Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-12-2011, 16:08
rastaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rastaman rastaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
üçüncü problemde senin bunu niye yazdığın. merakın yoksa okumazsın.
''muhteşem yüzyıl'adlı diziyi seyredersin tarihi bilgin artar. yada kırmızı şapkalı kurt adlı masaldaki kurdun
dişinin temizmi yoksa fırçalanmışmı ?konusunu araştırırsın rastaman çünkü zannımca böyle konular senin tarzına daha uygundur
Senin derdin ne,neden durduk yere gerginlik yaratırsın bilemem ama benim mesajım gayet açık;konunun her iki tarafının da argumanlarının bir diğerinden üstün olmadığı ve kolay kolay bir sonuca varılamayacağı.

Ayrıca benim nereye ne mesaj yazacağım seni zerre kadar ilgilendirmez.
Haddini bil,terbiyeni koru.
Alt 06-12-2011, 16:14
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

konuya daha meraklı olanlar şu linke bakabilir. tamamını okuduğunuzda. konuya tam vakıf olmak mümkün.

http://sbe.erciyes.edu.tr/dergi/sayi_11_18_Korkmaz.pdf
Yahu bıkmadınız mı Alevi'lik hakıkında bilip bilmeden yazılar yazık yalan yanlış bilgiler paylaşmaktan...

Son kez söylüyorum size Hace Bektaş Veli ile ahmet yesevi arasında bir bağlantı yoktur.
Alt 06-12-2011, 17:07
Katibe Bartleby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katibe Bartleby Katibe Bartleby isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevi bunların hiçbirine inanmaz. Ne İslamın ne de İmanın Şartları’nı yerine getirir. Bundan dolayı ayrı bir inançtır, ayrı bir dindir Alevilik. Dolayısıyla, Aleviliği İslamın özü, versiyonu, tarikatı veya mezhebi olarak görmek son derece yanlıştır.
Sünni islam'ın içinde de diğer dinlerden şeyler var. Ya da benzer şeyler. Bunlara bakarak "sünni islam islam değildir" mi diyeceğiz? Sünni islam gibi olmayabilir alevi islam. Hatta alevilikde olan pek çok şey diğer dinlerden de kopya olabilir...vs. Ama bunlar aleviliğin bir islamı yaşayış şekli olduğu gerçeğini değiştirmez.

Ben hiç sevmiyorum bu "alevilik islam değildir" konusunu. Çoğunlukla Allah inancı olmayan fakat alevilikden de kopamayan insanlar kullanır bunu. Kültür, yaşam felsefesi....vs'dir onlara göre alevilik. Böylece hem alevi olup hem de inançsız olabilirler.

Benim dedem, Musa-i Kazım evlatlarından. Bulunduğumuz bölgeye İslam'ı, Aleviliği yaymak için gelmişler. 70 sene alevi dedeliği yaptı, Türkiye'nin dört bir yanını, İslam ülkelerini gezdi durdu. Benim dedemin "alevi dedeliği" dışında benim bildiğim bir işi yoktu meşela. Yani ömrünü buna adadı. Alevilik üzerine araştırma yapan bi çok kişi tarafından referans gösterilmiştir.Kendisi ile yapılan tüm söyleşilerde kuran'ı ezbere bildiğini, kendisine de babasının öğrettiğini, aleviliğin islamın kendisi olduğunu söyleyip duruyor. Bize de din anlatırken "islam dışı bir inanış olarak aleviliği" değil "alevi islamı" anlatırdı.

Çok gereksiz bence "alevilik islam değildir", "alisiz alevilik", "muhammedsiz alevilik"...vs tarzı şeyler.

Bence bu gibi iddialar yerine, "bir hobi olarak alevilik", "Allah'a ve Muhammed'e inanmıyorum kuran bemce çok saçma ama alevilik sıcak bişey kültür olarak seviyorum" gibi şeyler olabilir.

Konu Katibe Bartleby tarafından (06-12-2011 Saat 17:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-12-2011, 17:11
jadi jadi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Macchiato´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sünni islam'ın içinde de diğer dinlerden şeyler var. Ya da benzer şeyler. Bunlara bakarak "islam islam değildir" mi diyeceğiz?

Ben hiç sevmiyorum bu "alevilik islam değildir" konusunu. Çoğunlukla Allah inancı olmayan fakat alevilikden de kopamayan insanlar kullanır bunu. Kültür, yaşam felsefesi....vs'dir onlara göre alevilik. Böylece hem alevi olup hem de inançsız olabilirler.

Benim dedem, Musa-i Kazım evlatlarından. Bulunduğumuz bölgeye İslam'ı, Aleviliği yaymak için gelmişler. 70 sene alevi dedeliği yaptı, Türkiye'nin dört bir yanını, İslam ülkelerini gezdi durdu. Benim dedemin "dedelik" dışında benim bildiğim bir işi yoktu meşela. Yani ömrünü buna adadı. Alevilik üzerine araştırma yapan bi çok kişi tarafından referans gösterilmiştir.Kendisi ile yapılan tüm söyleşilerde kuran'ı ezbere bildiğini, kendisine de babasının öğrettiğini, aleviliğin islamın kendisi olduğunu söyleyip duruyor. Bize de din anlatırken "aleviliği" değil "alevi islamı" anlatırdı.

Çok gereksiz bence "alevilik islam değildir", "alisiz alevilik", "muhammed'siz alevilik"...vs tarzı şeyler.

Bence bu gibi iddialar yerine, "bir hobi olarak alevilik", "Allah'a ve Muhammed'e inanmıyorum kuran bemce çok saçma ama alevilik sıcak bişey kültür olarak seviyorum" gibi şeyler olabilir.
Evet, aslinda bu insanlarin yuruttugu akildan gidersek islam bile islam degildir'e ulasiriz. Dinler devamli surette birbirinden etkilenir veya asmile olurlar, bir muddet sonra bunlari birbirinden ayirmak mumkun olamaz.

Islam diniyle barisik olmayan arkadaslara ben karma felsefesini veya samanizmi tavsiye ediyorum. Ama bir insan kendi kulturel kimligiyle bu kadar kavgali olmamali
Alt 06-12-2011, 17:36
Kıdemli Üye

Sünni islam'ın içinde de diğer dinlerden şeyler var. Ya da benzer şeyler. Bunlara bakarak "sünni islam islam değildir" mi diyeceğiz? Sünni islam gibi olmayabilir alevi islam. Hatta alevilikde olan pek çok şey diğer dinlerden de kopya olabilir...vs. Ama bunlar aleviliğin bir islamı yaşayış şekli olduğu gerçeğini değiştirmez.

Benim dedem, Musa-i Kazım evlatlarından. Bulunduğumuz bölgeye İslam'ı, Aleviliği yaymak için gelmişler. 70 sene alevi dedeliği yaptı, Türkiye'nin dört bir yanını, İslam ülkelerini gezdi durdu. Benim dedemin "alevi dedeliği" dışında benim bildiğim bir işi yoktu meşela. Yani ömrünü buna adadı. Alevilik üzerine araştırma yapan bi çok kişi tarafından referans gösterilmiştir.Kendisi ile yapılan tüm söyleşilerde kuran'ı ezbere bildiğini, kendisine de babasının öğrettiğini, aleviliğin islamın kendisi olduğunu söyleyip duruyor. Bize de din anlatırken "islam dışı bir inanış olarak aleviliği" değil "alevi islamı" anlatırdı.

Çok gereksiz bence "alevilik islam değildir", "alisiz alevilik", "muhammedsiz alevilik"...vs tarzı şeyler.

Ben Alevi'yim ve diyebiliyorum Alevi islam nedir yaw? Alevi'yim ve müslüman değilim hele ki islamla uzaktan yakından hatta orta mesafeden bir alakam yok...

Asıl komik olan sadece kültürel olarak Alevi'liği benimsiyorum diyenler aslında Alevi'liğe sadece bir kültür olgusu altında bakılması komik...
Alt 06-12-2011, 17:42
Katibe Bartleby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katibe Bartleby Katibe Bartleby isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Firestorm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Alevi'yim ve diyebiliyorum Alevi islam nedir yaw? Alevi'yim ve müslüman değilim hele ki islamla uzaktan yakından hatta orta mesafeden bir alakam yok...
Alevi islam dediğim şey, yani "alevi islam" dediğimde başlıktaki "alevilik din midir, islamdan mıdır" sorusuna "alevilik dindir ve islamdandır" cevabı vermiş oluyorum. "İslamı yaşayış şekli" demişim bir de. Algılayış, yorumlayış..filam da olabilir. Okununca yazdıklarımın tamamı, alevi islam'dan kastımın ne olduğu anlaşılıyo gibi.
Alt 06-12-2011, 17:49
Kıdemli Üye

Alevi islam dediğim şey, yani "alevi islam" dediğimde başlıktaki "alevilik din midir, islamdan mıdır" sorusuna "alevilik dindir ve islamdandır" cevabı vermiş oluyorum. "İslamı yaşayış şekli" demişim bir de. Algılayış, yorumlayış..filam da olabilir. Okununca yazdıklarımın tamamı, alevi islam'dan kastımın ne olduğu anlaşılıyo gibi.
Benim yanıtım ise Alevi'lik bir din değildir. Çok eskidir belki Alevi'likten bazı şeyler almış olabilir islamiyet(bunları nedense bi ben göremiyorum sanırsam) ama bu Alevi islam kavramını geçerli kılmaz bence....

Bana şu islami yaşayış şeklinden Alevi'ler ve Alevi olmayanlar şelinde örnek gösterir misin Genel olarak şunu diyebilirim ki Alevi islam diyenler kuran'ın büyük bir bölümünü ve islami adetlerin pek çoğunu red eder islami kuralların pek çoğuna karşı gelir. Aslında kısacası biz cehennemi kabul edip gitmek için ne gerekiyorsa yaparlar biraz karşık bir mesaj oldu kusura bakmayın ama
Alt 06-12-2011, 18:01
Yasaklandı

Benim yanıtım ise Alevi'lik bir din değildir. Çok eskidir belki Alevi'likten bazı şeyler almış olabilir islamiyet(bunları nedense bi ben göremiyorum sanırsam) ama bu Alevi islam kavramını geçerli kılmaz bence....

Bana şu islami yaşayış şeklinden Alevi'ler ve Alevi olmayanlar şelinde örnek gösterir misin Genel olarak şunu diyebilirim ki Alevi islam diyenler kuran'ın büyük bir bölümünü ve islami adetlerin pek çoğunu red eder islami kuralların pek çoğuna karşı gelir. Aslında kısacası biz cehennemi kabul edip gitmek için ne gerekiyorsa yaparlar biraz karşık bir mesaj oldu kusura bakmayın ama
Aleviler cehenneme gitmek icin hicbisey yapmiyor. Onlar sunnilerin islami yanlis yorumladigini ve putperestlige kaydigini dusunuyorlar sadece.

Ikinci diyecegim, en azindan kendisini islam goren Aleviler ile gormeyen Aleviler isimlerini ayristirsalar iyi ederler. Bir kesim kendisini fevkalade islam gorurken diger kesim antik arastirmalari one surup bizim islamla hicbir ilgilmiz yoktur a getiriyor
Alt 06-12-2011, 18:15
Kıdemli Üye

jadi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleviler cehenneme gitmek icin hicbisey yapmiyor. Onlar sunnilerin islami yanlis yorumladigini ve putperestlige kaydigini dusunuyorlar sadece.

Ikinci diyecegim, en azindan kendisini islam goren Aleviler ile gormeyen Aleviler isimlerini ayristirsalar iyi ederler. Bir kesim kendisini fevkalade islam gorurken diger kesim antik arastirmalari one surup bizim islamla hicbir ilgilmiz yoktur a getiriyor

Alevi'likte cennet cehennem uğraşı yok en başta bunu söyliyim. Alevi islam diyenler normal olarak cennet cehennem gibi şeyleride kabul ediyor. Ayrıca kimse cehenneme gitmek için uğraşmaz müslümanlar hristiyanlar hiç biri böyle bir şey için uğraşmaz merak etmeyin ama kurandaki sureleri kabule etmez iseniz ve cehennemi kabul ediyor iseniz cehenneme gitmeyide kabul etmiş olursunuz. Farz kabul edilen ibadetleri yerine getirmez iseniz cehenneme gitmeyi kabul etmiş olursunuz. Daha sayim mi?

İslam dini hak din olarak görülüyor kuran'da allahın kelamı dimi? Kuran kendi içerisinde denildiği gibi size ap açık bir şekilde indirildi yani anlatıldı diyor herşey için peki bu durumda kuran'daki bazı şeyleri kabul etmeyen pek çok şeyide farklı yorumlayan insanın sonu ne olur? İslami şartlara göre diyorum ve o kişi islam dininin mesubu olmuş mu olur?

Bende biliyorum Alevi'lerin bir kısmı islamiyeti kabul ediyor ama bu Alevi'liğin islamla bir ilgisi olduğu anlamına gelmez.
Alt 06-12-2011, 18:22
Yasaklandı

Alevi'likte cennet cehennem uğraşı yok en başta bunu söyliyim. Alevi islam diyenler normal olarak cennet cehennem gibi şeyleride kabul ediyor. Ayrıca kimse cehenneme gitmek için uğraşmaz müslümanlar hristiyanlar hiç biri böyle bir şey için uğraşmaz merak etmeyin ama kurandaki sureleri kabule etmez iseniz ve cehennemi kabul ediyor iseniz cehenneme gitmeyide kabul etmiş olursunuz. Farz kabul edilen ibadetleri yerine getirmez iseniz cehenneme gitmeyi kabul etmiş olursunuz. Daha sayim mi?

İslam dini hak din olarak görülüyor kuran'da allahın kelamı dimi? Kuran kendi içerisinde denildiği gibi size ap açık bir şekilde indirildi yani anlatıldı diyor herşey için peki bu durumda kuran'daki bazı şeyleri kabul etmeyen pek çok şeyide farklı yorumlayan insanın sonu ne olur? İslami şartlara göre diyorum ve o kişi islam dininin mesubu olmuş mu olur?

Bende biliyorum Alevi'lerin bir kısmı islamiyeti kabul ediyor ama bu Alevi'liğin islamla bir ilgisi olduğu anlamına gelmez.
Hz Osman'in yaktirdigi Fatma'da duran kuran vardi. Sanirim Aleviler o nushayi kabul etsede su an boyle bir kitap bulunmadigindan mecburan Hafsa'nin nushasina mahkum kaliyorlar. O yuzden bu kurana tipatip uymadiklari gerekce gosterierek Alevilerin Islam ile hicbir alakasi yoktur denilemez. Aleviligin islamla ilgisi olmasindan ziyade asimile olmasi veya donusmesi durumu vardir. Bunlari reddetmeye calisman senin tarihi kulturunle barisik olmadigini gosterir. Dedigim gibi, samanizm var o da ayni sayilir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil