Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-05-2013, 11:58
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yoksa cok tanrili dinlerde de, her zaman en tepedeki Tanri kavrami mevcuttur.

EyvAllah.
Teşekkür ederim.
Nitekim forum incelendiğinde,
bir zamanlar Kabe denilen yerde bulunan 360 adet olduğu söylenen putlar içinde en büyüğünün "Al İlah" adı ile anılan "Ay Tanrısı" olduğu görülebilir.

İşin bir diğer ilginç yönü ise şudur :
Kabedeki o Al İlah dışındaki kalan putların,insanlarla Al İlah arasında "Aracı" olduğudur.
Bu duruma, "Zemin-şekil ilişkisi" ile bakabilirsek,
bugün dahi tek Tanrılı dinlerde "Tanrı dostu" vb tanımlamalar kullanılsa da "Aracı"ların varlığı/mevcudiyeti ve dolayısı ile insanın olaylara nasıl bakıp değerlendirdiği biraz biraz anlaşılacaktır.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 28-05-2013, 12:07
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Psiko´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İşin bir diğer ilginç yönü ise şudur :
Kabedeki o Al İlah dışındaki kalan putların,insanlarla Al İlah arasında "Aracı" olduğudur.
Elbette boyle, zaten Alak suresinin ilk ayetine bakarsaniz, oradaki yasayan sakinlerin inanci seklinde ikra et der.
Sonradan ister Allah deyin , ister Rahman deyin vb. bir kolaylik sunar.
Alt 28-05-2013, 12:29
Kıdemli Üye

Seyyid Reşit Rıza isimli birisi "Dinler cinsiyet kazanmıştır." şeklinde bir söylemde bulunup,
Cinsiyet kazanmanın anlamının da,
"İnsanların içinde yaşadıkları durumun adını din koymaları" olmasından kaynaklı olduğunu söylüyor.

Dr.Ali Şeriati adındaki kişi de "Din'e karşı din" adlı kitabında,
yeryüzünde iki tane din olduğunu söylüyor.
1.si için "Tevhid" dini olup "Bozulmamış" olma vurgusu yapıyor,
2.si için ise "Tevhid"i olarak gelip,sonradan müntesipleri tarafından "Asl"ın içine katılan "Bi'dat"larla "Şirk" haline dönüşmüş olan din diyor.
(Trajikomik olan ise Yahudilik ve Hıristiyanlıkla ilgili inanılmaz güzel verileri toplayıp şirke dönüşümü mükemmel anlatıyor ama iş Müslümanlığa gelince "Elin gözündeki çöp'ü gördüğü halde kendi gözündeki merteği" nedense göremiyor )

Bugün Müslüman olduğunu söyleyen insanlar için "Tanrı dostu" olarak anılan her kim var ise,
geçmişte de bunun aynılarının yaşandığı,düşünüldüğü doğru olsa gerek.
İşte o geçmişlerden birisinde,
Nuh döneminde yaşayıp Tanrı dostu şeklinde anılan,düşünülenlerden bazılarının Kabedeki putlardan bazıları olduğu söyleniyor.

Bir zamanlar sitede "Putlar gerçekten kırıldı mı ?" şeklinde bir başlık vardı.
Hala ısrarla,
"Put"ların,
şekilsel olmamakla birlikte,
düşünsel olarak varlıklarını idame ettirdiklerini ve kırılmadıklarını,
düşünüyorum.

Alt 28-05-2013, 12:45
rasa rasa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bir anda san'ki bilği sağanağına tutulmuş ve iliklerime kadar ıslandığımı sandım!. Değerli analiz bilğileriniz için hepinize teşekkür ederim. Özellikle sayın 'mrdragon' nu aramızda görmek beni fazlasıyla sevindirdi.
Alt 28-05-2013, 19:38
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

1.si için "Tevhid" dini olup "Bozulmamış" olma vurgusu yapıyor,
2.si için ise "Tevhid"i olarak gelip,sonradan müntesipleri tarafından "Asl"ın içine katılan "Bi'dat"larla "Şirk" haline dönüşmüş olan din diyor.
(Trajikomik olan ise Yahudilik ve Hıristiyanlıkla ilgili inanılmaz güzel verileri toplayıp şirke dönüşümü mükemmel anlatıyor ama iş Müslümanlığa gelince "Elin gözündeki çöp'ü gördüğü halde kendi gözündeki merteği" nedense göremiyor )
Sayilan dinlerin hepsinde, yasam kulturu acisindan, geldigi koken ve gidisati baglaminda geleneksel uygulamalar din'e karistirildigindan boyle oluyor. Yani

Bidat dediginiz birsey, son derece insansi bir gelenek/uygulama olabiliyor.

Ornegin, mezar ziyaretine giden kisilerin, aglamasi, dua etmesi veya mezardaki kisiyle konustugunu varsayarak ozlem gidermesi vb.

Bunu bir inancli insan da yapabilir, keza bir inancsiz insan da yapabilir.

Sirk dinsel olarak cok ayri bir konu. Ama bidat diye nitelenenlerin bir kismi tamamen yerlesik geleneksel uygulamalardan gunumuze ulasanlar.

Yani bu ayrimi yapmadan bakarsaniz, trafikte seyrederken, karayolundaki lambalarin varligindan dolayi bile, yahudileri suclayip, onlari sirk, bidat vb. dinelr olarak lanse etmeniz isten bile degildir.

Ornek; Ahit sandigi tasinirken, Rab'bin meleginin onden ve arkadan eslik edip, bir tarafi aydinlatip, diger tarafi karartmasi..

Simdi, otoyol lambalari veya yol tabelalari bidat midir, sirk midir veya bunlar da yahudilerin oyunlari midir sormak gerekir tabi, bilirkisilere!?

Konu Neva tarafından (28-05-2013 Saat 19:46 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-05-2013, 20:04
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Bidat dediginiz birsey, son derece insansi bir gelenek/uygulama olabiliyor.

Ornegin, mezar ziyaretine giden kisilerin, aglamasi, dua etmesi veya mezardaki kisiyle konustugunu varsayarak ozlem gidermesi vb.

Bunu bir inancli insan da yapabilir, keza bir inancsiz insan da yapabilir.
Sevgili neva ;

İletindeki diğer kısımları "Bilirkişi"lere bırakıp sadece bu bölümü ele almak istiyorum.
Beni tanıyanlar bilirler "İnsani" olan herşey bana hoştur.
İnançlıdan da gelse inançsızdan da.

Dün akşam Forest Gump filmini bir kez daha sanki ilk kez izliyormuşum gibi izledim
Özellikle de Jenny'nin ölümünden sonra,
ikisinin ağacının altındaki Jenny'nin mezarı başında Jenny ile olan o muhteşem duygusal konuşmasını.

Bu ve benzeri olaylara şekil biçmek zaten tarzım değil.
Bilakis şahsıma ve duygularıma daha çok katkı yaptığını düşünürüm.

Aracı olan putların kırılmasından sonra,
aynı aracılar,
yeni elbiseleri ile piyasadalar.
Derdim o.
Putlardan bahsedenlerin kendi putlarının farkında olmaması durumunadır tespitim.

Kendime kör noktadayım acaba benim de putum var mı ?

Alt 28-05-2013, 22:38
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Sevgili neva ;

Putlardan bahsedenlerin kendi putlarının farkında olmaması durumunadır tespitim.

Kendime kör noktadayım acaba benim de putum var mı ?
Putlarin tamaminin kirilmasi zaten mumkun degildir, ayrica akildisidir da insana iliskin. Zira alismamaya, aliskin yapilar degiliz. Herseye alisabiliyoruz.

Var tabi ki kor noktalarimiz, olmamasi anormal olurdu zaten dogamiz geregi. Normalsiniz yani endise etmeyin. Hala yan dikiz aynasi kullanip, aynalara "objeler gorundugunden buyuktur" yaziyorsak kor noktalarimiz var tabi ki..

360 derece basimizi cevirebilip baktigimizda belki yok olacaklar. Ama bu kez de bakmakla-gormek ayrim problemi yine var olacak. Veya duymak-dinlemek, okumak-anlamak vb. problemler... Zira bunlarda da 360 derece veya panoramik, kusbakisi, bakis sorunumuz var.

Putlar bircok anlamda var olabiliyor, bunun ille de din/tanri icerikli olmasi gerekmez. Kuskusuz din sosyal hayatin bir parcasi ama farkli konularda da bu boyle..Aidiyetlerimiz de,kendi urettiklerimiz de putlarimiz olabiliyor. Halbuki onlara o payeleri bicen de biziz.

Iste kendi putunun farkinda olamamak da boyle bir durum, halbuki kir icini bak, orada yine insani/insanin eyledigini (iyi/kotu) bulacaklar. Oteki onemli unsur da, kendi putuna dair, okumamak veya okudugu halde anlamamayi tercih etme durumu.

Bu insana iliskin tarih akisinda da boyle, bir tanrili dinken, ikili, uclu, besli vb. din haline geliyor, sonra yine tek'e dusuyor. Cogaldigi donemde de piramit'in en tepesindeki ayricalikli tek tanri oluyor.

Mesela ilk insanimsilardaki ilk Tanri, sadece bir renktir. Kirmizi. Kendi turunun dogumunu seyrettiginden, kirmizi renge hayat anlami yuklemis. Sonra surec icinde bu ilahilik, kendi bedenindeki "kan" kavraminda hayat bulmus. Zaman icinde degisim gostere gostere gitmis.

Dusunsenize, adam evine arka duvarini kucucuk kirarak, ecis bucus halde oradan ev'e gidirginde, inandigi tanrinin kendini daha cok takdir edecegini, sevaba girecegini dusunuyor. Sonra insanlar Tarsus'a filan gidip, oradaki gunah deliginden gecmeye calisiyor ecis bucus hale gelip... Kolay gecerse gunahi az, zor gecerse cokmus delik, daraltiyormus.

Kucucuk bir delikten dunyaya merhaba diyoruz, sonra yine belli ebatlarda bir cukura yatay olarak yatirilarak, oradan acilacak delik benzeri pencereden basimiza gelecekleri gorecegine inaniliyor. En basit put mesela bu, hem firavuna lanet edeceksin, hem de firavunun inancini alip, oluler kitabinin etkisiyle yeraltindaki yasami iddia edeceksin.

Obur tarafta da iman ettigini kabul ettigin Tanri sana diyecek ki, yahu ben seni kabzedersem bana geri doneceksin, zaten ben seni gecici kabzettigimde(uyku) toplar, sonra salarim, ama ben sana sahdamarindan daha yakinim, veya yer'e goge sigmam, ama sadece senin kalbine sigabilirim..

E bu celiski..!?

Demek ki yon yok, sag-sol-asagi-yukari yok. E ne diye tepelerde tanri, baba vb. ariyorlar veya oldugunu varsayiyorlar ? Tanri yeraltinda mi yasiyor? Veya bu doktirinlere gore biz insanoglu yerden mi bittik (fide benzeri) ? E oyle de degil, hazir malzeme varmis kullanilmis.

Hani bunu biz uydurmuyoruz da, kitap bu sekilde aktariyor, birileri hala kendi putumu yucelteyim azmiyle otekini putperest ve bidatci ve oyuncu, tuzak kurucu vb. yapmaya ugrasiyor.

E oteki de haliyle guluyor tabi, oyun oynamaksa derdin, haydi oynayalim diyor.. Baska secenek kalmiyor geriye zira..
Alt 30-05-2013, 21:57
Britist Agent MKemal Britist Agent MKemal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Hayır, ama Mustafa Kemal bir Yahudi oyunuydu.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil