibi inanmasından sonra başlıyor. Neden? İnsan, realiteye değilde, karakuşi hikayelere daha kolay inanıyor.
Çünkü belirli dini metodlarla (beyni düşünemez hale getirme) mantığı ve sorgulama kapasitesi dumura uğratılıp , haplanmış gibi, bu saçmalıkları ,kendilerine *anlatanın peşinden koşuyor. Bu, eğer insanın zavallılığı değilse ,nasıl bir tanımla açıklanır?
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
* Başlığı değiştirdim.Umarım, problem ,bu sayede yok olmuştur.
(devam edecek)

ateistler aldılkarı bilgileri nereden alıyorlar? kendi bilgileri mi yoksa sağdan soldan okudukları makale ve masallar ile mi kendini avutuyorlar ?

sizler bizlerin kulakdan dolma biligiler diye nitelediğiniz kuranı kerimden bugüne kadar gelen bilgiler ışığıdır. ekstra eklemeler yokdur .

ekstra eklemeleri kurana aklınca zarar verecek , islamı küçük düşürecek ,safsata hayal ürünü ve yazılan masallar dır. *ateistler bu masallara kendilerini kaptırmış ve inandırmış dır .

biri çıkmış islamın hiçbir vecibesini yerine getirmemiş ,allaha peygambere karşı aklınca savaş açmış ve gene aklınca birileri bana uyar ve bana destek olur diye ve buarada farkında bile olmadan şeytanın ve nefsin oyununa gelmiş ve hayatını bir ömür boyu kendine hiçbir faydası olmayacak hatta kendini helaka sürükliyecek olan bir yola girmişdir ve bu uğraş ile hayatı son bulmuşdur .

işte bu bu insanlar , kuranı kerimde de belirtildiği gibi cehenneme gidecek olan insanlar dır .

sizler merak etmeyin bizim dinimizi bizler biliyoruz bugüne kadar kaç kişiyi gerçek islamı yaşayan allah korkusu olan birini ateist yapabildiniz ilminiz ile ?

bizlerin de ateistler üzerinde etkisi hiç yokdur !!!

ancak vesile olabilir kalplere allah hükmeder ama bunu idrak meselesi ateistleri aştığından bunu kavrayamamakda gayet doağal dır .

onun için sizler bırakın bizleri sağdan soldan duyduğumuzu sizler kendi sağdan soldan duyduğunuzu doğru sandığınızı algılamaya çalışın ki hayatınız ziyan olmasın bir hiç uğruna .

başınızı önünüze koyun ve akıllı ve ilim sahibi olduğunuzu zannettiğiniz ve allaha isyan ve inanmamakla direttiğiniz o gün, karşınıza geleceği gün ve o aklımızın almadığı ve bilgimizin yetersiz kaldığı gün gelip çatmadan tövbe edelim .

ah ateizm ah .
Alt 22-12-2007, 11:57
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili aspendos, yazdığımız metinleri sanada açıklamak zorunda kalırsak ,ondan *sonra örtki ölem.

''başkasının ağzı'' cuma günleri dinlenen hutbeler zikir yerleinde anlatılan palavralar ,sohbetlerde sallanan
nebi masallardır.
benimde kastettiğim ''başkasını ağzı'' bunlar. eğer dini ahkamı bu kaynaklardan (eğer kaynak denirse)
kesiliyorsa bu ahkamı kesenler ''başkasının ağzıyla'' ahkam kesiyorlar.

fethullah yetmezmiş gib birde hatip oğlu çıktı piyasaya .
hatip oğlunu bir dinle gözlerini rol çalan artistler gibi çok ince bir eda ile silip ağladığını hissattirerek
mavallar anlatıyor. *ey hatipoğlu ,nerde bunun belgesi, bu kadar palavrayı nerden buluyorsun diye kendine hiç sordun mu?
eğer sormuyorsan sende ''başkasının ağzıyla'' savunma yapıyorsun demektir.

sizler merak etmeyin bizim dinimizi bizler biliyoruz bugüne kadar kaç kişiyi gerçek islamı yaşayan allah korkusu olan birini ateist yapabildiniz ilminiz ile ? aspendos

sevgili aspendos ''ilminiz ile '' serzenişinde ,kendine mal ettğin allame edası var.
islamın ''ilim'' aldığınız bir tek kaynağınız var oda kuran. diğerlerinin yüzde doksan dokuzu uydurma.
eğer sen dinini benden iyi biliyorsan yüce rabbim beni KAHHAR ismi- azamıyla kahretsin.

allah korkusu bir kölenin sahibine uyması gereken ''olmazsa olmaz'' kuralıdır.
senin o'' allah korkusu ''dediğin fenomen islam dünyasında el freni kadar bile etkili olamıyor.
demekki *''allah korkusu''da kendinizi kandırmak için uydurduğunuz '' müslüman dürüstür'' *markasının, olmayan noterden onaylanmış *zavallı bir patenttir.
seni allah korkusu bügüne kadar neyden alıkoydu? eğer dürüst cevap verirsen (kendine) *hiç bir şeyden
alıkoymadığını göreceksin
çünkü buna *imkan yok. senin D.N.A. larında formule edilmiş, aspendos neyse sen osun.

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman

Önerilen Siteler