Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-06-2022, 23:59
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bir finansal yatırımın faizi, faiz dağıtımı yoluyla müşteriye yapılan ödemeyi tanımlar. Bir finans kuruluşunun müşterisi, karlı bir şekilde yatırım yapılan bir miktar para sağlar. Bu tutara, miktarı farklı olarak belirlenen, açıkça tanımlanmış bir süre boyunca faiz uygulanır. Hem değişken hem de sabit faiz oranları yaygındır. Bu sürenin sonunda, müşteri orijinal tutarı artı faizi geri alır. Bu bir gerçek, ancak yazdıklarınız bu sefaleti örtbas etmeye yönelik bir çabadır.

Bahsettiğim diyalektik kâr-zarar mekanizmasından garanti meselesini seçip çözümü devletlerin batmasında bulup bunu da bir risk olarak tanımlamaya çalışıyorsunuz. Ama devletlerin batmasının temel nedeninin yine faizli kredilere dayandığını unutuyorsunuz. Arjantin ile ABD'li hedge fonları arasındaki borç anlaşmazlığı müzakerelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını bilmelisiniz. Her iki taraf da New York'ta bir anlaşmaya varamadı. Hedge fonun "riskten korunma fonu" anlamına geldiğini de biliyorsunuzdur. Hedge fon stratejisi, hedge fon yöneticilerinin yaklaşımını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Ancak, hedge fonlarda sermaye kullanımı için tek tip bir düzenleme olmadığından, bu yatırım türünde çok sayıda yatırım stratejisi bulunmaktadır. Bir hedge fon yöneticisi hangi stratejiyi seçerse seçsin, her zaman yüksek bir yatırım riski vardır. Bu devlet iflası sözleşmelerden değil, mahkemenin sadece Arjantin devletini ve davacısını ilgilendiren bir konuda bankaların yanında yer almasından kaynaklandı.

Sizin hatalı yarım doğrularınız nedeniyle aynı noktaya geri dönüp duruyoruz. Sanki yapacak daha iyi bir isim yokmuş gibi Arap saçına dönmüş faizli risk modellerinizi burada analiz edecek değilim. Hukukun üstünlüğü, paranın faiziyle birlikte geri ödeneceğini garanti eder. İster savaş ister iflas durumunda olsun, borç geri ödenmesi gereken bir borç olarak kalır. Alman tarihi bunun en iyi örneğidir.

Ancak burada iflas edebilecek küçük yatırımcılardan değil, büyük çaplı yatırımcılardan bahsettiğimizi unutmayın. Eğer faiz riskle ilişkili olsaydı, faiz olarak tanımlanamazdı. Bugün bildiğimiz kapitalizm gibi bir sistem olmazdı.

Bir girişimciye kâr beklentisiyle sermaye sağlamanız, ürün sağladığınız anlamına gelmiyor. Girişimci malları makineleri ve işçileriyle üretir, ancak sizin kar beklentileriniz nedeniyle mallarının fiyatlarına ekleme yapmak ve böylece mallarını halka daha pahalıya sunmak zorundadır.

Bu size sunulan bir fantezi dünyasıdır. Eğer bu hayal dünyasına inanıyorsanız kasanızdaki sermayenin sürekli büyüdüğünü görmeniz gerekirdi, eğer görmüyorsanız girişimcileri ve işçileri köleniz olarak gördüğünüz aşikâr.

Sizi gerçekten kırmak istemem ama benim gözümde, kölelerinizin ekonomik ve yasal olarak tamamen size bağımlı olması gerektiğine inanan bir insansınız. Bu yüzden her zaman eski Mısır yönteminden bahsediyorsunuz, çalışmadan mümkün olması gerektiğinden, değil mi?...?.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 01-07-2022, 00:29
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir girişimciye kâr beklentisiyle sermaye sağlamanız, ürün sağladığınız anlamına gelmiyor.
Hizmet sağlıyor, o sermayeyi kullanım hizmeti. Sonuçta o sermayeden faydalanıyor, bunun bir bedeli olmalı o da faiz.
Ben sana 3 lira borç versem bundan faydalanacaksın, ee benim ne faydam olacak? geri öderken 3 buçuk lira isterim tabiki. Bu doğal bir haktır.

Hukukun üstünlüğü, paranın faiziyle birlikte geri ödeneceğini garanti eder.
Şimdi türkiyede hazine iyi yönetilemezse ve faiz alacaklarına vadesi geldiğinde ödemesini gerçekleştiremezse ne olacak? Hiçbir yere şikayet edemezsin. Paranı da hiçbir yerden alamazsın.
Paranı bir gün geri alma umuduyla yaşarsın. Devlet onu hala borç olarak tanımlayabilir. Ama zamanında ödemediği için beni mağdur etmiş olur. Faiz bu anlamda hala risk içerir.

Ayrıca her ülkenin eurobond faizi farklıdır. Çünkü her ülkenin riski farklıdır.
Türkiyede eurobond faizi %10 civarı Almanyada %1 civarı. Neden? Çünkü iki ülkenin riski farklı. Türkiye daha riskli bir ülke.
https://www.akbank.com/tr-tr/urunler.../Eurobond.aspx

Faiz riske göre artmaktadır. Dolayısıyla bu, faiz ve risk arasındaki doğrudan bir kanıt sana.
Alt 01-07-2022, 20:42
Üye

Cansız sermayenize hayat veriyorsunuz. Sermayenizin hizmet sunmak için elleri kolları var mı? İşte bu yüzden bir hayal dünyasında yaşadığınızı söylüyorum. Sermayeniz tüm hikayede sadece kilit bir rol oynar, daha fazlası değil, çünkü o sadece değişim için bir araçtır.
Sermaye sadece bir değişim aracıdır, kendisi hiçbir şey yapmaz, dediğim gibi, ürünleriyle hizmet sağlayanlar girişimciler, makineler ve reel sektörün işçileridir, bu yüzden yanılıyorsunuz.

Girişimci neden sizin sermayenizden yararlansın? Sermaye, onun fikirlerini hayata geçirmesi için yalnızca bir değişim aracıdır. Dolayısıyla, hiç kimse risk-zarar sürecine katılmadığı sürece daha yüksek bir bedel talep etme hakkına sahip değildir. Faiz oranlarının riskle birlikte yükseldiği de bir olgu değildir çünkü riskin olduğu yerde kazanç ve kayıp vardır.

Yazıyorum, açıklıyorum ama nedense sapla samanı birbirine karıştırıyorsunuz. Ya ben kötü anlatıyorum ya da siz anlatılanların doğru olmasını istemiyorsunuz. İstememekle bir ilgisi varsa bana söyleyebilirsiniz, o zaman gereksiz yere daha fazla tartışmamıza gerek yok. Eğer bu sizin özgür iradenizse, o zaman bunu kabul etmek zorundayım. Ancak konumuzun hak ve adaletle ilgili olduğunu unutmayın.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 01-07-2022, 21:46
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Faiz oranlarının riskle birlikte yükseldiği de bir olgu değildir çünkü riskin olduğu yerde kazanç ve kayıp vardır.
Dine mine ne...
Ülkelerin risk primleri vardır biliyor musun?
Örneğin kredi risk primi denilen Cds oranları vardır.
Her ülke ekonomisi eşit derecede güvenilir değildir. Örnek verdim, Almanya ekonomisi Türkiye ekonomisinden daha güvenilirdir. Tam da bu nedenle almanyada alacağın faiz oranı türkiyeden düşüktür.
Risk arttıkça faiz oranı düşer. Ortada net bir veri var ve hala reddediyorsun.
Faiz risk içerir, faizde garanti kazanç yoktur, faizde para kaybetmek mümkündür.
Hele türk lirasının değer kaybını da katarsak faizdeki paran bir şey kazandırmadığı gibi kaybettirir.
Şimdi benim 10 milyon lira nakitim olsa faize koysam mı diye düşünürüm, ama zarar ettirme ihtimali de var. Hem liranın değer kaybından zarar etme riskim var, hem devletin iflas etmesinden zarar etme riskim var. Al işte çifte risk.

Sermayenizin hizmet sunmak için elleri kolları var mı?
Borç verdiğim sermaye, karşıdakinin işini görüyorsa bu hizmettir.
Girişimciye kredi veriyorsam onun işini görüyordur, bu da hizmete girer.
Hayır girmez demeye devam edeceksen tamam tartışma burada bitsin.
Alt 02-07-2022, 08:38
Üye

Almanya ve Türkiye'yi karşılaştırdıktan sonra, risk ne kadar yüksekse faiz oranlarının o kadar düşük olduğunu söylüyorsunuz? Söylediğinize göre tam tersi olması gerekirdi ama neyse.

Faiz hırsızlığınız beyninizde haksız bir arzudan kaynaklandığı ve sizi hırsızlığınız konusunda aydınlatmaya çalışırken, siz bana suçu işleyenin siz değil, eliniz olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz. Enflasyon ve faiz oranları arasındaki korelasyona dayalı risk tanımları yapay ve bu nedenle gerçeklikle örtüşmemektedir.

Faiz oranları ve enflasyon birbirini etkiler. Merkez bankalarının ekonomiyi nasıl etkilediğini düşünün. İşte bu yapay müdahaleler, mantıksal olarak bizi faiz oranlarının serbest piyasa ekonomisinde doğal bir süreç olamayacağı sonucuna götürmektedir. İnsan eli ve iradesiyle yaratılmış yanlış bir para politikasıdır. Bir yerlerden bir şeyler okuyup gerçekliği çarpıtıyorsunuz. Faiz oranlarındaki artış girişimciler için bir risktir.

Örneğin Korona krizi sırasında pek çok işletme yoğun bir şekilde borçlandı. Faiz oranları yükseldikçe, şirketlerin sizin gibi sermaye sağlayıcılarına faiz ödemeleri giderek daha zor hale geldi. Ayrıca, mevcut durumda bankalar yeni krediler verirken kredibiliteye daha da dikkat etmekte, bu da likidite sorunlarına yol açmaktadır.

Girişimcilerin durumlarını ve olaylarını kendi kapitalist durumunuzla karşılaştırabilmeniz ve kendiniz için de aynı sonuçları çıkarabilmeniz nefes kesici. Ne faiz kapitalizmi ne de komünizm ekonominin doğal biçimleridir, yani insan doğasına uymazlar, ancak devlet tarafından dayatılırlar, bu yüzden her ikisi de başarısızlığa mahkumdur. Komünizm tembelliğe, neoliberalizmse sizin gibi servetlerini güvence altına almak isteyen insanları açgözlülüğe teşvik eder. Dolayısıyla serbest piyasa ekonomisinde planlar ve köleleştirici faiz oranları olmamalıdır.

Çıplak kapitalistlerin nakit girişlerinin faiz yoluyla enflasyondan korunamaması kapitalist piramit kölelik sisteminin bir gereğidir. Risk dediğiniz şey, sistemin sermaye gücü sahipleri tarafından belirlenir (Gates ve Musk'tan bahsetmiyorum). Sizin gibi küçük kapitalistler başka nasıl kamulaştırılabilir ve sosyalizme zorlanabilirdi?.

Bu, oyunda ki en güçlü sermayenin blöf yapabildiği ve sadece bu sayede bile sizin gibi donsuz kapitalistleri oyun dışına itebildiği bir oyun masası gibidir. Bir gün bu masadaki küçük bir balık misali faiz tarafından yutulacak ve oyun hakkınız elinizden alınacak ama siz bir şekilde bu enstrümanı benden korumaya çalışıyorsunuz. Yani direnişinizi anlamıyorum?.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil