Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim > Psikoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-03-2010, 02:41
Fatihcrs Fatihcrs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

UlulElbab´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ne yani Allah kendi kendine burada hakaret mi ediyor?
burada Alay edenlerin hiç suçu yok o halde? Bu ne tuhaf bir düşünce?
O halde herşeyi Allah yapıyorsa senin saçmalamalarında allahın işi..öyle mi?
Bunlar yeni laflar değil...Karun abiniz
Kaderiye , Cebriye gibi mezheplerinden etkilenmiş...
geç bunları

Bu yazdığın yazıyıda sen yazmadın sadece öyle hissettin...

ne denilmek istenildiğini sormak yerine hemen önyargı ve cevap veriyorsunuz...

Bu yazıyı buraya Allah yazıyor ama sen alay etmeyi dilediğin için o şekilde yazılıyor.

Umarım açıklayıcı olmuştur...

Kaza ve Kaderi inkar edenin inkarı bile, bilki, Kaza ve Kaderdendir.www.evrimkomedisi.com
Alt 09-03-2010, 02:54
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Thumbs down

Fatihcrs´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yazdığın yazıyıda sen yazmadın sadece öyle hissettin...

ne denilmek istenildiğini sormak yerine hemen önyargı ve cevap veriyorsunuz...

Bu yazıyı buraya Allah yazıyor ama sen alay etmeyi dilediğin için o şekilde yazılıyor.

Umarım açıklayıcı olmuştur...
çok açıklayıcı oldu herşey apaçık ortada

kusura bakma ..bir daha olmaz...seni ciddiye almıştım.
Alt 09-03-2010, 03:02
Fatihcrs Fatihcrs isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

senin bu yazın şuna benzedi şimdi

biri birine deli der oda ona sensin der konu kapanır...

Ne güzel asıl senin yazın çok güzel oldu anlamadıysan sormaya devam et bildiğim kadarıyla anlatayım bende...

Kaza ve Kaderi inkar edenin inkarı bile, bilki, Kaza ve Kaderdendir.www.evrimkomedisi.com
Alt 12-03-2010, 20:50
srtc_ srtc_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

davranışlarımış ve düşüncelerimiz bir önceki davranışımızın ve düşüncemizin ürünüdür.o yüzden rüyada geleceği görmek mümkün olabilir şahsen benim hiç başıma gelmedi.
Alt 12-03-2010, 21:45
Laqrma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Laqrma Laqrma isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsan rüyasında görülenler, beynimizim doğduğumuz andan itibaren her şeyi kaydetmesinden ileri gelir.. Uykudayken rem bölümüne geçildiğinde beynimiz şimdiye kadarki gördüğümüz her görüntüyü anlamlandırma çabası içine girer, böylelikle rüyayı görürüz.. İnsan her uyuduğunda rüya görür, fakat uyanmaya yakın zamandakileri hatırlayabilir ve uyandıktan 10 dakika sonra hatıladıklarınıda unutmaya başlar, çünkü rüyayı nesnel şeylerle ilişkilendirmeye çalışır bu sırada zihinden kaybolur gider..

Rüyaların gelecekle ilgili haber verdiklerini sanmıyorum.. Sadece önceden rüyamızda gördüğümüzü yaşadığımızı sanarız.. Çünkü rüyalarımızı anlamlandırmaya çalışırız.. ‘Dejavu’ dedikleri durumda bundan kaynaklanır..

Uyurken insan beyni hareket kaslarını devre dışı bırakır, çünkü rüya sırasında rüyamızdaki gibi hareket etmemizi (koşmak, uçmak, düşmek vs.) engellemek ister.. Bazen hareket kaslarını kapatmaz ve ‘uyurgezerlik’ denilen durum ortaya çıkar.. Bazen bilincimiz açılır (uyanır) fakat hareket kaslarını açmaz, bu durumda ‘uyku felci’ denilen durum ortaya çıkar.. Uyku felcinin halk arasındaki adı ‘karabasan’dır..

Yani rüyalara olmadık anlamlar yüklemenin gereği yoktur..

Uyku ve rüya hakkında halen daha açığa çıkarılamayan durumlar bulunmaktadır.. Ama zamanla bu durumlarında mantıklı açıklamaları olacağına şüphe yoktur..

'Okuyan Çocuk'
Alt 27-05-2010, 02:38
prometheus4517 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prometheus4517 prometheus4517 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

prometheus4517 - İCQ üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - MSN üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Beynin çalışma şekilleriyle ilgili bilgi edinmek uykunun yapısı üzerine yapılmış o kadar araştırmaları incelemek, bunları yapamıyorsan gidip psikoloji veya uyku -bilemem artık hangi alana giriyorsa- alanlarında eğitim almış bilen birine danışmak, ve daha birçok alternatif varken olayı neden mistik birşeylere bağlıyoruz?

Şüphesiz, insanlığın ilk evrelerinde geceye karşı olan duyguların ve davranışların, nefret, korku, itaat, güvensizlik, melankoli, büyü, falcılık ........ bu konuda yeri vardır. Fakat bunları bilimsel yöntemlerle araştıran bilim adamlarının söyledikleri, yazdıkları dururken, amcaoğlunun dayıoğlunun, askerlik arkadaşının, kahvecinin, iş arkadaşının....... söyledikleri daha mı değerli oluyor.?

Ayrıca eğer öyle bir özelliğin varsa, uykunda geleceği görebiliyorsan, -ki bu konuda derin şüphelerim var- gidersin bir uyku kliniğine, psikologa, psikiyatriste artık kime olursa kim ilgileniyorsa ona gidersin, dersin benim böyle bir özelliğim var, normal mi? bişey yapmam gerekir mi? bunu kanıtlatmak için uğraşırsın, eğer gerçekten böyle bir özelliğin olduğu ortaya çıkarsa büyük bir ihtimalle çok zengin olursun, çünkü senin rüyalarına para yatıracak o kadar çok salak vardır ki kazanacağın parayı hayal edemezsin. Ama vergi vermeyi unutma da sonra başın ağrımasın benden tavsiye
Alt 27-05-2010, 21:01
earthling earthling isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

boyle bir sey varsa, yani gelecegi hissedebilme yetenegi gelismis insanlar var ise, bu neyin ispati olacak? allah'in ispati mi ?
bazi kahve falcilari var, cok basarili bunlar ve zengin de oluyorlardir eminim. beni dusunduruyor. neden olmasin? ne kadar ne biliyoruz ki evrene ve her seye dair.
tesaduflere ne kadar hayret verici olsa da prim vermeyecek birisiyim. beynin sirlarinin neler oldugunu bilmiyorum ama korkunc bir kapasitesi var bence. tesaduflere anlam yuklemek bu yuzden hata.
tavla oynar misin? 'fibs' diye bir yer var, bagimlilik yapiyor. bir sure sonra attigin zarlarin rastgele olmadigini dusunmeye basliyorsun. hatta belli kosullarda, hangi zari atacagindan adin kadar emin oluyorsun, bu hayret verici. farketmedigin sey, oyunu binlerce kere oynamis olman. hayat da boyle, ne kadar hayret verici olursa olsun, basina gelen tesadufi seylerin olusmasi kadar dogal bir sey olamaz. hayat cunku yeterince yogun.
Alt 28-05-2010, 00:00
prometheus4517 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prometheus4517 prometheus4517 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

prometheus4517 - İCQ üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - MSN üzeri Mesaj gönder prometheus4517 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

bir de bu tür iddialarda bulunan insanlar bazı zamanlarda bilim adamları tarafından gözleniyor, örnekleri var. bilimadamları meraklı belki cidden bişey vardır diyor. merak ediyor. incelemek istiyor. ama bilimadamının önüne gelince bu tür insanların -medyumlar, falcılar, rüya görücüler, el okuyucular, kristalciler, cinciler........- nutku tutuluyor. yetenekleri bilimadamlarının önünde kayboluyor. bilimadamlarının vaktini çalıyorlar. hep anlatılır. bir kadın var kahve falı bakıyo, daha kapıdan girerken adını söylüyor adamın. ben duydum bunu çanakkaledeymiş. marjinal cafe diye bir yerde bakıyormuş. ilk tepkim şu oldu. madem o kadar biliyor kahveye ne gerek var?ben o kapıdan girdim ama adımı bilmedi. yani uzun lafın kısası. kanıtlayın sizde mutlu olun, bilimadamlarına da yeni bir alan açın. daha karlı ne olabilir ki?
Alt 28-05-2010, 00:23
earthling earthling isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilim insanlari dusunce gucunu cozumlemeye basladilar zaten. bundan 100 sene once soylesen, kacik derlerdi. bu ve bunun gibi ne cok sey var. o yuzden hicbir sey imkansiz gelmiyor bana. merak eden arastirir, allahin isi deyip atmak bilim insanina uymaz.

Önerilen Siteler