Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-05-2011, 18:43
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

TUBA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili hackercesur

aslına bakarsan islamda haram olmayanları sıralasak daha az yer kaplar

"islama göre yaşamak haram"
Aynen öyle, ulema satranç gibi zihin geliştiren bir oyuna bile ya mekruh ya haram diyor. Ona harcanan vakti de faydasız sayıyor. Efendim, insanın vakti kıymetliymiş de boş vaktini daha faydalı işlere harcamalıymış. Faydalı iş de gidip nafile namaz kılmak falandır.

MAİDE 90. Ey İnananlar! İçki, kumar, putlar ve fal okları şüphesiz şeytan işi pisliklerdir, bunlardan kaçının ki saadete eresiniz.
MAİDE 91. Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?
Şarap ve kumarı şeytan işi pislik sayıp uzak durun diyor, bence bu haramlığı için kafi. Hani uzak dursanız daha iyi olur gibi anlamak bence daha zor. Önceki ayetlerdeki şarap hem iyidir hem kötüdür, sarhoşluğunuz geçene kadar namaza yaklaşmayın şeklindeki ayetlerin de bu ayet inmeden önce indiği kabul edilir. Allah, alıştıra alıştıra kaldırmış ya şarabı. Tabi bu alıştıra alıştıra kaldırma mevzuu aklını kullanan biri için tuhaf ama ayetlerden haram sonucu çıkarmak bence son derece normal. Kuran'ın anlatımı da tek başına yeterli bence, olmasa bile tonla hadisi alıp haram saymışlar.

Peki ayette şarap diyor sadece, rakı ya da votka helal mi?

İslam alimi olarak anılan zatlar şarabın yasaklanmasının sebebini kafa yapması olarak görmüşler. Sonrasında da ictihat ederek kafa yapan her içki haramdır sonucuna varmışlar.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (25-05-2011 Saat 18:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ek
Alt 25-05-2011, 18:54
Subat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Subat Subat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aynen öyle, ulema satranç gibi zihin geliştiren bir oyuna bile ya mekruh ya haram diyor. Ona harcanan vakti de faydasız sayıyor. Efendim, insanın vakti kıymetliymiş de boş vaktini daha faydalı işlere harcamalıymış. Faydalı iş de gidip nafile namaz kılmak falandır.
Ya da inanmayanları öldürmek, kesmek, biçmek, haraca bağlamak da olabilir..
Alt 25-05-2011, 18:58
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

namik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ya da inanmayanları öldürmek, kesmek, biçmek, haraca bağlamak da olabilir..
Yok hocam, cihat denilip kapsamı senin saydığın şeyleri kapsayan olay farz, yani müslümanın bunu zaten yapması lazım. O yüzden boş zamanlara dahil değil bunlar, öncelikli işler bunlar.

Eee, kolay mı cennete bilmem kaç bakire bilmem kaç dulu götürmek?

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 26-05-2011, 15:50
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şarap ve kumarı şeytan işi pislik sayıp uzak durun diyor, bence bu haramlığı için kafi.
Hani uzak dursanız daha iyi olur gibi anlamak bence daha zor.
Önceki ayetlerdeki şarap hem iyidir hem kötüdür, sarhoşluğunuz geçene kadar namaza yaklaşmayın şeklindeki ayetlerin de bu ayet inmeden önce indiği kabul edilir.
Allah, alıştıra alıştıra kaldırmış ya şarabı.
Tabi bu alıştıra alıştıra kaldırma mevzuu aklını kullanan biri için tuhaf ama ayetlerden haram sonucu çıkarmak bence son derece normal.
Kuran'ın anlatımı da tek başına yeterli bence, olmasa bile tonla hadisi alıp haram saymışlar.

Peki ayette şarap diyor sadece, rakı ya da votka helal mi?
Sevgili mürteddd ;

Elbetteki çıkarım/"Şümul" dediğimiz olgu da olacaktır.
Ancak,
çıkarımı yaparken yine uyulacak yol bellidir.
Yol yine Kur'andır.
Eğer Arapça "Nebi" kelimesinin karşılığı haberci/haber veren iken,
ona karşılığı,
Farsça bir kelime olan "Peygamber" deyip,
Hiç alakası dahi olmayan Resul" ü de Peygamber'in anlamına katarsanız,
Peygamberin bu iki kavramı da kucakladığı gibi bir izlenim yaratırsanız,
işte bu tür içinden çıkılamaz kavram kargaşaları yaşanır.

Oysa "Haram" Arapçadır.
Ve bir çok ayette "Kesin emir" olarak zikredilmiştir.
Maide 3 teki "Domuz etinin HARAM" olması gibi.
Dolayısı ile zaten içinde haram ne,uzak durmak ne,artık terkettiniz değil mi ne ? anlamak o kadar da zor değildir.
Şümul ;
İslamdan önceki inanç sistemlerinin kendi başlarına sardığı(Sağ ellerinin kazandığı) kavram kargaşalarını,
İslam'ın da başına saran en büyük illettir.

Tabi ki siz "Buradan ben bunu çıkarıyorum" diyorsanız,
benim bu bakış ve anlayışa söyleyecek sözüm olamaz.
Ama yine de bildiğimi paylaşmak benim asli görevimdir.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 26-05-2011, 18:19
atesvedemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
atesvedemir atesvedemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili mürted ve psiko
Hamr içki değildir. Şarap hiç değildir.
Hamr bilincin örtülmesidir. Kuranda orada bahsedilen şey ayık kafa olmanızın istenmesidir.
hmr kökünden türeyen bir kelime de Hımar dır ve örtü demektir. Kuranda ayette hımar res olmadığı halde (res yani başa vurgu yapılmadığı halde) insanların hımardan algıladıklarının başörtüsü olması da ilginçtir. Ha anlayan ben böyle anlıyorum dersede sözüm yoktur. Kişiler dilediği gibi giyinebilir. Kişileri açıl veya kapan şeklinde zorlamak yanlıştır. Ben bu zorlamaların karşısındayım.
Hamr sizin dediğiniz gibi şarap olsaydı bira ve türevleri, rakı ve bilimum şarap dışı tüm alkollü içkiler serbest olmalıydı. Mantık bunu emreder. Ancak hamr burada şarap değildir. Hamr aklın örtülmesidir. İster eroinle ister esrar veya kokain ile isterseniz yeteri miktarda alkol ile. Yani alkol içecekseniz ne dediğinizi bilmeyecek kadar içmeyeceksiniz. Vurgu budur. Yoksa eşinizle dostunuzla balkonda 2 bira içmişsiniz keyifli bir sohbet etmişsiniz, ne dediğinizi bilir düzeyde -ki burada durmak herkesin harcı değildir- durursanız böyle bir olgunluğa eriştiyseniz, alkollü iken araba kullanmıyorsanız bence hiçbir sorun yok.
Ha insanlar içkinin damlasını bile almayabilirler. Faydalı etkilerini göremezler o zaman Bknz: kas gevşetici özelliği (şaka yapmıyorum), anksiyete giderici etkisi gibi
Salatın namaz olmadığını Kurandan defalarca kanıtlayabilirim. Salat benim için destektir insana, dine, aileme ve resul için ise söylevdir. Aslanın salatı avlamak, kuşunki uçmak benimki de omuzlamak mazlumu, yolda kalanı, düşmüşü, fakiri, yetimi. Salat namaz olamaz.
Sevgili Psiko lehmü hınzır ın domuz eti olduğu konusunda şüphelerim var. Hınzır ın geçtiği başka ayet biliyor musunuz? Ben bulamadım. Türkçemizde de hani yaramazlık yapınca "seni hınzır seni" deriz ya. Acaba "seni domuz seni" mi demek istiyoruz, yoksa "seni ufaklık seni" mi?
Sevgili Psiko resul ve nebi kelimelerine peygamber çevirisi elbette yapılmamalı. Bunu çok sevdiğim bir dosttan öğrenmiştim. Eğer okuyorsa forumu kendisini yad eder ve selam ederim.

Gerçek GÜNEŞ gibidir, birine kendini gösterip ötekinden gizlenmez.
Alt 26-05-2011, 18:59
Psiko Psiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili ateşvedemir ;

Ben de pek şekillere takılmayı sevmiyorum.
Şarap dediğin gibi "Aklı örten" her ne ise onun remzi/sembolü olabilir.
İtirazım da yok.
Ancak "Haram"dan kastım ve itirazım
Arapçada ve Kur'anda var olan bir kelimenin bu remzi/sembolü işaret ediyor olmaması haline.
Domuz değil de "Lehm ü hınzır" olsun.
Ama sonuç "Haram" sözcüğünün burada vurgulanıyor olup,
içki,
ki remzi veya sembolü ne ise,
onun geçen ayetlerde "Haram" olarak işaret edilmiyor oluşu ve böyle olmasına rağmen "Haram" denilmesinin bir "Şümul" olduğudur benim savım.

Kendin için istemediğini,başkaları için de isteme.
Alt 27-05-2011, 00:19
atesvedemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
atesvedemir atesvedemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Anlatmak istediğiniz sayın Psiko
lehmü hınzır ne ise haram
hamr ne ise uzak durulması gereken ancak haram değil.
Yanlış mı anladım?
Sevgilerle

Gerçek GÜNEŞ gibidir, birine kendini gösterip ötekinden gizlenmez.
Alt 27-05-2011, 00:43
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

''de ki darbuka ve tef eşliğinde göbek çatlatanlar hakkın kulunu kandırmaktadır. onlar şeytandan bile tehlikelidir. hele dansöze dinar sıkıştırıp memişlerine dokunanlar yok mu, işte onları allah bile affetmez''

hadis'ül şuhsi...

''hak yolunda namelerin en hayırlısı:

a. ezan sesi

b. çocuk sesi

c. gecenin sesi

d. dırdır sesi

e. hastr '' imam-ı sehven...

'' o gün geldiğinde tarlayı sürüp de yaprakları hışırdatmayan erkeğin yoncaları kurusun!''

zifaf-name...
Alt 28-05-2011, 14:37
SAV SAV isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Dünya arzusu ve şehvet hisleri ile dolup taşan gençler için yalnızca bu duyguları tahrik eden müzik haramdır.

Vakitlerinin çoğunu müziğe harcayan ve bununla uğraşmayı adet haline getiren kimse için müzik mekruhtur.

Güzel sesten zevk alma dışında bir duyguya kapılmayan kimse için müzik mübahtır.

Müzikle ilgili hadisler;

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nikahı ilan edin, onu mescidlerde yapın Uzerine de def vurun"
Tirmizi, Nikah 6, (1089)

Resulullah (sav) buyurdular ki: "[Nikah'da> haramla helali ayıran fark, def ve sestir"
Tirmizi, Nikah 6, (1088); Nesai, Nikah 72, (6, 127, 128)

Bir kadın (gelerek): "Ey Allah'ın Resulü! Ben senin yanibaşında def çalmaya nezrettim!" dedi Aleyhissalatu vesselam: "Nezrini yerine getir!" buyurdular
Ebu Davud, Eyman 27, (3315)

Rezin şu ziyadeyi kaydetti: "Kadın dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Çıktığın gazveden sağ-salim ganimetle dönersen sana (zafer alameti olarak) def çalıvereceğim diye nezrettim!" Resulullah (sav) bu talep üzerine: "Eğer nezretti isen haydi nezrini yerine getir, yoksa böyle bir şey yapma!" buyurdular" [Rezin'in ziyadesi İbnu Hibban'ın Sahih'inde geçmektedir (6, 286-287)>
Alt 29-05-2011, 23:32
xcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
xcan xcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

SAV aborjimler ve zulu kabilesi size yakınlar def çalıyorlar Uygar ülkelerde müzik tanrıyı rahatsız eder çünki def yok dümbelek yok Beyni olan insanların konuşması böylemi olmalı.Sanatın her türünden nefret eden gül kokulu Muhammedinizin Müzik Zevki çok iğrençmiş .Ressamlara duyduğu nefret ise iğrenç ötesi.Birde Bakır köyde beş peygamber var halen onların derecelendirmesini hangi ölçü ile yaparsınız Haaa ikisi deften hazzetmiyor.Aklıma geldi eskiden Ayı oynatırlardı defle Defte bir tanrısallık olmalı Ayılar bile dans ediyor sesiyle İlkellik diz boyu Uygarlık hak getire

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil