Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-05-2012, 11:10
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart !!! Regaip Kandili !!!

Öncelikle Tüm müslüman aleminin Regaip Kandili Mübarek Olsun.

Biraz bilgi verelim:
islam inancına göre regaip kandili;

Her sene recep ayının perşembeyi cumaya bağlayan ilk gecesidir.
kainatın varlık sebebi hz. muhammed'in aziz, mubarek ruhunun anne karnına düşmesiyle hak katında önemli bir
konuma gelmiş gecedir.

Kuran-ı Kerim'de Regaip kandiliyle ilgili bir ayete rastlayamadım. Yalnız bir kaç hadis buldum.

Konu ile ilgili hadisler;

"Allah'ın ilk yarattığı şey, benim nûrumdur"
"Hz. Adem henüz çamur ve balçık arasında debelenirken, Ben peygamber idim."

islam inancına göre bazı hadislerin uydurma olduğunu söylerler ama hangi hadisler olduğu bugün bile tartışma konusudur. Din alimleri tarafından net bir anlaşma yoktur. Örneğin devenin sidiğinin içilmesini öneren hadisler buhari, müslim, tirmizi gibi hadis kitaplarında geçer.

Bu üfürükçü hocaların, tükürükçü hocaların kaynağıda yine hadis külliyatıdır.

Şimdilik bu kadar bilgi yeterli...
Alt 24-05-2012, 14:27
kurtulusislamda kurtulusislamda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

hackercesur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öncelikle Tüm müslüman aleminin Regaip Kandili Mübarek Olsun.

..öncelikle bu güzel temenini için teşekkürlerimi sunarım,öncelikle regaip kelimesi ne anlama gelir onu öğrenelim....al regaip kandili hakkında acıklayıcı bir yazı..umarım ne için bu gunün önemiini benimsiyoruz öğrenin.....
.................................
Regâib, arapça bir kelimedir ve "reğa-be" kökünden gelmektedir. "Reğa-be", kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib"in aslı budur.

http://www.risaleokul.com/tr/

..umarım acıklayıcı olmuştur......

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir

Konu Neva tarafından (24-05-2012 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: copy/paste'e iliskin link eklendi.
Alt 24-05-2012, 14:38
Üyeliğini Sonlandırmış

kurtulusislamda´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir.
Bunun kaynağını öğrenebilirmiyim ?

Kuran, Hadis vs...
Alt 24-05-2012, 18:15
kurtulusislamda kurtulusislamda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

sayın hackercesur...
bu guzel sorunuz için teşekkürlerimi sunarım,bazı arkadaşlar gibi deilsiniz bunun için müteşekkirim size,beni ilahlıkla isnad edenler bile oldu,bu durumu cok üzüldüm,zira benim her hangi buyuklenme ve kibirlenme ve ALLAH' şirk koşma gibi bir derdim ve düşüncem asla ve kati olarak mumkun olamaz,eğer öyle bir durum hasıl olacaksa şayet yuce yaradanım,şeytan bana vesvese vermeden canımı alsın ve böyle bir durumu beni yaşatmasın.
...sizler sakın ola Recep ayının ilk Cumasının arefesini (yani perşembe gunu ve akşamını,Regaip gecesini)ihmal etmeyesiniz (gaflet içersinde gecirmeyesiniz) o!öyle bir gecedir ki,melekler o geceyi Regaip(yani rağbet edilen buyuk armağan) adını vermişlerdir..h.şerif.
-----umarım acıklayıcı olmuştur..bu arada bu ay içersinde doğduğum için ismim recep,ve inanın sabahdan beri telefonuma gelen regaip kandilimiz mubarek olsun mesajları beni ihya etti,hatırlandım,bir söz vardır' gözden uzak olan,gönülden ırak olur' diye bu mubarek gunler sayesinde birbirimizi hatırlar ve arar konuşuruz bu bağlamdada bizim için dostlukların pekişmesini sağlıyor o nedenle bu mubarek gunleri biz sever ve sayarız,esnaf arkadaşlar bugun, birbirimize lokum olsun,cikolata olsun ikramlarda bulunduk,söyleyin bunun neresi kötü,şu gunu yad etmesek bu dostluklar ve sevgiler bizi kenetlendirirmiydi acaba,olmasa bu gunler sevgiler azalmazmıydı,lutfen bazı konularda temkinli yaklaşalım,buydu,şuydu,şunları yapıyorlar,demeyelim,SAYGILAR
http://img209.imageshack.us/img209/8...aipkandili.swf

insan ateist olmayı görsün içeriden adeta kendini yöneten başka bir irade olduğunu farkeder. O irade kişinin aklına Allah ile ilgili ipucları gelse hemen devreye girer ve esir edilmis o kişiyi kendi istikametine cevirir. Ateist mantığı yoktur.Herşey tesadüfün işidir
Alt 24-05-2012, 18:39
Sesli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sesli Sesli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kandil hurafesi

İslamda kandil diye bir gerçek yoktur. Kandiller sadece ilahsız yani ateist dinlerde bulunur. Bu kandil meselesini İslam'a sokan ve başlatan sultan Selimdir. Kandiller İslamda olmayan hurafelerdir.

http://kiziroglu.wordpress.com/2009/...osaltmaktadir/
Alt 24-05-2012, 19:00
Üyeliğini Sonlandırmış

Sesli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslamda kandil diye bir gerçek yoktur. Kandiller sadece ilahsız yani ateist dinlerde bulunur. Bu kandil meselesini İslam'a sokan ve başlatan sultan Selimdir. Kandiller İslamda olmayan hurafelerdir.

http://kiziroglu.wordpress.com/2009/...osaltmaktadir/
Linki açmadan önce ateist bir site olduğunu düşündüm. Fakat dini bir site olduğunu görünce hiç şaşırmadım.

Kendi içerisinde bu kadar mezheplere bölünmüş bir dinde her kafadan farklı sesler çıkması doğaldır. Herkesin kafasında farklı bir islam var...
Biri kandilleri savunur, diğeri reddeder. Hiç sordunuz mu ? tek bir kitaba, tek bir peygambere inanan müslümanlar neden bir konuda da hemfikir olamıyor ?

Bir mezhepte günah olan birşey. Bir diğer mezhepte mekruhken başka bir mezhepteyse sevap oluyor. Yani din kendi içerisinde çelişiyor.

kurtulusislamda;

Yani melekler de dünyavi olaylara müdahale edebiliyorlar... ? bazı şeylerin isimlerini belirleyebiliyorlar ? öyle mi ?
Alt 24-05-2012, 19:57
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hackercesur, allah sana uzun ömürler versin bu konuda yazacağım 1-2 şey vardı benden önce davranmışsın.

Öncelikle, pek çok ibadet ve özel gün gibi bu günün de islam içinde dahi kendisini destekler bir dayanağı bulunmamaktadır. Bu bakımdan, Muhammedin annesinin bu gecede hamile kaldığı nasıl hesaplanmıştır? doğumdan geriye 9 ay 10 geriye gidilmesi yolu mu kullanılmıştır? Bu yöntem günümüz koşullarında güvenilir olamayacakken o zamanın imkanları ile nasıl kesin sonuç verebilmiştir?

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 24-05-2012, 22:08
Üyeliğini Sonlandırmış

istatistik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hackercesur, allah sana uzun ömürler versin bu konuda yazacağım 1-2 şey vardı benden önce davranmışsın.

Öncelikle, pek çok ibadet ve özel gün gibi bu günün de islam içinde dahi kendisini destekler bir dayanağı bulunmamaktadır. Bu bakımdan, Muhammedin annesinin bu gecede hamile kaldığı nasıl hesaplanmıştır? doğumdan geriye 9 ay 10 geriye gidilmesi yolu mu kullanılmıştır? Bu yöntem günümüz koşullarında güvenilir olamayacakken o zamanın imkanları ile nasıl kesin sonuç verebilmiştir?
Gerçekten bu siteye de beğen butonu şart oldu.

İşten gelirken gördüm. millet camilere gidiyordu... Büfeye uğradım gelirken işler durgunmuş. büfecideki tepkiye halen gülüyorum.

"Bizim millet tek günlük müslüman"
Alt 24-05-2012, 22:18
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Gerçekten bu siteye de beğen butonu şart oldu.

İşten gelirken gördüm. millet camilere gidiyordu... Büfeye uğradım gelirken işler durgunmuş. büfecideki tepkiye halen gülüyorum.

"Bizim millet tek günlük müslüman"
Dostum merhaba, bu gün hepsi müslüman ve hatta melek. Melekler kuranı aracı kurum olarak muhammede iletir inanış gereği hatırlarsan(unutmak mümkün mü?). Orda biz yaptık, ettik, attık, tuttuk der dururlar. Arada tanrı kendi konuşur(allah sizi kahretsin falan der-allahında allahı var dimekki). Bir kaç yerde unutur muhammed kendi konuşur(fatiha suresi gibi) amma sorarsan bu nasıl iş diye kıyamet kopar Tefsir ve tevil ve hatta olmadı tehtid gerekir düzeltmeye

Yani melekler isim hakkını almış çok mu?Hadi bakem, bu gecenin adınıda siz koyun demiş demekki tanrı kavramı islamın. Gelde gülme.

Şimdilik saygımla gittim...

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 24-05-2012, 22:58
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Linki açmadan önce ateist bir site olduğunu düşündüm. Fakat dini bir site olduğunu görünce hiç şaşırmadım.

Kendi içerisinde bu kadar mezheplere bölünmüş bir dinde her kafadan farklı sesler çıkması doğaldır. Herkesin kafasında farklı bir islam var...
Biri kandilleri savunur, diğeri reddeder. Hiç sordunuz mu ? tek bir kitaba, tek bir peygambere inanan müslümanlar neden bir konuda da hemfikir olamıyor ?

Bir mezhepte günah olan birşey. Bir diğer mezhepte mekruhken başka bir mezhepteyse sevap oluyor. Yani din kendi içerisinde çelişiyor.
Allah sozu olduguna iman edilen kitapta olmayan pekcok sey, islam dininde uygulaniyor.

Samanizm veya paganizm unsurlari halihazirda uygulaniyor.

Önerilen Siteler