Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-12-2005, 16:54
Mutezile - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Mutezile Mutezile isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Sahabenin Ubudiyeti; Muhammed Mustafa'nın İfrazatı

Urve Bin mesud Sakafi'den İzlenimler:

Kureyş'den olan bu zat Muhammed'in yanına giderek- Umre Haccı kılmak ve mütareke yapmak istediğini belirten Allah rasulünün gerçek niyetini anlamaya çalışır...Urve'yi şaşkına çeviren bir şey vardır ki, o da Müslümanların ''tanrı Elçisi'' diye kabul ettikleri Muhammede karşı tarife sığmaz ''ubudiyetleri''; onun önünde ulumaları, kendilerini küçültücü şekilde aşağılamaları, aşırı bir bağlılık göstermeleridir.

Müslümanlar Muhammedin ağzından ve burnundan çıkan balgamı ve sümükleri kutsal bilip yüzlerine, ciltlerine sürmekle kalmayıp,; onun el ve ayaklarını yıkadığı abdest suyunu içmişler ve ve onun her dediğini körü körüne yerine getirmişlerdir.

Urve; Kureyşe geri döndüğünde bu gördüklerini kavmine anlatır ve halk tarafından böylesine yüceltilen, itibar gören Muhammed'in Umre haccı yapmasına izin verelim şeklinde görüş beyan eder ve şöyle der:

''Ey kavmim' ben delege olarak çeşitli hükümdarların yanında bulundum. Kısra, Kayzer ve Necaşi'lerin huzurunda bulundum. Fakat tanrı adına ant içerim ki bu hükümdarların tebaa ve yanındakilerin; Muhammedi Sahabelerinin ululadıkları gib ululaştırdıklarını görmüş değilim.

Muhammed öksürüp aksırdığı vakit Sahabelerden herhangi birinin avucuna sıçrayan balgam ve sümükle yüzlerini ve ciltlerini oğuşturuyorlar. Bir şey emreder is çabucak yapıyorlar ve abdest alırsa onun ayaklarını yıkadığı su için neredeyse birbirlerini öldürüyorlar.

Onunla konuştukları vakit hafif sesle konuşuyorlar; onu saydıkları için keskin bakışla yüzüne bakmıyorlar. Bu nedenle siz şimdi Muhammed'in Umre haccı ve mütareke teklifini kabul edin''

Kaynak: 1-) al-Taberi: Milletler ve Hükümdarlar Tarihi; MEB Yay. C: II S.550

2-) sahih-i Buhari :E's-Sahihler; C VII S: 201 ve C VIII S:162
Alt 01-12-2005, 21:29
burkay
Üye Değil

Üç sey bir kimsede bulunursa,imanin tadini alir :
1- Allah'i ve Resulünü her seyden çok sevmek,
2- Sevdigini Allah için sevmek,
3- Küfre düsmekten,çok korkmak.
Ramuz :S/259

ISTE BU HADIS DE PEYGAMBERIMIZE NASIL BAGLI KALACAGIMIZA VE BUNU ALLAH IÇIN SEVMEMIZ GEREKTIGINE VE KÜFÜRDEN UZAK DURMAK ... YUKARIDA YAPILAN PEYGAMBERIMIZIN BALGAMINI YÜZÜNE SÜRMEK VEYA ABDEST ALDIGI SUYU IÇMEK GIBI DAVRANISLARI PEYGAMBERIMIZ ONAYLAMISMI PEKI BUNUDA YAZARMISIN ? HATTA PEYGAMBERIMIZIN HADISLERINDE BEN ÖLDÜKDEN SONRA BENIM MEZARIMI MABETLESDIRMEYIN ALLAHA SIRK KOSARSINIZ DEMEDIMI ? EGER BU YUKARDIDAKI MUTEZILENIN ALINTI OLARAK YAZMIS OLDUGU YAZIDA :Bir şey emreder is çabucak yapıyorlar ve abdest alırsa onun ayaklarını yıkadığı su için neredeyse birbirlerini öldürüyorlar.
BUKADAR BASIT MI YA .... PEYGAMBERIMIZ ALMIS OLDUGU ABDEST SUYUNU DIGER INSANLARA BIRIBIRINI ÖLDÜRMELERI KONUMA GELMESINDE HOSGÖRÜLÜ MÜ OLUYOR ? BUNLARI GEÇIN O ALINTI YAZI SADECE BAZI ISLAMI PEYGAMBERIMIZI TANIMAYAN VE INSANLARI KANDIRMAYA YÖNELIK BIR YAZI ...
Alt 01-12-2005, 21:44
Üye

Alıntının kaynağı Müsteşrikler; Ateistler ve İseviler olsaydı söylediklerinin biraz iler-tutar tarafı olurdu. Alıntı Kütub-u Sitte ve Taberi kaynaklıdır.

Bu konulardan bir çok müslüman bihaberdir. Yaptığım alıntıdan sonra üzerine yorum yapıp Muhammed Mustafa hakkında çok şey söyleyebilird-
im. Bilhassa yorumsuz verdim ki durumun vehameti apaçık ortaya konsun.

Bu ve buna benzer yüzlerce, binlerce konudan bihabersiniz. Çünkü okumayı sevmiyorsunuz. İlmihaller ve Dua kitabı dışında okumayı sevme-
diğinizi biliyorum. Zaten bende bu alıntıları bu yüzden yapıyorum.

İslami sitelerden birinde de bu yazıyı astım; 4 şey oldu:

1-) Moderatör yazımın içinde geçen Tanrı sözcüklerini Allah CC ile değiştirdi

2-) Muhammed kelimelerini Allah rasulü sav ile değiştirdi.

3-) tükürük kelimesini de kırmızı yaptı

4-) Yazıma cevap olarak sitenin ağır toplarından bir zat şunları yazdı:

'' Sadete gel; ne demek istiyorsun''..

Burkay; Reddiye yazmakla güneş balçıkla sıvanabilseydi İslami konularda seni hap diye yutacak İlme sahip muhteremler kaynağı sorgulardı..

E's-sahihlerden hadisi ve al-Taberi'yi sorgulamak kolay değil o kadar.
Alt 02-12-2005, 17:08
burkay
Üye Değil

SEVGILI MUTEZILE DÜNYANIN EN BILGIN ISLAM ALIMINI ÖNÜME KOYSAN VE BIR OKADAR DAHA GELSE HZ MUHAMMED S.V EFENDIMIZIN GITTIGI YOLDAN BENI KIMSE ALIKOYAMAZ ... BANA KIMSE KURANIN VE HADISLERIN DISINDA KIMSE BANA HIKAYE ANLATMASIN ... EGER HADIS LER KURANA UYMUYORSA HADIS DEGILDIR ...BU ÇOK AÇIK ... Burkay; Reddiye yazmakla güneş balçıkla sıvanabilseydi İslami konularda seni hap diye yutacak İlme sahip muhteremler kaynağı sorgulardı..
BENI HAP DIYE YUTACAK ILIM EGER KURANA UYMUYORSA O HAPI KARSI TARAF YUTAR BEN DEGIL ... NEKADAR ALIM BIR ISLAM BILGINI OLURSA OLSUN PEYGAMBERIMIZIN SÜNNETINE AYKIRI HAREKET VARSA YAZIDA O ÇELISKIDIR ... DIGER ISLAMI SITEDE KURALLARI BEN KOYMUYORUM BURDAKILERIDE BEN KOYMUYORUM ... SENIN YAZILARINA BAN KOYMALARI BENI BAGLAMAZ .. ONLARIN SORUNU VEYA SENIN SORUNUN .. TASVIP ETMIYORUM AMA YAPMISLAR NEDENINI BILMIYORUM YORUM YAPAMAM ...
Alt 02-12-2005, 19:21
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mutezile.
Bahsettiğin mevzuları kaynakalrdaki gibi birebir aktarırsan daha bi anlaşılır olacak. Sen bi defa kaynaklardaki ibareleri ve hadiseleri eksik ya da çarpıtılmış bi şekilde 2. ya da 3. ellerden aktarmakla sabıkalısın bu nedenle açıkçası sana güvenim yok hocam.

Peygamberin önünde uluyan kim? Nasıl bir ulumaktan bahsediyorsun sen? Kimmiş uluyan?

peygamber'in abdest aldığı suyun birkaç sahabinin yüzlerine sürdükleri Megazi'de geçer ama bu olayın doğruluğu İbn-i Teymiye dahil pek çok islam alimi tarafından eleştirildiğini duydum. Bu olayı muhtemelen Urve'nin abartarak anlattığını söylüyor çoğu. Üstelik Megazi'de ve diğer kaynaklarda geçen ibare sadece "Su"dur. Balgam, hele de sümük tabiri falan yok, uyduruyorsun. Hangi sahabiymiş o Peygamberin balgamını sümüğünü alıp da ağzına yüzüne sürecek?

Bir de aksırınca çıkan sümüklerden bahsediyorsun. Hapşurunca kimden sümük çıkar ki? İyice uçtunuz ha.
Alt 03-12-2005, 18:11
Üye

Alümünyum; senin güzel hatırın için konuy devam edeceğim tabii.

* nedenle açıkçası sana güvenim yok hocam. (senin güvenini kazanmak gibi bir hayat gailem yok-)

*2. ya da 3. ellerden aktarmakla sabıkalısın (Bu dünyadaki tek sabıkam bu olsun- --said-i Kürdi'nin Cifir ve Ebced ile malul; Kuran tefsiri diye ortaya koyduğu; ama her iki sayfasından birinde Risalelerin ''Kurandan süzülmüş -Sızıntı- olduğunu'' iddia ettiği yazılara ve muhteremin kendisine itibar etmek kadar bir sabıkam hiç olmadı)

* Peygamberin önünde uluyan kim? (Ashab-ı Kiramdan muhteremler - devamı gelecek okursun kim olduğunu)

* Yazının kaynağı Kütub-u Sitte Müellifi Buhari E's-Sahihi; ve Al-Taberi

* .'' Bu olayı muhtemelen Urve'nin abartarak anlattığını söylüyor çoğu.''

(Kusura bakma; bu cümlen y a l a n. Yalan söylüyorsun. Yalan kelimesi dışında bir şey diyemeyeceğim.. üzgünüm ama yalan söylüyorsun-hem de çok ilkel bir yalan söylüyorsun)
Alt 03-12-2005, 18:34
Aliminyum Aliminyum isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yalan diyor ya. Abicim sen iyi misin? Başkasından duyduğumu ifade ediyorum sana. Yalan söylüyorsun gibi güdük sözler söyleme bana.
İbn-i Teymiyye ismini duydun mu hiç? Duymuşsundur. muhammed Gazali'yi duydun mu? Yakın dönem Mısır alimlerinden. Muhtemelen onu da duymuşsundur. Bu adamlar mı yalan söylüyor? Sen bu adamları ne kadar tanıyorsun ki?

Said Nursi hakkındaki iftiraların daha bitmemiş anlaşılan. hani bi ara Said Nursi'nin Atatürk için Öküz Aleyhisselam deyip demediğini araştıracaktın. Eğer dememişse özür dileyecektin. Ne oldu o mevzu araştırmadın mı? Araştırmama gerek yok mu diyosun? İlhan Arsel Hocan söylediyse (ya da her kim söylediyse sana bu yalanı) mutlak doğrudur araştırmaya gerek yoktur mu diyosun?

Neyse getir bakalım şu kayn ak alıntılarını. Görek bi kaynakların orijinalleriyle birebir uyuyor mu?
Alt 03-12-2005, 19:00
Üye

Yalan diyor ya. Abicim sen iyi misin? Başkasından duyduğumu ifade ediyorum sana. (Alümünyum)

Kulaktan dolma ''Rivayet'' naklediyorum desene şuna--

Megazi'de

Teymiyye'de

Muhammed gazali'de

Fazlu'l Rahman'da

Muhammed Hamidullah'da

Mahmut Ebu Reyye'de

Siraceddin Ebubekir'de

Cemaleddin El-Kasımi'de

Vakıdi'de.......

Bihaber olsak yutturacaksın maval'larını

Urbe bin mesud Sakafi'den bir alıntı yok. Urve'nin abarttığı da yazmıyor..

Sallıyorsun; desteksiz sallıyorsun.

Senin bana güvenin olsa kaç yazar, olmasa kaç yazar. Sen güvenilir olamadığını bundan başka nasıl gösterebilirdin?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil