Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-04-2011, 22:20
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Sümer İnanışları Yanlışlanabilir Teori midir,Yoksa Kanun mu?

Eminimki bu konu hakkında bilgi verebilecek arkadaşlar vardır forumumuzda,Sümer inanışları ile ilgili edindiğimiz bilgiler yalanlanabilir mi,yoksa kesin,yanlışlanamaz bilgiler midir?Çivi yazısı neye göre okunur,ben biraz araştırma yaptım fakat daha detaylı bilgilendirilebileceğimi düşünüyorum.Anlamlandırılan bir kelime yarın farklı anlamlıymış denerek,önceki anlamından uzaklaştırılabilir mi?

Sevgilerimle...

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 09-04-2011, 23:46
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Sümer İnanışları Yanlışlanabilir Teori midir,Yoksa Kanun mu?
Bir deist olarak teoriler kesinleşince kanun olurlar şeklindeki yaygın ve yanlış kanaate sen bile sahipsen oturup ağlamalıyız bence. Ayrıca sosyal bilimlerde kanun falan olmaz zaten.

Anlamlandırılan bir kelime yarın farklı anlamlıymış denerek,önceki anlamından uzaklaştırılabilir mi?
Olabilir elbette. Çivi yazısının nasıl okunabileceğini bilmiyorum.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 10-04-2011, 00:00
Kıdemli Üye

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir deist olarak teoriler kesinleşince kanun olurlar şeklindeki yaygın ve yanlış kanaate sen bile sahipsen oturup ağlamalıyız bence. Ayrıca sosyal bilimlerde kanun falan olmaz zaten.
Kusurumu bağışlayınız sizlerden öğreneceğim çok şey var,bu forumdaki çoğu üye benim Hocam konumundadır.Konu dışı fakat sorayım;

Teoriler kesinleşince kanun olmazlar mı,gerçekten de öyle biliyordum ben?

Peki teori olması doğru anlamına gelir mi?Ya da şöyle sorayım kesin doğru olarak kabul görmesi için hangi seviye gereklidir?

Blog Facebook
Alt 10-04-2011, 00:08
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Dark Prince; Konu ne teoridir nede kanun, durduğun noktadan algılamak istediğin şekilde bakınca beklentilerin bu şekilde olabilir ama Sümerler denilen İnsan topluluğu bir şekilde kendilerince yaşamışlar ve yok olmuşlardır, bu noktada edindikleri kültürel ve entellektüel bilgileri bir sonraki kuşağa aktarmışlardır, aktardıkları kitle arasında politeist yahudi toplumuda vardır ver onların mitolojik aktarımları neticesinde günümüzdeki İbrani ortadaoğu kökenli 3 din ortaya çıkmıştır.

Dünya'nın geri kalan kısmında ne Sümerler nede bir başka Ortadoğu kökenli bir inancın muhabbeti olmakta yada kaele alınmaktadır. Bir Çinli açısından ortadoğulu bir din inancı çok komik bir ritüellelden ibararettir. Yada Polinezyalı bir kişi açısından duyduğu ana kadar var olamayn bu komik varsayıma inanmak bir yana onu dikkate almak bile abesle iştigal olacaktır.

Gelelim konuya bilimsel yaklamına: Sanırım din terminolojisi hakkında bir şey bilmiyorsun ki bu cümleleri ve soru şeklini yazabilmişsin. Konu din terminolojisi açısından doğru yada yanlış ve yahut ilahi bir kanun vb. şeklinde ele alınmaz, İnsan'lığın gelişimindeki bir evre olarak ve sadece Orata doğudaki bir kültür olarak Sümerler ele alınır. Unutmayalım ki 40,000 yıllık tarihlerinde Aborjinler açısından ne bir peygamber nede tanrı kavramı vardır mesela...
Alt 10-04-2011, 00:22
Kıdemli Üye

güneşinzaptıyakın´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gelelim konuya bilimsel yaklamına: Sanırım din terminolojisi hakkında bir şey bilmiyorsun ki bu cümleleri ve soru şeklini yazabilmişsin. Konu din terminolojisi açısından doğru yada yanlış ve yahut ilahi bir kanun vb. şeklinde ele alınmaz, İnsan'lığın gelişimindeki bir evre olarak ve sadece Orata doğudaki bir kültür olarak Sümerler ele alınır. Unutmayalım ki 40,000 yıllık tarihlerinde Aborjinler açısından ne bir peygamber nede tanrı kavramı vardır mesela...
Sevgili dostum;

Sanırım demek istediklerimi tam ifade edemedim.Benim öğrenmek istediğim şudur;

Sümer tabletleri kesin olarak,yanlışlanamaz bir şekilde mi tercüme edilmiştir,yoksa yanlışlanabilirler midir?Sonuç olarak elimizde kaynaklar var,o kaynaklar eğer kesin bir şekilde çevrilebiliyorsa buna kesin bilgi deriz,fakat yanlışlanabilirler ise o zaman kesin diyemeyiz.Sormak istediğim budur.3 büyük dinin daha eski kökenleri olması gerekir.Aksi düşünülemez,bilgiler gökten inip bir anda bir kitapta toplanmadı sonuç olarak farklı kaynaklardan kopya edildi.

Blog Facebook
Alt 10-04-2011, 00:33
güneşinzaptıyakın güneşinzaptıyakın isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Dark_Prince´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
................................

Sümer tabletleri kesin olarak,yanlışlanamaz bir şekilde mi tercüme edilmiştir,yoksa yanlışlanabilirler midir?Sonuç olarak elimizde kaynaklar var,o kaynaklar eğer kesin bir şekilde çevrilebiliyorsa buna kesin bilgi deriz,fakat yanlışlanabilirler ise o zaman kesin diyemeyiz...................
Tekrarlıyorum: Sanırım din terminolojisi hakkında bir şey bilmiyorsun ki bu cümleleri ve soru şeklini yazabilmişsin.

Blimsel açıdan her şey yanlışlanabilirken kesin ve kati bir cevabı nasıl elde edebiliriz? Yada tersten okursak, her şey yanlışlanabilirken doğruyu nasıl ayırt edebiliriz?

Bu çeşit ters algılatma yolu ile bazı kişileri dinsel duyulara ve duygulara yönlendirme yöntemleri ne ilktir nede sondur. Yani bu çeşit misyonerlik çabaları biraz basit kalıyor, ne misyonerin neden bizlerin zekasına yaraşıyor...
Alt 10-04-2011, 00:36
Kıdemli Üye

güneşinzaptıyakın´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tekrarlıyorum: Sanırım din terminolojisi hakkında bir şey bilmiyorsun ki bu cümleleri ve soru şeklini yazabilmişsin.

Blimsel açıdan her şey yanlışlanabilirken kesin ve kati bir cevabı nasıl elde edebiliriz? Yada tersten okursak, her şey yanlışlanabilirken doğruyu nasıl ayırt edebiliriz?
Hmm anlıyorum,teşekkür ederim dostum bilgilendirdiğin için.

Blog Facebook

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil