Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Çalışma Alanı > Video Çalışmaları

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-07-2013, 18:12
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Hemen bu programın yapılmasını istiyorum!

Bu yeni bir istek değil; daha önceden de birkaç kez dile getirmiştim ama kimse oralı bile olmadı.

İsterseniz ne demek istediğimi, daha doğrusu, ne istediğimi biraz açayım.

Son keşfim hakkında duyurular yaptığım,

The Origin of The Inheritance Culture in Mesopotamia: From Babylonia to Arabia ( 1 2 3 ... Sonuncu Sayfa)

tartışmasından göreceğiniz gibi artık bu konuda bir programın yapılması zorunluluğu ortaya çıktı. Çünkü bu konuda elimizde epey bir birikim oluştu ve artık kesin bilgilerle bir program yapabilme fırsatı elde ettik.

Konu çok geniş arkadaşlar. Eğer en geniş şekilde ele al diyorsanız,

1. Mezopotamya'daki Miras Kültürü

derim. Ama siz, yok bu kadar geniş bir konuyu videoda işlememiz çok diyorsanız, o zaman bunun alt konulardan birini seçebiliriz.

1.1. Yahudilerde Miras.
1.2. Tevrat'ta İlk Oğulluk Hakkı.
1.3. İlk Oğulluk Hakkı'nda "2 Pay" şeklinde yanlış olarak çevrilen "Pişnim" kelimesinin gerçek anlamı ne idi?
1.4. Kuran'daki miras ayetleri Tevrat'tan mı geliyor?
1.5. Kuran'daki miras ayetleri nedir? Bu ayetlere göre miras nasıl paylaştırılır?
1.6. Kuran'daki miras ayetlerinde hata var mıdır?
1.7. Tevrat'ta "Pişnim" kelimesinin anlamı yanlış anlaşıldığına göre, Kuran'daki miras ayetlerindeki "Terake" kelimesi de yanlış mı anlaşılıyordu?

Not: Bu en sevdiğim bölümdür. Tevrat'taki kelime yanlış anlaşılırken Kuran'da böyle bir durumun olması sözkonusu bile değil. Çünkü Kuran, diğer ayetlerdeki "Terake" kelimesinin kullanımı nedeniyle bunun böyle olduğunu bizzat kendisi kanıtlıyor bize.

1.8. Kuran'daki miras ayetlerindeki hata ne idi? Sahabeler bu hatayı nasıl göremedi? Peki ya Harezmi...? Bu konuda 1400 yıldır bize 3 maymun oyunu mu oynandı?
1.9. Kuran'daki miras ayetleri Tevrat'takinin devamı idi? Yahudiler Deuteronomy 21:15-17 ayetlerindeki miras paylaşımını neden aile bireylerine genişletemedi? Yahudiler acaba matematik mi bilmiyorlar mıydı, yoksa bu işin çıkmaza gireceğini gördüklerinden, bu işten vaz mı geçmişlerdi? Yahudileri bu işten alıkoyan zorluk ne idi? Peki bu işi Kuran'da yapanlar hangi çıkmaza girdiler?

1.10. Kuran'daki miras ayetlerinin doğru ifadesi nedir? Kurandaki miras ayetleri doğru bir şekilde ifade edildiği takdirde, miras paylaşım formülü nasıldır?
1.11. Sümer ve Babilliler, Yahudilere göre 2000 yıl ve Müslümanlara göre 2600 yıl önce miras paylaşımlarını nasıl hatasız yapıyorlardı? Neden Yahudiler ve Müslümanlar onların gerisinde kaldılar?

Şimdilik bu kadar yeter. Hepsi birer program yapılmayı hakeden konular bunlar.

Evet, arkadaşlar. Ben sizi program yapımında zorlamıyorum. Siz yukarıdaki konulardan istediğinizi seçebilirsiniz. İsterseniz beraberce bir konsesüsle başka bir konu ayarlayabiliriz.

Örneğin benim favorim;

1.12. Kuran'daki miras ayetlerinin sırrı

programıdır.

Olmuyor arkadaşlar. O kadar mesaj ve arkasından bir de makale yaz. Bu çalışmaların artık seslendirilmesi ve geniş bir kitleye duyurulması gerekiyor.

Evet, program için tekliflerinizi bekliyorum.

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 01-07-2013, 18:19
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben dediklerinden hiç bir şey anlamadım.

Senin yazı stilini bilmeme rağmen konuyu anlayamadım, seni hiç bilmeyenler ne anlayacaklar?

Yalın bir şekilde, hiç duymamış birine anlatır gibi yazar mısın?
Alt 01-07-2013, 20:00
Kıdemli Üye

Shibumi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben dediklerinden hiç bir şey anlamadım.

Senin yazı stilini bilmeme rağmen konuyu anlayamadım, seni hiç bilmeyenler ne anlayacaklar?

Yalın bir şekilde, hiç duymamış birine anlatır gibi yazar mısın?
Shibumi, neyi kastettiğini anlıyorum ama bu, kabul etmek gerekir ki yorucu bir uğraş olur. Yani ben size kalkıp işin basitinden hareketle neyi istediğimi açıklamaya çalışırsam, bu gerçekten sizi sıkabilir.

Ne demek istediğimi bir önceki mesajımda söyledim. Ama sizin isteğiniz üzere biraz basitleştirirsem; Mezopotamya'daki Miras Kültürü artık kabak gibi ortaya çıkmaya başladı. İlk elde "Kuran'daki miras ayetlerinin sırrı" adlı bir program yapılabilir. Çünkü bu konuda elimizde reddedilemeyecek bilimsel bulgulara sahibiz. Eğer Nat. Geo.'nun eline böyle bir imkan geçseydi hemen bir program düzenlerdi diye düşünüyorum.

Nat. Geo.'yu bilirsiniz, incir çekirdeğini doldurmayacak bilgilerle şimdiye kadar birçok program yaptı. Onlar için tek bir önemli şey var: Bir program yapılırken, o programın getirisidir. Eğer program ticari olarak iş yapıyorsa, o programa güzelce bir okey çekilir ve çekimler için hiçbir masraftan kaçınılmaz.

Ben Nat. Geo. gibi fazla bir şey istemiyorum; yalnızca kitleleri aydınlatacak güzel bir program, o kadar. Bunun ötesinde hiçbir beklentim yok. Kitleler ibadetlerini yaparken, "Ha, demek ki Kuran'da konu bu şekilde imiş. Ona göre ibadetimi yapayım. Ne kendimi kandırayım, ne de bir başkasını" desin.

Günümüzde kitlelerin misyonerlik faaliyetleri altında çeşitli medya imkanlarıyla kandırıldığı ve tozun dumana karıştığı, böylece kafaların karıştırıldığı bir ortamda kitlelerin gerçekleri bilmeye de hakları vardır. Burada önemli olan; bilgi bombardımanıyla kafaları karıştırmak değil, kafaları bir seçim yapmaya zorlamaktır. Bu yapıldıktan sonra zaten gerisi bir çorap söküğü gibi gelecektir.

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 01-07-2013, 20:21
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.upuat;Edip Yüksel gibi kendi kendinize video çekerek bilgilerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz
Alt 01-07-2013, 20:24
Kıdemli Üye

NOLAN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.upuat;Edip Yüksel gibi kendi kendinize video çekerek bilgilerinizi insanlarla paylaşabilirsiniz
Peki Luxenberg neden aynı şeyi yapmadı?

Bu iş çok riskli dostum. Bu program için başka birini kullanmak en doğrusu bence.

Alt 01-07-2013, 20:32
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki Luxenberg neden aynı şeyi yapmadı?

Bu iş çok riskli dostum. Bu program için başka birini kullanmak en doğrusu bence.
Madem gizlenmek istiyorsunuz,maske kullanabilirsiniz
Alt 02-07-2013, 13:00
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Upuaut, video çekerken görülmek istemiyorsan mesela sadece sesini kullanabilirsin. Yani ses kayıtı yapıp anlatım yapabilirsin, sonra da videona konuyla ilgili görseller eklersin, hatta özet yazıları yazıp öyle hazırlayabilirsin.

Bu konuda istersen sana yardımcı olurum. Sadece bir video olacak ve en çok 5 dakika olacak.

Senin yapman gereken şeyler:

-Anlatmak istediğin bir alt konu seçeceksin (veya tüm konunun kısa bir özetini hazırlayacaksın)
-Videoda seslendirilmesini istediğin metinleri hazırlayıp yazacaksın
-Buna ek olarak seyircilerin videoda okuyabileceği kısa özet cümleler hazırlayacaksın
-Konuyla ilgili istediğin görseller bulacaksın ve hangi sözlerde hangi görsellerin kullanılacağını belirleyeceksin. Kısa ve öz cümlelerin hangi resimlerde yazılmasını istediğini belirleyeceksin.
-Arka fon için istediğin ve sevdiğin bir müzik parçası seçeceksin (bu videona tabi müzik istiyorsan)

Sen yukarıdakileri yaparsan ben de bunları birleştirip sana bir video yapacağım. Metni kendin okumak istiyorsan ses kayıtı yapacaksın, yok eğer sesinin de bilinmesini istemiyorsan senin yerine metni ben okuyacağım.

Bu kadar..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil