Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-06-2017, 12:17
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir "tanrı" kelimesi uydurup, bunu kıvırarak "nedir" ortaya koyamayan bir ataistten ataistim ben saçmalamasıyla teizm pazarlaması giriş görmekteyiz

Ya biraz zeka koyun ortaya, artık eğlenmiyoruz sıkıldık

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 14-06-2017, 14:33
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir "tanrı" kelimesi uydurup, bunu kıvırarak "nedir" ortaya koyamayan bir ataistten ataistim ben saçmalamasıyla teizm pazarlaması giriş görmekteyiz

Ya biraz zeka koyun ortaya, artık eğlenmiyoruz sıkıldık

Şimdilik saygımla gittim...
Saygıyla gitmeyip anlamaya çalışsan bunları yazmazsın.

Açılan başlığı klasik tanrı var-yok tartışmasına sürüklemek istemiyorum. Lütfen konuyu açanın hakkına saygı duyun ve konuyu başka yerlere çekmeyin. Öbür başlıklarda bunu zaten yapıyorsunuz.
Alt 14-06-2017, 15:36
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nero´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır, tanrı varoluşumuzun sırrında gizli.

Tekrar belirteyim; bu başlık altında tanrının varlığını ispat etmeye çalışmadım. Sadece güçlü bir sebep olduğunu yazdım. İnsanlar neden bu kadar güçlü bir inançla bağlı, bunu sorguladım.
Varoluşumuz da gizli derken , siz bu gizi biliyorsunuz demek oluyor. Bize bunu açıklarsanız daha anlaşılır olur.

Bu çok gizli , bende bilmiyorum demeniz halin de , gizli olan bu duruma nasıl vâkıf olduğunuz önemli ! Bu gizli olanı siz nereden biliyorsunuz.

gizli demek, var ve bunu saklayan biliyor demek. Nerede olduğunu da biliyor demektir. Bu gizleneni saklayan en azından bir işaret verir. Ne dır o işaret?

Bilinen din, tasavvuf argümanları vermezsiniz umarım.

Bu defineyi , var diyorsanız ortaya çıkartın.

Aksi masal oluyor. O kadar çok masal var ki , ciddiye almıyoruz. Birde sizin gizli tanrı dediğinize bakalım..
Alt 14-06-2017, 15:48
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Postalabd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Varoluşumuz da gizli derken , siz bu gizi biliyorsunuz demek oluyor. Bize bunu açıklarsanız daha anlaşılır olur.

Bu çok gizli , bende bilmiyorum demeniz halin de , gizli olan bu duruma nasıl vâkıf olduğunuz önemli ! Bu gizli olanı siz nereden biliyorsunuz.

gizli demek, var ve bunu saklayan biliyor demek. Nerede olduğunu da biliyor demektir. Bu gizleneni saklayan en azından bir işaret verir. Ne dır o işaret?

Bilinen din, tasavvuf argümanları vermezsiniz umarım.

Bu defineyi , var diyorsanız ortaya çıkartın.

Aksi masal oluyor. O kadar çok masal var ki , ciddiye almıyoruz. Birde sizin gizli tanrı dediğinize bakalım..
Tabii, memnuniyetle...

Şimdi, dindarsak veya teistsek diyoruz ki "tanrı vardır ve bizi o yarattı."

Ama bu durumda tanrıyı kimin yarattığı ve kimse yaratmadıysa tanrı diye mutlak güce sahip birinin nasıl var olageldiği sorusu cevapsız kalıyor.

Ateistsek diyoruz ki "tanrı yoktur ve evren yaratılmamıştır. ya kendiliğinden, yokluktan var olmuştur; veya hep vardı, var olacaktır."

Bu durumda da "madde yoktan nasıl kendiliğinden var olabilir, hep vardıysa nasıl hep var olabilir?" sorusuna cevap veremiyoruz.

Oysa biz varız ve bu var oluşumuzun makul ve mantıklı bir açıklaması olmalı.

Bunun açıklaması, bizden bağımsız ayrı bir zat olan bir tanrı değil. Bunun açıklaması, maddeye mutlakiyet atfeden kaba materyalist görüşler de değil.

Bunun açıklaması, bilince öncelik tanıyan, bizim kollektif bilincimizin yaratılıştaki rolünü ele alan yaklaşımdır. Buna ister tanrı deyin, ister başka şey. Farketmez. Önemli olan şu: madde temel ve ilk neden değil. Madde bilincin türevi. Bilinç, ruh, ne dersek diyelim, ilk ve temel olan o.

Pek çok şeyin, bu açıklamayla birlikte tutarlı hâle geldiğini görüyoruz. Bu bize, "civciv mi yumurtadan, yumurta mı civcivden" kısır tartışmasına benzer o kadim tartışmaya; "tanrı mı, madde mi" tartışmasına da son verme fırsatı veriyor.
Alt 15-06-2017, 21:59
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nero ;

Önemli olan şu: madde temel ve ilk neden değil. Madde bilincin türevi. Bilinç, ruh, ne dersek diyelim, ilk ve temel olan o
Madde yi bilincin türevi yaptın da , ters yazmışsın farkın da değilsin galiba.

Bilinç dediğimiz , beyindeki maddelerin kimyasal tepkimeleri demen lazımdı demek istiyorum fakat demiyorum. Nedeni ise gerçekliğe dair ben merkezli halimdir. Benim duyularımla gerçek dediğim her ŞEY bir başka canlı için , örneğin hayvan için aynı mı değil mi ? Bu durum gerçekliği yok ediyor.

Nero senin bu Hegelci söylemin , dikenli tele takılmış ve kurtulamayan ŞEYLERE benziyor. Telde takılan ŞEYLER orada çürür.

Önerilen Siteler