Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-01-2011, 22:33
zxzx zxzx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Tevbe kader ilişkiisi

Allahın ilminde işlenen günahtan bağışlanıp bağışlanmayacağımız belli ise neden tevbe edelim. bunun manası nedir

Allaha güvenmek ne anlama geliyor

arkadaşa güvenmekle Allaha güvenmek arasında ne fark vardır

Şer Allahtan madem öleyse Allaha nasıl güvenilebilir

Allah kulların yapacaklarını önceden bildiği gibi mi yoksa bildiğinin dışında mı irade etti

. iki sorum var ilki allaha güvenmek: eğer allahın zorla günah işleten biri olduğuna inansanız . günahı alahın irade etmesi ve benzeri delilleri göz önüne alarak. sizce alaha güvenilebilirmi bu durumda.

ikinci esas sorum bu: allahın ilminde işlenen günahların bağışlanıp bağışlanmayacağı belli madem, önceden olacakları bildiği kabul edilirse. bu durumda tevbe etmek neden ve ne anlamı var. ehli sünnete göre kulun kafirlik hariç işlediği günahlar konusunda kul tevbe etmeden ölse bile allah istediği kulunun istediği kadar günahını bağışlayabiliyor. delil nisa suresi 48. ayet.

benzeri delille dua etmenin yanlış olduğunu savunmuştum delil şu:
dua ediyosunuz istediniz şey kaderde varsa zaten meydana gelecek kaderde yoksa zaten meydana gelmeyecek öleyse neden dua ediyonuz

not: ikinci soruya ısrarla yanıt bekliyorum. tevbe etmek gereklimi gerekliyse neden soru gereği gereksizse neden?
Alt 08-01-2011, 01:13
withoutreligion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
withoutreligion withoutreligion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

zxzx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
benzeri delille dua etmenin yanlış olduğunu savunmuştum delil şu:
dua ediyosunuz istediniz şey kaderde varsa zaten meydana gelecek kaderde yoksa zaten meydana gelmeyecek öleyse neden dua ediyonuz

not: ikinci soruya ısrarla yanıt bekliyorum. tevbe etmek gereklimi gerekliyse neden soru gereği gereksizse neden?
Dua açısından ilginç bir çıkarım ve çok doğru bir tespit.

Bende duanın şaçma olduğunu aslında bir paradox olduğunu düşünüyorum.

Biryerde şöyle bir örnek vermiştim.yağmur duası edenler ve yağması için dua edenler veya bir futbol maçında taraftarların kendi takımlarının kazanması için dua...

"Din kitaplarını okuyup anlayana ateist,okuyup anlamayana dindar denir" Nikola Tesla
Alt 08-01-2011, 07:12
postal postal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Cevap-1:Allaha güvenmek veya güvenmemek;Her halükarda allaha inanmış oluyorsun.Bence olmayan hayali bir şeye güvenmekte,güvenmemekte kendini avutmaktan öteye geçmez.

Cevap-2:Zaman boyutunda devamlı değişerek,akıp giden evrende,enerji ve madde çeşitli kombinasyonlar meydana getirir.Yaşamımızdaki her türlü maddi ve manevi olguda bunun içerisindedir.İnsanın bazı şeyleri dilemesi bu akış üzerinde ne dereceye kadar etkili olur,neleri değiştirir, bilinmez.Fakat inanan kimselere bir rahatlama verdiği şüphesiz.

Sayın zxzx.Müsaade ederseniz bende size bir soru sormak istiyorum.Bir süredir yazdığınız küçük mesajları takip ediyorum.Sezdiğim kadarıyla allaha inanıyorsunuz.Ama onunla bir didişme halindesiniz.Günahlarınızı ona ihale etmeye çalışıyorsunuz.Bu şekilde kendinizimi rahatlatıyorsunuz?

Saygılar.
Alt 08-01-2011, 07:19
Üye

http://www.youtube.com/user/cebriye#p/u

videolarım burada önce imtihanda değiliz adlı vidyomu izleyim düşüncelerimi anlattım
Alt 08-01-2011, 13:14
avicenna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
avicenna avicenna isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kaderin ne demek olduğunu öğrendiğin an bu soruların hepsine cizik atarsın..

kader bir ilim türüdür..kader çizlimiş bir ray insanda onu takip eden bir tren gibi düşünürseniz bu soruların hepsini sorar cevap bulamazsınız..

simdi, sen isteğinle bir yol çizersin ama Allah ilmiyle bu çizceğin yolu biliyor..basitçe bu..

İddialara cevap sitemiz: www.elcevab.com
Alt 08-01-2011, 13:17
Firestorm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Firestorm Firestorm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

El kindi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kaderin ne demek olduğunu öğrendiğin an bu soruların hepsine cizik atarsın..

kader bir ilim türüdür..kader çizlimiş bir ray insanda onu takip eden bir tren gibi düşünürseniz bu soruların hepsini sorar cevap bulamazsınız..

simdi, sen isteğinle bir yol çizersin ama Allah ilmiyle bu çizceğin yolu biliyor..basitçe bu..

Kader yaşadıgın ve yaşıyıcagın şeylerin ne oldugunu belirten bir kelimedir kadere göre her şey bellidir zaten islama göre Allah gelecegi bilen tek varlıktır ve Kaderi yazanda odur konunn özünde şu yatıyor zaten günah işliyicegimiz belli ise neden engellenmedi?
Alt 08-01-2011, 13:18
Üye

bu izahına karşı cevap şu vidyomdadır. el kindi ye cevaptır

Alt 08-01-2011, 13:37
Üye

alınma arkadas biraz sarhos gibi konusuyorsun videolarda..

son vidyodada öğretmen öğrenci ilişkisiyle Allah'ın ilmini kıyaslamışsın..tahmin vs..demişsin..bizde sorarız:

Her şeyi ilmiyle kuşatmış, hiçbirşeyin O'nun ilminin haricene çıkamayacağı bir zatın insanın meyillerini bilmesi hiç bu misalle kıyas olunur mu? Öğretmen yanılır, Allah yanılmaz..

Sorunun (Allah biliyorsa niye hayatı yaşıyoruz?) cevabı şu aslında >> Hayatttaki fiillerimiz bir kanıttır!İspattır!

Yarın insan ceza gördüğünde "rabbim beni niye cezalandırdın?" diyince ispatını göstermek adaletin gereğidir..ben senin böyle yapacağını biliyordum ile o insan tatmin olmaz..işte kader ve kaza..

Alt 08-01-2011, 15:25
withoutreligion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
withoutreligion withoutreligion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

El kindi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayatttaki fiillerimiz bir kanıttır!İspattır!

Yarın insan ceza gördüğünde "rabbim beni niye cezalandırdın?" diyince ispatını göstermek adaletin gereğidir..ben senin böyle yapacağını biliyordum ile o insan tatmin olmaz..işte kader ve kaza..

Yani allah katında herşey olup bitmiş biz boşunamı yaşıyoruz. Sadece hatalarımız bize gösterilsin diye mi yaşıyoruz?

"Din kitaplarını okuyup anlayana ateist,okuyup anlamayana dindar denir" Nikola Tesla
Alt 08-01-2011, 15:43
Üye

Yani allah katında herşey olup bitmiş biz boşunamı yaşıyoruz. Sadece hatalarımız bize gösterilsin diye mi yaşıyoruz?
yapıp ettiklerimiz ahirette ispattır..boşuna yaşamıyoruz..seçmek-istemek bizim irademiz dahilinde..Allah cc sonsuz ilmiyle meyillerimizden tut , kendi sonsuz ilmi ile biliyor ne yapacağımızı..bu bilmek, O'nun ilmidir!

yani çizilmiş bir ray biz tren değiliz.. biz seçiyoruz- istiyoruz..O ilmiyle geleceğimizi görüyor, biliyor..madem biliyor niye yaptırıyor'a cevapta ilk cümlemiz oluyor..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil