Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-01-2006, 13:05
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İslam / Bilim Ve ''Müslüman Mucitler''

Yazının tamamı Başka bir siteden Troger adlı arkadaşa aittir..Kendisini buraya davet ettim. Umarım gelir.. Ve yazısını tamamlayabilir

-MuTeZiLe-
-

Dogal olarak Islam medeniyeti rasyonel dusunceyi tumuyle cope atmadan once dunyanin bilgi birikimine onemli katkilar saglamistir. Bu katkilar iki dalda oldu. Birincisi Yunan klasiklerinin korunumu, tercumesi, ve batiya iletimi. Digeri ise yeni buluslar. Ancak verdigin listede onemli hatalar var. Islam medeniyetinin bilime katkisi savunurken biraz gercekci olmakta fayda var:

"Trigonometriyi ilk bulan alim Battani" demissin. Trigonometrinin tarihi Islam doneminden epey oncesine, Hindistan'a, eski Misir'a ve eski Yunan'a dayanir. Mesela eski Yunan doneminde Hipparchus ve Ptolemy'nin trigonometriye onemli katkilari olmustur. Bahsettigin Nasiruddin Tusi ise trigonometriyi matematikte ayri bir disiplin olarak goren ilk kisi.

"Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni" ve "Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler" demissin. Bu ifadelerin ikisi de yanlis. Dunya'nin dondugu ve heliosentrik gunes sistemi modeli eski Yunan'da biliniyordu. Dunya'nin cevresinin olcumu ise gene eski Yunan ve Misir'da yapilmisti, Islam doneminden yuzyillar once.

"Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini" demissin. Ehem, Arsimed (Archimedes 298-212 B.C.) sana birsey hatirlatiyor mu? "Eureka!!!" filan?

"Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm" demissin. Bu tumuyle uydurma. Verem mikrobunu (Mycobacterium tuberculosis) 1882'de Robert Koch buldu. 1905'te de bunun icin Nobel tip odulunu kazandi.

"Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani" demissin. M.O. 28 yilinda Cin'liler bu konudaki ilk gozlemleri yapan insanlar. Spesifik olarak "gunes lekesi" lafini onlar ilk kullananlar.

"Fosforu ilk bulan alim Beşir" demissin. Fosforun Romalilar zamaninda bilindigi iddia edilse bile, ilk hazirlanisi 1699'da Alman simyaci Hennig Brandt tarafindan gerceklestirildi (Bu kaza ile oldu. Brandt felsefe tasini bulmak icin sidik damitmaya kalkti, yerine fosforu buldu).

"Mikrobu bulan alim . Akşemseddin" demissin. Bakterileri ilk "gozlemleyen", dolayisi ile bulan kisi Antony van Leeuwenhoek (1683). Pasteur ve Koch daha sonra bakterilerin bir kisminin patojen oldugunu gosterdi.

"Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri" demissin. Terim olarak sibernetik ilk olarak Plato tarafindan kullanildi. Makinelerin olmadigi bir zamanda Ismail El-Gezeri'nin nasil sibernetigi kurdugunu da acikca merak ediyorum. Isin kotusu bu konuda sen Saeed hicbirsey soyleyemeyeceksin...

"Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan" demissin. Bu bahsettigin sahis bir kitabin icindeki bir cumlede atomun parcalanabilecegini soylemis, hicbirseye dayanmadan ve spekulatif olarak. Yoksa atomun parcalanabileceginin gosterilmesi 1938'de Otto Hahn, Fritz Strassman, ve Ilse Meitner tarafindan gerceklestirilmistir.

Daha devam edebilirim ama yoruldum. Bir davayi ispat etmek icin carpitma ve yalana basvurmak her zaman icin tehlikelidir. Bu forumda ise olumculdur. Bundan sonra birseyler yazmadan once gecerliligini arastirirsan ikimize de iyilik etmis olursun.

sevgiler,

Troger
Alt 25-07-2010, 03:39
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Güncelleme

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 25-07-2010, 17:55
üye001 üye001 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

müslümanların bir dönem bilimin öncüsü olduğu bi gerçek batılılar bazı buluşları kendilerine mal eder o ayrı.Verilen örneklerin hangileri doğrudur bilmiyorum ama sonuç olarak bunlar yanlış olsada müslümanlar bir dönem bilimde öncüydü.
Alt 25-07-2010, 18:27
Super Moderator

üye001´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
müslümanların bir dönem bilimin öncüsü olduğu bi gerçek batılılar bazı buluşları kendilerine mal eder o ayrı.Verilen örneklerin hangileri doğrudur bilmiyorum ama sonuç olarak bunlar yanlış olsada müslümanlar bir dönem bilimde öncüydü.
bununla alakalı bir ön araştırmanız varsa ve bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Zira yazılanlar havada kalmasın

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Alt 25-07-2010, 18:33
Üye

Bununla ilgili olarak bu forumun evrim bölümünde ken miller in evrimle ilgili bir sunumu var sabit konu,sanırım böyle etkin bir üye olarak o izleği izlemişsinizdir.Oradada islam dünyasının bir dönem bilimin öncsüü olduğundan bahsediyor bir kısımda.Hem endülüs emevi devletiyle ,abbasi devletiyle ilgili olarak tarih bilgilerinizi hatırlamanızda bu konuda size yardımcı olur(:
Alt 25-07-2010, 19:08
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

benim bildiğim en iyi müslüman mucit el cezeri. şırnak'ın cizre ilçesinde doğmuş, hatta cizre ismi de cezeri'den geliyor diye biliyorum.

http://en.wikipedia.org/wiki/Al-Jazari
http://en.wikipedia.org/wiki/Robot#History
http://artificialintelligence.suite1...a-by-al-jazari
Alt 25-07-2010, 21:00
Super Moderator

Bununla ilgili olarak bu forumun evrim bölümünde ken miller in evrimle ilgili bir sunumu var sabit konu,sanırım böyle etkin bir üye olarak o izleği izlemişsinizdir.Oradada islam dünyasının bir dönem bilimin öncsüü olduğundan bahsediyor bir kısımda.Hem endülüs emevi devletiyle ,abbasi devletiyle ilgili olarak tarih bilgilerinizi hatırlamanızda bu konuda size yardımcı olur(:
Haklısınız o dönemde mezopotamya ekonomik olarak baya hareketli bir ortama sahipti, özellikle yahudilerden dolayı.

Ama maalesef gayrımüslimler, şu anda tüm insanlığa yön veren herşeyi icad etmiş ve hala da icad etmeye devam ediyor.

İnsanların başarılarını dinlerine maal etmeyelim, yoksa kuranın lanetlediği yahudiler hepimizin ağzını kapatır üzerine mum diker

Burada rahatsız eden en büyük nokta, sanki müslüman olunduğu için bilim icat yapılmıştır.

müslümanlık bu dünyanın sınav olduğunu söyler, arabistan dünyanın en zengin ülkesi ama halkın %40 ı okuma yazma dahi bilmiyor, inançlı kimseler sinir hastalıklarına sahip insanları tedavi ettirmektense, zincirle barakalara bağlıyor ve cin muskası takıyorlar boyunlarına.

Muska takarak kötülükleri hastalıklar, engeller gerçekten kovulsaydı, o cinlenmiş denen insanlar iyileşir, okunmuş kalemlerle sınava girenler 1. olur, hastanelerde doktor yerine imam ve tıp okulları yerine imam hatipler dolar taşardı.

Leonardo da' Vinci araplardan etkilenmiş, ama dünyanın en önde giden eserlerini araplar değil Leo yapmış maalesef.

Mesele budur.

Alt 25-07-2010, 21:16
Üye

nova´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haklısınız o dönemde mezopotamya ekonomik olarak baya hareketli bir ortama sahipti, özellikle yahudilerden dolayı.

Ama maalesef gayrımüslimler, şu anda tüm insanlığa yön veren herşeyi icad etmiş ve hala da icad etmeye devam ediyor.

İnsanların başarılarını dinlerine maal etmeyelim, yoksa kuranın lanetlediği yahudiler hepimizin ağzını kapatır üzerine mum diker

Burada rahatsız eden en büyük nokta, sanki müslüman olunduğu için bilim icat yapılmıştır.

müslümanlık bu dünyanın sınav olduğunu söyler, arabistan dünyanın en zengin ülkesi ama halkın %40 ı okuma yazma dahi bilmiyor, inançlı kimseler sinir hastalıklarına sahip insanları tedavi ettirmektense, zincirle barakalara bağlıyor ve cin muskası takıyorlar boyunlarına.

Muska takarak kötülükleri hastalıklar, engeller gerçekten kovulsaydı, o cinlenmiş denen insanlar iyileşir, okunmuş kalemlerle sınava girenler 1. olur, hastanelerde doktor yerine imam ve tıp okulları yerine imam hatipler dolar taşardı.

Leonardo da' Vinci araplardan etkilenmiş, ama dünyanın en önde giden eserlerini araplar değil Leo yapmış maalesef.

Mesele budur.
Ben müslüman oldukları için icat ettiler demedim,sadece bi gerçekliği ortaya koydum(:Aslında bakarsanız islam dininde imamların tedavi gibi ne bi y etkileri ne bi sorumlukları var o yüzden kıyaslamanızıda doğru bulmadım(:
Muska vs.. de kuranda geçen takın iyileşin veya hadislerde geçen şeyler değil en azından ben öyle bilmiyorum,batıl inanç diye onlara deniyor(:
Alt 25-07-2010, 21:34
Super Moderator

Ben müslüman oldukları için icat ettiler demedim,sadece bi gerçekliği ortaya koydum(:Aslında bakarsanız islam dininde imamların tedavi gibi ne bi y etkileri ne bi sorumlukları var o yüzden kıyaslamanızıda doğru bulmadım(:
Muska vs.. de kuranda geçen takın iyileşin veya hadislerde geçen şeyler değil en azından ben öyle bilmiyorum,batıl inanç diye onlara deniyor(:
Şimdi siz yazdıkalrımdan bunumu anladınız, da'vinci den tutun yahudi bilim adamlarını atlayın ve gidip muska yazısının peşine takılın.

Çünkü kaçış yolunu sadece oradan bulabildiniz, neyse devam edelim.

Size musaka yazan 150 tane imam telefonu verebilirim, hepside allahın sevgili kuludur ha bisürü olayı çözmüşlerdir, hatta internettede çalışırlar durun bir link vereyim.

Din adamlarının bu tip olaylara karşı yaklaşımı hep aynıdır.

Hristos, şeytan çıkarır-Müslüm, muska bağlar.

Çevremdeki olaylar sizin dediklerinizle uzak yakın alakasız. Gördüklerim ile anlattıklarınız birbirini tutmuyor !

Sizemi inanalım, gözlerimizemi! ?

Alt 25-07-2010, 21:39
Super Moderator

http://www.lahuti.com/forum/index.php

buyrun ne ararsanız ve hepside allah rızası için, http://www.medyumburak.com/is-sans-ve-kismet-acma.html

arayın adamı imam çıkacak karşınıza şaşırmayın.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil