Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2018, 21:41
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hurmetli;''bu insanları ciddiye almayın'' derim..Niye?
Bir ayetten söz ediyoruz,bir fıkıh kitabındaki bir paragraftan değil..Kuran bir fıkıh kitabımı da,biyolojik olarak adet görmeyenlerin bile durumunu açıklasın?
Mesela kuranda abdestin nasıl alındığı veya ölünün nasıl yıkandığı yazar mı?Yazmaz..Çünkü kuran bir fıkıh kitabı değil..
İlahilerden/şiirlerden/masallardan oluşan bir kutsal kitap..Haliyle kimse kuranı işaret edip,fıkıh veya kelam dersi vermeye kalkmasın..

Talak 4'den ne anlayacağız?

Öncelikle dil bileceğiz..Bir değil,birkaç dil..Yetmedi ilahiyat,yani din bileceğiz..Bir değil,birkaç din..Yani mitoloji bileceğiz..Ondan sonra,o ayeti çözümleyebiliriz..

Meallere bakarak veya sadece salt arapça bilerek o ayetten hiçbirşey anlayamazsınız..

Talak 4 sözde boşanmadan bahsediyor..Ne alakaysa artık..Neyse..
Hadislere göre Muhammed'in veya Ömer'in 9 ya da 10 yaşındaki kızlarla evlendiği malum..Müslümanların dikkat etmesi gereken budur..
İslam'ın köleliği kaldırmamasını da hesaba katmak lazım..Yani kadınların veya kız çocukların köle olarak alınıp satıldığı bir ortam tasavvur ediliyor bize..Haliyle bu ortamda 5 yaşındaki bir kız çocuğunu satın alıp,bu çocukla ilişkiye girebilirsiniz..Çünkü size engel olacak bir erk yok..Bu tarz hocalar bunları hiç düşünmezler/anlatmazlar..

Muhammed Safiye ile çadıra girmeden iddet süresini beklemiş mi?Bu çok bilmiş hocalarımız bunu da bir anlatıversinler lütfen..Yani inkar edilemeyecek bir hadis,inkar edilemeyecek bir ayetle açıkça çelişmekte..
Madem iddet beklenecek,niye Muhammed beklemedi?!
Madem talak 4'de çocuk yok,o halde çocuklarla evlenme niye Müslümanların(peygamber,sahabe ve bugüne kadar yaşayanların hepsi) arasında yaygın?!

Elimde Yahudi literatürüne dair kaynaklar yok..İddia ediyorum..Bu talak suresinin aynısını veya bir benzerini Yahudi literatüründe görebilirsiniz..Çünkü kadına DIŞKI olarak bakan Yahudilerin sözleri bunlar..
Alt 15-01-2018, 03:14
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Aklı dumura uğramış" dedim bi forumda,
uygunsuz konuştuğumu öne sürüp uyardılar
ama ne yapayım gerçek bu.

Akıl sağlığı yerinde olan bi insan
bi adamın
bi kızı hiç âdet görmemişken nikahına alma icazetini 65:4'ten çıkaramaz
çünkü o icazet adamın, eşini hiç âdet görmemişken boşamasına bağlıdır.

Ayette söylenen:

Hiç âdet görmemiş kadınlarınızın iddeti
3 kamerî aydır.

"Talak 4 sözde boşanmadan bahsediyor.. Ne alakaysa artık.." diyen kardeşim ahlaksız,
iddet boşanma ile alâkalı bi terimdir, "Ne alakaysa artık" denemez.

Yani bi adamın
bi kızı hiç âdet görmemişken nikahına almasının caiz olması için
onu hiç âdet görmemişken boşaması şarttır.

Peki siz, hiç
hiç âdet görmemiş kızları nikahlarına alan adamların
onları hiç âdet görmemişken boşadıklarını duydunuz mu, gördünüz mü, okudunuz mu?
İlk âdetlerinden ÖNCE boşamak için mi eş alıyorlar onları?

Ne icazeti Allah aşkına,
aklınız başınızda mı sizin?

*

Ayet, Kuran'ın deyimiyle, "mübin"dir yani tamemen açık ve net,
ayette zerre kadar anlaşılmazlık ve ihtilafa teşne bi durum yok:

O icazet delayed puberty-âdet gecikmesi yaşayan kızlarla ilgilidir.
18'ine gelmiş ama "menarche-ilk âdet"ini hâlâ görmemiş...

Ağır işler yapan kızlar yaşıyor âdet gecikmesini.

Örneğin
kuyudan kovayla su çekip bahçe sulayan kızlar,
başlarının üstünde ve sırtlarında ağır yük taşıyan kızlar,
aletli cimnastik yapan kızlar,
balerinalar...

İşte onları
18'inde hiç âdet görmemişken eş alırsınız,
25'inde hiç âdet görmemişken boşarsınız.

İcazet bu... eğer aklınız dumura uğramadıysa.

Konu Hasan Akçay tarafından (15-01-2018 Saat 04:05 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-01-2018, 07:05
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Soru: ne kadar bekleyecekler?

Örneğin kendileri âdetten umudunu kesmişken
boşamakta olduğumuz eşlerimiz
bizimle irtibatlarını sona erdirmek için ne kadar bekleyecekler?

Cevap: 3 kamerî ay.

Ya hiç âdet görmemişken
boşamakta olduklarımız?

Cevap: 3 kamerî ay.

Bu kadar, yani 65:4'te...
kendileri âdetten umudunu kesmişken boşadığımız kadınlarla onlar kaç yaşındayken evlenebileceğimiz ne kadar söyleniyorsa
hiç âdet görmemişken boşadığımız kadınlarla onlar kaç yaşındayken evlenebileceğimiz ancak o kadar söyleniyor.

Söyleniyor mu?
Allah aşkına, söyleniyor mu?
SÖYLENiYOR MU?

Evlilik yaşı maşı yok ayette, konu "iddet"tir.
Allah'ım! Konuyu nerdeeen nereye saptırıyorlar,
akıl sağlığı yerinde olan yapar mı bunu?

*

Fitnenin başı
bi takım insanların dini Allah'a tahsis etmek yerine
akıl yürütme yoluyla hükümler vermesi ve o hükümlerle din üretmesidir.
Oysa insanların mined din hükümler vermesi şirktir:

Şûrâ 21:

Onların ortakları var da Allah'ın izin vermediğini dinden yasalar mı yapıveriyor,
süre tanınmış olmasaydı hesapları hemen görülürdü.

Bu kadar,
insanların hükümleri dinin içinde yer almaz,
insanlar din yapamaz. Yok öyle bi din.
Alın başınıza çarpın.
Alt 15-01-2018, 09:02
RollingStones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
RollingStones RollingStones isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız; Diyor ki
hurmetli;''bu insanları ciddiye almayın'' derim..Niye?
Bir ayetten söz ediyoruz,bir fıkıh kitabındaki bir paragraftan değil..Kuran bir fıkıh kitabımı da,biyolojik olarak adet görmeyenlerin bile durumunu açıklasın?
Islamda fıkıh kitabına gerek yok, kuran tek başına, açıklanması gerekeni, açıklanması gerektiği kadar açıklıyor.

Ahlaksız; Diyor ki
Mesela kuranda abdestin nasıl alındığı veya ölünün nasıl yıkandığı yazar mı?Yazmaz..Çünkü kuran bir fıkıh kitabı değil..
Abdestin nasıl alındığını yazıyor. Ölünün yıkanması gibi bir ritüel uyduruk olduğu için bahsedilmiyor.

Ahlaksız; Diyor ki
İlahilerden/şiirlerden/masallardan oluşan bir kutsal kitap..Haliyle kimse kuranı işaret edip,fıkıh veya kelam dersi vermeye kalkmasın..
Size göre öyle.

Ahlaksız; Diyor ki
Talak 4'den ne anlayacağız?
Öncelikle dil bileceğiz..Bir değil,birkaç dil..Yetmedi ilahiyat,yani din bileceğiz..Bir değil,birkaç din..Yani mitoloji bileceğiz..Ondan sonra,o ayeti çözümleyebiliriz..
Meallere bakarak veya sadece salt arapça bilerek o ayetten hiçbirşey anlayamazsınız..
Siz anlamamış olabilirsiniz.
Bu, insanın anlama kabiliyetine ve kur'an'a bakış açısına göre değişir. Yani, anlamak isteyene bir meal yeter, gerisi teferruat.

Ahlaksız; Diyor ki
Talak 4 sözde boşanmadan bahsediyor..Ne alakaysa artık..Neyse..
Hadislere göre Muhammed'in veya Ömer'in 9 ya da 10 yaşındaki kızlarla evlendiği malum..Müslümanların dikkat etmesi gereken budur..
Tam tersi. Kur'an'da bu söyledikleriniz yazmadığına göre müslüman için bunların hiç bir önemi yok.

Ahlaksız; Diyor ki
İslam'ın köleliği kaldırmamasını da hesaba katmak lazım..Yani kadınların veya kız çocukların köle olarak alınıp satıldığı bir ortam tasavvur ediliyor bize..
İslam köle üretemez. Yani köle edinin demez.
Mevcut halin korunmasını da tavsiye etmez. Beled suresi.

Ahlaksız; Diyor ki
Haliyle bu ortamda 5 yaşındaki bir kız çocuğunu satın alıp,bu çocukla ilişkiye girebilirsiniz..Çünkü size engel olacak bir erk yok..
Tabiiki girersiniz, ancak sapıksanız.

Ahlaksız; Diyor ki
Muhammed Safiye ile çadıra girmeden iddet süresini beklemiş mi? Bu çok bilmiş hocalarımız bunu da bir anlatıversinler lütfen..
Sanırım siz olaya tanıksınız.

Ahlaksız; Diyor ki
Yani inkar edilemeyecek bir hadis,inkar edilemeyecek bir ayetle açıkça çelişmekte..
Hadisler, ayetlerle aynı cümle içinde kullanılamazlar. Hadisler uyduruktur.

Ahlaksız; Diyor ki
Madem iddet beklenecek, niye Muhammed beklemedi?!
Olaya tanık olmuş gibisiniz.
Sanırım peygamberin yatak odası hikayeleri sizin çok ilginizi çekiyor.

Ahlaksız; Diyor ki
Madem talak 4'de çocuk yok, o halde çocuklarla evlenme niye Müslümanların(peygamber,sahabe ve bugüne kadar yaşayanların hepsi) arasında yaygın?!
Uçkura göre hadis, uçkura göre örf
sapıklıklarına kılıf arayan erkekler bu ayeti ne de güzel eğip bükmüşler. Normal yani.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 15-01-2018, 12:45
cenkvarol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
cenkvarol cenkvarol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Hasan Akçay:

yine akıl sağlından felan dem vurmuşsun da ben sana gerçekte akılsızlığın nerede olduğunu söyleyeyim;

1. bizlere şunu bas bas bağırarak söylüyorsun "benim akıllı tanrım bu ayette "adeti gecikmiş" demeyi becerememiş daha geniş manada kız çocuklarını da kapsayacak şekilde "adet olmamış" demiş, cümle alemin kafasını karıştırmış"

şimdi ben de sana diyorum ki "senin akıllı tanrın başka ayetlerde olduğu gibi iki kelimeyi bir araya getirememiş, derdini insanlara net anlatamamış, her yöne çekilebilecek kelimeleri kasten seçerek en başta kendisine inanlara nanik yapmış, kısacası senin kadar dahi kafası basmamış."

2. hiç mi sormak aklına gelmiyor; madem hayzdan kesilenle hayz olmayan için süre 3 ay ne diye ikisini dillendirip kafa karıştırıyor, 1400 yıldan sonra oturduğun koltuktan öyle değildi böyleydi demek kolay tabi, uyanık!, tarih boyunca yazık değil mi çocukluğunu yaşayamadan evlendirilen onca kız çocuğuna, hadi kelimeleri yok saydın bunları da mı yok sayacan, tek sorumluluk yazanda değil de sadece okuyanda mı, ne mutlu ki bunları yutmayacak kadar aklımız yerinde.

hayzın orasına burasına girmek yerine "hamile olmayan diğer kadınlarda bekleme süresi 3 aydır" dese ne olurdu, yer yerinden mi oynardı, insanlık çok mu şey kaybederdi, ben sana diyeyim hiçbir halt olmazdı şu anki gibi hayzdan kesilen de hayzı ertelenen de "hamile olmayan" kadınlar içerisinde sayılacağından onlar da aynı şekilde 3 aylık beklemeye tabi olurlardı. Birşeyleri temize çekeyim derken aslında itiraf ettiğin gibi akıllı tanrının beceremediği de bu işte.

bize ikide bir aklı öğreteceğine bence sen ilkin git iki kelimeyi bir araya getirememiş olan O taptığın tanrının aklını sorgula, yazık sana bu kadar çektirdiğine.

"İslamı yanlış yaşıyorlar" değil, doğrusu "İslam yanlış, yaşanılmıyor." CENKVAROL

http://hakikatbununneresinde.blogspot.com/
Alt 15-01-2018, 13:21
Üye

cenkvarol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Hasan Akçay:

yine akıl sağlından felan dem vurmuşsun da ben sana gerçekte akılsızlığın nerede olduğunu söyleyeyim;

1. bizlere şunu bas bas bağırarak söylüyorsun "benim akıllı tanrım bu ayette "adeti gecikmiş" demeyi becerememiş daha geniş manada kız çocuklarını da kapsayacak şekilde "adet olmamış" demiş, cümle alemin kafasını karıştırmış"
Bakış açısının, nasıl da farklı sonuçlara sebep olduğunun örneğidir bu ayet.

Hayızdan kesilmiş, henüz hayz olmamış ve hamile kadınlar lafzi ile bir kadının tüm hallerini ortaya koyan ayetten küçük çocuklarla evliliği çıkaran zihniyet.

henüz hayz olmamış deyince çocuk anlayan uçkur düşünü zihniyet.

Talak suresi, "Ey nebî! Kadınları boşadığınız zaman," cümlesi ile başlar,

Ortalama zekaya sahip, kötü niyetli olmayan bir kişi anlar ki,
talak-4, boşanma kararı alındığındaki kadının durumunu anlatır.

yani, boşanma aşamasında bir kadın, hayzdan kesilmiş bir durumda ise, yada, henüz hayz olmamış ise -ki bu küçük olduğundan değil, evlilik olgunluğuna erişmiş bir kadın- yahut hamileyse.

Bu kadar basit bir konu, uçkur düşkünü islam uleması için bu hale gelmiş.

Sizlerin ise kendisinize ait bir fikriniz yok, bu ulemanın fikirlerini deşip duruyorsunuz.

Yazık.

"Olmuyorsa zorlama, ya hayallerin kırılır ya kalbin. Unutmuş gibi yap. Çünkü güzel şeyler; Onları hiç beklemediğin anda gerçekleşir." Gabriel Garcia Marquez
Alt 15-01-2018, 13:45
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

sanıyorum durum şu , Talak 4'ün "gerçekten gerçek manasını" (delayed puberty!!!) büyük "Arabolojistler" Hasan Akçay ile RollingStones anlayabiliyorlar, bu onların kalplerinin temizliğinden... Arap dünyasının geri kalanı ise uçkur düşkünü ve doğuştan pedofil olmaları hasebiyle ayeti anlamak istedikleri gibi anlıyor ve şirke batıyorlar..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 15-01-2018, 13:46
bakkalmahmud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bakkalmahmud bakkalmahmud isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kurandaki Talak 4. ile ilgili yeni bir açıklama yazma ihtiyacı duydum.
İlgili ayetteki "henüz adet görmeyen kadınlar" ifadesinden hareketle bu ayetin çocuk evliliğine izin verdiği yönündeki görüşlerden bahsetmiştim. Ancak bilgisayarı kapatmadan odatv internet gazetesine şöyle bir göz atmıştım ki aşağıda linkini verdiğim yazıyı okudum. O yazıda ayette "henüz" ifadesinin olmadığını, bunun yakıştırma olduğunu ve gerçek anlamın "adet görmemiş olanlar" şeklinde olduğu ve biyolojik bir gerçeğe işaret edildiği yazılıydı.
Bunun üzerine ayetin arapça orijinalini ben de incelemek istedim ve baktım ki bu hoca, yani Ali Rıza Demircan doğru söylüyor. Doğruya doğru, dinden çıkmışsak vicdandan da çıkmadık herhalde. Benim hikayemi okuyanlar hatırlar; ben de eski bir imamım ve iyi derecede arapça bilirim. Arapçayı süleymancılarda öğrendim. Ayetin ilgili kısmının Arapça orijinali "lem yahızne" şeklindedir. bu ifadenin tam karşılığı "adet görmedi" şeklindedir. bu ifade "henüz" kelimesini ifade edebilir de etmeyebilir de. henüz ile söylemek zorunlu değil, kesin olan "adet görmedi" anlamıdır. Öyle olunca bu durum ileri yaşlarda olup ta adet görmemiş kadını da işaret eder ki Demircan hoca böyle olduğunu ifade ediyor. Biyolojik olarak hiç adet görmemiş kadınları ifade ediyor ayet diyor.
Ancak burada o da yorum yapıyor belki. Aslında o ayetin ilk geldiği andan itibaren nasıl anlaşıldığı ve nasıl uygulama yapıldığına bakmak lazım. İslam kültürüne bakınca sanki "henüz adet görmeyenler" şeklinde anlaşıldığı ve buna göre uygulama yapıldığı yönünde güçlü işaretler var. Bunu ancak detaylı bir araştırma ile açıklığa kavuşturmak mümkün.

https://odatv.com/turkiyedeki-butun-...401181200.html
Farzedelim demircan hoca dogruyu söylüyor,cocuklarla evlenilebilir diye fetva cikaran araplarin dayanagi ney(benim bildiyim talak 4) (dürüst olmak gerekirse talak 4 olsada olmasada insanlarin seytani olanlari bunu yapdi yapiyor ve yapacak ama din bunun yolunu acinca diyerleri karsida cikamiyor cikinca dinden cikmis katli vacip oluyor)saygilar

"Din sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır." - Lucius Annaeus Seneca
Alt 15-01-2018, 13:59
Üye

Pyrrón´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sanıyorum durum şu , Talak 4'ün "gerçekten gerçek manasını" (delayed puberty!!!) büyük "Arabolojistler" Hasan Akçay ile RollingStones anlayabiliyorlar, bu onların kalplerinin temizliğinden... Arap dünyasının geri kalanı ise uçkur düşkünü ve doğuştan pedofil olmaları hasebiyle ayeti anlamak istedikleri gibi anlıyor ve şirke batıyorlar..
Sadece arap dünyası değil gördüğüm kadarıyla.

Belki de siz hiç anlamaya çalışmadınız, sadece böyle anlayanlarla ilgileniyorsunuz.

Alt 15-01-2018, 15:54
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

herkes herşeyi zaten anlayabileceği şekilde anlar bir aktarımın hakikati ise onun orijini, yani ortaya çıkış koşullarıdır.. kısaca özetlersek, "adet görmeyenler"i delayed puberty olarak anlamanız için 20./21. yüzyıl evladı ve Türkçe konuşan bir müslüman olmanız gerekir... sizin ve Akçay'ın anladığınız bu anlamı ise Kur'an'ın kendisi ortaya koymamıştır, onun ortaya koyduğu belirsiz ifadenin sahih bağlamı ancak "tarihsel" ve dolayısıyla "kültürel" olgulardır. şayet Kur'an'da yazan şey sizin anladığınız anlamı sahiden içerseydi, yani, sosyolojik bazda böylesine bir iletişim tarihsel olarak yaşanmış olsaydı , müslüman olduğu söylenen Arap-dili coğrafyasında böyle bir gelenek (ya hiç var olmamıştı, ya da) varlığını sürdür(e)mezdi , ancak gözlemlenen bu değildir..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil