Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-08-2010, 22:24
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın hackercesur ;

Bilindiği üzre Ramazanda oruç tutan kişi, tuttuğu oruç ile alakalı karşısındakinden saygı bekler. Karşısında yeme-içme eyleminin gerçekleştirilmesine tahammülü yoktur. Kendi Nefsini terbiye ederken Oruç tutmayanında destek olmasını ister.

Soruyorum; Oruç tutmayana Müslüman saygı gösterir mi?

Cevaplıyorum; Mehmet Şirin Tekin, 4 Mayıs 1987 yılında Van 100. Yıl Üniverisitesinin karşısındaki kafeteryada yemek yerken, bir avuç Medine Haramisi tarafından oruç tutmadığı gerekçesi ile bıçaklanarak öldürülmüştür.

Örnekler her yıl çoğaltılabilir bir şekilde artmakta iken ;

Soruyorum; Oruç tuttuğu için şiddete maruz kalan bir tek insan tanır, bilirmisiniz?

Saygılarımla.
Area kardeşim Ramazan Ayı Haram aylardan biridir bu Ay'da katletmek haramdır, dolayısıyla bunu yapanlar dinlerinden bihaber olan kişilerin olması veya layıkıyla müslüman olmayan kişiler olması daha muhtemeldir.
Alt 06-08-2010, 23:03
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Bakin Ramazan Isminin, kokeni Turkce imis.

Origin:
Turkish

Meaning:
Ramadan

http://babynamesworld.parentsconnect...f_Ramazan.html

Eee, peki bu Recep, Saban (Onlarda isim, yaw) ve Ramazan adli aylarin, arapcalari yok mu? Ilginc olan, Ramadan'dan bahsedilirken "Muslim" kelimesinin kullanilmasi, yani orta da bir arapca kokeni yok mu, nedir?, "sicak" icerigi varmis. Arabistan'in soguk zamani mi var?

http://en.wikipedia.org/wiki/Ramadan

Su Ramazan hakkinda, birileri tarihi ve kurani bilgi versin, bize.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 06-08-2010, 23:03
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

´ Just!ce `´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın area bence tanımlamanız yanlış..Bu kişiye inançlı diyebiliriz benim gibi mesela.Ben kendime bir isim koymak istemiyorum ama deist diyorlar öyle olsun.
Ilımlıda müslüman kavramı AB nin çıkardığı (islam dinini yok sayma amaçlı ) bir durum.
Müslüman kelimesinin anlamı ; Allaha ve Allahın birliğine ,Muhammedin son peygamber olduğuna inanan, Allah'ın emirlerini yerine getirmeye ve yasaklarından kaçınmaya riayet eden, takva sahibi (tüm farzları yerine getiren ve tüm günahlardan kaçınan) kimselere denir.

O bakımdan ılımlı müslümanlık gibi bir terim yanlıştır ve ben buyum demek kendini kandırmak demektir , iki açıdanda.

Not : söylevim sizi yanlışlama amaçlı değil kendimce düzeltme amaçlıdır.

Saygılarımla.

Deizm sadece TANRI'yı tanır, Organize dinleri tanımaz dostum, Takvadan Muhammed'ten bahsettiğinize göre tam olarak İslamdan kurtulamadınız sanırım.

Örneğin: Ben de Bir Deist'im, TANRI'ya inanırım, fakat Organize dinlere inanmam...

Konu TurkceRap tarafından (06-08-2010 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.
Alt 07-08-2010, 00:28
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

barudi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Area kardeşim Ramazan Ayı Haram aylardan biridir bu Ay'da katletmek haramdır, dolayısıyla bunu yapanlar dinlerinden bihaber olan kişilerin olması veya layıkıyla müslüman olmayan kişiler olması daha muhtemeldir.
sayın barudi ;

Ramazanda katletmek haram demişsiniz ya aklıma geldi, hangi ayda helal?
Büyük olasılıkla yanlışlıkla yazıldı, aksi takdirde insan katledilmesini Ramazan bitimine saklayacak veya onaylayacak birisi değilsinizdir diye düşünüyorum.

Esen kalınız.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 07-08-2010, 00:32
Üye

sayın barudi ;

Ramazanda katletmek haram demişsiniz ya aklıma geldi, hangi ayda helal?
Büyük olasılıkla yanlışlıkla yazıldı, aksi takdirde insan katledilmesini Ramazan bitimine saklayacak veya onaylayacak birisi değilsinizdir diye düşünüyorum.

Esen kalınız.
Yapma be Aera olmadı bu bak

Ezbere biliyorsunuz siz oysa, nasıl olurda hatırlamazsınız ve yanlışlıkla yazdığımı düşünürsünüz?

Bu ayeti gözümüze sokmaktan zevk alırdınız siz ama şimdi hatırlamaz oldunuz çok garip bir durum...

"Haram aylar geçince müşrikleri bulduğunuz yerde öldürünüz, yakalayıp hapsediniz, bütün muhtemel geçitleri tutup onları gözetleyiniz. Eğer tevbe eder de namaz kılar ve zekât verirlerse onları salıveriniz. Hiç şüphesiz Allah affedici ve merhametlidir."
Tevbe 5

Tabii aklınızda başka kısımları tutuyorsunuz daha çok... Objektiflik bu olsa gerek...

Sende esen kal kardeşim...
Alt 07-08-2010, 00:39
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

barudi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yapma be Aera olmadı bu bak

Ezbere biliyorsunuz siz oysa, nasıl olurda hatırlamazsınız ve yanlışlıkla yazdığımı düşünürsünüz?

Bu ayeti gözümüze sokmaktan zevk alırdınız siz ama şimdi hatırlamaz oldunuz çok garip bir durum...

"Haram aylar geçince müşrikleri bulduğunuz yerde öldürünüz, yakalayıp hapsediniz, bütün muhtemel geçitleri tutup onları gözetleyiniz. Eğer tevbe eder de namaz kılar ve zekât verirlerse onları salıveriniz. Hiç şüphesiz Allah affedici ve merhametlidir."
Tevbe 5

Tabii aklınızda başka kısımları tutuyorsunuz daha çok... Objektiflik bu olsa gerek...

Sende esen kal kardeşim...
Sayın barudi ;

Bilmez olurmuyum. Elbetteki biliyorum, ama öyle bir cümle kurmuşsunuz ki küçük bir tebessümle sormak ihtiyacı hissettim, hangi ayda helaldir ve oruç tutmayanlarda müşrikmidir gibisinden.

Esen kalınız.

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 07-08-2010, 00:46
Üye

Sayın barudi ;

Bilmez olurmuyum. Elbetteki biliyorum, ama öyle bir cümle kurmuşsunuz ki küçük bir tebessümle sormak ihtiyacı hissettim, hangi ayda helaldir ve oruç tutmayanlarda müşrikmidir gibisinden.

Esen kalınız.
Sn Aera

Oruç tutmayan müşrik olmaz, ama keffaret ödemek zorundadır, bunun birkaç şekli var, ya ceza olarak 60 gün oruç tutar veya belirli miktarda aç doyurur vs vs.. hangisi kolayına geliyorsa o şekilde bedelini ödeyebilir seçim hakkı kişiye aittir. Yok bu dünyada keffaret ödemezse iş ahirete kalır.

Haram aylar dışında savaşmak helaldir.

Umarım açıklayıcı olmuştur...
Alt 07-08-2010, 03:08
´ Just!ce ` ´ Just!ce ` isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

TurkceRap´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Deizm sadece TANRI'yı tanır, Organize dinleri tanımaz dostum, Takvadan Muhammed'ten bahsettiğinize göre tam olarak İslamdan kurtulamadınız sanırım.

Örneğin: Ben de Bir Deist'im, TANRI'ya inanırım, fakat Organize dinlere inanmam...
Sayın Turkcerap ;

Ya yazımı tam okumadınız yada anlamadınız.

Takvadan muhammedden bashetmedim sadece terim açıklaması yaptım dikkat edersen.Evet Deistin tanımı Sadece tanrıya inanır bende zaten tanım olarak bu gruba giriyorum , zaten yazdım yukarda..Ama ben kendimi tanımlama içine sokmak istemiyorum , farklı düşünüyorum.
Alt 07-08-2010, 23:17
hako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hako hako isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Uzun yıllar önce Rize'nin bir köyünden diğerine yürüyordum. Ramazan ayıydı.
Kısa mesafeyi elimde sigaramla yürürken, yol kenarındaki inşaattan sırtında
taşıdığı kalası ile çıkan bir yobaz bana şöyle dedi. (tısladı)

"söndür o sigarayı. kuşlar bile oruç tutuyor utanmıyor musun ?"

İtiraz etme veya mantıklı şekilde açıklama yapmaya yeltenme durumunda dahi
kalası kafama yeme ihtimalim olduğundan sigarayı yere atıp söndürdüm ve
uzadım.

E tabi , islam hoşgörü dini !

"Önce insan ol, sonra gel. Ben mevlana değilim"
Alt 07-08-2010, 23:24
Voltaire Darwin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Voltaire Darwin Voltaire Darwin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"söndür o sigarayı. kuşlar bile oruç tutuyor utanmıyor musun ?"

Ben yıllar önce ortaokul 1. sınıftayken sırf bu tip cümleler duyduğum için evde beslediğim kanaryalarımı gözlemliyordum.

Şapır şupur yiyolardı Ramazan ayında...Sadece onlar değil sokaktaki diğer tüm hayvanlar da...

Çözemiyordum bu söylenenlerle olan çelişkiyi ...

Yaşamı en değerli kılan yanı, bir sonu olduğunu ve bir tekrarı olmadığını bilmektir....

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil