Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-11-2013, 15:59
Erdem Alaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Erdem Alaca Erdem Alaca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart 2013 Öğretmen Anketi

Türk Eğitim-Sen'in, Kasım.2013'de, 16.723 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarından bazılarını aşağıda paylaşıyorum.

Ankete katılan 16.723 kişinin
%66.2'si öğretmen
%16.2'si okul müdür yardımcısı
%13'ü okul müdürü
%2'si okul müdür baş yardımcısı
%0.5'i memur
%0.6'sı şef
%0.2'si hizmetli
%1.3'ü "diğer" seçeneğini işaretleyenler'dir.

Soru: Herhangi bir borcunuz bulunmakta mıdır?
%89.2 ....... Evet

Borcu bulunanların %84.7'si, bankaya borçlu olduğunu belirtmiştir.
Soru: Son 11 yıl içinde banka kredisi çektiniz mi?
%82.9 ........ Evet
Soru: Elektrik ve Su faturalarınız ile Yakıt giderlerinizi azaltmak için kısıtlama yapıyor musunuz?
%86 ........ Evet
Soru: Tükenmişlik Sendromu'na yakalandığınızı düşünüyor musunuz?
%66.9 .......... Evet
%33.1 .......... Hayır
Soru: Türkiye'de en prestijli meslek sizce nedir?
%20.4 ........ Doktorluk
%19.7 ........ Kaymakam/Vali
%17.7 ........ İş adamı
%15.9 ........ Din görevlisi
%4.7 .......... Öğretmenlik
%4.2 .......... Avukatlık
%4.2 .......... Sanatçı
%3 ............ -diğer-
%2.2 .......... Polis
%1.8 .......... Serbest meslek
%1.4 .......... Mühendis/Mimar
%1.1 .......... Asker
%1 ............ Ekonomist
%0.9 .......... Eczacı
%0.8 .......... Bankacı
%0.5 .......... Diş hekimi
%0.4 .......... Gazeteci
Soru: Yönetici atamalarında yapılan sözlü sınavlar adaletli bir şekilde, yandaşlar kayırılmadan yapılıyor mu?
%78.9 ......... Hayır - adaletli yapılmıyor.
%16.6 ......... Fikrim yok
%4.5 ........... Evet - adaletli yapılıyor.
Soru: Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hak ve hukuk gözeten, liyakati ön plana alan, uygulamaları ile adaleti sağlayan bir Bakandır” ifadesine katılıyor musunuz?
%78.7 ............. Hayır, katılmıyorum.
Soru: Milli Eğitim'de uygulanan yanlış politikalar sonucunda devlet okullarının itibar kaybettiğini düşünüyor musunuz?
%90.9 .......... Evet, düşünüyorum.
Soru: Öğrenci Andı'nın kaldırılmasını doğru buluyor musunuz?
%72 ......... Hayır, doğru bulmuyorum.
Anket verilerine göre, çocuklarımızı emanet ettiğimiz, onları yetiştirip hayata hazırlayacak olan öğretmenlerimiz en başta ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır.

Hani ekonomimiz uçuşa geçmişti ya (!), bu 16.000 küsur kişinin katıldığı anketten belli nasıl uçtuğumuz...

Üstelik bunlar şanslı (!) olan kesim, atamaları yapılmış. Bir de ataması yapılmayan 300.000 civarındaki öğretmenimizi düşünün, onlardan yüzde kaçı diyebilir ki "öğretmenlik en prestijli meslektir" diye?

Yaa, böyle işte...

Bu işler atıp tutmayla, AVM yapmayla, metro durağı açmakla olmuyor. Halkın hangi kesimine dokunsak, bu gibi feryatları işiteceğimize ben eminim, kaymak tabaka hari tabii: İşçi, köylü, memur, emekli, esnaf, vb. gibi kesimleri kastediyorum...

Kaynak

1930'lar: Uçak ihraç ediyoruz, 2010'lar: Saman ithal ediyoruz...

Konu Erdem Alaca tarafından (22-11-2013 Saat 16:00 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kaynak web linki unutulmuştu, giderildi...
Alt 22-11-2013, 17:41
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Eksik bir soru var bu ankette.

Bu insanlar, bu ülkeye yeni mi ayak basmışlar ki, Türkiye'de öğretmenliğin zor olduğunu biliyorlarda yine de seçmişler. Bu zorluklar ile karşılaşacaklarını bildikleri halde neden seçmişler? Neden mühendisliği, Kimya ile ilgili, Biyoloji ile ilgili bir bölüm değil de öğretmenlik?

Yanlışa herkes yanlış der Erdem Alaca. Önemli olan bu değil, önemli olan bu sorunu çözmek için yapıcı birşeyler yapmak. Öğretmeni karşına al ve sor, borcun varmı? Var. Zordamısın? Evet. Tamam da, peki çözüm öneriniz ne? Hani nerede bu soru?

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 22-11-2013, 19:19
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eksik bir soru var bu ankette.

Bu insanlar, bu ülkeye yeni mi ayak basmışlar ki, Türkiye'de öğretmenliğin zor olduğunu biliyorlarda yine de seçmişler. Bu zorluklar ile karşılaşacaklarını bildikleri halde neden seçmişler? Neden mühendisliği, Kimya ile ilgili, Biyoloji ile ilgili bir bölüm değil de öğretmenlik?

Yanlışa herkes yanlış der Erdem Alaca. Önemli olan bu değil, önemli olan bu sorunu çözmek için yapıcı birşeyler yapmak. Öğretmeni karşına al ve sor, borcun varmı? Var. Zordamısın? Evet. Tamam da, peki çözüm öneriniz ne? Hani nerede bu soru?
Konkurs diye bir var avrupada en azindan avusturyada..

Benim abim zamaninda bankadan yaklasik 50 bin euro kredit cekti. O nasil kafadirki yillarca ödemedi. Faizle beraber tam 111.000 euroya kadar cikti.

Daha sonra konkurs yapti. borcunun yüzde 80 ni silindi.. Geriye sadece 27 bin euro yu 7 sene icinde ödeme zorunlugu getirildi. Simdi ödüyorda. Sonucta konkurs diye birsey var yani.. Fazlasindan benimde bilgim yok.. Ha türkiyede böyle birsey varmi bilmiyorum..

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 22-11-2013, 21:48
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hükümetin berbat politikalarından bahsetmiyeceğim..
Şu öğretmenleri ben bir eleştiriyim
Kardeşim bu hükümetin 11 senedir ayakta dimdik kalmasının en büyük nedenlerinden biri nedir?
Öğretmenler hiç bunu düşündünüz mü acaba?

Taleptir,talep..

Senin bir ayağın AVM'de olursa,sen üç kuruş maaşınla son model araba alırsan veya yepyeni bir ev alırsan;bana hükümeti kötüleme lütfen..Çünkü kötü olan sensin..Çünkü ihtiyacın bitmiyor senin..Kendini bir şey zannediyorsun ama sıradan bir öğretmensin işte..Bu sıradanlığının farkında olsaydın ve ayağını yorganına göre uzatsaydın,ne borcun olurdu,ne derdin..Ekranlarda gördüğün tv yıldızları gibi yaşama hevesin,seni işte böyle tükenmişlik sendromuna doğru iter..

Hükümet tabi ki çok büyük yanlışlar içinde ama öğretmenlerimiz de masum değil yani..
Bu artan talebin en büyük nedenleri öğretmenlerin/memurların/işçilerin inanılmaz harcama isteğidir..
200 milyarlık ev alacağına 75 milyarlık al;Passat alacağına broadway al..Olur mu canım diyorlar..
Kitap okumazlar,AVM'lerde vakit geçirirler,sonra da hükümet kötü derler..
He canım,he..Hükümet çok kötü ama sen süpersin..!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil