Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-07-2009, 20:24
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ama okumadan alim, yazmadan katip olunacağına inanıyorsun.
hayır sadece okuyarak alim yazarak katip olunmayacağını söylüyorum.. kendinden birşey katamadığın sürece yüzlerce yılın papağanlığını yaparsın sadece.. bugün varolan bilgiler yukardan tanrıdan vahiyle gelmedi.. senin gibi benim gibi insanlar derin düşünce sayesinde bu açılımları yaptılar..

Bu felsefi bir tartışma. Bunu itiraf edip sonrasında da o kadar edebiyat parçalamanın nedeni, felsefeyi okumadan bilirim demekten başka nedir ki.
benim derdim felsefe kafesinin içinde kalmak değil.. varoluşu sorgulamak, varolan gizemi çözmeye çalışmak.. yaşamımda bana keyif veren bu.. evet en basit felsefe kitabını okumadım ve sevmem de.. siteye ilk geldiğim günlerde aydoe de benzer biz soru sormuştu, bir konu hakkında fikrimi sormuştu, ve ona da aynı cevabı vermiştim..

felsefeyi okumadan bilirim gibi basit ego oyunuyla işim olmaz.. ben de herkes gibi bir çok şeyi okudum okurum da.. bunların içinde felsefi temelleri içeren kitaplar yoktur mesela.. ama bu bana yetmez.. meditasyon yaparak özvarlığa yaklaştıkça derin düşünce sahibi olur sezgi algı dünyasına girersin..

meditasyon yapmadan önce burda yazdıklarımın binde birini bir araya getirip yazamazdım.. burda yazdığım şeyler okuyup öğrendiğim zihindeki depodan değil kendi gözlemlerim, algılarım, sezgilerim sonunda ulaştıklarım.. bunu zaman zaman forumda belirttim..

Paslıçivi senin kelimelerle oynamaya çalışman bir başkasını neden ilgilendirsin ki, üstüne üstlük yanlış.

Bırakın şu gereksiz söz sarfiyatını.
malımızı kimseye zorla kaktırmıyoruz.. forum kuralları içinde kendi ulaştıklarımı paylaşıyorum herkes gibi.. kimse kimseyi okumak zorunda değil.. beğenmiyorsan, söz sarfiyatı olarak görüyorsan okumazsın olur biter..

benim senin yazılarını okumadığım gibi..

Alt 07-07-2009, 06:51
Kıdemli Üye

teistlerin ve ateistlerin ortak bir noktası vardır..

her ikisi de tanrı ekseninde zıt kutuplardadır..

ortak noktaları tahammülsüzlüktür..

bir teist tanrısızlığa tahammül edemez.. o yüzdendir ki, diğer teizm dinleriyle, deizmle, panteizmle, agnostizmle pek uğraşmaz.. onun derdi ateistlerledir.. ateizmin savunduğu tanrı yoktur ve ölüm sonrası yaşam da yoktur, dolayısıyla yaşamdaki adaletsizlikler herkesin yanına kar kalır.. bir teist buna tahammül edemez.. varolan inancından şüpheye düşse bile nonteizme geçemez başka bir teist dine geçer... onun için bir tanrı olsun da nasıl olursa olsundur, evrende sahipsizliği kabul edemez..

benzer şekilde bir ateist de tanrının varlığına, olasılığına dahi tahammülü yoktur.. kesin tanrı vardır diyen teizmle dişe diş mücadele ederken insana karışmayan, hesap sormayan bir tanrı olasılığına bile tahammül gösteremez, o yüzdendir ki hem deist hem panteist hem de agnostiklerin tanrı olasılıklarına şiddetle karşı çıkar.. evrende kendisinden üstün bir varlığın sahipliliğini kabul edemez...

teist istiyor diye bir tanrı olmak zorunda olmadığı gibi ateist istemiyor diye bir tanrı olmamak da zorunda değildir.. varoluş sizin emellerinize bakmaz.. insanoğlu basit aciz bir canlıdır varoluş karşısında..

binlerce yıllık insanlık tarihinde ne inançlar felsefeler üretilmiştir ama yeri ve zamanı geldiğinde varoluş hepsini yerle bir etmesini bilmiştir..

varoluş koskoca bir gizemdir, bulmacadır.. sevseniz de sevmeseniz de bu böyledir.. ama herkes hayır gizem değildir, budur diyerek derin uyku halinde ömrünü tamamlamaktadır..

varoluştan korkmayın, özvarlığınıza inebilirseniz gizemi büyük bir coşkuyla yaşarsınız.. ve zamandan, sizi hasta eden zihinden arınırsınız..

Alt 07-07-2009, 13:30
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Senin dertlerinin, nasıl aydınlandığının kimseyi ilgilendirmediğinin farkında değilmisin. O kadar kendinle ilgilisin ki, bütün derdin nasıl etsem de kendime bağlasam. Ve bu çok açık olduğu halde küçük ego oyunlarıyla işim olmaz diyorsun, dön bir bak son iki iletine konuyla ne ilgisi var. Öncekilerde farklı değildi ya.

Meditasyon yapacağına aç da iki satır oku, emin ol daha çabuk aydınlanacaksın. Tembel Hint, Çin meditasyon saçmalıklarından da kurtulursun.
Alt 07-07-2009, 13:42
Kıdemli Üye

bu forumda kimlerle tartışmadım ki.. paolodan karadenizliye hakdoğandan abdülkadire..

ortada bir takım fikirler düşünceler görüşler var. bunları tartışıyoruz..

fakat önünde sonunda gelinen nokta karşımdaki insanın ya kaçması ya savrularak kilşisel saldırılara geçmesi..

qw19 .. sen de sadece onlardan birisin..

al topiğin senin olsun.. sanki burda bir topic açmak özel mülkiyet gibi..

kendin çal kendin oyna.. ya da ezebileceğin kişilerle tartış..

yoksa yine savrulur kişisel saldırılarına geçersin..

bundan sonra benim yazılarımla ilgili bir eleştirin olacaksa konunun içeriğiyle ilgili yazarsan sevinirim..

benim derdim burdaki insanların bana saldırarak egosunu tatmin etmek değil..

senin topiğindeki son yazımdır..

Alt 08-07-2009, 13:37
Faith Faith isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

qw19´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizin tutarlılık dediğiniz şey aslında hareketin nedeni olan çelişkilerdir, dengesizliktir, buradan yola çıkarak bu tutarsızlıklar ilahi bir kaynağın olmadığının göstergeleridir demek çok daha doğru olur.

Diğer yandan sizin bulduğunuzu sandığınız şeyler kanıt değil, çıkarımlardır. Çıkarımla kanıtı birbirine karıştırmışsınız. Çünkü sizin evreni gözlemleyerek ilahi bir şeye yada şeylere bağlamış olmanız hiç bir şey ifade etmez, nesnel değeri hiç yoktur. Çünkü; tamamıyle sizin niyet ve umutlarınızı yansıtır.

Örneğin aynı gözlemleri yapmış biri sonsuz sayıda varyosyana bağlıyabilir.

Kaldı ki Evren'de hareketi ve canlılığı açıklamak için Tanrı'ya gerek yoktur.
Yaz mevsimindeyiz havalar çok sıcak, vucudumuz çeşitli minerallerle birlikte sıvı kaybediyor.

Çarşı pazara çıktığımızda ne görüyoruz.

Yitirdiğimiz sıvı ve minerallerle birlikte, antioksidan değerleri yüksek yaz meyvaları.

Bu hareketin sebep olduğu bir çelişki değildir.

Ayrıca ben yasalardan söz ediyorum.

Evrendeki hareket ve canlılığı, hayatı açıklamak ihtiyacı var mı yok mu.

Bence var.

Filozoflarda asırlardır bununla uğraşıyor.

Netice de hayat ve hareket, cansız ve hareketsizlikten meydana gelmiştir gibi bir sonuca varıp ciddiye alınan bir düşünür olmamıştır.

Bir açıklamaya ihtiyaç var.

Bu açıklama gözlem ve deneylerle elde edilen sonuçlarla uyum içinde olmalı.

Kendi başına varolmuş hayat ve hareket sahibi bir varlık halen gözlemlenemediğine göre, teorik olarak da gözlemlenmesi mümkün görünmediğine göre hayat ve hareket sahibi her canlının bir sebeple açıklanması bilimsel çıkarım gereğidir.
Alt 08-07-2009, 15:03
Üye

Faith´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yitirdiğimiz sıvı ve minerallerle birlikte, antioksidan değerleri yüksek yaz meyvaları.

Bu hareketin sebep olduğu bir çelişki değildir.

Ayrıca ben yasalardan söz ediyorum.

Evrendeki hareket ve canlılığı, hayatı açıklamak ihtiyacı var mı yok mu.

Bence var.

Filozoflarda asırlardır bununla uğraşıyor.

Netice de hayat ve hareket, cansız ve hareketsizlikten meydana gelmiştir gibi bir sonuca varıp ciddiye alınan bir düşünür olmamıştır.

Bir açıklamaya ihtiyaç var.

Bu açıklama gözlem ve deneylerle elde edilen sonuçlarla uyum içinde olmalı.

Kendi başına varolmuş hayat ve hareket sahibi bir varlık halen gözlemlenemediğine göre, teorik olarak da gözlemlenmesi mümkün görünmediğine göre hayat ve hareket sahibi her canlının bir sebeple açıklanması bilimsel çıkarım gereğidir.
Yukarıda verdiğiniz örnekte çelişkidir. İnsan vücudunun sıcakla çelişkisidir. Terleyerek vücudu soğutmaya çalışırız. (Aynı amanda toksin atarız).Daha net bir deyişle insanın doğayla mücadelesidir, bu her anlamda vardır.

Bakın evrende hareketin olmadığı hiç bir şeyden ve andan söz edemezsiniz. Sizin cansız tabir ettiğiniz her şey hareket halindedir. Elektronları vs. Ve enerjiye sahiptirler.

Hangi yasalar?

Sizin bir açıklama diye değerlendirdiğiniz şeyse uydurmacadır.
Tam da hoca Nasreddin'lik bir uydurmaca.
"Hoca ayağını toprağa basar, aha da dünyanın merkezi burasıdır der, yav etme tutma hoca nereden biliyorsun der etraftakiler, inanmıyorsanız ölçün der." Bu gün Hoca'ya Halep ordaysa, arşında burada deme kabiliyetimiz var.

Ama doğru metod Hoca'nın bunu ispat etmesidir. Bizim onun yanlışlığını değil.

Neyse Tanrı vardır, yoktura yanıt aramak tartışmanın odağı değil. Tanrı vardır diyen ispatlamakla yükümlüdür. Kaldı ki bunun tartışmaları sitede zaten her forumda yapılıyor.
Alt 08-07-2009, 16:35
Aras Aras isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aras - MSN üzeri Mesaj gönder

İnandığımız Tanrı, Sözde Kutsal Olan Kitaplarda Tanıtılan; Çarpan, Yakan, Cezalandıran - Mükafatlandıran, İstese Şu An Canımızı Alabilecek, Kitap melek EDIT gönderen vs. Tanrı değildir.

İnandığımız Tanrı, Evrenin Tümü ile Oluşumuna İlk Sebep Olan Varlıktır, (veya var olmayan bir şey de olabilir) Ve Asla Bu Düzenin İşleyişine Karışmaz.

Bu Yüzden Din İle YARADAN arasında Hiç Bir Bağıntı Yoktur Bize Göre.

Şimdi Gelip EDIT müslümanlar İşte Deizm Böyle Bir Şey, İnandığın Şeyin Ne Olduğunu Bilmiyorsun Tarzı Cümleler Sarfedeceklerdir.

Onlar Bu Cümleleri Kurmadan Önce

İnandığınız "sözde mükemmel kitap" kuran denen müsvetteye rağmen allahınızın kim, ne ya da nasıl olduğunu biliyor musunuz?

Soruma Cevap Versinler. Sonra Devam Etsinler.

Konu Titan tarafından (09-07-2009 Saat 10:26 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-07-2009, 17:15
Üye

Aras´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnandığımız Tanrı, Sözde Kutsal Olan Kitaplarda Tanıtılan; Çarpan, Yakan, Cezalandıran - Mükafatlandıran, İstese Şu An Canımızı Alabilecek, Kitap melek EDIT gönderen vs. Tanrı değildir.
İyi de nedir o zaman, cart ve curt dışında, siz kendinize göre bir tarif (hayallerinizin ürünü olan tabi ki) yapacaksınız. Yoksa İslam'ın şartları gibi deizmin şartlarıda mı var. İşte tarifiniz başladığı anda, ki mutlaka başlayacak sizin dininiz de deizm adında bir şey olacak.

İnandığımız Tanrı, Evrenin Tümü ile Oluşumuna İlk Sebep Olan Varlıktır, (veya var olmayan bir şey de olabilir) Ve Asla Bu Düzenin İşleyişine Karışmaz.
Kendisimi söyledi. Siz mi buldunuz. Bulduysanız nasıl.

Bu Yüzden Din İle YARADAN arasında Hiç Bir Bağıntı Yoktur Bize Göre.
Dinlerin kahramanıdır tanrı, deistlerin keşfettiği bir şey değil.

Şimdi Gelip EDIT müslümanlar İşte Deizm Böyle Bir Şey, İnandığın Şeyin Ne Olduğunu Bilmiyorsun Tarzı Cümleler Sarfedeceklerdir.
Aklı kıt değiller, hatta deistlerden daha da tutarlılar.

Onlar Bu Cümleleri Kurmadan Önce

İnandığınız "sözde mükemmel kitap" kuran denen müsvetteye rağmen allahınızın kim, ne ya da nasıl olduğunu biliyor musunuz?

Soruma Cevap Versinler. Sonra Devam Etsinler.
Deizm de dinlerin müsveddesidir.

Konu Titan tarafından (09-07-2009 Saat 10:27 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-07-2009, 17:51
Aras Aras isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aras - MSN üzeri Mesaj gönder

İyi de nedir o zaman, cart ve curt dışında, siz kendinize göre bir tarif (hayallerinizin ürünü olan tabi ki) yapacaksınız. Yoksa İslam'ın şartları gibi deizmin şartlarıda mı var. İşte tarifiniz başladığı anda, ki mutlaka başlayacak sizin dininiz de deizm adında bir şey olacak.
Kendisimi söyledi. Siz mi buldunuz. Bulduysanız nasıl.

Dinlerin kahramanıdır tanrı, deistlerin keşfettiği bir şey değil.

Aklı kıt değiller, hatta deistlerden daha da tutarlılar.

Deizm de dinlerin müsveddesidir.

Öncelikle Din Kelimesini "İnsanlara Görünmeyen Varlıklar Tarafından başka İnsanlar Aracılığı İle Gönderilen Kurallar" Olarak Görmemelisiniz.

Benim İçin Din Kelimesi İnanış İle Eşanlamlıdır. Bu İnanışlar Bilimsel(yerine göre) ya da Bilimsel Temelden Yoksun Yani Metafiziksel de Olabilir.

Bu yüzden Ateizm Dahil Tüm inanışları Din Olarak Kabul Ediyorum.

Felsefe Bölümün de Bir Topikte de Sizin Düşüncenize Benzer Düşüncede Bir Arkadaş "neden deist olunur" diye Bir Başlık Açmış Orada Cevap Vermiştim
isteyenler okuyabilir.

Önceki Mesajımda Belirttiğim Gibi, İnandığım Tanrı Sözde Kutsal Kitaplardaki Gibi Hükmeden, Cezalandıracak ya da Mükafatlandıracak, Her Şeyi Tepeden İzleyen Müdahele Eden vb. Bir Varlık Değil, Evreni Oluşmasına İlk Sebep Olan "Şey"dir.

Benim Bir "Şey" e Tanrı Diyor Olmam, Onun Sözde Kutsal Kitaplardaki Gibi Yetilere Sahip Olduğuna İnandığım Anlamına Gelmez.

"Tanrı ya inanıyorsan O Tanrı nın seni çarpması yakması ödüllendirmesi lazım, Şartları Kuralları Olması Lazım"

düşüncesindeyseniz

"madem allaha inanıyorsun, kurana niye inanmıyorsun kuranda yazıyor allah gönderdi diye"

diyen müslümandaki bağnazlıktan maalesef sıyrılamamışsınız demektir.
Alt 08-07-2009, 18:35
Üye

Öncelikle Din Kelimesini "İnsanlara Görünmeyen Varlıklar Tarafından başka İnsanlar Aracılığı İle Gönderilen Kurallar" Olarak Görmemelisiniz.
Böyle görmüyorum zaten, valla.

Ateizmi din olarak kabul etmenizin hiç bir hükmü yok.

Bir şeye tanrı diyor olmanız sizin metafizik felsefeye aidiyetinizi kanıtlar. Bu noktada dinlerin tanrısı olmuş, deistlerin tanrısı olmuş fark etmez. Dinlerdeki yetilere sahip olmuş olmamış gene fark etmez. Sizin yaklaşımınız kategorik olarak dinlerin tanrı yaklaşımıyla aynıdır. Çünkü aynı temele, yani metafizik temele oturur.

Bizim burada tartışmaya çalıştığımız dinlerin tanrısımı iyidir, yoksa deistlerin tanrısımı değildir.

Bu yüzden Ateizm Dahil Tüm inanışları Din Olarak Kabul Ediyorum.
Ateizm inanış yada inanç değildir. Terimleri doğru kullanırsak anlaşılır oluruz. Hele ki sizin demenizle, inanmanızla hiç olmuyor. Yani ben inanıyorum, ben böyle düşünüyorum ondan doğrudur yaklaşımını bırakmanız sizi daha verimli kılar.

Ben de desem ki dünyanın en yakışıklı adamı benim, kaldı ki bunun doğru olmasına rağmen bilimsel bir temeli yok. Demek ki tartışırken ben buna inanıyorum, ben böyle düşünüyorum demek anlamsız kaçıyor.

Siz en iyisi tartışmaları baştan sona okuyup öyle yazın.

Önerilen Siteler