Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-03-2013, 23:03
crazy_pretty_murat crazy_pretty_murat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Rumpelstiltskin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

İnsan olmazsa Tanrı diye bir sözcük var olacak mıydı?

Senden başka tanrıdan bahseden var mı? Kedi köpek vs.

saygılarımla
Rumpelstiltskin
İnsan olmazsa evet tanrı diye bir sözcük insanlar tarafından söylenmezdi.Ama şimdi ne alakası var ? Benim dediğim olayla karşılaştırılarak verilecek bir örnek mi o? İnsan olmasaydı falan diyosun ama o insanların şu anda yaşayan 6,5 milyardan fazlasıda iyi kötü bir tanrıya inanıyor.Herşey tesadüfen oldu demiyor.Çünkü mantık kabul etmiyor bu tesadüf masallarını.

Ayrıca kedi köpeğin tanrı demediğini nerden biliyorsun merak ettim.

Anki-ka;
Bak konu başlığı Allah değil bir tanrı üzerine açılmış.Bu forumda "Allah yok" konu başlığıda var.Allah'ı tartışmıyoruz burda.Eğer Allah'ı ispat etmeye çalışsaydım şu an o konuya yazardım.Soru şu.Tanrımı insanı yarattı,insan mı tanrıyı yarattı.Konuyu açan arkadaş bunu sormuş.

Benim neye inandığım kimseyi ilgilendirmez.Bu konu başlığı altında hristiyan olan,brahmana inanan,zeusa inanan,thora inanan insanlarda size bir tanrının olduğunu anlatmaya çalışır Allah'a inanan insanda bir tanrının olduğunu anlatmaya çalışır.Konulara dikkat edelim.Neyi tartıştığımızı bilelim.Allah yok diye tartışmıyoruz.Bu konu başlığı altında deist olan insanda benim yanımdadır.

Konu crazy_pretty_murat tarafından (12-03-2013 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-03-2013, 23:15
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

crazy_pretty_murat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İnsan olmazsa evet tanrı diye bir sözcük insanlar tarafından söylenmezdi.Ama artık insan var.İnsan olmasaydı kelimesini söylemek için çok ama çok geç.

Ayrıca kedi köpeğin tanrı demediğini nerden biliyorsun merak ettim.

Yahu güldürme adamı. Hangi kedi Tanrı diyor.

İçerikli bir şeyler yazarsanız cevap verebilirirm. Amlamsız yorumlar, sizi de beni de yorar. Birinci cümlenize zaten yanıt verme gereği duymadım. Kusura bakmayın.

Saygılarımla
Rumpelstiltskin

Ufak bir duyuru: 2022'den once Natan kullanici adiyla yaptigim tum aciklamalar, makaleler, yazilar, veyahut felsefi/ideolojik/dinsel/politik goruslerin hic birini artik desteklemiyor, benimsemiyorum.
Alt 12-03-2013, 23:22
taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
taylan taylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

4,5 milyar yıldır nasıl olurda bunlar kontrol edilmediği takdirde bu kadar güzel bi düzende ilerler.Mutlaka bir aksilik olması lazımdı.

Sayın Crazy murat aslında bazı aksilikler oluyor. Mesela Ay bundan 4 milyar yıl önce dünyaya bugünkünden çok daha yakındı. Ay şu an giderek dünyadan uzaklaşmaktadır.

Ben bir tanrının evreni kontrol edip etmediğini bilemem. Bununla ilgilenmiyorum. Doğal, açıklanabilir ve ölçülebilir mekanizmalara başvururum. Çünkü bunları bir tanrının düzenliyor oluşuyla ilgili doğrudan bir kanıt yok.

Evet 4,5 milyar yıldır işler bir şekilde yolunda gitmiş, ay dünyadaki gelgit döngüsünü düzenliyor, buna bağlı olarak dünyada bazı değişiklikler oluyor vs...

Ama tüm bunları bir tanrının maharetli elleri yerine sistemimizin enerji alan açık bir sistem olmasına bağlıyorum. Uydusu olmayan gezegenlerde yaşam oluşamaz diye bir gereklilik de yoktur. Bizim dünyamızdaki yaşam döngüsünde Ay'ın etkisi çok fazladır ama genelde yaşam için zorunlu değildir.

Bir tanrıya inanabilirsiniz. Hatta evreni bi yerlerden idare eden bir varlık olduğunu da düşünebilirsiniz ama bunlar varsayımdır. Bilim yapacaksanız olasılıklı bir evreni model almanız gerekir. Yoksa tanrıya inanan inanmayan bir sürü bilim insanı var. İnanç ayrı bir olgu...

http://evrimteorisi.org
Hayat Değişimdir...
Alt 12-03-2013, 23:24
Üye

Rumpelstiltskin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahu güldürme adamı. Hangi kedi Tanrı diyor.

İçerikli bir şeyler yazarsanız cevap verebilirirm. Amlamsız yorumlar, sizi de beni de yorar. Birinci cümlenize zaten yanıt verme gereği duymadım. Kusura bakmayın.

Saygılarımla
Rumpelstiltskin
Birinci cümleyi kesmiştim kopyalamayı unutmuşum direk yollamışım eksik gitmiş.Sonra düzeltme yaptım.

Ayrıca kedi tanrı mı diyecek ? Yani kendi dilinde diyemez mi.Merak ettim yani bu konuda hakkında bilgim yok.Neye göre demiyor yani.Belki diyodur.
Alt 12-03-2013, 23:30
Kıdemli Üye

GEçenlerde bir forumda güzel bir ileti gördüm:

Basarili mutasyonlarin gerceklesmesinin cok cok kucuk bir ihtimal oldugu dogru. Ama burada gozden kacan mutasyon geciren/gecirme ihtimali olan canlilarin sayica cok cok fazla olmasi.

Mesela sayisal loto tutturma ihtimali cok kucuktur ama her hafta tutturan biri cikiyor, neden? Cunku oynanan kolon sayisi cok fazla.

Rastlantısallık güzel ifade edilmiş bu iletide.

Hayat Değişimdir...
Alt 12-03-2013, 23:31
Üye

Taylan lütfen yaa.Nasıl düzenli gitmiyor yaa.4,5 milyarı oturda bir hayal et.Ay biraz uzaklaşmış tamamda sen buna düzensiz mi diyosun.Tam 4,5 milyar yılda ayın taaaaaaaaa bilmem nerelere gitmesi lazım.Çünkü bilinçsiz doğruyu yanlışı bilmez.Ayın dünyadaki yaşam etkisine çok etkisi var.Biraz daha okumanı tavsiye edebilirim.Ben durup dururken hiç birşeyin olduğunu görmedim.Siz gördünüz mü? Benim önümde durup dururken bir çatal oluştu dedin mi hiç veya başka birşey ?

Evrenin sonsuzdan beri olduğunu kabul etsek bu bilgi yanlış.Çünkü big bang var.Hubble nin evrenin genişlediğine dair bulduğu kanıtlar var.Evren genişlediğine göre demek bunda bir başlangıç olmuş.Yani ezelden beri evren var diyemeyiz.Size göre evrim ve evren hariç hiç bişey yoktan var olmaz.Ama sana bu mesajı ben yazmıyorum.Klavye kendi kendine yazıyor desem "ayy çok cahilsin,çok salaksın" dersiniz ama iddaa ettiğiniz şeyin bundan hiç bir farkı olduğunu düşünmüyorum.
Alt 12-03-2013, 23:33
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

İlahiyat çocuk felsefesine indirgenmemeli. Tanrı kavramından tutun, Ontolojik çıkarım temelinde -varlığına yönelik- argumanlar. Kedice allah diyor olabilir mi sorusu üzerinde düşünülmeye değer bir soru değildir. Ontoloji de bir şeye yaramaz. Mesela tasarım argumanını dile getirin. Canlılardaki dizayn daha elle tutulur bir şeydir.

Tanrı-ruh nedir? Lütfen fikrinizi paylaşır mısınız?

Saygılarımla
Rumpelstiltskin

Ufak bir duyuru: 2022'den once Natan kullanici adiyla yaptigim tum aciklamalar, makaleler, yazilar, veyahut felsefi/ideolojik/dinsel/politik goruslerin hic birini artik desteklemiyor, benimsemiyorum.
Alt 12-03-2013, 23:41
Üye

Ya Rumpel,sen oturup iki çince konuşanın dediklerini anlayabilir misin.Adamlar ne diyosa desin.Anlayamazsın ki.Kedi de belki tanrı tanrı diyor.Müslüman inancında hayvaların Allah'ı tesbih ettiği söyleniyor.Yani bunun aksini ispat etmek mümkün mü bilmiyorum.

Ben ruh muh o konulara hiç girmiyim.Tanrı bizim inancımıza göre ezelden beri olan bir ilahi güç.He şimdi iki konu var.Ezelden beri olan şey tanrı ise belki evren ezelden beri var ? He bunun cevabını biliyoruz.Evrenin bir başlangıcı var.Başlangıcı olan şeyin sonuda olur ve başlangıcı olan şey ezelden beri vardır denmez.Evren Ezelden beri yok.Benim ezelden beri olduğuna inandığım ilahi gücün başlangıcı olduğunu bana ispat edebiliyor musun? Edemezsin ama ben evrenin bir başlangıcı olduğunu ispat edebilirim.Hiç birşeyinde yoktan var olduğu gözlemlenmediğine göre demek ki iş mantığa kalıyor.Mantık ise herşeyi yaratan bir gücün olduğunu düşünüyor.Öteki türlü olmaz çünkü açıklanmaz o.Öteki türlü olsaydı sürekli çarşıda evde yolda durup dururken oluşan şeyler görürdük.
Alt 12-03-2013, 23:46
Kıdemli Üye

Sayın murat düzensiz gidiyor demedim ki..

İşlerin yolunda gitmesi doğal ve ölçülebilir yollarla açıklanabilir. Bilim konuşuyorsak dediğim gibi tanrıları cinleri ruhları göz ardı edicez. Birilerinin bizi ve evreni kontrol edip etmediğini bilemeyiz. Bu sizin inancınızdır buna bir şey diyemem. Ben bununla ilgilenmiyorum diyorum.

Ay yaklaşık 4,5 milyar yıl önce dünyaya çarpan bir cisim sonucu dünyadan kopan bir parçadan oluşmuştur.

Güneş sistemimizdeki gezegenler de güneşi oluşturan süpernova patlaması ardından kalan akresyon diskinden meydana gelmiştir. Üstelik bu oluşum son derece kaotiktir. İnanılmaz bir rekabet sonucu bugün sistem düzenlidir evet ama eninde sonunda düzen oluşur kaçınılmaz olarak çünkü enerji alan açık bir sistemde bulunuyoruz. Kararlılık var ve bu işlerin sürekli yolunda gideceği anlamına da gelmiyor.

Ay dünyadan birazcık uzaklaşmamıştır. Epey uzaklaşmıştır. Şu an ki konumu bundan milyonlarca yıl sonra çok daha uzak olucak belki tamamen yokolucak.

Ayrıca Dünya bugün ince ayar diye tabir edilen ayarları çok fazla aşacak şekilde güneşten uzaklaşır ve yakınlaşır. Bunlar da 100 bin yıllık buzul çağı döngülerini meydana getirir. Burada işlerin sonradan yolunda gitmesi ise sistemdeki kararlılıktan kaynaklanıyor.

Sonra asteroidler sürekli bizim güvenli kuşağı tehdit ediyor. Bunlar da pek işlerin bilinçli bir şekilde düzenlenmediğini gösteriyor.

Gezegenimizde büyük kitlesel yokoluşlar yaşandı.

Şuradan bakabilirsiniz:

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bil...jik/index2.htm

Canlılık gezegende kılpayı bulunuyor. Öyle bilinçli özel olarak hazırlanıp bize sunulmuş bir gezegende bulunmuyoruz. Dünya çok büyük badireler atlattı. Bugün deyimi yerindeyse tesadüfen buradayız.

Hayat Değişimdir...
Alt 12-03-2013, 23:46
Üye

Taylan bu sayısal loto örneği benim geçenler aklıma geldi.Milyonda bir tutuyor.İşte bende evrim konusundaki mutasyon düşüncesini böyle anlamıştım.Yani düşünün ki bir milyon insan var.Bunlar evrimle olmuş olsa bile bazısının dişi bacağında çıkardı.Gözleri ayağında olurdu.Veya midesi olmazdı yani ben işi o mantığa çektim.Geçenler düşünmüştüm onu.Ama dünyada gelmiş geçmiş insanların hepsi aynı yapıya sahip.Yani arada istisna çıkıyor tabii.

Ama sayısal lotoda 2 tutturanda var 3 tutturanda var ve bunlar binlerce kişi o şekil tutturuyor.O mantığa göre binlerce tip tip insan olurdu diye düşünüyorum.O örneği çeken kendi kafasına göre evrimin mantıklı olduğunu ispat etmeye çalışmış ama bence saçmalamış.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil