Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-10-2006, 21:45
agnostic_z agnostic_z isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İslamda Aile Planlaması

Ne yazıkki her kuralında olduğu gibi ortaçağın tarım ve insan gücüne dayalı ekonomi anlayışı ve ölüm oranının yüksekliği karşısında tek çare görülen çok çocuk yapma olayı da islamın bir uydurma olduğunun ve çağımıza hitap edemeyeceğinin bir göstergesi değil midir?Hadislerle konuyu örneklendirmek istiyorum.Ayrıca bu hadislerde ayriyeten faşizm ve sınıflandırma,aşağılama görmek için çok zeki olmaya da lüzum yoktur:

Sevimli ve doğurgan olan kadınlarla evlenin. Zira ben kıyamet günü peygamberlere karşı sizin çokluğunuzla övüneceğim(Ahmet bin Hanbel)

Bir adam Rasulullah (s.a.v.)'e gelerek şöyle dedi: Ben güzel ve soylu bir kadını sevdim, ancak kadın kısırdır doğurmuyor. Onunla evlenebilir miyim? Dedi ki: Hayır evlenme! Adam ikinci kez geldiğinde onu yine men etti. Üçüncü kez geldiğinde ise ona şöyle dedi: Çok seven ve çok doğuran kadınlarla evleniniz. Çünkü ben sizin çokluğunuzla övünürüm.(Ebu Davud)

Doğurgan siyah bir hanım, doğurmayan güzel bir hanımdan daha hayırlıdır.

Örneklerde de görmüş olduğumuz gibi suçu sadece çocuk doğuramamak olan kadınlar resmen itin kuyruğuna sokulmuştur.Ayriyeten siyah-beyaz gibi kavramlarla faşizm alabildiğine körüklenmiş,hoşgörü ve insanları eşit gören,kucaklayan islam (!) yine esas yüzünü göstermiştir.Şimdi asıl konumuz olan aile planlamamıza gelelim.Az çok genel kültürü düzgün olan bi insan gelişmiş ülkelerde ortalama yaşam süresinin uzun,doğum oranının da düşük olduğunu az gelişmiş ülkelerde de bu durumun tam tersinin yaşandığını bilir.Tabi az gelişmiş ülkeler diyince islam ülkeleri bayrağı kimseye kaptırmıyor.Hadislere ve dine bakarak geliri çok kıt olan hatta geliri bile olmayan insanlar sırf muhammede hoş görünelim,sünnettir diye çocuk yapıyolar da yapıyolar.Aa bi bakıyosun ailede düzenli bi gelir yok,yaşam kalitesi bitik ama ortada 3 5 10... tane eğitimsiz veya sokaklarda mendil satan,ayakkabı boyayan bunları yapsa keşke hapçı,tinerci,ballici daha ne meret şeylere bulaşıp topluma beladan başka birşey getirmiyolar.Bakıyorsun avrupa ülkelerine ortalama 1 ya da 2 tane çocukları oluyor.Ee gelir düzgün olunca,çocuk ta az olunca eğitimiydi ihtiyaç karşılamasıydı herşeyi gayet rahat hallediliyor.Bir gazete makalesinde okumuştum geçen yıllarda sanırım engin ardıçın köşesiydi bu sorunu bütünüyle ele alan güzel bir yazı yazmıştı.Rakamlarını tam olarak hatırlamıyorum ama yapılan bir araştırma ele alınmış,türkiyenin nüfus artış hızı 1960 tan sonra çok ama çok cüzi bir miktarda azalsa ve o seviyede seyretseymiş şu anki milli gelirimiz 3000 dolarlardan çıkabilirmiş 20000 dolar gibi miktarlara.Bu bile aklı başında bir insanın islamın ortaçağ kafasıyla uydurulmuş bir şey olduğunu ve geleceği bırakın kendi çağını bile ancak karşılayabilen normlar içeren bir yapısı olduğunu gayet rahat anlayabilir sanırım.Biz kıyamette çokluk olalım diye çocukları yapıp duralım,binlerce milyonlarca genç eğitim alamasın,sağlığıydı gıdasıydı bilmem nesiydi devlet yetişemesin,aciz kalsın ondan sonra da çeksin balii tineri vatandaşıma saldırsın,bıçaklasın,gasp etsin,tecavüz etsin değil mi?

Düşünüyorum;o halde varım...
Alt 26-10-2006, 13:46
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: İslamda Aile Planlaması

Agnostiğin başlığına ilgi gösteren olmamış ne yazık ki.

Yukarıya aldığı hadisle ilgili benim farklı bir yorumum olacak.
Kısır kadınlarla (kişi sevse bile) evlenilmesini neredeyse yasaklamış İslam peygamberi.
Kadını yaratan kim? Allah. Kısırlığı veren kim? Allah. Kendi yarattığı ve kendisine bir eksiklik verdiği kulu evlilik gibi kutsal saydığı bir kurumdan mahrum bırakan kim? Peygamber (?) Allah'ın elçisi. Dolayısıyla yine Allah. Böyle bir mantık olabilir mi? Allah eksik yarattığı bir kuluna eksikliği dolayısıyla ceza verir mi? Verir. Bunu 'kadınların aklen ve dinen dûn yaratıldığı" hadiste de görüyoruz. Cehennemin çoğunu kadınlar oluşturuyor çünkü dinen eksiktirler. Dinen eksik olmalarının sebebi ise kendilerine Allah tarafından "adet" verilmiş olmasıdır. Adet görmeyi veren Allah, onları bu özellikleri sebebiyle dinen eksik bırakan Allah, dinen eksiktirler diye Cehennemin çoğunu kadınlarla dolduran aynı Allah.

İslam inancında rızık kişiyi arayıp bulur. Rızkı kesilmiş kişinin ömrü biter. (doğal olarak ) Allah da yarattığı her canlıya rızkını verir. Afrikadaki açların rızkını hayırsever dernekler vasıtasıyla göndermektedir Tanrı. Acaba oradaki insanların aile planlamasından haberleri olsaydı, veya daha etkin olarak o planlama uygulanabilseydi anaların kucağında açlıktan bu kadar bebek ölür müydü? O ölümler de onların imtihanı elbet. (?) Açlığa, susuzluğa, evlat acısına sabrederlerse Cennete gireceklerdir. Tabii ki Muhammet'i de peygamber olarak kabul etmişlerse. Etmemişlerse etmemenin cezasını açlıkla, susuzlukla, ölümlerle bu dünyada da çekiyorlar öbür dünyada da çekeceklerdir.

Kıyamete kadar doğacak olanların yazıldığı defterde bir değişiklik olmayacağına inanan Müslümanlar sanırım "korunsak da korunmasak da doğacağı varsa doğar" inancıyla herşeyi Allah'a havale etmişler, doğacak olanın doğmasına engel olan nüfus planlama yöntemlerini Allah'ın taktirine bir karşı geliş, bir isyan olarak algılamaktadırlar.

Geçtiğimiz yıl ana karnında sakatlığı/özrü tespit edilen ceninler için kürtaj yapılıp yapılamayacağı tartışılıyordu Din ve Bilim çevrelerinde. Din çevreleri o sakat çocukların anne-babaları için bir imtihan olduğunu, onların doğurulması gerektiğini savunuyorlardı. O çocuklara ayrılacak emek, zaman, maliyet ve ailenin psikolojisi Dini çevrelerin değil Bilim çevrelerinin konu alanına dahil olduğundan işin o yönüne hiç girmiyorlar tabii.

Bizim bir komşumuz var. Peş peşe doğmuş 4 oğulları var, dördü de aynı zihinsel hastalığa sahip. Hepsi kafa yapısı ve vücut yapısı olarak birbirlerinin kopyaları. Hepsi özel eğitime ihtiyaç duyuyor. Anne ve babaları da sanırım büyük bir imtihandan geçtikleri düşüncesiyle sabrederek, her evlatlarını zihinsel özürlü olarak yaratan Allah'a isyan etmeyip şükrediyorlar.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 26-10-2006, 13:53
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

yanlış yapmışlar.gömsünler toprağa onları.
Alt 26-10-2006, 14:04
Kıdemli Üye

Toprağa gömülmek hem Dinen hem Bilimen caiz diyorsunuz yani.

Sizin gibi 'Niye İslam bilim ile çelişsin ki?" gibi Bilimsel bir başlık açan Kıdemli bir üyemizden daha bilimsel bir cevap beklerdim açıkçası. Çok Cahiliye dönemi savunucusu gördüm sizi. * *8O

Alt 26-10-2006, 14:14
Kıdemli Üye

o gülen yüzler size daha çok yakışmış sayın kc,diğer şaşkın adam yakışmamış.

zatı alinizin yaklaşımı gerçekten ürküttü beni.hadi kürtajı bellioranda anlayabiliriz desem de,artık büyümüş çocukları sorgulamanız korkunç yani.
kıdemli üye ne demek benim mesaj sayım onur üyeliğini geçti amma kurallar gereği müslümana vermiyorsunuz o etiketi.
olsun ben de liopla övünürüm bana yazı yazmaktan arkadaşım onur üyeliği kazandı.
Alt 26-10-2006, 14:23
Kıdemli Üye

unuttum yazmayı.

hadisler yazılı kaynaklarla gelmiştir biliyıorsunuz.
amayazı dilinde sonradan okuyanlar o kelimelere yüklenen manaları farklı anlayabilir.zira daha evvelce de dediğim gibi,bu forum da bile aha sizmesela az önceki mesajınızda 3 adet smiley kullandınız.niye çünki,
onlarsız okusaydım başka mana verirdim, onlarla okudum asıl kasdınızı anladım.siz deben anlayımdiye o 3 adet smileyi kullandınız.
hadis kitaplarında bu imkan yok bilirsiniz.
dolayısıyla en azından birihtimal ollarak bazı yazılı hadis ifadelerinin söylendiği anda belki de mecaz veya tam tersi manada esprili bir ifade olarak kullanımlası da mümkün dür.
yani bu olabilir,ihtimalen değil mi.
o halde islamın ana ruhuna zit veya akla açıkca zıt bir hadis görünce hemen reddetmeden önce usulune uygun şekilde kasdedilen manayı anlamaya çalışmaklazımdır.
Alt 26-10-2006, 14:26
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. K.C.

Hani derler ya; neresinden başlamalı, diye. Tartışılan konu felsefe ise felsefi alt yapısından girilir ve tartışma o taraftan devam eder. Sitemizde sıkça (oldukça sıkça) rastlanan bir yanlışlık burada da yapılmakta. Bölgesel, tarihsel ve sübjektif olaylar, uygulamalar, düşünceler felsefenin odağının kuralı ya da terennümü gibi yansıtılmaktadır.

Savunma yapmak istemiyorum, dememe rağmen her gördüğüm bu tip forumlarda içim cız ediyor desem yeridir. Hele hele sizler gibi bilgiye ve kaynağa önem verenler işin içine girdi ise. Söz sırası sorularımda;
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; tarihsel demografiden haberi var mıdır?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; faşizmden haberi var mıdır?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; evrimden, soya çekimden, soyun devamı hususundaki psikoloji ve sosyolojiden haberi var mıdır?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; bahsettiği tarihlerdeki dünyanın diğer milletleri ve kültürlerinden ve uygulamalarından haberi var mıdır?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; nüfus planlaması ile ilgili bilgisi var mıdır? Diğer ülkelerin (Kanada, İsveç, İsrail, Avustralya v.s) planlama ile ilgili uygulamasından haberi var mıdır?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; gözlerini gazetelerin 3 sayfasından alıp, tarih okumaya ikna edebilir miyiz?
Konuyu ortaya atan arkadaşımızın; ekonomiden, üretimden, istihdamdan, reel iş gören gücünden, yatırımdan, tüketimden, arz ve talepten ve tüm bunlar arasındaki korelasyondan haberi var mıdır?

Gelelim size…
Sizde; başka bir başlıkta Hiramusta’nın değindiği beyindeki imgeler ile dilimizdeki simgeler arasındaki farklılıkların varlığı mı var?
Düşüncenizin doğruluğunu kelimelerinizin eğriliği mi kapatmakta?
Kelimelerinizi de doğrultsanız, düşünceleriniz daha iyi ortaya çıkmaz mı?

Dedim ya; savunma yapmayacağım, diye. Sadece sordum, hepsi bu.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.
Alt 26-10-2006, 14:31
Kıdemli Üye

Büyümüş çocukları kürtaj edelim ya da öldürelim mi diyorum ben? *8O

Aile planlamasından bahsediyoruz değil mi? Herşeyi bu kadar Allah'a havale edip, ondan bekleyeceğimize, ilk çocuk sakat doğdu, hadi doktora gidip sebebini öğrenmedik (bilimsel bir girişimde bulunmadık) hadi ikincisinde de ihmal ettik (ki ana karnında da tespit edilebilen bir özür bu) ama 4 çocuk olunca insan hakikaten anne-babaların niçin bilimsel yaklaşımlar yerine tevekkül halinde olduğunu düşünüyor ister istemez.

Neyse efendim, konuyu dağıtmayalım. Nüfus planlaması için siz ne düşünüyorsunuz?
Planlansa da planlanmasa da doğacak olan doğar diye düşünenlerden misiniz? (Ki hadis böyle buyuruyor) Yoksa korunma yöntemleriyle doğumların engellenebileceğini mi düşünüyorsunuz? (Ki bilim böyle buyuruyor)

Alt 26-10-2006, 14:44
Kıdemli Üye

sayın kc,
hanfendi erkek kadın birleşmezse üreme hücreleri bazında nasıl çocuk olsun.hadisin dediği bu.ikisi birbirini bulursa istisnalar ve müdahaleler hariç Allah can verir.
bilimin dediği bu yazdığımla aynı şartlardan bahsetmez.
ayrıca mahremşeyler yazmak zorunda kalmakistemem ama.şimdi kime ne islamdaki aile planlamasından
ne yazan ne okuyan (istisnalar hariç) müslüman değil.ve tatbikatı da onları ilgilendirmez.
ama devam ederiz isterseniz de konu poşetlik hale gelebilir.küçükleri muzır neşriyattan koruma kanununa muhalefetten bizi tutturmayın da sonra tanıdık bir savcıya ...
Alt 26-10-2006, 15:47
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bir özürlü olan Hawking'in günümüz teknolojisiyle annesinin karnında özürlü olduğu tesbit edilip,kürtajla katledildiğini bi düşünsenize.İnsanlığın,bilimin nasıl bir kayba uğrayacağını bi hesabedin.Özürlü de olsa insan insandır.Her insanın yaşam hakkı vardır.Ben nüfus planlamasına,doğum kontrolüne karşı değilim.İslam'ın da böyle bir yasağı söz konusu değil.Benim karşı olduğum kürtajla işlenen cinayetlerdir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil