Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-10-2009, 21:39
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Insan Haklari ve Ozgurlukleri;

Saygideger arkadaslar;

En son hunharca oldurulen bir cocugumuzdan sonra bu basligi acmaya karar verdim. Aslinda, tam da karsi oldugum bir basliga actim. Cunku daha uygun bir baslik bulamadim. Bu seferki yazimi evrensel-insan diliyle degil; ozgur bir biey diliyle yaziyorum.

Oncelikle konunun ozunu algilamak gerekir. Bilhassa ulkemizde, insan haklari ve ozgurlukleri; siyasetin iktidar veya muhalefet, her turlu gorusune alet edilmekte ve bu hak ve ozgurlukler, siyasi bir amac ugruna arac olarak kullanilmaktadir.

Insan hak ve ozgurluklerinin basinda yasam hakki gelir. Bir kisi, nasil ve kim tarafindan ve hangi nedenle oldurulurse oldurulsun; olduren kisinin, kimligine, yerine siyasi gorusune bakmadan bunun bir cinayet ve insan hakkini ihlal oldugunun bilincinde olmak gerekir.

Insan hak ve ozgurluklerinin diger bir gerekli olanida; dusunce ve ifade ozgurlugudur. Bir kisinin, ya da toplumun milli-dini-geleneksel-kulturel v.s. ozelligini dile getirmesi; onun insan hak ve ozgurlugudur.

Ulkemizde, yasam hakki gibi; dusunce ve ifade ozgurlugu de; siyasi gorus temelinde kanunlarla yasaklanmaktadir. Bir kisinin, ya da toplumun; milli-dini ozelliginin dile getirilmesi konusuda; her turlu siyasi gorusun amaci dogrultusunda arac olarak kullanilmakta; kullananin amacinin bu hak ve ozgurlugu tanimak yerine, bunu kendi siyasi cikarina alet ettigi gorulmektedir.

Turkiye'de her turlu insan hak ve ozgurlukleri, ya yasaklanarak, ya gale alinmiyarak, ya da bir siyasi goruse alet edilerek su-istismar edilmektedir.

O yuzden, kendisine aydin, ilerici, devrimci v.s. diyen; kisaca "elit" kesimin; once insan haklari ve ozgurlukleriyle; siyasi gorusu oyle veya boyle bu hak ve ozgurluklere kendi cikarlarina uygun kullanmalarini gormesi ve buna bir butun olarak karsi cikmasi gerekir.

Ama; gorulen odurki; bu "elit" kesimin; kendisinin siyasete alet olmasi; onlarin insan hak ve ozgurluklerinden bihaber olarak , ustelik; bu alet olmaya da herturlu destegi vererek; insan hak ve ozgurluklerinin onune set cekmesidir.

Bir kisinin, ya da grubun; siyasi gorusu ne olursa olsun; bunun insan haklari ve ozgurlukleriyle bir bagi yoktur. Cunku, insan hak ve ozgurlukleri, farkli siyasi goruslerin "oyuncagi, kullanim araci" degil; bizzat, insan olmanin insanligi istemenin ta kendisidir.

Siyasi gorus farklarimizi ortaya koymadan once; insan olarak hepberaber, insan hak ve ozgurluklerini savunalim ve bu savunu da birleselim.

Insan hak ve ozgurluklerine, karsi olabilecek bir siyasi gorus varmidir, acaba?

Varsa; dusuncelerini "gerekceleri" ile beraber, bu baslikta ortaya koysun.

Yoksa da; sitemizdeki her turlu farkli siyasi goruse sahip, yazarlar; insan hak ve ozgurlukleri ve bunun, hangi sart ve kosulda olursa olsun, kim icin ne icin olursa olsun; savunusu konusunda HEMFIKIR olmalidir.

Aksini dusunen var mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 08-10-2009, 22:07
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Insan hak ve ozgurluklerine, karsi olabilecek bir siyasi gorus varmidir, acaba?
Sevgili evrensel-insan,

olmasa zaten tartışmalar bu yoğunlukta ve bu sertlikte geçmez bence. ''Ben insan hak ve özgürlüklerine karşıyım'' diyen yoktur tabii, ama neyin ''insan hak ve özgürlüğü'' olduğu konusunda hemfikir değiliz.

Somut örnekler vermek gerekirse:

=> Ben bir dinsiz olarak başörtüsüyle üniversiteye gidebilmeyi bir insan hakkı olarak görüyorum.
Atatürkçü/Kemalist arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

=> Ben bir Türk olarak, Kürtçe özel TV/dergi/kitap yayını yapılmasını bir insan hakkı olarak görüyorum.
Atatürkçü/Kemalist, milliyetçi/ulusalcı arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

=> Ben sünni bir aileden gelen biri olarak, alevi topluluğunun resmen dini topluluk olarak kabul edilmesini ve Alevilere karşı var olan hukuki ayırımcılıkların son bulmasını, insan haklarının bir gereği olarak görüyorum
Sünni-muhafazakar arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

=> Ben bir Türk olarak, Türkiye'de yaşayan gayri-türk azınlıkların da hukuki taleplerinin yerine getirlmesini, insan haklarının bir gereği olarak görüyorum.
Atatürkçü, kemalist, milliyetçi, ulusalcı, muhafazakar, dinci, alevi ve sünni arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

Bu saydıklarımı sen de insan hak ve özgürlüklerinin gereği olarak görüyor musun sevgili evrensel-insan? (Ben öyle olduğuna inanıyorum, sadece netleştirmek amacıyla sordum).

saygılarımla
Alt 08-10-2009, 22:13
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Insan hak ve ozgurlukleri; madalyonun birbirinden ayrilmaz ve birbirini tamamlayan iki yuzudur. Konuyu daha iyi kavrayabilmek icin; hak ve ozgurluklerin ne oldugunu, ortaya koyabiliriz.

Hak; insanoglunun ve onun bolunmez en kucuk parcasi bireyin; insanlik bilinci, tecrubesi, birikimi, gozlemi ve bilgisi; kisaca dusuncesidir. Bireyin hakkinin, ortaya cikabilmesi ise; o hakkin birey tarafindan davranisa yansimasi, yani ozgurluge kavusmasidir.

Dolayisi ile; nasil; davranisa yansimamis bir dusuncenin ne oldugu bilinmezse; eger dusuncedeki hakta, davranisa yansimazsa; o hakkin ozgurlugunden bahsedilemez.

Herhangibir bireyin; kendini kendi yapan, soyut/somut degerleri ve bunlarin dusuncesi, onun hakkidir. Bu hakkin kullanima gecmesi, yasanmak istenmesi ve yasanabilmesi ise ozgurlugudur.

Dolayisiyla; dogal dusuncenin; yonetim ve yonlendirim temelli toplumlari ayirmasi ve yoneten ve yonlendirenlerin HAKKI ORTAYA KOYMASI otomatikman; ortaya ortaya konmayan haklarin; dusunulmemesini ve davranisa OZGURLUK OLARAK yansimasini onler.

Oyuzden ozgur olmak, ya da ozgurlukcu olmak; ozgurlukle degil; haklarin serbest birakilmasiyla paraleldir. Cunku serbest birakilan haklar, ancak yasam ve iliskilerde ozgur olarak yer alir.

Orneklersek; milli koken veya dini koken tum farklarin esitliginde birarada yasayabilmesi ve bir farkin diger farktan ustun/asagi olmamasi ve antiayrimci guvence de; birlikte, beraberce yasayabilmeleri icin; once her turlu milli, dini koken hakkinin taninmasi gerekir. Bu haklar tanindiktan sonra da; haklari uygulayacak olan bireyler; bu haklarin bilincinde olarak; yasamlarina ozgurce bu haklarini tasiyabilirler.

Oyuzden totaliter sistemlerde; yoneten ve yonlendirenlerin tanimasi gereken her turlu farkli haklarin esitligi ve antiayrimci butunlugudur. Iste bu hakkin "demokratik olarak taninmasi; otomatikman, bu taninan haklarin ozgurlugunu getirir.

Eger bir kisi; toplum icin birseyler yapmak istiyorsa; savunmasi gerekilen konu ozgurluk degil; haklardir. Cunku haklarin taninmasi; otomatikman haklari taninanlarin; bu haklari yasam ve iliskilerine ozgur olarak tasimalarini getirir.

Iste her birey; baskasinin hakkini tanirsa; otomatikman ona hakkini uygulama ozgurlugu tanimis olur.

Boylece de, bireylerin olusturdugu toplumda; hak ve ozgurlukler konusu saglanmis olur.

Cunku her bir bireyin hakki; baska bir bireyin ozgurlugu ile sinirlidir.
Her bir bireyin ozgurlugu de; baska bir bireyin hakki ile sinirlidir.

Dolayisiyle; benim hakkim; baskasinin ozgurlugunu tanimaktir.
Benim ozgurlugum de; baskasinin hakkini ortaya koymaktir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 08-10-2009, 22:20
Kıdemli Üye

Saygideger ulpian;

Senin, ya da bir baskasinin cevap yazacagi "icime dogmus" gibi; konuyu bir onceki mesajda acikca dile getirdim. Yaziyi okuduktan sonra; diyecegin bir sey varsa, o zaman yeniden yaziver.

Cunku dedigin gibi; hak ve ozgurluk kavramlarinin, ne oldugu algilanmasi lazim. Bende o yuzden acikladim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 08-10-2009, 22:26
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

yo sakın yanlış anlama sevgili evrensel-insan,

gerçekten tartışmak, kapışmak filan niyetinde değilim. Ve senin bu başlıkta yazdıklarına katıldığımı zaten biliyorsundur, diye düşünüyorum.

Sadece merak ettiğimden, seni daha iyi anlamak için soruyorum. Yukarda vermiş olduğum dört somut örneği, sen de benim gibi insan hak ve özgürlükleri olarak değerlendiriyor musun? Cevap vermek zorunda değilsin tabii ki. Soru var, ısrar yok.

saygılarımla
Alt 08-10-2009, 22:56
Kıdemli Üye

Saygideger ulpian;

Son yaziyi okudunmu bilmiyorum. Evrensel-insan dusuncesi; hic bir hakka dusunce yasagi koymaz ve koyamaz. Haklarin ozgurlugunu de; toplumsal degil; bireysel algilar. Dolayisiyle bir birey "Ben, Turkum, Kurdum, Ermeniyim, Aleviyim, Hristiyanim, Muslumanim, Sunniyim , Siiyim Ateistim, Deistim, v.s. temelli tum dusunce haklarini uygulamaya, yana ozgurluge tasimalidir.

Buradaki sorun epistemolojik gerceklikte yatar. Bu da Turkiye acisindan onemlidir. Birincisi; Haklar, yani dusunce bireysel degil; toplumsaldir, serbest degil yasaktir, birlestirici degil; ayrimcidir, toplumsal oldugu icin, ideolojiktir, inancsaldir, baskicidir, zorlayicidir, empoze edicidir, tartismacidir, sabitleyicidir, dogrucudur, iktidar-guc-otorite iceriklidir, korkutmacalidir, suru psikolojisi iceriklidir, yararcidir, cikarcidir, kisaca; bireye ait degildir, bilgili degildir, bilincli degildir.

Bu temeldeki bir topluma baktigimizda; zaten yukaridaki paragraf sorunu aciklamaktadir.

Dolayisi ile cozum; birey yetistirmek ve birey bilinci kazandirmak, haklari toplumsal icerikten, ideolojik icerikten inanc iceriginden, dogru iceriginden cikarmaktir. Haklarin temelinin; ayrimcilik, cikar, iktidar, guc, otorite, olmadiginin bilincini vermektir.

Haklarin toplumsal bir ideolojik, inanc ve dogru savasina donusmesinin toplumlari, bolmek, ayirmak oldugunu ortaya koymaktir.

Butun bunlar; haklarin toplumsal icerikten cikarilip; bireysel icerilige donusturulmesiyle mumkundur.

Bunun aksi, iste su an sitemizde, cevremizde, iste, okulda, toplumda, siyasette ve yasam ve iliskinin her alaninda yasanan durumdur.

Herkes, toplumsal olarak; kendi topluumsal; dogrusunu, ideolojisini ve inancini sahiplenmekte ve karsi cikanlarla mucadele etmektedir. Elde edilen nedir? Hem ayrismaya, hem kutuplasmaya yardim etmek ve iktidarin, ona emir verenlerin, bu duzenin ve sistemin ekmegine yag surmek ve kaliciligina yardimci olmaktir.

Bu ornegin epistemolojik gercekligini gormek icin, uzaga gitmeye gerek yok. Sitedeki yazismalarin dil, uslup ve icerigi aslinda Turkiye'nin ne durumda oldugunun da bir resmidir. Bir krokisidir.

Cunku, onemli olan; haklarin toplumsal yasaklanmasi, su-istismar edilmesi, bir politik goruse alet edilmesi, vee de bu haklar kullanilarak; toplumun da iktidar amacli kullanilmasinin; bilgisine, bilincine ve gozlemine erismis olmak ve buna karsi bir tedbir almaktir.

Insan olmak demek; hem her bireyin tum haklarini ortaya koyabilmek hem de bu haklarin farkliliginin ozgurce bir arada yasanmasini saglayabilmektir. Bunu da; tum mekan genisliginde ve nerede yasiyorsan orada sunabilmektir. Iste evrensel insan hak ve ozgurlugu budur.

Simdi sorularin varsa alabilirim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 08-10-2009, 23:45
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Turkiye'nin epistemolojik gercekligini ornekliyelim.

A dusuncesi, ideolojisi, inanci, dogrusu v.s. A toplumsal hak/ozgurlugudur.
B dusuncesi, ideolojisi, inanci, dogrusu v.s. B toplumsal hak/ozgurlugudur.
C dusuncesi, ideolojisi, inanci, dogrusu v.s. C toplumsal hak/ozgurlugudur.

Bu dusunce cesitlerini sonsuza kadar uzatabiliriz.

A toplumsal hak/ozgurlugu, B ve C Toplumsal hak/ozgurlugunu icermez.
B toplumsal hak/ozgurlugu, A ve C toplumsal hak/ozgurlugunu icermez.
C toplumsal hak/ozgurlugu, A ve B toplumsal hak/ozgurlugunu icermez.

Icermemek demek "Demokrasi sadece iktidarda olan hak/ozgurluk icindir" demektir.

Ama evrensel-insan hak/ozgurlugu; bireyin her turlu farkinin hak ve ozgurlugudur.

A; B ve C yi ayirir, distalar, yasaklar, gale almaz, hesaba katmaz, dusunmez
B; A ve C yi ayirir, distalar, yasaklar, gale almaz, hesaba katmaz, dusunmez
C; A ve B yi ayirir, distalar, yasaklar, gale almaz, hesaba katmaz, dusunmez

Evrensel-insan hak/ozgurlugu; hem A, B, C, diye ayirmaz; hem de birini digerine ustun/alt kilmaz.

Buradan da; cok acik olarak; hak/ozgurluklerin, toplumsal olamayacagi ve bireysel olarakta; bir bireyin diger bir birey ustunde hak/ozgurluk ustunlugunu kuracak; bireyci akilciliktan ve toplumsal ayrimciliktan arinmis bir bilinc gerektirecegi aciga cikmis olur.

Bu arada evrensel/insansal/kavramsal temelde; bir birey butun bu farklarin, aslinda bir tabu, veri oldugunun bilincine de vardikca; istenen, tabulasan, sorgulanmayan v.s. temelli; ayrimci, cikarci ve her turlu toplumsal kullanima ve su-istismare acik hak ve ozgurluklerin "gereksizligi"algilandikca da; toplumsallik ve toplumsalligin getirdigi her turlu ayrimcilik ta tarihe karisacaktir. Bu inanclarin, ideolojilerin de tarihe karismasi demektir. Bunlarin varliginin nedeni; toplumsal ayrimci yapilarin varligiyla ozdestir.

Cunku her birey; kendisini dusunce ve davranis olarak insan olmaktan alikoyan bu kisilik ve kimlik toplumsal tabu ve veri degerlerinin bilincine vardikca ve kendini egiterek onlardan arindikca INSANLASACAK VE EVRENSELLESECEKtir.

Evet, Kimler A B C 'den yana

Not: Renkler rasgele secilmistir. O yuzden kimse renklerden bir anlam cikarmaya calismasin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 09-10-2009, 00:01
Wand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Wand Wand isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın ulpian ,

-------Sevgili evrensel-insan,

olmasa zaten tartışmalar bu yoğunlukta ve bu sertlikte geçmez bence. ''Ben insan hak ve özgürlüklerine karşıyım'' diyen yoktur tabii, ama neyin ''insan hak ve özgürlüğü'' olduğu konusunda hemfikir değiliz.

Somut örnekler vermek gerekirse:

=> Ben bir dinsiz olarak başörtüsüyle üniversiteye gidebilmeyi bir insan hakkı olarak görüyorum.

=> Ben bir Türk olarak, Kürtçe özel TV/dergi/kitap yayını yapılmasını bir insan hakkı olarak görüyorum.
Atatürkçü/Kemalist, milliyetçi/ulusalcı arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

=> Ben sünni bir aileden gelen biri olarak, alevi topluluğunun resmen dini topluluk olarak kabul edilmesini ve Alevilere karşı var olan hukuki ayırımcılıkların son bulmasını, insan haklarının bir gereği olarak görüyorum
Sünni-muhafazakar arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

=> Ben bir Türk olarak, Türkiye'de yaşayan gayri-türk azınlıkların da hukuki taleplerinin yerine getirlmesini, insan haklarının bir gereği olarak görüyorum.
Atatürkçü, kemalist, milliyetçi, ulusalcı, muhafazakar, dinci, alevi ve sünni arkadaşlarımızın çoğu buna karşı.

Bu saydıklarımı sen de insan hak ve özgürlüklerinin gereği olarak görüyor musun sevgili evrensel-insan? (Ben öyle olduğuna inanıyorum, sadece netleştirmek amacıyla sordum).-------ALINTI..

Syn ulpian
beni yanlış anlamayın ama yukarda yazdıklarınız biraz herkes kafasına at koştursun mantığı olmuş.

Başörtü konusu ;

Bu ülkenin kurucusu Atatürk ve kurmayları olduğuna göre Onun koyduğu uymakla yükümlü olduğumuz kurallar olduğunu düşünüyorum..

Kürtçe Tv ye izin konusu ,

bende çerkezim bende çıkıp TV isteyimmi ?

Ne gerek varki dilimi özgürce konuşabiliyorum..Ben Türkiyede yaşıyorum haberleri türkçe dinlemek zorundayım iste yada isteme..Dayatma olsun diye söylemiyorum çoğu hatta tüm ülkelerde bu böyledir.

Zaten yaşamama izin veriliyor kimse beni kovalamıyor Türkiye Cumhuriyetinde.
Bana iş veriliyor..kısacası zaten özgürüm.Bunu talebe gerek olmadığını düşünüyorum

Aleviler konusu ,

Kağıt üzerinde olmasada kabul görüyorlar zaten kimseyede bi zararları yok..

Ben Atatürkçüyüm kemalistim inançlıyım fakat Gayri-türk kovalamıyorum yada kilise basmıyorum..Ayrıca İspanya müslüman Fransa müslüman ve türk kovalıyor..
Onlar bana bu hakkı vermezken "Talep hakkı nasıl doğuyor ?"

Yukarda dediğim gibi bir çok etnik toplum barındırıyoruz herkes birşey talep etmek zorunda değil..mantıklı talepler incelenir yürürlüğe girer ama dediğim gibi gerekli olmayan yada başka amaca hizmet amacıyla birçok talep var bunlarında herkes farkında "umarım".

saygılarımla

Tanrı biliyor..Tanrıdan değil yarattıklarından nefret ettim.
Alt 09-10-2009, 00:21
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Wand´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın ulpian ,

Kürtçe Tv ye izin konusu ,

bende çerkezim bende çıkıp TV isteyimmi ?
İste, senin çerkezce tv izlemenin başkasına ne zararı var.
Alt 09-10-2009, 00:22
Kıdemli Üye

Saygideger wand;

Anlasildi. En iyisi evrensel-insan dusuncesi ile degilde; sizlerin anlayacagi dogal dusunce dil ve uslubuyla ve bir birey olarak cevap vereyim.

Ben bir birey olarak; milli-kokensel konuda serbest dusunurum. Bu su demektir. Benim icin, bir milli-kokensel yer alim sorunu yoktur cunku ihtiyacim yok ve ben bir insanim. Bu temelde; bir kisinin, kendisini; Turk, Kurt, Ermeni, Alman, Ingiliz, Yahudi v.s. kisaca, kendisini hangi milli kokenden goruyorsa; bu hakkinin ozgurlugunu tanirim. Bu konuda da rahatsizlik duymam. Bak-Milli Ozgurluk Grubu

Ayni konu; yaratilis, tanri, allah, ilah v.s. ve Islam, Hristiyanlik, Yahudilik, Budizm v.s. veya Ateizm, deizm, panteizm, panenteizm, agnostizm v.s. de de gecerlidir. Cunku ben bu konularda da serbest dusunurum. Oyuzden dini-kokensel bir temeldeki bir kisinin, Muslumanligi, Aleviligi, sunniligi, siiligi, suryaniligi, hristiyanligi, museviligi v.s. de sorun degildir. Kisilerin bu konudaki hak ve ozgurlugunu de tanirim. Bak-Tanridan Ozgurluk Grubu.

Bu benim icin; etik, siyaset ve bilimum izmlerde ve inanclarda da aynidir. Isteyen, istedigi izmi savunur, sahiplenir. Bu konularda da serbest dusunurum.

Butun bu serbest ozgurlukler, birey olma bilinci ve bu degerlerin insan olmanin onunde bir engel oldugunun bilincinde olmamdan kaynaklanmaktadir.Bak-Bu devrim baska devrim grubu.

Benim icin onemli olan iki sey vardir, birincisi saygidir. Yani bir kisinin her konudaki hak ve ozgurlugunu tanimak ve vicdandir, yani ne kendime ne de baskasina zarar vermemek. Dolayisiyle, ben; kimsenin kendi gorusunun dogrusunu, bana empoze etmesine, bu konuda baski kurmasina ve beni zorlamasina izin vermem ve bende kimseye bana yapilmamasini istedigim seyi, yapmam.

Benim toplumsal bir kisiligim veya totaliter bir dusunce ve davranisim, sabitlerim, dogrularim, tabularim v.s. yoktur.

Umarim, yeteri kadar anlasilmistir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil