Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-02-2005, 16:11
kitapsiz kitapsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İnsan ile kurt...

O gece hayvanseverler uyumadılar.

Bu sefer bir kurt için ağladılar.

Geçen gün Kurban Bayramı’nda koyunlar için ağlamışlardı, bu sefer bir kurt için...

Ayağına kalın zincirler vurmuşlardı. Dişlerinin arasına bir odun parçası yerleştirip çenesini sımsıkı bağlamışlardı.

Yaralı ve bitkindi.

Suçu; kar altında aç kalınca, çöplüğe kadar gelip yiyecek için çöpleri karıştırmaktı...

Zincirlerle bağlı ve yaralı kurdun üzerine, çoban köpeklerini salıp parçalattılar.

Bir ara kurt gözlerini açtı...

Korkudan ve çaresizlikten bu kadar büyümüş gözler görmemiştim.

Sevgili Savaş Ay’ın programında bu görüntüleri izleyen bir hayvansever okurum, ‘O gece sanki yer-gök göz oldu’ dedi.

*

Kurda işte bunları yapan ‘insanlara’ bunu anlatamam.

Birkaç hafta önce koyunlar-kuzular için ağlayanların, o gece koyun ve kuzuların düşmanı kurt için niye ağladıklarını...

Çünkü anlamazlar...

Doğası gereği ‘kurt’ olan ve ‘kurt’ olarak yaratılan kurdun, o korkudan büyümüş gözleri de belki aynı soruyu soruyordu:

‘Niçin?..’

Oysa; koyunun koyun, kurdun kurt olarak yaratıldığı dünyada, bu kültür ‘insan olmayan insan’ yarattığı içindi.

*

Kurtlar kurt olarak, koyunlar koyun olarak doğarlar.

Ama insan ‘insan’ olarak doğmuyor.

Bilinçlendirilip, öğretilip, eğitilip terbiye edilmediği zaman insan ‘insan’ olmuyor.

İşte böyle acımasız, merhametsiz, akılsız, saygısız bir yaratık oluveriyor.

Ama asla ‘insan’ sayılmayan bir şey...

*

O gece iyi insanlar uyumadılar.

Yer-gök kurdun gözleri olmuştu.

Hem kuzuya, hem kurda ağlayacak kadar yüce ruhlu hayvanseverler, şimdi ellerinde dilekçeler-kasetler-kanıtlar AB mahkemelerine gidiyorlar.

Bu ülkede bakanlar-valiler-kaymakamlar-belediye başkanları varken, ‘insanı’ elálemin ülkesinde aramak için.

İnsanı...

06.02.2005
Bekir COŞKUN
Alt 06-02-2005, 18:14
ali oktay
Üye Değil

Muthis bir kompozisyon.Daha ne denilebilir ki? Bazan kiskaniyorum BCnin yazdiklarini.

Uygar ulkelerde yerel faunayi korumak icin milyar dolarlar harciyorlar,Yellowston''da kurtlarin koku kurudu diye ozel istasyonlar kurdular.Biz Anadolu kurdunu yok ettik,tilkilerini zehirledik topluca.Gecen sene arabamla Bursadan donuyordum,gecenin yarisinda ormanda asfaltin ustunde bir tilki cesedi gordum,indim baktim olmustu ama darbe falan yoktu,yol kenarina aldim devam ettim yola,otuz metre otede bir tane daha,bir tane daha,bir tane daha...Tam yedi tane zehirlenmis tilki cesedi buldum.Hayvanlar zehirlenince kendilerini yola atmislardi anlasilan belki bir umut belki de acidan kurtulmanin bir yolunu aramak icin.Ankaraya varincaya kadar kendime gelemedim.Kufretmekten.Bu topraklar bize layik degil sanirim,ormanlari yok ettik,kardelenleri,laleleri,safranlari yok ettik,ceylanlari,geyikleri,ayilari yok etik,kedileri kopekleri bile yok etmekteyiz.Gecenlerde Anadolu sirtlani diye bir sirtlan turu cikti basinda bir iki cift kalmis.İnanamadim gozlerime,Afrika disinda sirtlan yasayan tek ortadogu ulkesi burasi.Kimin umurunda?Etinden sutunden yararlandiklari hayvanlara bunca eziyet eden bir millet kurda kusa acirmi hic?Ankaranin Kizilayindan gecemezdiniz eski sonbaharlarda,aksam uzerileri ciplak agaclarin tepesi simsiyah yaprakla kaplanirdi sanki,ciglik cigliga agacin dalinda bir yer kapma yarisi yasanirdi, yagmur gibi sigircik pisligi yagardi,bazan sikayet bile ederdik,simdilerde bir tane bile yok,oyle uzuluyorum ki,keske olsalardi da caddelerden yuruseydik diyorum.Bir tane bile Anadolu kumrusu goremiyorum ortalarda onlar da tuketildi.Her cocugun elinde bir sapan olurdu bir vakitler,simdilerde pek goremiyorum artik.Devletin hicbir politikasi yok malesef.Ulke kar altinda su gunlerde,bu kuslar bocekler,kopekler,kediler ne yer ne icer diye dusunen yok.Ekmek uretiminin yarisi cope gidiyormus ulkemizde bunlar bir merkezde toplanip hayvanlara ulastirilamaz mi acaba? daha cok dindarlarin uzerine dusmez mi bu gorev? yoksa onu yaratan allah rizkini da verir mantigi mi gecerlidir.Onlarin yasam alanlarini alabildigine daraltmadik mi?gaspetmedikmi?onlara borclu degilmiyiz?
Gectigimiz ay fabrikadan iki adet Doberman kopegimiz calindi,ellerimde buyutmustum,calanlar bakmak icin calmis olsunlar diye dusunuyorum ama kendimi kandiriyorum.Alcaklar uretip satacaklar biliyorum.İnsan yavrusunu calan,kurbanlik koyunu,danayi calanlar kopegi mi calmayacaklar?O hayvanlar bana oylesine baglilardi ki kimbilir ne kadar psikoza girmislerdir,dusunen yok.İzlerini bil bulursam yapacagimi biliyorum.Onlari caldiklari kulubeye kapayacagim bir hafta.Kopek yali ile besleyecegim namussuzlari.
Bu cografyada hayvan olarak bile yasamak zor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil