Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-04-2016, 12:53
searcher searcher isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

morrigan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden dürülmesin? Uzay sonu başı biliniyor mu? Uzay dediğimiz yer boşluktur, bu boşluk dürüldüğünde sistemde çökecektir gayet mantıklı bence. Yıldızların asılı durabilmesi zaten uzaya boşluğu bağlıdır.

Arşa istiva etmek arşa hükmetmektir, taht maht yok arş var buda Allah'ın ne kadar büyük olduğunu yüce olduğunu anlayabilmemiz için yeterli sebeptir. Arş denilen yerin yanında 7 kat sema toz tanesi kadar bile kalmıyor ne tahtı koltuğu.
Taht maht yoksa Allah neye oturuyor? Koskoca tanrı ayakta mı duruyor bunca zamandır?
Alt 12-04-2016, 12:59
morrigan morrigan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hatta bana göklerin dürülmesiyle ilgili ayetler mucize gibi geliyor.

Bariz bir şekilde gökler derken uzay boşluğundan bahsedildiği bellidir, bu boşluk dürüldüğünde içinde asılı olan tüm yıldızlar gezegenler tutunamayacaktır.

Bu dürülme işini çarşaf gibi adan dürüm gibi düşünmeyin, uzay yani boşluk dürüldüğünde gezegenler boşta kalacaktır, aynen ayette belirtildiği gibi aslında onlar uzayın boşluğunda aslılı duıruyorlar.
Alt 12-04-2016, 13:09
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Dürünce dökülmezki.

Sallayınca,çırpınca ,silkeleyince demesi gerekmezmi?

Halı gibi.Halıyı dürünce içindekiler kalır. Silkeleyince dökülür.

El-ilah putuna bir mekan bulmak zor iş.
Alt 12-04-2016, 14:00
notbyforce notbyforce isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

searcher´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Taht maht yoksa Allah neye oturuyor? Koskoca tanrı ayakta mı duruyor bunca zamandır?
Aynen dediğin gibi ayakta duruyor

Araf/54: İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fı sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasısev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemın.

(ثُمَّ)ṧumme :sonra
(اسْتَوَىٰ)stevā: istiva etti (Fiil - İfti'al Kalıbı - 3. şahıs - Eril - Tekil - Geçmiş Zaman)

Fetih/29: Muhammedür rasulüllah vellezine meahu eşiddaü alel küffari ruhamaü beynehüm terahüm rukkean süccedey yebteğune fadlem minellahi ve rıdvana sımahüm fı vücuhihim min eseris sücud zalike meselühüm fit tevrati ve meselühüm fil incıl ke zer´ın ahrace şat´ehu fe azerahu festağleza festeva ala sukıhı yu´cibüz zürraa li yeğıyza bihimül küffar veadellahüllezıne amenu ve amilus salihati minhüm mağfiratev ve ecran azıyma

(فَاسْتَوَىٰ)festevā: derken dikilen

Necm/6: Zu mirrah festeva

(فَاسْتَوَىٰ)festevā: ardından doğruldu
Alt 09-05-2016, 02:34
Dusunen adam Dusunen adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hakikaten zor durum: gökte desen bir dert demesen ayrı bir dert. din uydurmadır deyiverseler işin içinden çıkacaklar ama o da ayrı bir dert.... neyse ki benim sorunum değil. ben kendimce hallettim ve rahatım. geçmişte dini tahsilim ve görevim olduğu için, bu tip çelişkileri ortaya koyarak dostlarıma yardımcı olmaya çalışıyorum.

Cunku sakat mantik yurutmeleri var; zannediyorlar ki, butun dinlerin uydurma oldugunu kabul edersek, otomatikmen evrenin yaraticisini da reddetmis oluruz. Halbuki hic alakasi yok; eger evrenin bir yaraticisi varsa (bana gore buyuk ihtimal), bu kudretin kitaplara ve dinlere ihtiyaci olamaz.

Insanin akil ve vicdan denen muthis yetenekleri varken kitaba veya dine ne gerek var? Her insan bilmiyor mu neyin dogru, neyin yanlis oldugunu? Kuran veya Incil insanlarin hangi problemlerini cozmus acaba? Dinler ayrimcilik, nefret, kin, baski, zulum, savas, kan ve gozyasindan baska birsey getirmis mi dunya'ya?

Kaldi ki, bir insan Allaha inanmasa bile bu kadar korkunc birsey mi? Bu durum Allahi "cildirtip" butun inanmayanlari ebedi cehennem cezasina carptiracak kadar onemli mi? Yoksa Allah kendi varligindan ve gucunden suphe mi ediyor? Insanlar O'na inanmaz ise kendisi zarar mi gorecek, ya da aci mi cekecek? Hani Allah kimseye muhtac degildi? Nereden bakarsak bakalim dinler dokuluyor. O kadar cok adaletsizlik, mantiksizlik ve sacmalik var ki, daha once nasil gorememisim diye hayret ediyorum kendime. Gerci, Kuranin Allahi terorist gibi mubarek; oylesine korkunc cehennem tasvirleri var ki, insan terorize oldugu icin korkudan sorgulamayi aklindan bile geciremiyor..
Alt 04-12-2018, 22:55
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba değerli dostlar.

Turan Dursun sitesine girip ne var ne yok diye ara sıra bakıyorum. Bazen yeni şeyler okuyorum bazen de geçmişte yazılanları gözden geçiriyorum. Bu sefer, tarafımdan açılan "Allah göktedir" başlığını taşıyan bu konuyu gözden geçirdim. Başlık açılalı 2.5 yıl olmuş; o günlerde biraz tartışılmış ve bir ay içinde gündemden düşmüş, merak edeni kalmamış. Şimdi tekrar okuduğumda aslında iyi şeyler yazıldığını gördüm. Kendi yazdıklarımı bile unutmuşum. Tekrar bakmak iyi geldi.

Süleymancı Kuran Kursunda öğrenci iken arapça derslerine ait kitapları tekrar tekrar okuturlardı da "Et tekraru ahsen velev kane yüzseksen" demeyi de ihmal etmezlerdi hocalar. Yani, 180 defa bile olsa tekrar iyiymiş. 180 tabi ki lafın gelişi. Çok abartmaya gerek yok ama bazı şeyleri tekrar ettiğimde bilgimi tazelemiş oluyorum.

Allah göktedir başlığı ile islamdaki çelişkilerden birisine işaret etmek istemiştim. İslam dininin kaynaklarından sadece Kuranı araştırsak bile bir çok çelişki ve bilime ters düşen şey bulmak mümkün. Hadislere hiç bakmaya gerek yok. Zaten hadiste bir bilim dışılık bulup söylesen dinciler hemen o hadisin sahih olmayabileceğini, mevzu olduğunu filan söyledikleri için boşuna uğraşma oluyor. Onun için ben sadece Kuran üzerinden konuşmayı sürdürüyorum.

Aslında Allah var mıdır? varsa gökte midir? gökte değilse nerededir? bunları bilmek mümkün olmadığı için boşuna bir tartışmadır. Ama kuranda Allhahın gökte olduğuna dair bir çok delil olunca ve halen müslümanların Allah mekandan münezzehtir anlayışına bakınca bu çelişkiyi de onlara haber vermek gerekir diye düşündüm.

Kuranın vahiy ürünü olmadığına, ayetlerin peygamber tarafından yazdırıldığına dair o kadar çok delil var ki kuranda, müslümanlar bunları niye görmüyorlar diyorum. Ama sonra da kendim müslümanken nasıl görmediysem onlar da görmüyorlar diyerek soruyu cevaplıyorum. Yani Bakış açısını değiştirmedikçe farklı şeyleri görmek mümkün olmuyor.

Tabi bütün bunları görmenin ilk şartı kuranın anlayarak okunmasıdır. Müslümanların çoğu kuran okumak deyince Arapça okumayı kabul ettiği için bu çelişkilerin, bilim dışılıkların, peygamberin şahsına aitliğin görünmesi mümkün değil. Kuranın Türkçe çevirisini yaptırmakla Atatürk'ün yapmak istediği de buydu. İnsanlar ne okuduklarını anlasınlar istiyordu. Ama şu da bir gerçek ki kuranın Türkçesini okuyunca sihir bozuluyor, efsuni hava dağılıyor, basit bir metin haline geliyor. O yüzden hala Kuranın Türkçesinin okunmasına karşı çıkan otoriteler var.

Bakalım zaman ne gösterecek? Gençlerin deist olması doğru mu? dinciler bunun önüne geçebilecek mi? İmam Hatiplerin sayısını artırmakla dindarlaşmayı sağlayabilecekler mi? göreceğiz.
Alt 05-12-2018, 00:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.hürmetli;sufizm veya tasavvuf denilen şeyin İslam dininin içinden çıktığı iddiasını reddediyorum..Ben İslam dininin,sufizm/tasavvuf denilen şeyin içinden çıktığını düşünüyorum..

Hristiyanlıkta,tıpkı İslam dini gibi batıni bir öğreti olan gnostisizm içinden çıkmıştır..İki din de zahirilik olarak görülür..
Gnostisizmde tanrı herkestir..Hristiyanlık,bu öğretiyi çarpıtarak tanrının bir kişi olduğunu öne dürmüştür..
Sufizmde de tanrı herkestir..Her insan tanrının bir avatarıdır..Yani tanrı yerdedir..İslam'da bu öğretiyi çarpıtarak,tanrının yerde değil de,gökte olduğunu öne sürmüştür..
İki din de,tanrıyı(İsa) veya peygamberi(Muhammed'in miracı) göğe kaldırmıştır..
İnsanları göğe/havaya baktırmak,çok kârlı bir iştir..İnsanlar havaya bakarken,yerde kontrolü sağlamak çok kolaydır..
Alt 05-12-2018, 08:22
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.hürmetli;sufizm veya tasavvuf denilen şeyin İslam dininin içinden çıktığı iddiasını reddediyorum..Ben İslam dininin,sufizm/tasavvuf denilen şeyin içinden çıktığını düşünüyorum..

Hristiyanlıkta,tıpkı İslam dini gibi batıni bir öğreti olan gnostisizm içinden çıkmıştır..İki din de zahirilik olarak görülür..
Gnostisizmde tanrı herkestir..Hristiyanlık,bu öğretiyi çarpıtarak tanrının bir kişi olduğunu öne dürmüştür..
Sufizmde de tanrı herkestir..Her insan tanrının bir avatarıdır..Yani tanrı yerdedir..İslam'da bu öğretiyi çarpıtarak,tanrının yerde değil de,gökte olduğunu öne sürmüştür..
İki din de,tanrıyı(İsa) veya peygamberi(Muhammed'in miracı) göğe kaldırmıştır..
İnsanları göğe/havaya baktırmak,çok kârlı bir iştir..İnsanlar havaya bakarken,yerde kontrolü sağlamak çok kolaydır..
Eğer biz Allah'ın bir parçası değilsek, Allah'ı küçültmüş oluruz diyorum İslamcılar buna karşı çıkıyor. Allah bizden ayrı mıdır diyorum kimine göre evet, kimine göre hayır. Şu anda elimizdeki Kur'an-a göre Allah apaçık arşta bunu hiç bir şekilde kıvırtmanın lüzumu yok, yeri ve göğü 6 günde yaratıp 7. gün arşa istiva etmek brani öğretisiyle aynı, onlarda 7.gün dinlenmek, bizde ise yorulmayan Allah dinlenmiyor fakat kelime eksiltme dışında bir değişiklik göremedim ben. Fakat İslamcılar bu evrelerin niye olduğu konusunda da kararsız. Allah evrelere niye ihtiyaç duymuştur? Eski ve günümüz İslam öğretisi nereden tutsan elinde kalıyor.

Eli göğe açmak eski bir öğreti. Göğe yükselmek eski. Kur'an bir çok saçmalıkla dolu perde arkasından gözüken Allah mı dersin, her şeyin "indirilmesi" mi dersin, kanatlı melekler mi dersin, katmanlar arası inip çıkan vahiyler mi dersin, levh-i mahfuz mu dersin.

Kur'an-ın üstteki kanıtlar eşliğinde Allah'ı gökte konumlandırdığı sabittir. Meleklerin kanatlı olması buna tek başına ispat olur. Tartışmanın lüzumu yok.
Alt 05-12-2018, 21:29
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...............
Bu ifadeyi çok tuttum. Haklısınız. "İnsanlar havaya bakarken,yerde kontrolü sağlamak çok kolaydır" cümlesi dinin siyasetin bir aracı olduğunun göstergelerinden biridir. Din siyaset için vardır. İktidardaki dinciler de dinsizler de hep dini kullanırlar. Tarih boyu böyle olmuştur.

Seneca'nın "din cahiller için gerçek, aydınlar için yalan, siyasetçiler için kullanışlı" sözünü hatırlatıyorsunuz.
Alt 05-12-2018, 21:41
Üye

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
.....
Eli göğe açmak eski bir öğreti. Göğe yükselmek eski. Kur'an bir çok saçmalıkla dolu perde arkasından gözüken Allah mı dersin, her şeyin "indirilmesi" mi dersin, kanatlı melekler mi dersin, katmanlar arası inip çıkan vahiyler mi dersin, levh-i mahfuz mu dersin.

[/B]Kur'an-ın üstteki kanıtlar eşliğinde Allah'ı gökte konumlandırdığı sabittir. Meleklerin kanatlı olması buna tek başına ispat olur. Tartışmanın lüzumu yok.
Aslında doğru söylüyorsunuz; Kurana göre de, hadise göre de, genel kültüre göre de Allah'ın gökte konumlandırıldığı çok açık. Bence de tartışılacak bir durum yok. Ama müslümanlar bunun ne kadar farkında? Sokakta bir anket yapılsa nasıl cevap alınır? Uzay ve evrenle ilgili, güneş sistemi ve gezegenlerle ilgili, yani kuranın tabiriyle gökle ilgili bunca bilimsel bilgiden sonra müslümanlar Allah'ın gökte olması meselesini nasıl karşılıyorlar?

Amacımız Allah'ın gökte olduğunun ispatı değil tabi ki. Kuran öyle diyor. Biz de kuran okuyanlara -veya okuduğunu sananlara- bir farkındalık olsun istiyoruz. Sorun onların sorunu. Bize derdi mi düştü derseniz, evet derim. Çünkü halen etrafımdaki bir çok sevdiğim kişi bu safsatalara inanıyor, kendini kısıtlıyor. Onların da özgürleşmesini istiyorum. Mesele bu.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil