Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-11-2011, 20:43
Özgürcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özgürcan Özgürcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Bir Kurban Bayramı Daha...

Artık her sene alıştık ancak yine de göreceğimiz katliam yine de iç gıcıklayıcı. Kanlar içindeki kirli kesimhanelerde seri üretim kesilen hayvanlar ve kan... Çocukluk günlerimden beri hep gözümün önündedir ilk kurbanlık kesimini izleyişim... Gelin kurban etmeye en kökünden bakalım;

Kurban etmenin kökeni Hinduizm'e dayanır.
http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_sacrifice
Sonradan Sümerlilerde görülmüştür. Tanrı Enki, dini ibadet olarak yılın bir ayı inek ya da kuzu kurban edilip Ziggurat'lara verilmesi gerektiğini söylerdi.Ayrıca İbrahim'in kurban hikayesi Sümer kaynaklarında isimleri değişmiş olarak bulunuyor (Bknz, Eski Şark Eserleri müzesindeki 21. tablet ve Sn Muazzez İlmiye Çığ'ın "Kur'an, İncil ve Tevrat'ın Sümer'daki Kökeni" Kitabı 'Kurban' bölümü );
Hemen Ardından İsraillilerde, Yahudilerde görülüyor. Ayrıca Hitit geleneklerinde ve Yunan Mitlerinde de varolduğu biliyor.

Arap Cahiliye devrinde ise iyi olaylar sonucunda Deve kurban edilmesi yaygın bir gelenekti (bknz. Turan Dursun "Kulleteyn" Kitabı)

Helal Kesim Konusu
Helal kesim, direk olarak omurgadan, en can acıtan ve felçleyen yerden bir kılıç veya bıçağın hayfvan boğaına girmesiyle oluyor. Bu yüzden aslında sinir hücreleri kasılıyor ve et daha sert oluyor. Et ne kadar sertse hayvanın o kadar canı yanmış demektir...
Avrupa Kesim Sistemi;
Avrupa'da elektroşok ile hayvan boğazına acısız kesim yapılıyor. Açıkçası bir vejeteryan olmayı isterdim ama et yemeyi seviyorum...
Her neyse...
Bahsedilen Helal kesin, doğru olan kesim mi? gibi sorularla kendimizi yormak yerine şu soruyu sormalıyız bence:
Ete gerçekten ihtiyacımız var mı acaba?
Şu anda etten çok parasal veya başka çeşitli yardımlara ihtiyacı var inanlarımızın. Darüllaceze'de geçen sene Dedemle beraber kuzu kestiğim için biliyorum, Darülaceze'deki görevlilerle konuşuyoruz, O kadar fazla et geliyormuş ki, bir sene boyunca her yemekte et yiyorlarmış...
Bu açıdan bakıldığında, evet Kurban Bayramı felsefesi doğru bir felsefedir, ancak her şey gibi din de kendini güncellemelidir, güncellemek zorundadır...
Saygı ve Sevgiler...
İyi tatiller...
Özgür
Alt 04-11-2011, 20:48
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yılın kurban bayramı şarkısı

Alt 04-11-2011, 20:49
semiramis semiramis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turkiyede kasap ve marketlerde satilan etler helal kesim mi? Avrupa usuluyle kesenler var mi ornegin bazi firmalar daha pratik ve hizli olmasi acisindan tercih ediyor olabilirler mi? Helal kesimin yapilisini ogrenince birden kotu oldum da.
Alt 05-11-2011, 00:48
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende yazarım özgürcan kardeş..
İşte sümerliler kesmiş ilk sonra lidyalılarda yapmış bu ibadeti sonra bize kadar gelmiş..ee sonuç..Koca bir masall...Sen sümerlilerle irtibata geçtin yada görüşüyosun yada diğer uygarlıklarla..Kanıt göster..Sadece yazılar tozlu raflarda hiçbir geçerliliği olmayan yazılar kitaplar..

Heep zaten Kuranı Kerimde size göre eski uygarlıkda anlatılan masallar var..Bu kitap size göre Hz Muhammed tarafından yazılmış hemde çok düz birşekilde çelişkilerle dolu bildiğiniz gibi değil..Hayatında arapçanın a sını bilmeyen sizler diyanet işlerinin meallerini kopyala yapıştırla yorum yapıyorsunuz..ama milyarlarca arapça bilen insanlar böyle bir çelişkiden bahsetmiyor siz bahsediyorsunuz...

Hz Muhammed bence bir kitap yazıcak olsa böyle bir kitap yazmasındaki amaç ne olurdu anlamış değilim..?
Eski uygarlıklarda geçen maslalları neden anlatsınkı?

hem inandırıcı olmak için hani Muhammed yazar ya kendi neden uyduruk orjinal olaylar yazmamış neden sizin söyleminizle bu eski masalları kitabında yazsınki neden?

Bu mantık dışıdır..

Kuranın Allahın kelamı olmadığını savunmak nedir biliyormusunuz sadece kendini kandırmakdır...İbadet etmek zor gelebilir etmeyebilirsiniz inanan insanlardanda ıbadet etmeyenler var..ama tutupda Kuranı Kerim uydurma derseniz müthiş bir saçmalık örneği sergilersiniz..

.Kurbanın bir başka amacı insanları bu hayvana tapmalarını önlemekdir..Geçmiş dönemlerde ve halen bu hayvanların kutsal sayıldığını herkes biliyor...Kurbanın kesilmesinde birçok anlam ve ibadet vardır, bunlardan diğeride ben size rızık veriyorum size kurban veriyorum sizin emrinize bu hayvanları veriyorum der Allah ,

Aslanda geyiği paramparça ederek yer ee Aslan çok kötü bir hayvan mı diyeceksiniz..
İnsanları kurban edenler varmıda siz Bir ineği neden kurban ediyorsunuz diyebiliyorsunuz..Eğer insanlarıda kurban etselerdi bizde bu hayvanlara yazık derdik..çünkü İnsan için herşey,, bu dünya insanlar için dönüyor..İmtihan insanlar için hayvanlar için değil..Belkide kurban edilen hayvan hiç acı çekmiyor nerden biliyorsunuzkii..
Alt 05-11-2011, 01:06
Üye

Acı çektiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. NTV Bilim'de bir makalede okumuştum. Tüm memeli hayvanların insanlarla aynı oranda acıyı hissettiği kanıtlandı. Ayrıca kanıt diyorum, git Gülhane'ye Arkeoloji ve Şark eserleri Müzesi'ne, çevirileri bir oku...
Şurada belirtmiştim;
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=25412

Ha o çevirilere ve tabletlere eski, masal diyorsan kendi kutsal kitabını açıp okumanı tavsiye ederim,
http://www.agnostik.net/viewtopic.ph...+hud+ku%C5%9Fu

Aslan vahşi bir hayvan, geyiği parçalıyor diye bizim de doğayı parçalamamız gerekmiyor. Kesimhanede ağlayan bir boğa gördün mü hayatında? Ben gördüm...

Muhammed'den önce incil ve Tevrat bu hikayeleri yazıyor ve bu hikayerel o civarda zaten nesilden nesile geçerek biliniyor, Muhammed de yazarak pekiştirmiş oluyor. Hatta o yüzden "onu biz yolladık biz gönderdik" diyor...
Milyarlarca arapça bilen insan derken kimden bahsediyorsun? Toplamda 1 buçuk milyon Müslüman var ve onun 1 milyarı arapçayı normal dil olarak kullanıyor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_by_country
O ülkelere bakarsan da sorgulamayan, üniversite mezunu az olan devletler. Bu bence yeterince açık...
Saygılar...
Alt 05-11-2011, 01:22
undersun undersun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilim ancak hücresel olarak acıyı ancak ispatlayabilir bu zaten hücrenin canlı organizmasının kuralıdır..

Önemli olan hissetmekdir..Hissettiğini nasıl anlayacaksınkii..

Elbetde canı çıkan bir hayvanın gözünden yaş gelebilir..Her canlı ölümü tadıcakdır..fakat ölümün nasıl bir acı olduğunu bilen ve tecrübe eden olmadığı için hayvanların yada insanlarında nasıl bir hissiyatla acı çektiğini savunamazsın..

senin mantığına göre hayvan eğer tepki vermezse gözünden yaş gelmezse kaçmak için çabalmazsa hatta kesilirken gülerse acı çekmemiş olur ve sen iman edersinki oldu olucak ahiretide görde olsun bitsin bu ne saçma bir mantıkdır

Haşa Hz Muhammedin işi yokda daha önceki masalları anlatıp insanları doğru yola getirmeye çalışsın ..Peki 1400 senedir neden böyle bir kitap yazılamıyor ..Son olarak Kuranı Kerim yazıldı..neden sonrası yok bunun.. 1400 senedir milyarlarca insan olmuştur heralde..Dikkat ettiysen bu sırada dikkat çekici Tevrat ve incil bu masalları yazıyor sonrada Kuranı Kerim ama sonrası yok ne kadar ilginçç...Neden bu kadar bilim adamı halen İsanın Allahın oğlu olduğunu bilerek hristiyan olduğunu nasıl açıklayacaksın..Dememkki gerçekden Hz İsa Annesiz doğdu..Buzamana kadar bu masall nasıl geldi..Bu kadar insan nasıl bu masala inandı..Bunu nasıl açıklayacaksınız???
Alt 05-11-2011, 02:11
Üye

Hücresel acıyı hissederiz sevgili endersun. Acıyı hissetme mekanizmamız ruh vb değildir, nöronların patlamasından ya da uyarı göndermesinden dolayı canımız acır.

Hayvanın canı çıkmamıştı, bağlanmıştı bir demire, ben de yanındaydım. Dedem, o çok saygı duyduğum dedem, "bizim hayvana emanet oluver öğgür" demişti bana ve bıçak almıştı. Bu sırada yanımızda bir koyunu öldürdüler, kanı benim suratıma sıçradı, etraf zaten kandı. O anda anırmaya başladı boğa, kaçmak için yelltendi. Gözlerinden yaş aktı
Allah o kadar müthiş bir düzen kurmuş ki hayuvanlara acıyı, can acısını ağlamayı oluşturmuş...
O zaman çocuktum, 9 yaşındaydım ama o an beynimden hiç silinmedi...

Yazıldı,
Pastafarian İncili.
Tamamiyle aynı öğütleri veriyor. Tek fark, evrenin yaratıcısının bir Uçan Spagetti Canavarı olduğunu savunuyor. Ha "Onu ge, o dalga geçmek" dersen bahai kutsal kitabı var. Baha-i Akdes
http://tr.wikipedia.org/wiki/Kitab-%C4%B1_Akdes
Yanılmıyorsam bir 50 milyon kişi tarafından benimsenen Bahai inancı, en son semavi din olduğunu iddia eder ve diğer tüm kutsal kitaplarla aynı ana fikri ortaya koyan, oruç ve yoga ibadeti barındıran bir din önerir...
Yazılmış yani 1400 yıl içerisinde

İnsanları masallara inandırmaktan daha kolay ne var sevgili undersun
Bir insan, Büyük Patlama ve Doğal Seçilim mekanizmasını araştırmak yerine basitçe - Stephen Hawking'e göre küstahça - "Tanrı Yarattı" demeyi daha kolay buluyor...
Çünkü öteki türlü her şey açık.
her Şeyi Allah yarattı... Böyle ZINK dedi ve oldu... çok basit...
Alt 05-11-2011, 02:32
cinsan cinsan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Gıda mühendisliğinde et "en iyi gıda", "hayati gıda" diye hala okutuluyor. Etin neresinde hayat buldu bu bilim anlamadım hala. Hayat alarak, hayat bulmak olur mu ya.

Alt 05-11-2011, 02:46
Üye

Şu manzarayı görünce et yemeyi hepten bırakmak geldi içimden...
REZALET!
ama başka türlü de nasıl olacak ki... çıkamıyorum bu işin içinden!

Her ne kadar yukarıdaki sistemde de inek ölüyorsa da, helal kesimdeki gibi kan fışkırtarak değil, son teknolojide.
Hayvanı öldürmenin savunması olamaz ama hangisi daha kötü dediğimizde helal kesim oluyor.
Umarım en kısa zamanda yapay protein üretilir ve ben et yemeyi hepten bırakırım...

Konu Özgürcan tarafından (05-11-2011 Saat 02:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 05-11-2011, 05:26
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mc donaldsin ürünleri

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil