Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-11-2016, 19:05
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Standart Yahudi Kaynaklarına Göre Lut ve Kızlarının Ensesti

LUT'UN 2 KIZIYLA YATMASI VE YAHUDİ KAYNAKLARI'NIN FARKLI BAKIŞ AÇISI

Tevrat'ın belki en çok eleştiriye tabii tutulan hikayesi Lut ve 2 kızının hikayesidir. Felaketten kurtulan bu 3 kişi arasında yaşanan ensest ilişki Yahudi karşıtları ve inançsızlar tarafından en çok eleştiriye maruz kalınan konu olmuştur.Bana göre de haklı bir eleştiridir bu fakat biz yine de bu adamlar ne diyor diye bakalım istedik.

Öncelikle İslami anlayıştaki Lut'un peygamber olduğu fikrini kafanızdan silin. Lut o felaketten kurtarılmaya layık değil , yeğeni olduğu İbrahim'le tartışmışlığı ve zıt düşmüşlüğü bile var. Felaketten sırf İbrahim'in yakını olması sayesinde kurtarılmış, kötü biri olsa da Sodom,Gomora ve diğer 3 şehirde yaşayanlara nazaran idare eder bir karakteri var.

Şimdi asıl olaya bakarsak kızları felaketin kapsadığı alanı bilmiyor. Yani kızları felaketin belirli bölgeye değil tüm dünyaya geldiğini düşünüyor. Lut'sa felaketin sadece belirli bölgelerle sınırlı olduğunun haberini meleklerden almış. Kızları durumdan habersiz olduğu için dünyadaki tek erkeğin babaları olduğunu düşünüyorlar ve insan soyunun devamı için babalarıyla yatmak zorunda oldukları fikri kafalarına yerleşiyor. Bir plan yapıyorlar ve babaları Lut'u sırayla iki gece sarhoş edip onunla birlikte olacaklar.

Yahudi geleneğinde kızların bu yaptığı Tanrı tarafından kınanmıyor aksine ensest olarak birlikte olmak pahasına da olsa insan soyunun devamını sağlama idealleri sebebiyle övülüyor.Önemli olanın yapılan hareket değil sahip olunan niyet olduğu anlayışı öne çıkıyor. Hatta bu kızlardan büyük olan kızın doğurduğu çocuğun adı olan, ''babadan'' anlamına gelen ''Moav'' soyu , Kral Davut'un büyükannesi Rut'un ve dolayısıyla Davut soyundan gelecek olan Mesih'in ; küçük olanın çocuğunun adı olan, ''halkımın oğlu'' anlamına gelen ''Ben-Ami'' ise Süleyman'ın eşi kraliçe Naama'nın atası oluyor. Yani doğacak olan iki çocuk da Yahudi Tarihi'nde büyük isimlerin ataları olarak geçiyorlar bu da bu çocukların ve annelerinin aslında kınanmadığını ve Yahudi Tarihi'nde hem Davut'un, hem Süleyman'ın eşinin,hem de Davut'un soyundan gelecek Davut Oğlu Mesih'in ataları olarak yüceltildiğini gösteriyor.

Son olarak Lut ilk gece büyük kızıyla birlikte olduktan sonra uyandığında olup bitenin farkında fakat ikinci gece küçük kızının onu sarhoş edeceğini bile bile buna karşı çıkmıyor bu da Lut'un bir eksikliği daha olarak geçiyor. Ayrıca Lut'la, ilk gece birlikte olan büyük kızı, ensest ilişki sonrası doğan oğluna ensest ilişkisini gözler önüne seren ''babadan'' anlamına gelen ''Moav'' ismini verdiği, küçük kızı ise bu ensest utancını gizleme amacıyla oğluna ''halkımın oğlu'' anlamına gelen ''Ben-Ami'' adını verdiği için Talmud bize Lut'un küçük kızının büyük olana göre daha erdemli olduğunu ve küçük kız yaptığından utanç duyarken büyük olanın duymadığını söyler.
Alt 13-11-2016, 01:21
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Bilgiler icin tesekkur ederiz sevgili world, uzun suredir Tanah'i calistigini biliyorum, bu gidisle Ahitler konusunda Turkce otorite olarak seni bilicem Konuya gelince, Tanri'nin hikmetinden sual olmaz etiketi yapistirilacak mevzulardan biri daha herhalde.

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 13-11-2016, 10:53
Yasaklandı

Pyrrhon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilgiler icin tesekkur ederiz sevgili world, uzun suredir Tanah'i calistigini biliyorum, bu gidisle Ahitler konusunda Turkce otorite olarak seni bilicem Konuya gelince, Tanri'nin hikmetinden sual olmaz etiketi yapistirilacak mevzulardan biri daha herhalde.
Ahiti çalışmak iyi de hocam bir de devasa bir Talmud külliyatı var oraya daldık bakalım nasıl çıkacağız? Sağolun.
Alt 14-11-2016, 04:06
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Ahiti çalışmak iyi de hocam bir de devasa bir Talmud külliyatı var oraya daldık bakalım nasıl çıkacağız? Sağolun.
Allah yolunu acik etsin.....

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 14-11-2016, 09:54
Yasaklandı

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah yolunu acik etsin.....
Sağolasın YaHWeH de yardım etse iyi olur.
Alt 18-11-2016, 11:27
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Paylasimin icin tesekkurler world. Cok derli toplu anlatmissin eline saglik. Ben de bir ara Talmud okumaya baslamistim. Sonra baska seyler cikti, ilgi alanim farkli konulara kaydi.

Bu hikaye gercekten ilginc! Yani mantiksizliklari saymakla bitmez. Helal olsun kendini kaybedecek kadar icen bizim moruk nasil ereksiyon oluyor merak konusu.

Hani biz de iciyoruz da obur gun, "ahh ulan keske o kadar abartmasaydim, allak bullak oldum. Bööhğğ " diyoruz. Bu adam damardan mi aliyor ne

Gerci kayincosu Nuh da ayyaşti ( Yar. 9:20-22) sadece cok icince don kilot cikarma huyu vardi. hahaha
Ailecek sapiklar kardesim

Kendisini o halde goren sucsuz gunahsiz ogluna faturayi kesmisti. Hehe.

Bir de sunu dusunelim. Gunumuz Turkiyesinde evrimi karalamak icin "biz maymundak gelmedik!!" Diyorlar. Sanki maymunlar bunlari kabul ediyor da..Acaba bu kavimler ensestten gelme olayina nasil bakiyor. Yani biri bu durumu ayiplayacak olsa "kardesim biz ensest ile cogaldik" "ensestciyiz" mi diyecekler. Bu hikayeler olmazsa nasil eglenicez.
Alt 21-11-2016, 00:00
Yasaklandı

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paylasimin icin tesekkurler world. Cok derli toplu anlatmissin eline saglik. Ben de bir ara Talmud okumaya baslamistim. Sonra baska seyler cikti, ilgi alanim farkli konulara kaydi.

Bu hikaye gercekten ilginc! Yani mantiksizliklari saymakla bitmez. Helal olsun kendini kaybedecek kadar icen bizim moruk nasil ereksiyon oluyor merak konusu.

Hani biz de iciyoruz da obur gun, "ahh ulan keske o kadar abartmasaydim, allak bullak oldum. Bööhğğ " diyoruz. Bu adam damardan mi aliyor ne

Gerci kayincosu Nuh da ayyaşti ( Yar. 9:20-22) sadece cok icince don kilot cikarma huyu vardi. hahaha
Ailecek sapiklar kardesim

Kendisini o halde goren sucsuz gunahsiz ogluna faturayi kesmisti. Hehe.

Bir de sunu dusunelim. Gunumuz Turkiyesinde evrimi karalamak icin "biz maymundak gelmedik!!" Diyorlar. Sanki maymunlar bunlari kabul ediyor da..Acaba bu kavimler ensestten gelme olayina nasil bakiyor. Yani biri bu durumu ayiplayacak olsa "kardesim biz ensest ile cogaldik" "ensestciyiz" mi diyecekler. Bu hikayeler olmazsa nasil eglenicez.
Önemli değil sevgili Natan beğenmene sevindim.Talmud ,Midraş,Zohar gibi kaynakları okuması zor çünkü bir hikayenin farklı versiyonları mevcut çünkü bu kaynaklardaki hikayelerde gerçeklikten çok verdiği mesaj ve derin anlam önemseniyor ,hahamlar asla tek bir yorumda birleşmiyorlar çoğu zaman hikayelerde, hatta birleşme olmasına kötü gözle bakılıyor, Tanrı'nın metninin asla kesin olarak anlaşılamayacağı ve Tanrı'nın metnin içinde sıkışıp kalmayacağı ve sınırsız anlamlar çıkarılabileceği iddia ediliyor .

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil