Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-10-2017, 14:06
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
CAK lar CEK ler insanların hayalidir idealidir Bu hayal bu ideal olmasaydı şu an insan mağara devrinden çıkamazdı. Yaş ortalaması 35 ten yukarı olmazdı.

O küçümsediğin şey seni bu forumda yazar yaptı. Bak elin klevye de yoksa bir mağarada açlıktan miğdeni tutuyor olacaktın.

-Cak, -cek hayal değil, söz, vaad ve öngörüdür. Üstelik hiç tutulmayan söz ve vaadlerin ve hiç gerçekleştiril(e)meyen öngürülülerdir. Tutulsa ve gerçekleştirilse, artık -cek, -cak olmaktan çıkar, şimdiki geniş zaman kipine bürünürdü.

Hayal kurmak bizi bugünlere taşıyan önemli etmenlerden biridir, doğru, ama sadece hayal kurmakla bu iş mümkün olsaydı gelecek zaman kipine artık gerek kalmazdı.

Ben hayali değil, siz hayal âleminde yaşayanları küçümsüyorum. Beni hayaller değil, el ve zihin becerim aç kalmaktan kurtardı.

Ve o el ve zihin becerilerimiz bizi gelecekteki o güzel, aydınlık günlere ulaşmaktan alıkoyuyor. Ama sizleri o anlamsız -cek, -cak'lı sözleri hâlâ ve umarsızca sarfetmekten alıkoyamıyor maalesef.

O sözler Nazım zamanında ve onun şiirlerinde anlamlıydı; şimdi ise sizlerin hantal dilinizde bezginlik verici!..

O kadar uyuşuk, mıymıy ve inançsızca söylüyorsunuz ki, dinleyenlerin umudunu daha çok kırıyor.

Bu sahte umut nakaratlarına tahammül etmeye bazan gerçekten de insanüstü bir güç gerekiyor.
Alt 21-10-2017, 11:42
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben hayali değil, siz hayal âleminde yaşayanları küçümsüyorum.

Hiç umrum da değilsin.
Koskoca şirketleri yönetenler çalışanlarına ne der bilir misin A. Simith bir bir sözünü Hayal kur hayallerinin peşinden koş başarıyı yakalamak istiyorsan

Sen onlardan daha mı akıllısın ki başkalarına aksini söylüyorsun. Sen çöp olmuşsan bir amacın bir idealin yoksa her kes sana mı benzesin de çöp olsun.
Alt 21-10-2017, 13:01
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ben hayalgücünü değil, senin algı gücünü küçümsemek zorunda kalıyorum. Konuyu nerelere çektin baksana...bir önceki mesajımı tekrar oku ve sen bula bula bu cevabı bulmana bakıp hayıflan...
Alt 22-10-2017, 11:53
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Siz derken beni de içine alan genellemeden bahsediyorsun sen beni ne kadar tanıyorsun ki genellemenin içine sokuyorsun.
Beni ne zaman o hayal aleminde gördün.
İnsan saçmaladı mı ancak senin kadar saçmalar.
İnsanlar bu alemi Kölelik ve daha geriden alıp buraya getirmişse bir başka alame de taşıyacağının kanıtlarını da taşımıştır.
Tarihe kör bakarsan geleceği de görmemen hiç şaşırtıcı olmaz.
Alt 22-10-2017, 23:10
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Arkadaşlar konuya dönebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

Sözü edildiği gibi bir doğa üstü güç var olmuş olsaydı mevcut durumda zaten konuya dahil olması gerekmez miydi? Böyle bir gücün var olduğu ön kabulu ile konuya devam edecek olursak, karşımıza 2 ihtimal çıkar:

1) Bir güç var ve burada yaşananlar zerre kadar umurunda değil.

2) Böyle bir güç yok.

Hayal gücümüzü zorlayarak ilk ihtimal üzerinden devam edelim mi? Böyle bir güç varsa biricik yaratısı insanı neden böyle boşlasın?
Sınav mı? Hayır. Sınav sizin onun buyruklarına itaat edip etmemeniz. Yani en başta ona inanmanız ve tapmanız, ibadet etmeniz.
O zaman kendisine inanmanız ve ona ibadet etmeniz dışında ne yağtığınız ya da ne acılar çektiğiniz onun pek de umrunda değil.
yani sizin için adaleti sağlamayacak. Bu bakımdan inanmış, bir eli yağda diğer eli balda yaşamış ve sizin çektiğiniz acıların sebebi konumunda olan bir kişiden sizin adınıza hesap sorulmayacak. Hatta belki siz cehennemde yanarken o cennette huri kovalayacak.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 23-10-2017, 10:07
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tanrı varsa, her şeyi o yarattıysa, bunca adaletsizlikler, soykırımlar, katliam ve acılara bir dur demeli!

Dur demiyorsa,

ya çok sorumsuz bir tanrı (canlılıktaki sözde tasarımdan yola çıkarak, o derece tasarımlayarak ince eleyip sık dokuyarak yarattıysa-sorumsuz olamaz), ya dur demek istemiyor ( o zaman tanrı iyi de değildir- biz kötüye şeytan diyoruz. O halde tanrı da bir çeşit şeytandır) yada "dur" DİYECEK KİMSE YOK!

Tanrı yada Tanrıları insanların yarattığı açıkça ortadadır. Bir defa tanrı meselesi mitolojinin konusudur. Sen istediğin kadar anlam yükle. Ne fark eder..

Hiç aklı olmayan, kafası tamamen saksı olan arkadaşlar için olabildiğince basit bir örnek veriyorum: Mesela bir çocuğa şiddet kullanılarak tecavüz ediliyor.

Senin bu eylemi durdurmaya yönelik gücün ve isteğin var. Fakat olay karşısında kör ve sağırsın!

İnançlı arkadaşlar buradan nasıl bir "sınav" çıkarabilir? Bir öğretmensin, sınav sorularını hazırlıyorsun diyelim. Yani soruları biliyorsun. Bir de "insan üstü güçlerin" var diyelim. Geleceği de görüyorsun. Sonuç da belli!

Kalkıp da bildiğin bir şey için " acaba yapabilecekler mi, yapamayacaklar mı?" diye sorar mısın?

Düşünsel yetileri konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşların dahi anlayabileceği bir şey bu.

Not: Bu arada, İstatistik, Hoşgeldin..
Alt 23-10-2017, 22:08
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesela bir çocuğa şiddet kullanılarak tecavüz ediliyor.

Senin bu eylemi durdurmaya yönelik gücün ve isteğin var. Fakat olay karşısında kör ve sağırsın!
Deist olarak şöyle düşünüyorum.
Tanrının müdahalesinde kötülüğü yapacak olan adama söz hakkı doğmuş olurdu. Ben bir şey yapmadım,tanrı benden ne istiyor ki diyebilirdi.
Tanrıda, ben her şeyi bilirim deyip güçlünün düdüğünü öttürseydi haksızlık etmiş olurdu.
Çünkü olay gerçekleşmedi ,müdahalesi ile durumu ortadan kaldırmıştır kendisi. Zamanda olay yok ve şahsın kendiside yaptığı kötülüğü yaşamamış.
Gerçekleşmeyen bir durumun hesabından da adama hesap sorması haksızlık olmuş olurdu.
Tanrı hak olanı, yani hesabı sıfır derecede adama nasıl gösterecekti.Ne fazlası ne azı= yani haksızlığın aynısını adama nasıl yaşatacaktı.Bu bir, ikincisi ise, tanrı adamı özgür yaratmış.Olaya müdahelesi olsyadı adamın özgür olma durumunuda elinden almış olurdu.

Adam, yaptığı haksızlığı (sıfır derecede) kendisinde yaşıya bilmesi için, yeryüzünde özgür iradesi ile hareket edebilmesi lazım.Hesabı görülürkende her şeyin tüm ile birbirine bağlı olduğunu ve aslında çektiği acıyı kendisinin kendine çekdirdiğini anlıyacağına inanıyorum.
Fakat dedğim gibi ne fazlası ne azı yoksa haksızlık etmiş olur. Fakat tabiki sadece kızın çekdiği acı ve ızdırablar değil ,normalde kızın arkada bıraktığı tüm sevenlerinin acısınıda çekmesi lazım.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 26-10-2017, 00:17
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Adam, yaptığı haksızlığı (sıfır derecede) kendisinde yaşıya bilmesi için, yeryüzünde özgür iradesi ile hareket edebilmesi lazım.Hesabı görülürkende her şeyin tüm ile birbirine bağlı olduğunu ve aslında çektiği acıyı kendisinin kendine çekdirdiğini anlıyacağına inanıyorum.
Fakat dedğim gibi ne fazlası ne azı yoksa haksızlık etmiş olur. Fakat tabiki sadece kızın çekdiği acı ve ızdırablar değil ,normalde kızın arkada bıraktığı tüm sevenlerinin acısınıda çekmesi lazım.
Bunun oluşabilmesinin iki yolu var:

1) Tanrının bir şekilde bu adamın söz konusu acıyı çekmesini sağlaması.

2) Bu acının rastgele bir şekilde bu adamı bulması.

Birinci durum için, insan üstü güçleri bulunan bir tanrının olaya müdahil olması gerekiyor. Ancak burada müdahale oldukça geç kalıyor. Çünkü her şey olmuş bitmiş ve adam günün birinde acı çekerken olayın farkına varıyor. Temelde sağlanmış bir adalet olduğunu düşünmüyorum. Keyfiyetle gücü bulunup da müdahale etmeyen tanrı çıkıyor yine karşımıza.

İkinci durumda ise rastgelelik sonucu kişinin başına bir şeylerin gelmesi ve bir aydınlanma ile acının kaynağının kendi olması meselesi var. Olasılık bilimine göre imkansız hiç bir şey yoktur. her şey olasılık dahilindedir. Ancak her olasılığın gerçekleşme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu bakımdan buradan da bir adalet ya da aydınlanma çıkması her durum için geçerli olmayacaktır.

Not: Hoş buldum Natan.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 05-11-2017, 01:22
balyapan balyapan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsan bazen kendine, bazen yakın bir arkadaşına, bazen yaşadığı dönemde veya tarihi bir hadisede türlü türlü haksızlıklarla,zulümlerle karşılaşabiliyor. 'Evet ya, bir insanüstü güç bunların hesabını sorabilmeli' demek neden bu kadar güç. Bunu söylemeye engel olan ideolojilerimiz mi? Yoksa hep başkaların da görülüp de yadırganan tutuculuk mu? Yolda kalmış birine yardım etmeyi dünyadaki hangi kanun ödüllendiriyor veya aç bir komşusuna yardım etmemeyi dünyadaki hangi kanun cezalandırıyor?Bu manada Kuranın 'Kim zerre kadar iyilik yaparsa karşılığını görür, kim zerre kadar kötülük yaparsa karşılığını görür' ayeti farklı bir açılım sunmuyor mu?
Alt 05-11-2017, 01:37
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

balyapan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan bazen kendine, bazen yakın bir arkadaşına, bazen yaşadığı dönemde veya tarihi bir hadisede türlü türlü haksızlıklarla,zulümlerle karşılaşabiliyor. 'Evet ya, bir insanüstü güç bunların hesabını sorabilmeli' demek neden bu kadar güç.
adamın tekinin sert bir yumrukla burnunu kırdığını, ancak hesabının sorulduğunu düşünürsek , burnun kırılmamış mı oluyor?

(...) ?Bu manada Kuranın 'Kim zerre kadar iyilik yaparsa karşılığını görür, kim zerre kadar kötülük yaparsa karşılığını görür' ayeti farklı bir açılım sunmuyor mu?
neyin iyi neyin kötü olduğunu belirleyen ne peki? Kur'an mı?

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil