Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-07-2011, 13:48
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Taraf Gazetesi'nin Demokrasi Kavrayışı

Taraf Gazetesine hakim olan liberal görüşe dair birkaç söz etmek şart. Zira çok ciddi teorik açmazlara sahip. Bu açmazlar yüzünden, savunduğu politik hat da son derece yanlış.

Bir kere, bir yandan içine düştüğü kriz sebebiyle global ölçekte günden güne otoriterleşen kapitalist sistemi savunup diğer yandan da demokrasi ve özgürlük üzerine ahkam kesmek uzlaşmaz bir çelişki olarak öne çıkıyor. Bunun neticesinde, Taraf'çılar ülkemizde de AKP'nin temsil ettiği yeni-faşizm içerisinde demokrasi arıyorlar. Bu arayış içerisinde Kürt ve Alevi sorunlarını inkar eden, azınlıklar için kılını kıpırdatmayan, hatta dindarların bile sorunlarını tam olarak çözmeyen, ''Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak'' edebiyatıyla tektipçi anlayışı aynen sürdüren, polis devleti ve hukuk dışı uygulamaların önünü alabildiğine açan, her muhalif olana yapıştırdığı ergenekoncu yaftasıyla bu operasyonun ciddiyetini kendi elleriyle sarsan bir hükümeti demokrat gibi göstermeye uğraşıyorlar. Bu uğraş sırasında da günden güne rezil oluyorlar. Yumurtalı eylem yapan öğrencilerin ardında ergenekon aramak, tüm ülke onu konuşurken hamile kız öğrencinin öldürülen bebeğini görmezden gelmek, Hopa'da öldürülen öğretmenin ''çevresinin çevresini'' ergenekona bağlamak türünden tuhaflıkları yazıp çiziyorlar.

Ama malul oldukları teorik sakatlık çok daha derin. Demokrasi, siyasal değil toplumsal bir olgudur. Kapitalizmde siyasal ile toplumsal olan birbirinden ayrılmış ve dual(ikili) yapı oluşmuştur. Bu sistemlerde, toplumsal/ekonomik alanda sermayenin hakimiyeti tam gaz sürer ve çalışanlar çalışma sürecinin her anında işsiz kalma korkusu, stres, 'her zaman haklı olan' müşteriler karşısında eziklik, iş hiyerarşisi içinde eziklik, iş yönetimine müdahil olamama, sosyal hakların güdüklüğü, iş süresinin git gide uzaması, bireye kendine ayıracak boş zaman kalmaması, yıkıcı rekabet v.b. olgular yüzünden en despotik devletin yaşatabileceğinden bile daha beter bir tiranlığa maruz kalmaktadırlar. Ama işlerinden çıktıklarında kendilerine demokratik bir ülkenin özgür yurttaşları olduğu anlatılmaktadır! İş çıkışı bir kafede su katılmış iki bira içebildiği için bireyler kendini özgür sanmaktadır. Zira vitrinler, medya ve sandık fetişizmi fena halde göz boyayıcıdır. Günümüz burjuva demokrasisini, 'cennet dekorlu cehennem hayatı' olarak tanımlamak herhalde çok da haksızlık olmayacaktır.

Oysa gerçek bir demokrasi, yani devrimci demokrasi, çalışanlara da en geniş hakları ve üretim sürecine müdahil olma olanağını sunarak demokrasiyi sadece politik alanda değil ekonomik/toplumsal alanda da uygular ve gerçek kılar. Kapitalist sistemde ise toplumsal yaşamın gerçekliğinden yalıtılmış bir politik demokrasi söz konusudur ve bu tür bir demokrasi, en iyi halinde bile, emekçiler açısından göz boyamanın ötesinde anlam taşımamaktadır. İşte Taraf'çı liberallerin savundukları ''demokrasi'' bundan ibarettir.

Öte yandan, çok açıktır ki devlet gökten inmez; toplumsal ilişkilerden doğar. Devlet de bir ilişkilenme biçimini yansıtır. Bunun ürünüdür. Kültürel bir üründür. Bu yüzden devleti demokratikleştirmek, dönüştürmek, bireysel ve toplumsal haklara saygılı, otoriteryan olmayan bir hale getirmek için evvela devletin doğduğu zemini, yani toplumsal ilişkilenme biçimlerini(kapitalist sistemi) ve kültürü(muhafazakar-ataerkil kültürü) değiştirmek, demokratikleştirmek gerekir. Demokratikleşme hareketi aşağıdan yukarı doğru, yani toplumdan devlete doğru gerçekleşir. Fakat Taraf'çı liberaller bunun tam aksi bir tutumla, toplumsal ilişkileri(kapitalist sistemi) ve geleneksel muhafazakar kültürü hiç eleştirmeden devletin reforme edilmesine odaklanıyorlar. Böylece hem sanki devlet gökten iniyormuş gibi metafizik bir düşünce yanlışını sürdürüyor hem de devletten topluma doğru bir yön izleyerek eleştirdikleri 'toplum mühendisleri'nden, elitistlerden farksız bir teorik duruş sergiliyorlar. Onlara göre; önce devlet demokratikleşmeli, askeri vesayet kalkmalı, sonra demokratikleşen devlet toplumu da nasılsa dönüştürürmüş. Halbuki bu, devletten topluma doğru giden, yine devletin toplumu şekillendirmesine dayanan, tepedenci bir bakış açısıdır.

Haksızlık etmeyeyim, Taraf'çı liberallerin toplumsal dönüşüme ilişkin gayretleri olmasa da tespitleri var. Toplumsal ilişkilerin, kapitalizmin daha da yaygınlık kazanması ve kentleşmeyle birlikte, özellikle de muhafazakarların bir kısmının sermaye sahibi olmasıyla birlikte kendiliğinden demokratikleştiğini iddia ediyorlar! Oysa bu değerlendirme, sabah akşam çöktüğünü iddia edip küfrettikleri marksizmi oldukça kaba, indirgemeci ve ekonomist tarzda ele alıp yaptıkları bir değerlendirmedir. Bu yüzden hem ikiyüzlülük hem tahrifat barındırır. Öte yandan, sermaye sahibi olanlar muhafazakar kitlenin çok küçük bir bölümüdür ve genel kitleyi kültürel bakımdan özgürlükçüleştiremezler. Zaten özgürlükçüleştirebilmiş de değillerdir. Linç girişimlerinden azınlıklara olan tahammülsüzlüklere değin her türlü kültürel otoriteryanlık sürmekte. Kapitalizm kendi iç işleyici ve yıkıcı rekabeti yüzünden emekçileri bunaltıp baskı alına alırken politik otoriteryanlığı da günden güne artırmak zorundadır. Zaten şehirleşme ve kapitalistleşme ile demokratikleşme arasında bir zorunluluk ilişkisi yoktur. Nazi Almanyası ya da Mussolini İtalyası köy yeri değildi örneğin. Keza ''demokratikleştiği'' iddia edilen TC'deki en gözde STK'lar sayılan cemaat-tarikat yapıları da kendi içlerinde hiç de demokratik bir yön taşımamaktadırlar.

Kısacası; Liberallerin Taraf'ta kendini en net gösteren 'demokratikleşme teorisi' baştan sona sakattır. Devletten topluma doğru giden, devletçi ve tepedenci bir anlayışı yeniden üretmektedir. Kapitalizm ile otoriteryanlık arasındaki bağı kavrayamamakta, tam aksini savunmaktadır. Demokrasi dediği şey de toplumsal hayattan yalıtılmış ve sandığa indirgenmiş bir politik ''demokrasiden'' ibarettir. Aslında bunu 'seçimcilik' ya da 'sandık fetişizmi' olarak adlandırmak daha doğru olur. Zira demokrasi böyle birşey değil.

Gerçek bir demokratikleşme için olmazsa olmaz olan ekonomik ve politik hayatın düalitesini aşıp toplumsal bir demokratikleşme için gerek kültürün demokrasi açısından eleştirisi gerekse de toplumsal ilişkileri değiştirecek bir sistem eleştirisi Taraf'çı liberallerde görülmez. Keza savundukları 'sandık demokrasisi' de yerel ve yerinden yönetimlerin önünü açıp emekçilerin yönetim sürecine çok daha kolay katılacakları, mahalle ve işyeri meclisleriyle doğrudan demokrasi pratiklerini geliştirme olanağı bulacakları sahici bir politik demokrasinin çok uzağındadır.

Konu Jolly Jocker tarafından (16-07-2011 Saat 13:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-07-2011, 20:02
muhalif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
muhalif muhalif isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Taraf mı ? Bir Amerikan projesi olduğundan hiç şüphe duymuyorum. Her ne kadar bir kaç "inşaat" şirketinin reklamını alsalar da gazetelerine yine de "günü" kurtaramıyorlar. Zerre kadar kar ettikleri yok, gazete hep zarar ediyor, fakat ne hikmetse maaşlar çatır çatır ödeniyor, bu değirmenin suyunu merak etmemek elde değil. Gazete toplumsal şartları karşılamak için icat edildi. Basınında TSK ya rahatça küfür edebilenler yalnızca yeşil sermayenin yazılı ve görsel basınıydı (Star , Zaman, Yeni Şafak, Bugün vs ). Bunlar toplum nezdinde itibar görmüyordu. Basın da TSK yı yıpratma rolünü üstlenecek bir gazeteye ihtiyaç vardı. Haa, bir de "Ergenekon Davası" vardı, unutmayalım onu, neyse o noktaya geleceğim. Bu görev için "Taraf" deyim yerindeyse biçilmiş kaftandı.

15 Kasım 2007'de kuruldu gazete. Ergenekon davası ise 25 temmuz 2008 açıldı. Ben bu paralellikte bir "bit yeniği" ararım arkadaş.Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı(TİB)'nda görev yapan, önlerinde monitörleri, parmakları klavyede her gün "tarama" yapan tarikatçılara sesleniyorum buradan; zannettiğiniz gibi ahmak değiliz, her şeyin farkındayız. Tehlikenin de , içinde bulunduğumuz ciddiyetinde.

Bir; bugün Taraf ın asli görevi Ergenekon davası süresince iktidarı savunmaktır.

İki; Kocası CIA adına Ortadoğu da stratejist olarak görev yapmış birinin ABD de ki kurulu düzenini bozup Türkiye ye dönüp ne idüğü belirsiz bir gazeteye gelip yazarlık yapması büyük resmi görmemizi sağlıyor.

Üç; Finansörünün ABD olduğu çok açık olan gazetenin içinde "Fetullah" aktörünün olmaması şaşırtıcı olurdu. Emrullah (Emre) Uslu faktörünü böyle okumak gerekiyor.

Dört; Hürriyet-Milliyet hattının devşirilmesinden sonra Taraf ın eli hafiflemiştir.
Bugün Hürriyet-Milliyet Taraf ın değirmenine su taşımak için vardır.

Aydın , biraz da itirazı olandır. Yalçın Küçük
Alt 16-07-2011, 22:13
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

muhalif´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Taraf mı ? Bir Amerikan projesi olduğundan hiç şüphe duymuyorum. Her ne kadar bir kaç "inşaat" şirketinin reklamını alsalar da gazetelerine yine de "günü" kurtaramıyorlar. Zerre kadar kar ettikleri yok, gazete hep zarar ediyor, fakat ne hikmetse maaşlar çatır çatır ödeniyor, bu değirmenin suyunu merak etmemek elde değil. Gazete toplumsal şartları karşılamak için icat edildi. Basınında TSK ya rahatça küfür edebilenler yalnızca yeşil sermayenin yazılı ve görsel basınıydı (Star , Zaman, Yeni Şafak, Bugün vs ). Bunlar toplum nezdinde itibar görmüyordu. Basın da TSK yı yıpratma rolünü üstlenecek bir gazeteye ihtiyaç vardı. Haa, bir de "Ergenekon Davası" vardı, unutmayalım onu, neyse o noktaya geleceğim. Bu görev için "Taraf" deyim yerindeyse biçilmiş kaftandı.

15 Kasım 2007'de kuruldu gazete. Ergenekon davası ise 25 temmuz 2008 açıldı. Ben bu paralellikte bir "bit yeniği" ararım arkadaş.Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı(TİB)'nda görev yapan, önlerinde monitörleri, parmakları klavyede her gün "tarama" yapan tarikatçılara sesleniyorum buradan; zannettiğiniz gibi ahmak değiliz, her şeyin farkındayız. Tehlikenin de , içinde bulunduğumuz ciddiyetinde.

Bir; bugün Taraf ın asli görevi Ergenekon davası süresince iktidarı savunmaktır.

İki; Kocası CIA adına Ortadoğu da stratejist olarak görev yapmış birinin ABD de ki kurulu düzenini bozup Türkiye ye dönüp ne idüğü belirsiz bir gazeteye gelip yazarlık yapması büyük resmi görmemizi sağlıyor.

Üç; Finansörünün ABD olduğu çok açık olan gazetenin içinde "Fetullah" aktörünün olmaması şaşırtıcı olurdu. Emrullah (Emre) Uslu faktörünü böyle okumak gerekiyor.

Dört; Hürriyet-Milliyet hattının devşirilmesinden sonra Taraf ın eli hafiflemiştir.
Bugün Hürriyet-Milliyet Taraf ın değirmenine su taşımak için vardır.
Taraf başta; star, zaman, yenişafak vs yardımcılar, hürriyet-milliyet te yalakalar, diyorsun yani.

Önerdiğin gazete nedir peki?
Alt 17-07-2011, 12:00
Üye

VraeL´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Taraf başta; star, zaman, yenişafak vs yardımcılar, hürriyet-milliyet te yalakalar, diyorsun yani.

Önerdiğin gazete nedir peki?
Onca satır arasından iktidar yanlısı olduğu çok açık olan bir kaç gazete ismi verdiğim satıra mı takıldın VraeL ? Bu başlık altında "önerilen gazeteler" konuşulmaz. Bir ara "Tavsiye Ettiğiniz Gazeteler" tarzı bir başlık açılır, onun altında herkes fikrini söyler.

Sevgili VraeL; ismini verdiğim gazetelerin iktidar yanlısı olmadığını savunmaya çalışırsan emin ol çok zorlanırsın, şimdiden kolay gelsin.

Alt 17-07-2011, 17:22
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onca satır arasından iktidar yanlısı olduğu çok açık olan bir kaç gazete ismi verdiğim satıra mı takıldın VraeL ?
Hayır takılmadım, yorumunun tamamını okudum, fakat sadece bu kısma hitaben yorum yazmak istedim ve yazdım da...

Bu başlık altında "önerilen gazeteler" konuşulmaz. Bir ara "Tavsiye Ettiğiniz Gazeteler" tarzı bir başlık açılır, onun altında herkes fikrini söyler.
Hayır konuşabilir, ana konu içinde paralel bir yan konu açılmış olur ki bu da konu dışına çok fazla çıkartmadığı için konuşulması müsaittir. Ben öneri isterim, sen önerini verirsin, kapanır.

Sevgili VraeL; ismini verdiğim gazetelerin iktidar yanlısı olmadığını savunmaya çalışırsan emin ol çok zorlanırsın, şimdiden kolay gelsin.
, önyargılı davranmışsın:

Evet dediğin gibi gerçekten de çok zorlanırdım, fakat böyle birşeyi savunmuyorum, zira seninle aynı fikirdeyim, bahsini ettiğin gazeteler hakkındaki yazdıklarına katılıyorum. O yüzden zaten öneriyi samimi olarak sormuştum, iğnelemek için veya iddialarının tersini düşündüğüm için değil. (.

Konu Natan tarafından (10-08-2011 Saat 18:50 ) değiştirilmiştir.
Alt 18-07-2011, 14:21
Üye

İstediğim ölçüde olmasa da işçi sınıfını baz alan ve bunun üzerinden siyaset ve yorum üreten gazetelerin okunması taraftarıyım. Yerel olarak ne tür gazeteler var olduğunu bilmiyorum, ulusal bir gazete örnek vermek gerekirse; BİRGÜN iyidir.

Konu Natan tarafından (10-08-2011 Saat 18:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-07-2011, 02:18
basitrasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
basitrasin basitrasin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Herkese Selam.
Tam da 13 Anadolu evladının kurban edildiği şu günler bize Taraf gibi gazetelerin neden gerekli olduğunu hatırlatıyor.
Geleneksel medyamız militarist söylemler ile toplumu ajite ederken, bu tutumun aksine Taraf gazetesinin:
"Bir dakika ya. Bu olay göründüğü gibi olmaya bilir.
Birileri rehin aldığı ana kuzularını kurban ederek, tam da yeni Anayasa, daha çok demokrasi umduğumuz bir sırada. Toplumu bir anda başka bir yere baktırarak, dikkatlerinin dağılmasını sağlamaya çalışıyor.
Silivri davalarının bitirilmesini amaçlıyor."
Diyebilecek bir yayın organı olması bence hiç te fena değil.
Olaya böyle baktığımda iyi ki Taraf gibi bir gazete var diyorum.
Saygılarımla.

Konu basitrasin tarafından (19-07-2011 Saat 02:26 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-07-2011, 10:30
Brian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Brian Brian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Taraf gazetesine bir ara bakmıştım. Baktığımda gördüğüm şu:

Liberalizmi savunan bir gazete. Ama liberalizmi güzel şekilde paketleyerek savunuyor. İşin farkında değilseniz durumu anlayamıyorsunuz. Taraf bunu şu şekilde yapıyor: Antimilitarizme vurgu yapıyor. Demokrasiden dem vuruyor. Zaman zaman insan haklarından filan söz ediyor. Sonra ikide bir farklı olduğunu dile getiriyor.

Türkiye'de diğer büyük medyanın büyük çoğunluğu magazin haberleri ile dolu olduğu için Taraf'ın bu yaptıkları birçok kişiye inanılmaz geliyor. Taraf'ın yaptığını daha önce Aydın Doğan'ın gazetesi Radikal yapıyordu. Ve zaten Taraf'ın bazı yazarları eskiden bu gazetede yazıyordu.

Radikal'i bir süre takip etmiştim. Bu gazetenin daha sonra amacını anladım. Aslında bu gazete bir tür sermaye solculuğu yapıyordu. Yani solcuları, sosyalistleri de şu veya bu şekilde kendine çekmek, onları da sermaye ile uzlaştırmak ve sermayenin yanında tutmak amacındaydılar. Tabii bunu direk olarak biz liberaliz, biz kapitalizmi savunuyoruz diye yapamazlardı. Bunun için sosyalist, solcu yazarlara, görüşlere ihtiyaçları vardı. Ama tabii bu işin vitrin tarafıydı. Şimdi bu bayrağı Taraf devralmak istiyor. Biraz daha azimli bu konuda.

Öyle gibi görünerek taraftar toplamak iyi bir strateji aslında. Örneğin Mustafa Kemal, Türkiye Komünist Fıkrasını kurdurarak bunu yapmıştı. Bunu yaparken amacı komünizmi filan savunmak değildi. Bunu yaparken amacı komünistleri kullanarak onları Kemalizmin çıkarları doğrultusunda kullanmaktı. Oldukça başarılı bir taktik.

Öyle gibi görün....Ben de senin gibi düüşünüyorum de yalan yere ve malı götür...

Zaman zaman inanmasan bile demokrasi, laiklik ve özgürlükten söz et....Sonra malı götür, kitleleri büyüle...

Öyle gibi görün....

Gerektiğinde ılımlı islamdan söz et, islamcıyım de, ağla, göz yaşı dök; duygusal ol, oruç tut, ellerini açarak poz ver, dua et, islam dini en mantıklı din de, inanmasan bile....ABD'nin ve bazı sözde laiklerin yaptığı gibi...

Buna müslümanlar münafik olma filan diyorlar. Ve pek iyi gözle bakmıyorlar sanırım.

Kapitalistler buna ne diyorlar bilmiyorum. Ama onların bu tür şeye çok alışkın oldukları kesin. Bunu kötü görmedikleri de belli. Reklamlara bakın: hep öyle gibi görün felsefesi ve imajlar; ve bir takım yalanları çaktırmadan inandırma üzerine kurulu. Yalan olması önemli değil, öyle gibi görünsün ve yalanlar ustalıklı bir şekilde kamufle edilsin ve insanları etkilesin yeter...Paranın tatlı gücü mü desek, ne desek bilmiyorum.
Alt 19-07-2011, 17:49
Merlinin Kazani Merlinin Kazani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Taraf'ın kendi içinde ne derece "demokrat" ve "bağımsız" olduğunu Sevan Nişanyan'a yaptıklarına bakarak anlayabilirsiniz.
Alt 19-07-2011, 18:38
el nino el nino isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

taraf yeni derin devletin eskisine karşı yaptığı savaşta kullanmak için kurduğu liberal ve sol jargona sahip bir propaganda projesidir. kürt seçmeni akpye ısındırmak, inceden memlekete demokrasi geliyormuş havası yaratmak gibi misyonları vardır. tirajı düşük olmasına rağmen meçhul(!) yerlerden bavullarla belge gelmesi, yaptığı haberlerin büyük medyada sürekli gündem oluşturması, televizyon programlarında tartıştırılması arkasındaki desteğin kanıtıdır.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil