Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-05-2006, 01:56
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Re: NAMUS NEDİR SİZCE?....

Sevgili Ezkamo;
Konunun içinden çıkamayız derken, uzar gider anlamında söyledim. Çünkü gerçekten derin konu ve dallı budaklı kökenleri var. Sadece din değil. Sebebi sadece İslam dinine bağlarsan yanılırsın.
Tevrat ve İncil örneklerini verdim. Aynı katı anlayış ve cezalar o dinlerde de olmasına rağmen, namus ve töre cinayetleri onlarda yok denecek kadar azdır.
İlk yazımda da belirttim. Bu konunun ülke yapısı ile, toplum yapısı ile de bağlantısı var.
Salt din olarak ele aldığımızda İslam'ın hakim olduğu bazı ülkelerde böyle olayları daha az görürüz. Ayrıca kendi ülkemizde de bölgesel olarak çok farketmektedir. Özellikle Güneydoğu bölgesi, Şanlıurfa ve civarı bu konudan muzdariptir. Halbuki daha bağnaz bölge ve şehirlerimizde vardır. Konya'da, Bayburt'da, Isparta'da çok az rastlanır bu duruma ki dinin çok etkin olduğu şehirlerimizdir.

Size çok farklı bir örnek vereyim. İçki İslam'da haramdır. Ama Türkiye, İslam ülkeleri içinde en çok içki tüketilen ülkedir. En dini ağırlığı olan şehrimiz Konya ise içki tüketim rekorunu her yıl elinde tutar.

Bir de şu konuya değinmek istiyorum. Siyasi konularda Kürt sorunu hep dile getirilir. Ayrı Kürt devleti, Kürtlerin ayrı ulus olduğu konuları işlenir. Ancak kimi konular vardır ki Kürt konusu açılmadan Türk kapsamında değerlendirilir. Almanya da bir Kürt aile cinayeti işlenir. Ama haberi Türk olarak verilir. Ermeni katliamının ardında Kürtler vardır aslında ama Türk diye işlenir konu. Töre cinayetlerinin %90'ı da Kürtlere aittir. Türk sorunu olarak geçer.
Keşke her konuda ayırımsız "Türk" olarak birleşebilsek ama olmaz.
Bu namus cinayetlerinde Türk ve Kürt halkının karakteristik yapısı da büyük önem arzeder. Özellikle Kürtlerin. Bu yapının incelenmesinde yarar vardır.
Alt 11-05-2006, 03:47
Üye Değil

Sevgili Panteidar,
Ben bu başlığı açarken Can Dündar'ın yazısını töre cinayetleri açısından almadım.Ben o yazıyı namus kavramıyla ilişkili olarak aldım.Töre cinayetleri
de ayrı bir konu.İkincisi olayı farklı boyutlara çekmenin bence bir yararı
yok.Dinin etkisinde kalmış Türk'ün de Kürt'ün de namus kavramı farklı olma-
yacaktır.İkisi de aynı düşünecektir.
İstersen ben sana çarpıcı bir örnekle namus kavramına gelmek istiyorum.Bu
ülkede bir bayan gezmeye çıktığı zaman kesinlikle rahatça gezemez.Gencinden
yaşlısından her türlü insanın gözleri onun üstündedir.Hele o bayanın adı da
çıkmışsa değme keyiflerine.Yanında biri olduğu zaman bak şu o...... der.
Onu aşağılar.Ama o..... deyip aşağıladığı bayanla yatmak için can atar.Biri
karısına,kızına baktı mı namusuzluk oluyor.Ama kendisi başkasının karısına
kızına baktı mı o namusuzluk olmaz.Al sana işte namus kavramı.Konya örneğini
vermişsin.Gizli yaptın mı mamusluluk oluyor.Açıktan yaparsan namusuzluk
oluyor.İşte bu ilkel çarpık zihniyetler üzerinde durursak konuya açıklık
getirmiş oluruz.Yalan söyler,hırsızlık yapar,adam öldürür,dedikodu yapar,
hakkını aramaz,yalakalık yapar vb.onursuz davranışlar onun için önemli değil-
dir.Varsa yoksa bir et parçası...Al işte sana ülkemizdeki namus kavramı.
Bu ülkede kadın hep bir cinsel obje olarak kullanılmıştır.İkinci sınıftır.
Ve tüm bunların en büyük sorumlusu dindir.Dikkat et en büyük sorumlusu diyo-
rum.Geri kalmışlık feodal yapı ve eğitimsizlik yani cehaleti de buna eklemek
gerekir.Yani şu sonuca gelmek istiyorum.Din toplumsal yaşamdan elini artık
çekmelidir.İnsanların bu orta çağ zihniyetinden kurtarılması gerekir.Bu dini
en iyi bilenlerdensin.Belki dinin amacı bu değildi.Ama insanlar dinlerin işine
gelen yanlarını hep kullandılar.Yani insanlığa yarardan çok zarar verdi dinler.
Ne zaman ki gerçek mecrasına çekildi bu dinler insanlık rahat etmeye başladı.
Özgürlük kavramı insanlığın kurtuluşu oldu.Müslüman ülkelerinin geri kalışının
en büyük sorumlusu din değildir de nedir?Sen kalkar da dinle ülkeyi yönetmeye
kalkarsan olacağı da budur...
Alt 11-05-2006, 12:09
Kıdemli Üye

"Ben bu başlığı açarken Can Dündar'ın yazısını töre cinayetleri açısından almadım.Ben o yazıyı namus kavramıyla ilişkili olarak aldım.Töre cinayetleri
de ayrı bir konu.İkincisi olayı farklı boyutlara çekmenin bence bir yararı
yok.Dinin etkisinde kalmış Türk'ün de Kürt'ün de namus kavramı farklı olma-
yacaktır.İkisi de aynı düşünecektir
."

Ezkamo kardeşim;
Ne yazdığının farkındasın sanırım. Ne demek şimdi bu? Bugünlerde moda mı oldu öküzün altında buzağı aramak?
Ne demek farklı boyutlara çekmek? Hangi boyut?
Senin yorumun işin sadece namus kısmı olabilir ama Can Dündar'ın yazısı namus ve töre üzerine. Ülkemizin sorunu da bu..
Sadece namusu işlemek istediğinde, bunu belirteceksin."Töre boyutuna girmeden sadece namusu işleyelim" demeliydin.
Objektif olarak meseleye bakmak da eleştirilmeye başladı artık maalesef.
İstiyorsanız yazmayalım bir cevap, bir yorum da yapmayalım. Herkes sadece yazısının altına takdirler, teşekkürler beklesin. Bu mudur beklediğiniz?
Bu kadar sığ, bu kadar dar açıdan meseleye bakılır mı?
Bu yapıda bir toplumdan din etkisini tamamen kaldırdığında, namus cinayetlerinin sona ereceğini ya da en aza ineceğini düşünmek kadar saçma bir fikir olabilir mi?
Sırf dine karşı olsun, dini hedef alsın diye böyle objektif olmayan bir bakış açısı olabilir mi?
Can Dündar bu yazıya yorum olarak neden asıl suçun din olduğunu belirtememiş, ya da korkuyorsa ucundan kenarından dokunamamış.
Bunu ben yazınca, dini etkiden ve yarı feodal toplum yapısından deyince- sırf yarı feodalliği de kattığım için , sadece din demediğim için- eleştiriliyorum. Lütfen Ezkamo, objektif olalım biraz.

Seni kastetmiyorum sadece bir yazıdan dolayı, ama bu tarz tartışmalara bundan sonra girmeyeceğim, Askon ve benzeri tavır içinde olanlarla muhatap olmayacak ve yazılarını okumayacak-cevaplandırmayacağım. Bazılarına ancak şeriatçilerle didişmek uygun düşüyor. Ötesini kaldıramıyorlar.
Alt 11-05-2006, 14:20
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence bu töre cinayetleri Arap-Ortadoğu kültüründen gelmektedir.Ben Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetlerini çok gezdim ve senelerce kaldım. Oralarda hiç töre cinayeti görmedim.Çünkü eski Türk töresini her ne kadar Müslüman olsalar da yaşıyorlar.Akraba evliliği yapmıyorlar,dilencilik yapmıyorlar,çok eşlilik yok kısacası Türk töresine uyuyorlar.Ama Türkiye'de durum çok farklı, Osmanlı'nın sayesinde Türkler eski törelerini hızla unutmuştur.Gerek yaşam tarzı,gerek kullanılan dil Araplaşmıştır.
* * Namus denilen sorunun kaynağını bu yönden bakarsak bence daha iyi yerlere gelebiliriz.

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız
Alt 11-05-2006, 14:45
akson akson isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kökleri İslam düşüncesinde de bulunan namus kavramı, milletin dinsel bir cemaatten ulusal bir cemaate dönüşmesiyle birlikte, dinsel anlamından koparılarak icinde yasanilan toplumun da ahlaki degerleri ile butunleserek gitgide, ozellikle kadinlar uzerinde baski olusturmustur.Kutsal kitaplarda da goruldugu gibi kadina mal edilen namus anlayisinda toplumun cok ciddi baski altina aldigi kadini, "oldurmeye" varabilecek kadar ciddi boyutlara tasimistir namus anlayisi.Kadini ikinci plana iten din tabusu ele alindiginda birey bunu "sahiplenme","koruma"kilifi icinde,kendi deger yargilarini karsisindaki kadina "hakgorme"gudumu ile kolayca saptirabilmektedir.Tore cinayetleri de bunun birer yansimasidir toplumumuzda.Once namus kavramini bireyin kendi deger yargilarinda anlamaya calismak toplumdaki namus anlayisini yada bu sebeple islenen cinayetlerin aydinlatilmasi ve toplumlardaki gelenek ve goreneklerin aydinlatilmasi acisindan soruna isik tutucagini dusunuyorum
Islamiyet icinden bakildiginda da sevgili ezkomo nun da vurguladigi gibi kadinin bir erkekle sokakta tokalasmasi ile sesinin bile baska erkege haram oldugu tabusu,ote taraftan bakildiginda kuranda ayetlerde bir erkege 4 kadini mesrulastirmistir.Yani bizler evlerde eslerimizi baska kadinlarla paylasip sokakta ellerimizi oteki erkeklere uzatmaktan cekinen bir anlayista isek islamiyet anlayisinda "namusluyuzdur".Bizi dorder dorder alip hepimizin "korumaciligini" yapan ve bu mantikla "namus bekciligimizi ustlenen kisilere "erimdir""beyimdir"diyen zihniyet de ayri bir komedi unsurudur

Bazilari icin akil aksesuardir
Alt 11-05-2006, 15:11
AYATA AYATA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

hiç trakyada töre cinayeti duydunuzmu...ben duymadım egede bile duymadım namus cinayetleri olur ama ihanete uğrayan erkeklerin bunu kendi erkekliklerine yedirememesidir sebebi...namusu eteğin altındaki dantelli kilotun içindekine indiren,kadını sadece ve sadece cinsel bir obje olarak gösteren inançlarda vardır bu töre.
Alt 11-05-2006, 16:10
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Namus, Türkçe'ye Arapça'dan geçmiş bir sözcük. Asıl kaynağının ise Tevrat'ın Grekçe metninde kullanılan nomos sözcüğü olduğu düşünülüyor. Arapça n-m-s kökünün anlamı ise "gizli kalan" yada "birine güvenilerek verilen sır" imiş. Etmolojik köken bu. Sözcük Türkçe dışında, Urduca, Farsça ve Kürtçe'de de aynı şekilde kullanılıyormuş.

Ve anlamı her ne kadar TDK sözlüğünde "bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık" ve "doğruluk, dürüstlük" olarak geçse de direk cinsellikle ilişkili. Şeref, onur sözcükleri daha geniş bir anlamı içerirken namus ailedeki kadının iffeti ile ilgilidir. Sözcüğe yüklenen anlamın dönemler içinde değişip değişmediğini de araştırmak lazım.

Konunun Ortadoğu dinleri tarafından nasıl işlendiğini Tevrat ve Kuran'dan alıntılar yaparak panteidar göstermiş. Ancak şunu da düşünmek gerekiyor. Bu dinler gökden düşmedi. (Yani en azından bana göre öyle) Tevrat, Torah töre demektir ve o dönemki İbranilerin törelerini anlatır. Demek ki bu töreler daha önceki dönemlerde başlamıştır.

Ben ataerkil döneme geçişe kadar gidilebileceğini düşünüyorum. Aslında bu konuda özellikle bazı feminist araştırmacıların çalışmaları olduğunu biliyorum. Ancak kitaplarının tamamını değil de sadece tanrıların tasnif edilmeleriyle ilgili kısımlarına göz atmıştım.

Ben size eski Türk'lerden bazı örnekler vermek istiyorum şimdi. Eski Türk ve Moğol'larda "günah" kelimesi ortaçağ gibi daha yeni bir dönemde kullanılmaya başlanıyor. Ancak "yasak"
ve "yasa" eski. Hangi eylemler "yasak"tır. Bir kere göğe karşı işlenen suçlar, ölüm şeklindeki ilahi cezayı gerektirir. Hunlarda insan öldürme, ırza geçme, şiddetli saldırılar ve hırsızlık da aynı şekilde ölümle cezalandırılırdı.

Burda ilginç bir ayrıntıya gireceğim. Toplumumuzda namusun sadece kendi karısı, kızı ve ailesi için geçerli olması ve erkeklerin bunun dışındaki kadınlarla rahatça ilişkiye geçmeleri bir ikiyüzlülük olarak sürekli eleştiriliyor. Haklı bir eleştiridir. Ancak bunun kökeni türklerin ve moğolların eski kültürlerinden geliyor. Namus kabile içinde geçerlidir:

Kiragos, Moğolların kendi çevreleri dışında "bir ayrım yapmadan yabancı kadınlarla cinsel ilişkide bulunmaları" dolayısıyla cinsel yasaların yalnızca kabile içinde bir değeri olduğunu doğru biçimde gözlemlemiştir. ((G.13, s 249) aktaran Jean Paul-Roux, Türklerin ve Moğolların Eski Dini)

Türk ve Moğollarda bazı yerlerde bir genç kızın onuruna gölge düşüren büyük bir para cezası ödemeli yada onunla evlenmek zorundadır. Ama her yerde aynı yasa geçerli değildir. Evlilik kolayca geçersiz olabilir. Ancak zina kesinlikle yasaktır, cezası ölümdür. Göktürklerde bir kadının onuruyla oynayan önce hadımlaştırılır ve ardından ikiye ayrılırdı. Oğuzlar ise zina yapan iki kişiyi birbirine bağlı iki ağaca bağlarlar ve sonra ani bir hareketle bu iki ağacı birbirinden ayırarak suçluların kol ve bacaklarını kopartırlardı. Oğuzların işkencede ağaç kullanmaları Anadoludaki tahtacıların kestikleri ağacı eşini aldatan kişinin üzerine düşürmesini andırır.

Oğlancılık konusunda ingilizce wikipedi'de eski türklere ilişkin bazı yazılar görmüştüm. Ancak Roux'a göre oğlancılık kesinlikle yasaktır, cinayet işlemekle eşdeğerdir.

Kısaca namus sözcük olarak yeni olsa da, tartıştığımız anlamda kavram olarak oldukça eski bir kavram. Son olarak Altay toplumlarına ilişkin şunu da söylemeden geçmeyeyim. Altay halklarında onur, şeref gibi kavramlar inanılmayacak kadar büyük önem taşır. Bir yerde bir Kazak esirinin yakalandıktan sonra kendini yere atıp, kafasını taşa vura vura öldürdüğünü okumuştum. Silahının, atının, kadınının elinden alınması ölümle eşdeğerdir.

Namus konusunda özellikle Almanya'da yaşayan türklerden kaynaklanan olayların çokluğundan olsa gerek bayağı çok sayıda araştırma yapılmış. Ne yazık ki bulduklarım hep Almanca. Bir doktora tezinde arkadaş doktora tezine köyünü de yazmış. Taştemur Köyü/Giresun'dan Hüseyin Kuzkaya. Hayranım bu insanlarımıza *
http://deposit.ddb.de/cgi-bin/dokser...=965785807.pdf

http://www.muenchen.de/vip8/prod1/md...wohnenmigratio
n/50_interkulti/downloads/tuerkische_jungen.pdf
Alt 11-05-2006, 17:28
Kıdemli Üye

Sargon;
İyi bir noktayı vurgulamışsın. "Bu dinler gökden düşmedi" konusunda. Yani buna o toplumların yapısı müsaitti zaten. Bir peygamber çıkıp ta bambaşka adetleri, töreleri dayatmadı bu toplumlara. Şunu söyleyebiliriz belki. Dinle birlikte bu adetler, töreler pekişti, yaygınlaştı, meşrulaştı.

Sargon batı insanlarında da kıskançlık var bildiğim kadarıyla, ancak tepkiler farklı. Onları gözlemlemiş biri olarak bu konuya da değinebilirsen faydalı olur. Bir de Almancamız olmadığı için verdiğin linkin hiç olmazsa özetini verirsen seviniriz.
Alt 12-05-2006, 00:46
Üye Değil

(panteidar)
Ezkamo kardeşim;
Ne yazdığının farkındasın sanırım. Ne demek şimdi bu? Bugünlerde moda mı oldu öküzün altında buzağı aramak?
Ne demek farklı boyutlara çekmek? Hangi boyut?
Senin yorumun işin sadece namus kısmı olabilir ama Can Dündar'ın yazısı namus ve töre üzerine. Ülkemizin sorunu da bu..
Sadece namusu işlemek istediğinde, bunu belirteceksin."Töre boyutuna girmeden sadece namusu işleyelim" demeliydin.
Objektif olarak meseleye bakmak da eleştirilmeye başladı artık maalesef.
İstiyorsanız yazmayalım bir cevap, bir yorum da yapmayalım. Herkes sadece yazısının altına takdirler, teşekkürler beklesin. Bu mudur beklediğiniz?
Bu kadar sığ, bu kadar dar açıdan meseleye bakılır mı?
Sırf dine karşı olsun, dini hedef alsın diye böyle objektif olmayan bir bakış açısı olabilir mi?....

Sevgili Panteidar,
Seni biraz gergin görüyorum.Ben her zaman seviyeli tartışmalardan yanayım.
Kimseyle polemiğe girmeye niyetim yok.Bu davranışlar bizlere yakışmaz.Ben
sadece dedim ki namus cinayetleri ayrı bir konu.Dikkat edersen Dündar'ın
yazısından sonra namus kavramını tartışmaya açtım.Senin buna niye alındığını
inanki anlamış değilim.Ben konunun dağılmaması açısından sadece namus kav-
ramının tartışılmasından yanayım.İlk önce bu konuyu bir açıklığa kavuştura-
lım.Ondan sonra o konuları da tartışırız.Ben namus kavramının dinimizden
kaynaklandığı görüşündeyim.Yok buna katılmıyorsan nedenleriyle ortaya koyar-
sın ve bunu tartışırız.Hangi sığ açıdan bahs ediyorsun.Ne alaka?Lütfen konu
başlığımı gözden geçir.Objektiflikten bahs ediyorsun.Eğer objektiflikten
bahs ediyorsak bu namus kavramının nerden kaynaklandığını da ortaya koymak
zorundayız.İlk önce bunu belirtelim.Sonra da diğer etmenlerin üzerinde de
duralım.Benim anladığım objektiflik budur.Bana göre dinler insanlığın yüz-
karalarıdır.İnsanlığa en büyük kötülüğü dinler yapmıştır.Namus kavramı da
buna bir örnektir.İnsanın namus anlayışını et parçasına bağlayan bu dinleri
görmezden mi gelelim.Bu dinler güya insanlığa çeki düzen vermek iddiasıyla
ortaya çıkmadılar mı?Onlar mı insanlığa çeki düzen mi verdiler yoksa insanlık-
mı bu dinlere çeki düzen verdi?Bunu sen daha iyi bilirsin.
Alt 12-05-2006, 01:12
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sevgili panteidar,

sen benim adam doktora tezine köyünü yazmış dememe bakma. Ortada taş gibi bir felsefe doktora tezi var. Yani okuması bile zor bir iş. Ama abstract ve içerik bölümünden bakarsak kısaca "geleneksel bir toplumun dünya kurgulaması" "Türkçe'de namus ve şeref kavramları" *üstbaşlığı altında önce kavramlara ilişkin etnologlar, sosyologlar, türkologlar ve islambilimciler tarafından yapılan yorumlar derlenmiş. Namus ve şeref kavramlarıyla ilişkili kavramlar da ele alınıp incelenmiş. Dil, sözcükler ve toplumun düşünce yapısı arasındaki ilişkiler üzerine bişeyler yazılmış, bakirelik/bozulma, tohum-tarla analojisi üzerine bişeyler var. Yani bir dolu şey. 211 sayfa yazıyı okumam mümkün değil. Şöyle bir genel bilgi olsun diye birkaç başlık ve altbaşlığı çevirdim.

2. Kollektif yapı
aile-sülale'nin anlamı, sülalelerde kutuplaşma, namusun dinsel boyutu, namusun ulusal boyutu, kollektif namusun dinamikleri (bizde buna mahallenin namusu diyorlar ) saldırı ve savunma arasında namus, yabancının namusuna saldırma, namusunu koruma, yaralanan namus/şerefin onarılması ve önlemler, yaralama ve öldürme yolula namusun temizlenmesi, boşama ve ayrılma yoluyla namusun temzilenmesi

3. bakirelik/? (ne denir ki: kızlığı bozulmuşluk) : Kadın vücudunun durumu ve kollektif

(1. maddedekine benzer alt başlıklar burda da var)

4. Cinsiyet: Kollektif içinde Yasak, Meşruluk, Baskınlık ve Düşkünlük

Cinsiyet Yapılanması: Toplumda cinslerin sabit rolleri, aile ve sülalelerin ataerkil yapısı, cinslerin(yani kadın/erkek) kutuplaşması, cinslerin ilişkisi, aile yapılarının kuruluşu yoluyla heteroseksüel tabular, fallik saldırganlık/erkek rolü, dişinin kontrol edilip boyunduruk altına alınması, yapının diğer kuşaklara aktarılması, dişinin rolü/dişil şeref, bakirelik, sadakat, toplum dışına atılma

Birkaç ana başlığını çevirmeye çalıştım. Bayağı kapsamlı bir çalışma yani.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil